Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Μιας και η μικρή κοιμήθηκε πριν τις 10 χθες, είπα και εγώ να δω το Interstellar. Από τεχνικής άποψης το βρήκα πάρα πολύ καλό και με πολύ ωραία μουσική. Πάμε τώρα στο παρασύνθημα :

 

Λόγω του ότι είχα συζητήσει με άτομα που το είχαν δει, χωρίς να έχω φάει σπόιλερ, ήμουν αρκετά συγκεκριμένος μιας και περίμενα το WTF να έρθει. Μέχρι πριν από λίγο δεν είχα ακόμα ξεκαθαρίσει το αν τελικά μου άρεσε (σεναριακά) ή όχι. Αφού είδα και ένα βίντεο με την άποψη του Neil deGrasse Tyson για το θέμα, κατέληξα πως αν και δεν μου άρεσε ο τρόπος που το χειρίστηκαν, το δέχομαι.

 

Αυτό όμως που με χάλασε πιο πολύ από το τέλος, ήταν η αφέλεια σε ορισμένες περιπτώσεις των πρωταγωνιστών. Απαράδεκτο στον πρώτο πλανήτη να μην έχουν καν φανταστεί ότι η άλλη είχε μόλις προσεδαφιστεί. Ανόητο να εξετάζουν το ενδεχόμενο της μεταφοράς του ανθρώπινου πολιτισμού σε έναν πλανήτη τόσο κοντά σε μαύρη τρύπα (είδαμε τα παλιροϊκά φαινόμενα λόγω της έκλειψης προ 2 ημερών - λες η τρύπα να μην προκαλούσε κάτι ;). Αφελές να πιστέψουν τον Damon ότι ένας πλανήτης με αμμωνία στην ατμόσφαιρα και θερμοκρασίες υπό του μηδενός ήταν ο κατάλληλος για αποίκιση.

 

Δεν θα ασχοληθώ ούτε με τα robot που θύμιζαν επισόδειο Dr Who δεκαετίας '60, ούτε με το ντε και καλά happy end.

 

Κλείνοντας, χωρίς να με ενθουσίασε, δεν με απογοήτευσε, τόσο λόγω του πόσο καλογυρισμένο ήταν, όσο και λόγω του ότι απο χθες που το είδα το έχω συνεχώς στο μυαλό μου. Νομίζω όμως ότι θα κάνω αρκετό καιρό να ξαναδώ sci fi που δεν είναι Star Trek / Star Wars / Marvel ή written by Philip K. Dick.

Έγινε επεξεργασία από GriGaS
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Seventh Son 3/10

Απο τα trailer φαινόταν ωραία ταινία όπως και το γεγονός οτι παίζουν ο Bridges με την Moore πίστευα πως θα είναι μια καλή ταινία, εστώ για να σκοτώσεις τον χρόνο σου. Ουτε γι'αυτό δεν κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Σε λινκ και με τον τίτλο να φαίνεται.... ίσως να είναι λίγο καλύτερα...λέω εγώ....

 

Εγώ δεν ήξερα πως γίνεται, αλλά με μερικά πειράματα, το πέτυχα.  :p

 

 

Stretch - 8/10 Χαλαρή ταινία με δράση και χιούμορ.

 

The November man - 8/10 Με μπόλικη δράση και ανατροπές. 

Έγινε επεξεργασία από nikolas_7
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nightcrawler ( 2014 )

Ένα 6αράκι.

Πέρασε οκ η ώρα, αν εξαιρέσεις πως ο πρωταγωνιστής παίζει να μου ήταν από τους πιο αντιπαθητικούς ever.

Από την πρώτη σκηνή ( άντε την 2η ) τον είχα σιχαθεί :D

Δείχνει πάντως πόσο μακριά μπορεί να πάει το πράγμα κάποιος "πολύ" φιλόδοξος και περισσότερο φιλοχρήμματος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.imdb.com/title/tt2582802/?ref_=fn_al_tt_1

 

Ειπα να το δω και εγω μετα απο οσα εχω ακουσει. Δε τρελαθηκα αλλα ετσι οπως καταντησε ο κινηματογραφος πρεπει να σημειωσω μερικα στοιχεια:

Μουσικη, για οποιον του αρεσουν τα ντραμς κυριως,

Σκηνοθεσια πολυ καλη.

Ερμηνιες καλες.

Καστινγκ επισης αρκετα καλο αν και ο πρωταγωνιστης ειναι σαν τον Νεβιλ απο το Χαρι Ποτερ και ο κακος μαεστρος σαν διασταυρωση του Κολινα με τον Βαρουφακη με στοιχεια Βολντεμορντ.

Το σεναριο δε με τρελανε αλλα εχει ροη. Σημαντικο ειναι οτι εχει επαφη με την πραγματικοτητα ομως. Και στις διαπροσωπικες σχεσεις αλλα και σε οσα δειχνει γενικοτερα. Οχι σαν κατι αλλες συνυποψηφιες ταινιες που ειναι λες και τις εγραψε ψυχασθενης.

 

6/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σημαντικο ειναι οτι εχει επαφη με την πραγματικοτητα ομως

 

Θεωρώ ότι χάνει την επαφή με την πραγματικότητα στη σκηνή με το αμάξι, πιο συγκεκριμένα στην εξέλιξη μετά από αυτή και κάπου εκεί έχασε και μένα. Το υπόλοιπο της ταινίας το είδα με εντελώς αλλαγμένη ψυχολογία και όσο και αν προσπάθησε η ταινία από εκεί και μετά, για μένα είχε χάσει το παιχνίδι.

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νταξ, ναι, εκει ειναι τερμα υπερβολη. Απλα ηθελε να τονισει το παθος του να συμμετασχει. Απο κει και επειτα χαλασε λιγο αλλα ηταν και προς το τελος. Μικρο το κακο.

Link to comment
Share on other sites

Interstellar 6,5/10

 

Παλαβό σενάριο με μαύρες τρύπες, ταξίδια στο χρόνο, μαγικές λύσεις της τελευταίας στιγμής και άλλα τέτοια τετριμμένα που βλέπουμε τα τελευταία χρόνια. Εξίσου συνηθισμένη τα τελευταία χρόνια κατατονική/καταθλιπτική ατμόσφαιρα και ηθοποιία-δεν κατανοώ τους λόγους-έχει σαν αποτέλεσμα 3 ώρες να μοιάζουν με 23 χρόνια όπως είπε καυστικά ένας διάσημος φυσικός. Και στο τέλος μερικές καλές επικές σκηνές με ωραία εφέ και μουσική υπόκρουση.

 

Ταινίες του στυλ Total Recall δεν χορταίνω να τις βλέπω ξανά και ξανά. Υπάρχει ρυθμός, έξυπνες ατάκες, απλή αλλά όχι σαχλή πλοκή με ενδιαφέροντα γυρίσματα. Με κάτι τωρινές όπως το Interstellar, λες "νταξ κάτι λέει", "έχει δουλευτεί καλά" κτλ., όμως δεν πρόκειται να τις ξαναδείς ούτε για τα 5 πρώτα λεπτά.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.