Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

συμφωνω με τα spoiler περι Ray και κλαρινου (λολ) 

 

να προσθεσω οτι αργει να σε βαλει στο κλιμα, τα goofy moments στο ενδιαμεσο επισης δεν βοηθανε  

 

κατω απο 8.5/10 δεν θα της  εβαζα παντως σε καμια περιπτωση, απλα θα γουσταρα ενα episode 6.5  μεχρι να βγαλω και αλλες ασπρες τριχες περιμενοντας το 8 :p 

 

πιο πολυ με την αιθουσα K-9 στο village @mall ξενερωσα 

 

 

αξιοπρεπης ηχος αλλα χωρις κατευθυντικοτητα  

ελαφρως ξεπλυμενο μαυρο, σαν LCD με purple backlight bleed -  και  ... και ... ΕΙΚΟΣΙ ΛΕΠΤΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣΣΣΣΣ  :@ 

εξαιτιας της village  φαγαμε  τοσες μερες καθυστερηση για να πουλησει κανα ειστηριο παραπανω το εργακι του υπερτιμημενου 40αρη  ffs 

δεν τους εφτανε αυτο τωρα σε αναγκαζουν να καθυστερεις επιτηδες να μπεις στην αιθουσα για να γλιτωσεις το σπαμαρισμα. 

4 χρονια ειχα να παρω ειστηριο απο κει, τα λεμε το 2023  παλι  :p 

Link to comment
Share on other sites

Ειδα και εγω star wars.

Αψογο τεχνικα αρκετα καλη η δραση φοβερος ο ηχος πολυ ωραια η σκηνοθεσια.

Φοβερο ολο το καστ ,πολυ καλες οι επιλογες των καινουργιων.

αλλα δυστυχως απογοητευτικα αρκετα.

Αρχιζει η ταινια δακρυα κυλανε απο τα ματια μου full συγκίνηση στα πρωτα λεπτα.

Οσο περναγε η ωρα η ξενερα ηταν απιστευτη.

Εννοειτε πως θα την δω παλι και παλι αλλα δεν νομιζω να αλλαξει κατα πολυ η αποψη μου.

Να προσθεσω οτι στο σινεμα γινοταν ενας ψιλοχαμος και ειχα ξενερωσει αρκετα και απο αυτο.

 

Εξηγω μερικους απο τους λογους που χαλαστηκα.

πολυ spoiler μην ανοιγετε παρακαλω οσοι δεν εχετε δει ακομα την ταινια.

Πρωτα μερικες καπως γενικες παρατηρησεις

Βασικα ουσιαστικα ξαναειδα το New Hope.

Συμπτωματικα την ιδια μερα δεν ειχα να κανω κατι το μεσημερι και χαζεψα για πολλοστη φορα το new hope.

Παω cinema to βραδυ και ελεγα απο μεσα μου τι σκατα να πουμε την ιδια ταινια με εβαλαν να δω?

Η ομοιοτητα στο σεναριο και το copy paste σε ορισμενες σκηνες ειναι αηδιαστικο ειλικρινα.

Δεν ειμαι 15 χρονων εχω ξαναδει star wars,μπορουσαν να γραψουν κατι διαφορετικο.

Παλι death star...σορρυ star killer..σοβαρα?ΠΑΛΙ death star?Παλι bug/τρυπα στην μεση?ΠΑΛΙ TRENCH RUN?Λιγη πρωτοτυπία, λιγη εμπνευση?

Το ξαναλεω αν παρεις την ταινια απο την αρχη ειναι καρμπον σχεδον σκηνη σκηνη me new hope.

 

Foul 2. Απαραδεκτη η εστω για να μην γινω υπερβολικος αδιαφορη μουσικη.(Αν εξαιρεσουμε τα κλασσικα themes προφανως)

Αν καποιος πει οτι του εμεινε καποιο original theme απο την ταινια θα πει ψεματα.

Ακομα και σε σκηνες δρασεις η μουσικη ηταν παντελως αδιαφορη.Δεν φταιει ο williams φυσικα,εντολες πηρε.

H μουσικη στα star wars ηταν παραδοσιακα πολυ βασικο κομματι του παζλ και την εκαναν mehhhh.

https://www.youtube.com/watch?v=Q5ZY8Fz9GGU

 

Και μερικα ποιο συγκεκριμένα πραγματα που με χαλασαν.

Συνόψισαν olo το jedi training se ενα "κλεισε τα ματια και νιωσε την δυναμη".Really?

Kαι βλεπουμε τελικα ενα κοριτσακι που ουτε ηξερε οτι ειναι force sensitive απο την μια στιγμη στην αλλη να κανει παπαδες mind control, force pull να τα βαζει σε lightsaber fight με εναν θεωρητικα πολυ πολυ ανωτερο αντιπαλο(?)

Jedi knight academy και φιφες.

Aπο την πλευρα του κλαρινιτζη οι αντιθεσεις ειναι αστειες το λιγοτερο.

Μιλαμε για εναν force sensitive τυπο που υποτιθετε οτι εκπαιδευτεται  χρονια

Την μια στιγμη μας τον δειχνει να κανει κανει το καλυτερο πιλοτο των rebels na ξερναει τα παντα με mind control kai thn αλλη τον παραλιγο να κλαψει οταν πηγε να κανει το ιδιο σε ενα κοριτσακι.

Ακινητοποιεί κοσμακι using the force τον ξεφτιλιζει σε force pull h μικρη οταν του παιρνει το light saber sto telos.

 

Kαι ενα τελευταιο γιατι κουραστηκα.Η μαχη με τα light saber δεν μου αρεσε ιδιαιτερα.Πολυ απλοικη.Δεν εχουμε 1980.

Οκ δεν ηθελα μαχη να κανουν κωλοτουμπες ολη την ωρα οπως στα prequels αλλα ηθελα κατι καπως ποιο εντυπωσιακο.

Μια μιξη της μαχης των παλιων με τα prequels.

 

Γενικα μου εβγαλε μια προχειροτητα σε πολλα πραγματα.Cash grab.

Φτιαξτο εκει να μοιαζει με το new hope να συγκινηθουν οι fans να μπει και καπως ποιο ομαλα καινουργιος κοσμος (με ηδη πετυχημενο σεναριο και ειμαστε οκ.

 

Μπορει οταν το ξαναδω 2-3 φορες στην ηρεμια του σπιτιου μου να γινει το καλυτερο star wars,ισως.

 

Όταν μιλάει ο l2phile να τον ακούς μλκ :p

 

Μια άλλη από τις μεγαλύτερες ντεκαβλέ σκηνές, όταν δείχνει ο Χαν την Ρέυ να σκαρφαλώνει και τον ρωτάει ο νίγκα "τι; τι μου λες; δεν καταλαβαίνω". Σκάστου μία force καρπαζιά τον άμπαλο.

 

Το ξανάδα σήμερα παρεμπιπτόντως και απλά δεν συγκεντρωνόμουν στις φλωριές. Ένα 7+ το παίρνει, αλλά εντάξει, μόνο και μόνο σαν φαν.

Ένα θετικό ήταν η pure forc-ιλα σε κάποιες σκηνές (αρχική με το laser blast -  instant force chock - instant ακινητοποιήσεις). Ούτε να το σκέφτονται μισή ώρα και να συγκεντρώνονται, ούτε τίποτα.

Έγινε επεξεργασία από l2phile
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη που σας ξενερώνω από το Star Wars.

 

Είδα χτες το  The Family (2013)

 

Δεν είχε κάνα σενάριο της προκοπής. Είχε 3-4 στιγμές που γέλαγες και αυτό. Και να μη το δείτε, δεν τρέχει τίποτα, απλά μια ταινία για να μη λέει ο Robert De Niro ότι είναι άνεργος.

 

Σήμερα είχα όρεξη για λίγη κλασική αμερικανιά και τί καλύτερο από μια επανάληψη Bruce Willis!  The Last Boy Scout (1991)
 

Όλη η ταινία πολύ καλή, αλλά αυτό που είδα σε αυτή τη θέαση και δεν είχα δει παλιότερα, ήταν η λευκή BMW E32 740 και η κόκκινη E30!!

Link to comment
Share on other sites

Star wars 9/10 χαλαρά.Το 3D δεν λέει και πολλά

Οι καινούργοι ηθοποιοί δένουν αρκετά με τους παλιούς. Στα πολύ υπέρ του κράτησε το ύφος απο την πρώτη τριλογία και αποφύγανε τα πολύ ακραία cgi που είχε

ή προηγούμενη τριλογία.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί μερικοί ξενερώνουν με την μουσική στο νέο Star Wars. Ναι, δεν έχει κάτι καινούριο, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κακή σε σημείο που να σε κάνει να ξενερώσεις.

 

Για παράδειγμα, έχω βάλει το παρακάτω στο repeat στην δουλειά και ανατριχιάζω:

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για παράδειγμα, έχω βάλει το παρακάτω στο repeat στην δουλειά και ανατριχιάζω:

 

Όταν έχεις δει μια ταινία που σου άρεσε, όσο ξανά ακούς την μουσική την συνδέεις με σκηνές και χαρακτήρες της ταινίας, με αποτέλεσμα η μουσική να σου αρέσει πολύ περισσότερο από όσο αν την άκουγες στο άσχετο, χωρίς να ξέρεις τι μουσική είναι αυτή.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν έχεις δει μια ταινία που σου άρεσε, όσο ξανά ακούς την μουσική την συνδέεις με σκηνές και χαρακτήρες της ταινίας, με αποτέλεσμα η μουσική να σου αρέσει πολύ περισσότερο από όσο αν την άκουγες στο άσχετο, χωρίς να ξέρεις τι μουσική είναι αυτή.

 

προφανώς :)

Link to comment
Share on other sites

 

Όταν μιλάει ο l2phile να τον ακούς μλκ :p

 

Μια άλλη από τις μεγαλύτερες ντεκαβλέ σκηνές, όταν δείχνει ο Χαν την Ρέυ να σκαρφαλώνει και τον ρωτάει ο νίγκα "τι; τι μου λες; δεν καταλαβαίνω". Σκάστου μία force καρπαζιά τον άμπαλο.

 

Το ξανάδα σήμερα παρεμπιπτόντως και απλά δεν συγκεντρωνόμουν στις φλωριές. Ένα 7+ το παίρνει, αλλά εντάξει, μόνο και μόνο σαν φαν.

Ένα θετικό ήταν η pure forc-ιλα σε κάποιες σκηνές (αρχική με το laser blast -  instant force chock - instant ακινητοποιήσεις). Ούτε να το σκέφτονται μισή ώρα και να συγκεντρώνονται, ούτε τίποτα.

STFU.

Εσυ φταις το γκαντεμιασες! :D

Έγινε επεξεργασία από jesus
Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη φορά στο The Force Awakens ήταν και η καλύτερη.

Το Dolby Atmos έδωσε το κάτι παραπάνω στον ήχο ενώ η θέαση ήταν πιο ξεκούραστη λόγω 2D.

Για όποιον δεν το έχει δει ακόμη, καλύτερα να το δει σε 2D παρά σε 3D.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

The Transporter Refueled (2015)

 

Δε με πείραξε που δεν έπαιζε ο Statham. Και αυτός ο ηθοποιός ήταν καλός στο ρόλο. Επίσης μου άρεσε ο ρόλος του πατέρα του, θα μπορούσε να κάνει σειρά ταινιών μόνος του. Καλή δράση, ίσως λίγο φτωχότερο το σενάριο από τις προηγούμενες ταινίες, αλλά δεν πρέπει να του δίνει κανείς σημασία.

 

Το πιο σπαστικό όμως που σιχαινόμουν την κάθε στιγμή που το έβλεπα, ήταν όταν έπαιζε με το μοχλουδάκι του αυτόματου κιβωτίου λες και ήταν χειροκίνητο και είχε κάποιο νόημα...

Α, και τί κωλίδια ήταν αυτά στο τετρακίνητο S8;;;

Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt3659388/

 

Ενδιαφέρουσα ταινία που σε κρατάει από την αρχή εως το τέλος, αν και τη περίμενα καλύτερη λόγω του hype

 

7.0/10

 

 

http://www.imdb.com/title/tt1390411/?ref_=nv_sr_1

 

Πολύ καλή ταινία βασισμένη στο πασίγνωστο βιβλίο Moby Dick.

Καταπληκτικό soundtrack και πολύ καλές ερμηνείες.

 

8.5/10

Link to comment
Share on other sites

The Force Awakens...
 
SPOILER SPOILER SPOILER...
 

Ναι καλά....
 
1. Με του που μίλησε ο "κακός", μου θύμισε το saw 1. Οικτρά ΕΚΤΟΣ χώροχρόνου φωνή. Γιατί κε σκηνοθέτα;
 
2. Από όλο το cast που πέρασε για τον ρόλο, αλήθεια αυτός ήταν ο πιο κατάλληλος;;;;; Δηλαδή τι έχει αυτός ο merylin manson που δεν είχαν οι άλλοι; Μήπως κάποιος είδε κάτι συγκλονιστικό πάνω του το οποίο θα ξετυλίχτεί στο επ. 8; 
 
3. Σκηνές που θύμιζαν Ryan ή κάτι πολύ μοντέρνο πολεμικό....Δεν μου κόλησε.
 
 
4. Γιατί πρέπει η ταινία να είναι γεμάτη με 100.000 διαφορετικά species δλδ; Εντάξει, το καταλάβαμε, η πολυπολιτισμικότητα είναι εδώ και βασιλεύει. Μην μας μαματε με ότι πλοκαμοειδες-σχιστομάτικο-χοντροπλαλο-γλοιώδες μπορεί να φτιάξει έναν designer. Οκ, ε΄χετε γνώσεις, δουλεύετε maya,max κλπ μια χαρά, αλλά δείχτε το τελέντο σας σε μια ταινία animation. Καλά το bigboss ασχολίαστο. Narnia IV.
 
5. Αυτές οι μάχες με τα lightsabers πάλι. Πρέπει να βάρυναν πολύ τα άτιμα. Πάνε οι εποχές που πήγαιναν πάνω κάτω σαν τρελά. Η Brienne απο το GοΤ πιο εύκολα χειρίζεται ένα Two Handed Sword +10.

 

6. Όλοι θα ήθελαν φυσικά να δουν ξάνα το αγαπημένο τους τρίο μαζί. Αλλά οκ, αν συνεχίζουν να είναι ηθοποιοί. Αν δεν το χουν ακόμα, αστο να παει στο διάλο ρε Lucas.

...
και πολλά άλλα
...
 
 
Kαλή ταινία.
 
Αλλά για Ep VII του Star Wars, δεν είναι.
 
 
Η ξενέρα που είχα τραβήξει με τα I, II,IIΙ ξεχάστηκε χθες. Τώρα μου μοιάζουν έπη.

Έγινε επεξεργασία από Snips
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Haters always gonna hate  :p

 

Διαφωνώ καθέτως, πλαγίως και οπισθίως με όσα λες με εξαίρεση τη παρατηρηση 2.

Το episode I και ΙΙ δεν είχε σχεδόν απολύτως τπτ από τη μαγεία των κλασσικών.

Το ΙΙΙ το έσωσε κάπως.

To VII είναι όλα όσα περίμενα να δω από μια ταινία Star Wars.

Και μόνο που με κατάφερε και βούρκωσα και τις 2 φορές που το είδα σε συγκεκριμένες σκηνές για μένα λέει πολλά.

Anyway γούστα είναι αυτά :)

Έγινε επεξεργασία από knight_77
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.