Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Είπα πως α) ΓΟΥΣΤΑΡΩ γενικλα 3D

β) Έχω δει σε 3D ΟΤΙ έχει βγεί σε σινεμά

γ) Έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά αυτά που είναι ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ σε 3D και αυτά που είναι converted

δ) Αυτό Αντώνη, ΕΙΝΑΙ proper 3D, και θα το έβλεπα (εκτός αν σε ζαλίζει που το σέβομαι φυσικά)

ε) Εγώ πήγα στην αντίστοιχη gold class εχθές ;)

στ) Άποψη μου, το 3D του ΔΙΝΕΙ. Και για αυτο το προτείνω. Ασχέτως που μου αρέσει, το Clash of the titans πχ, δεν θα ελεγα ΠΟΤΕ να το δει σε 3d... (παράδειγμα).

Link to comment
Share on other sites

Dolly μπορεις να μου πεις αλλες ταινιες που εχουν γυριστει αποκλειστικά σε 3d.

Εγω παντως αν κρινω απο την μικρη μου εμπειρια με την τεχνολογια ειναι για τον φουτσο και δεν εχει προσφερει τπτ το ουσιαστικο στον χωρο και οσο πιο γρηγορα παρει δρομο τοσο το καλυτερο.

Βεβαια πολυ φοβαμαι οτι στις περιπτωσεις μου εχει να κανει και με τους αχρηστους τεχνικους στους κινηματογραφους και γενικα με το επιπεδο της ποιοτητας της εικονας που "απολαμβανουμε" στους κινηματογραφους στην ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Είπα πως α) ΓΟΥΣΤΑΡΩ γενικλα 3D

β) Έχω δει σε 3D ΟΤΙ έχει βγεί σε σινεμά

γ) Έχουν ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά αυτά που είναι ΓΥΡΙΣΜΕΝΑ σε 3D και αυτά που είναι converted

δ) Αυτό Αντώνη, ΕΙΝΑΙ proper 3D, και θα το έβλεπα (εκτός αν σε ζαλίζει που το σέβομαι φυσικά)

ε) Εγώ πήγα στην αντίστοιχη gold class εχθές ;)

στ) Άποψη μου, το 3D του ΔΙΝΕΙ. Και για αυτο το προτείνω. Ασχέτως που μου αρέσει, το Clash of the titans πχ, δεν θα ελεγα ΠΟΤΕ να το δει σε 3d... (παράδειγμα).

Εδώ Gold Class με 3D ντεν έκει καρντιά μου :p

Link to comment
Share on other sites

Dolly μπορεις να μου πεις αλλες ταινιες που εχουν γυριστει αποκλειστικά σε 3d.

Εγω παντως αν κρινω απο την μικρη μου εμπειρια με την τεχνολογια ειναι για τον φουτσο και δεν εχει προσφερει τπτ το ουσιαστικο στον χωρο και οσο πιο γρηγορα παρει δρομο τοσο το καλυτερο.

Βεβαια πολυ φοβαμαι οτι στις περιπτωσεις μου εχει να κανει και με τους αχρηστους τεχνικους στους κινηματογραφους και γενικα με το επιπεδο της ποιοτητας της εικονας που "απολαμβανουμε" στους κινηματογραφους στην ελλαδα.

Έλα μαν

Εδώ είσαι για την λίστα

Πρόσεξε να λέει στο πλάι " Red Epic Cameras & 3ality TS5 Rigs " ή κάτι ανάλογο.

Πχ αν δεις το Clash of the titans που σου λέω λέει "Shot in 2D". Όλα αυτά είναι converted σε 3d με αποτέλεσμα οπτικό του κώλου, και ελάχιστο βάθος (που αυτό σου δίνει το 3d). Επίσης μπορείς να δεις και την μισή ταινία ΧΩΡΙΣ τα γυαλιά...

Οπότε αυτό είναι το ένα κομμάτι της εξίσωσης το άλλο είναι φυσικά αυτό που λες, ο κινηματογράφος.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ Gold Class με 3D ντεν έκει καρντιά μου :p

τι γκολντ κλας 3δ και λαμακιες, γιατί να τα δίνεις στο σινεμά; ντύσου εσύ Μπιλμο, πάρε και τον π.χ racer/ ποιος είναι διαθέσιμος εκεί κάτω και γυρίστε το "Χομπιτ, καλαματιανό ξεφάντωμα"

προφιτ :p

Link to comment
Share on other sites

Είδα το HOBBIT επιτέλους. Ας πω εντυπώσεις, σκέψεις και προβλέψεις.

Παρακολούθησα την ταινία σε HFR 48fps 3D. Η τελευταία φορά που 3D στον κινηματογράφο ήταν με το Avatar (2009), η αίσθηση του οποίου ήσαν άθλια. (Village)

Το σημερινό ήταν το κάτι άλλο! Πολύ πιο smoother και ζωντανή η εικόνα, η αίσθηση γενικά! Πήγα έχοντας στον νου δύο παραδοχές, ότι, πρώτον, ο Peter είναι Peter και πώς να το κάνεις... τον εμπιστεύεσαι(!) και, δεύτερον, ότι το Hobbit είναι ένα παιδικό παραμύθι, σε αντίθεση με τον Άρχοντα. Έτσι, λοιπόν, δεν με χάλασαν καθόλου όλες οι σκηνές που προσέφεραν άφθονο γέλιο. Η ταινία ήταν πάρα πολύ αξιόλογη, όμως δεν με συνεπήρε όπως η Συντροφιά του Δαχτυλιδιού, όταν την είδα για πρώτη φορά. Τί έγινε; Μεγάλωσα και δεν είμαι για παιδικά παραμύθια; Δεν θα το έλεγα. Μου άρεσε το βιβλίο, αλλά και δεν είχα παράπονο που δεν ήταν τόσο "σοβαρή" η ταινία, αν μη τι άλλο. Θέλω να την ξαναδώ πάλι, για να μπορώ να πω αν φταίει ο Peter, οι διάλογοι κλπ. Ωστόσο, με ενόχλησε η υπερβολική χρήση CGI (είδα την 3D εκδοχή, ίσως στην απλή να μην είναι ίδια η χρήση), η οποία έκανε τα μοχθηρά και κακά πλάσματα να μοιάζουν ηλίθια. Επίσης, πιστεύω πως έπρεπε να δουλέψουν πολύ περισσότερο το κομμάτι της μουσικής. Εκτός του ότι πολλά tracks έμοιαζαν copy + paste απ' τον Άρχοντα, δεν "έδεναν" και δε βοηθούσαν στην διαμόρφωση της ατμόσφαιρας, όσον αφορά το συσχετισμό τους με τις εκάστοτε σκηνές. Το 3D σαν 3D, παρότι ωραίαο και όμορφη εμπειρία, νομίζω είναι ακριβώς γι αυτό - για την εμπειρία και μόνο! Από εκεί και πέρα, θα ξαναδώ την ταινία άμεσα σε 24fps, καθώς πιστεύω ότι θα είναι καλύτερο και περισσότερο κοντά στην ατμόσφαιρα του Τόλκιν και της Μέσης Γης. Αν και έχω μια κακή υποψία πως κι εκεί θα υπάρχουν ψεγάδια. Πολλές σκηνές γυρίστηκαν έτσι που εξυπηρετούν τη δυνατότητα 3D και μάλλον θα φαίνονται άστοχες οι λήψεις στην κανονική εκδοχή, όπως για παράδειγμα σκηνές μάχης, αλλά και άλλες. (πολύ slow motion κ.ά)

Στο τέλος δεν πήρα αυτό που ήθελα. Μιας και λέμε για τέλος, ακόμα και αυτό θυμίζει τέτοιο μέτριας ταινίας φαντασίας. Έραγκον πήγα να δω; Πού είναι ο κύριος Φρόντο και ο Σαμ να κλείνουν την ταινία, με σκηνή ανάλογη από εκείνες που σου φωνάζουν "το ταξίδι συνεχίζεται........"; Φρόντο και Σαμ σαφώς δε γίνεται να έχουμε, αλλά καλύτερα να μη μου έδειχνες την τελευταία σκηνή Peter μου, άσ' το όπως ήταν με τους ήρωες να κοιτάνε το βουνό.

Ένα 8 από εμένα, μέχρι να την ξαναδώ και ίσως αλλάξω γνώμη βέβαια.

Υ.Γ: Για ερμηνείες κλπ δεν λέω κάτι, καθώς ήταν φοβερές. Άψογα σκηνικά, κοστούμια, μακιγιάζ επίσης. Ο Μπίλμπο ειδικά! Ποιός Φρόντο μπροστά του, αλλά οι άλλοι χαρακτήρες (βλ. νάνοι) δεν είχαν, όπως είπε κάποιος εύστοχα, δική τους αυτονομημένη δράση, αλλά και γενικότερα ούτε στην αρχή δόθηκε έμφαση στο χτίσιμο του χαρακτήρα τους. Η αλήθεια είναι ότι ο Thorin σαν βασικός ήρωας δε συγκρίνεται όχι με Άραγκορν, όχι με Λέγκολας, ούτε με Γκίμλι! (ευνοώντας φυσικά τους παλιούς μας ήρωες, έτσι)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

August Rush

Μαγεια η ταινια.

Την λατρεψα πραγματικα.

8++/10

Looper

Νταξ καλη ηταν αλλα τπτ το εξαιρετικο.

Περιμενα πολυ περισσοτερο μπουκωμα στο σεναριο.

Αρκετα απλη θα την ελεγα.

7/10

Cronos

Η χειροτερη ταινια του del Toro.:hm:

6/10

Link to comment
Share on other sites

Hobbit

σαν νάνος μου άρεσε πολύ η ταινία μιας και επικεντρώθηκε πολύ στην αγαπημένη μου φυλή. Το 3d πολύ καλύτερο από όλα όσα έχω δει αλλά ακόμα μου αφήνει την αίσθηση ότι δεν χρειάζεται στις ταινίες. Σκηνοθεσία για άλλη μιa φορά απίστευτη Γενικά αρκετά ικανοποιημένος

Link to comment
Share on other sites

hobbit 3d 48fps... 7,5/10 από έναν αντικειμενικό και όχι fan...

ωραία ταινία, διασκεδαστική, αλλά στην αρχή πιστεύω ότι αναπτύτηκε το στόρυ λίγο πιο αργά από όσο θα έπρεπε. Πόνεσαν όμως τα μάτια μου 3 ώρες 3δ...Την επόμενη θα την δω 2d σίγουρα. Το 48fps δεν με ενθουσίασε νόμιζα ότι έβλεπα βιντεοπαιχνίδι και όχι ταινία..ΜΕ λίγα λόγια 48fps για μένα = meh....

Επίσης μπορεί και να γέρασα και πλέον τέτοιες ταινίες να μην με ξετρελαίνουν. Δείτε την πάντως θα περάσετε μια χαρά αρκεί να συμβιβαστείτε ότι θα δείτε παραμύθι που έγραψε ο Τολκιν στα παιδιά του...

αναμένω τις άλλες δύο λοιπόν..

Link to comment
Share on other sites

Looper (2012) - IMDb

Το σεναριο μπαζει στην θεωρια του αλλα μου αρεσε . Ο μπομπιρας απιστευτη ερμηνια!!!

Επισης εχει κ την κορυφαια σκηνη θανατου του Garret Dillahunt .

8/10

Stolen (2012) - IMDb

Πολυ μετρια .

5/10

The Rum Diary (2011) - IMDb

Καμμενη ταινια αλλα γ@μηθηκα στο γελιο. + η υπεροχη Amber Heard.

8,5/10

Έγινε επεξεργασία από liakjim
Link to comment
Share on other sites

The Rum Diary (2011) - IMDb

Καμμενη ταινια αλλα γ@μηθηκα στο γελιο. + η υπεροχη Amber Heard.

8,5/10

Και εγω ειχα λιωσει στο γελιο σε κατι φασεις.:p

Οσο για την Amber δες το the informers..:whistling

Link to comment
Share on other sites

The Hobbit: An Unexpected Journey (3D @ 48fps)

Δεν μπορώ να κρίνω σε σχέση με το βιβλίο γιατί δεν το έχω διαβάσει. Λοιπόν, σκηνοθετικά ήταν επληκτικό, ο Bilbo και ο Thorin (ειδικά ο Bilbo) ήταν πολύ καλή επιλογή, μουσική etc και όλα αυτά τα σχετικά καλύτερα σε όλα από τον 'Αρχοντα αλλά είναι λογικό αφού είναι μια δεκαετία μπροστά και με την εμπειρία της προηγούμενης τριλογίας στην πλάτη δεν θα μπορούσε να μην είναι. Όσο αναφορά το "πλάτιασμα" που κάποιοι αναφέρουν, δεν είδα κάτι τέτοιο, δεν βαρέθηκα καθόλου.

Είναι ένα πολύ ωραίο παραμύθι, θα προτιμούσα να είχα δει αυτό όταν ήμουν 13-15 και τώρα στα 25 το Lord of the Rings αλλά τι να κάνουμε; :p

Για το 3D έχω να πω πως όπως όοοοοολα τα 3D που έχω δει, είτε είναι native είτε post production, πάντα μετά το μισό της ταινίας το έχουν συνηθίσει τα μάτια μου και το απολαμβάνω, έτσι έγινε και εδώ. Στην αρχή όταν έδειχνε κοντινά με "ενοχλούσε λίγο" αλλά στα γενικά και μακρινά πλάνα ήταν ωραίο, ειδικά όταν έδειξε πρώτη φορά το Shire νόμιζα ότι ήμουν εκεί! Από το σημείο που βρίσκει ο Bilbo το Δαχτυλίδι και μετά σε όλα ήταν τέλεια με το 3D αλλά ήδη είχα χάσει το μεγαλύτερο μέρος την ταινίας. Είναι που είναι σκοτεινή η ταινία με το γυαλί είναι 2 much. Νομίζω ότι σκηνοθετικά είναι η καλύτερη χρήση 3D που έχω δεί, απλά δεν ταιριάζει με την ταινία. Στο Prometheus και στο Tron το γούσταρα περισσότερο και ας μην ήταν τόσο καλό, στο Pacific Rim πχ θα ταιριάζει καλύτερα...

Όσον αφορά το 48 fps, με λίγο editing θα είναι τέλειο, σε άλλα σημεία είναι πολύ καλό, όπως σε γρήγορες σκηνές και με αρκετές λεπτομέρειες, αλλά σε άλλες σκηνές έδινε την αίσθηση του fast forward. Αυτή την gaming αίσθηση που λένε κάποιοι δεν νομίζω ότι την δίνει το 48fps αλλά ο συνδιασμός του με το 3D.

Προτείνω να την δείτε σε 2D και όποιος γουστάρει laterz να το δει σε 3D 48fps.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.