Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Akalyptos (2013) - IMDb 0/10

Τι φοοολααααα τι φολααααα θεεε μου !

Τιγκα στη διαφημηση της samsung και αλλων

Δεν γελασαμε ουτε μια φορα, οχι μονο εμεις δηλδαη, ολοκληρη αιθουσα !

Τσαμπα τα λεφτα :ph34r:

Link to comment
Share on other sites

Akalyptos (2013) - IMDb 0/10

Τι φοοολααααα τι φολααααα θεεε μου !

Τιγκα στη διαφημηση της samsung και αλλων

Δεν γελασαμε ουτε μια φορα, οχι μονο εμεις δηλδαη, ολοκληρη αιθουσα !

Τσαμπα τα λεφτα :ph34r:

Σόρυ ρε φιλαράκι, αλλά είδες αυτό και αποφάσισες να πας να το δεις; Ας πρόσεχες :p

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=LF3TLRzSoeE]Ακάλυπτος - Επίσημο Trailer 2013 - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Flying Swords of Dragon Gate. Χάλι μαύρο

T_T

Άμα αυτό σου φάνηκε χάλι μαύρο, άστο μη ξαναδείς action/fantasy/historic.

Και δεν το λέω ειρωνικά. Οι ταινίες του είδους που είναι καλύτερες από αυτό

είναι μετρημένες στα δάχτυλα. (όσες κυκλοφόρησαν τα τελευταία 20 χρόνια)

Προσωπικά μόνο και μόνο το ό,τι αυτό το αγγελούδι που το αγαπώ το μετα-

τρέψαν σε μογγολοδιαβολάκι (ακόμη και σε μικρό ρόλο) έφτανε για να την

κατηγοριοποιήσω ως TOP. Κατά τ' άλλα, ένα 7αράκι από μένα. Διασκέδασα.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω συχνά σχόλια για ταινίες, που μου γεννάνε τη σκέψη ότι πολλές φορές

πάμε να δούμε μια ταινία ουσιαστικά προκατειλημμένοι αρνητικά απέναντί της!

Και όταν λέω "αρνητικά απέναντί της", εννοώ κάτι γενικότερο από την προδιάθεσή μας

απέναντι σε μια συγκεκριμένη ταινία.

Είμαστε αρνητικά προδιατεθειμένοι στο να κάνουμε το βήμα που θα μας επιτρέψει να απολαύσουμε μια ταινία,

να την αφήσουμε να «λειτουργήσει»!

Δεν ξέρω –και φυσικά ούτε αποπειρώμαι- να αναλύσω το σύστημα αξιών που έχει ο καθένας μας,

αλλά αυτό που νομίζω ότι αποτελεί εμπόδιο είναι μια «δυσκαμψία» που έχουμε

στο να «αφεθούμε» στην ταινία να μας «πάρει μαζί της» , να μας «ταξιδέψει» στον δικό της κόσμο!

Αναγνωρίζω ότι ίσως θέλει λίγο προσπάθεια για να «απαγκιστρωθούμε» από τα πρότυπα και τους «κώδικες»

που αναλύουμε και αποδεχόμαστε τον Κόσμο, αλλά αν δεν κάνουμε τo βήμα αυτό,

αν δεν «σπάσουμε τις αγκυλώσεις», δυστυχώς, είναι σαν να πάμε εκδρομή στη φύση σέρνοντας μαζί μας

όλο το νοικοκυριό μας σε ένα τροχόσπιτο!

Μοιραία αυτό θα μας εμποδίσει να Δούμε και να Γνωρίσουμε τις ομορφιές που αυτή μας επιφυλάσσει,

γιατί απλά, τα «μπαγκάζια» που κουβαλάμε μαζί μας θα αποτελέσουν Το εμπόδιο να «κινηθούμε»,

να «ζήσουμε» να «ενσωματωθούμε» τελικά σε αυτό τον Άλλο κόσμο!

Όλα αυτά που –κατανοητό- έχουμε την τάση να θεωρούμε ότι μας ορίζουν σαν προσωπικότητες,

πολλές φορές περιέχουν και πολλά «βαρίδια», τα οποία τελικά θα μας εμποδίσουν να κάνουμε το Άλμα

να αποδεχτούμε ένα νέο σύστημα «αξιών», «λογικής» , συμπεριφορών» και ενσωματωμένοι πλέον σε αυτό το άλλο πλαίσιο,

να Δούμε, να Συμμετέχουμε να Συμπάσχουμε τελικά!

Δεν μπορείς να πας να δεις ένα «παραμύθι» και να έχεις τον εαυτό σου καστρογυρισμένο,

με τον άτεγκτο σύγχρονο πραγματιστικό τρόπο ανάλυσης που σε «προστατεύει» στην σύγχρονη πραγματικότητα.

Πρέπει να αφεθείς, να δείξεις λίγη εμπιστοσύνη στον κόπο και στην ψυχή που έχει βάλει ο δημιουργός μιας ταινίας,

και έτσι θα μπορέσεις να εκτιμήσεις τελικά αν πράγματι αυτή η ταινία , αυτός ο Άλλος κόσμος και η ιστορία του

ήταν πράγματι καλή ή κακή, αν ήταν συνεπής ή όχι με τις δικές της δομικές «αξίες» και ορισμούς.

Δεν κρίνω την άποψη κανενός εδώ, αλλά όταν βλέπω σχόλια που υπονοούν εμμέσως πλην σαφώς ότι ταινίες

σαν τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών ή σαν το Avatar, δεν τους άγγιξαν, καταλαβαίνω ότι στην πράξη αυτό που έγινε,

ήταν ότι ο θεατής δεν άφησε την ταινία να τον αγγίξει!

Φυσικά δεν εκφράζω παρά κάποιες ανοργάνωτες προσωπικές σκέψεις, αλλά πιστεύω ότι όλοι αξίζουμε την εμπειρία,

να δώσουμε την ευκαιρία στον εαυτό μας να «ταξιδέψει» σε «άγνωστα νερά»!

Έγινε επεξεργασία από Seafalco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πηγαίνω να δω μια ταινία και είμαι έτοιμος να την κρίνω αυστηρά, γιατί έτσι είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσουμε στο τέλος τα διαμάντια. Ο Άρχοντας ίσως δεν αρέσει σε μερικούς γιατί δεν ενδιαφέρονται για ταινίες φαντασίας. Ξέρω πολλούς τέτοιους. Εγώ δεν μπορώ να δω ιαπωνικό κινηματογράφο ή musical ταινία, λόγου χάρη.

Πάντως καλύτερα να πηγαίνουμε με μικρό καλάθι και να είμαστε χαρούμενοι στο τέλος για τη γέμιση, παρά με μεγάλο και να φύγουμε με σχεδόν άδειο το καλάθι, όπως ακριβώς το φέραμε.

Το Argo, το Life of Pi, το Amour, με επιφύλαξη και το Django, ας πούμε είναι πολύ μέτριες ταινίες. Αν άκουγα και τον κόσμο γύρω μου (όλες ήταν "φοβερές", "αριστουργήματα"), θα έκλαιγα τα λεφτά ή το χρόνο μου 2 φορές στο τέλος. :p

Αλλά, αν καταλαβαίνω καλά, εσύ θα το εννοείς και αλλιώς... "πώς γίνεται να μη σου αρέσει ο Άρχοντας ρε φίλε;".

Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ πολλές φορές με τέτοιες παρέες που κάνω... όμως θα είναι διάφοροι παράγοντες, για να μιλήσω πιο εύστοχα με βάση τα όσα λες, που επηρεάζουν.

Κάποιος θα μπορούσε να σου πει ότι το Life of Pi δε του δημιουργεί καμμία αίσθηση (ή το Avatar ή όποιο άλλο..) απλώς και μόνο επειδή προτιμάει την ανθρώπινη συμβολή στο έργο περισσότερο από την τεχνολογική. Κοίτα... έως έναν βαθμό κι εγώ έχω ένα τέτοιο "κόλλημα". Ο Ian McKellen τον έβρισε τον Peter Jackson στα γυρίσματα για το Hobbit και καλά έκανε. Του είπε πως σαν ηθοποιός έχεε μάθει να παίζει καθώς αισθάνεται τις ανάσες των ηθοποιών και την ύπαρξη του συμπρωταγωνιστή του, οπότε ένας πράσινος τοίχος και μια ερμηνεία κοιτώντας στο υπερπέραν αντί για τον άλλο ηθοποιό του φαίνεται κουλό.

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

Barfi! (2012) - IMDb 8,0/10

Ακόμα μια ινδική ταινία με εμφανείς δυτικές επιρροές.

Πολύ όμορφο σενάριο, πολλά χρώματα!Ωραίες μουσικές κι άφθονο γέλιο!Ο πρωταγωνιστής είναι κωφάλαλος οπότε υπάρχουν αρκετές σκηνές που θυμίζουν κάτι σε Τσάπλιν και Θουβου.

Επίσης η πρωταγωνίστρια είναι.. :inlove:

Συστήνεται για ένα όμορφο και ξεκούραστο βράδυ με το αίσθημα! :flower:

Αν και το είδα μόνος!

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ip man (yip man)

Αν και είναι κινεζια με αρκετό κλωτσομπουμπουνι, είναι συμπαθητικοτατο 7,5/10

Sent from my Nexus S using Tapatalk 2

Σαν να λες "Transformers. Αν και πολύ πίου πίου και εξωγήινα ρομπότ, είναι συμπαθητικότατο" :p

Sent from my PC using keyboard

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.