Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Εμένα από την πλευρά μου άλλα μου άφησε το Arrival.

Spoiler

1) Ότι το ότι το "weapon" το είχε η ίδια η πρωταγωνίστρια...

2) Ότι παρόλο που το όπλο αυτό της επέτρεπε να αλλάξει επιλογές της που θα τις προκαλούσαν πόνο, προτίμησε να μην αλλάξει τπτ... 

 

Το ότι spoilerιάζουμε για την ταινία φυσικά καταλαβαίνετε ότι είναι στα up της.

 

Αν θυμάστε είχα γράψει για τον συγκεκριμένο σκηνοθέτη, όταν είχα δει την ταινία . 

 

"Αλλά το έχει κιόλας. Λίγο Lynch στύλ.

Που δεν ξέρεις ακριβώς τι βλέπεις και σου δημιουργεί μια αίσθηση ονείρου που δεν θυμάσε ακριβώς τι έγινε.

Μου αρέσουν αυτά, και γενικότερα οι ταινίες που ο κάθε ένας μπορεί να τις εκλάβει διαφορετικά στο τέλος.

Και κάθεσαι μετά με την παρέα και συζητάς τι έγινε τελικά.;)

 

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος uhu έγραψε:

Εμένα από την πλευρά μου άλλα μου άφησε το Arrival.

  Reveal hidden contents

1) Ότι το ότι το "weapon" το είχε η ίδια η πρωταγωνίστρια...

2) Ότι παρόλο που το όπλο αυτό της επέτρεπε να αλλάξει επιλογές της που θα τις προκαλούσαν πόνο, προτίμησε να μην αλλάξει τπτ... 

 

  Reveal hidden contents

Το οπλο δεν ηταν η ιδια η πρωταγωνιστρια , την ειχες παρει φαινεται τοσο στραβα την ταινια που δεν παρατηρισες το μοναδικο πραμα που φωναζε συνεχεια και συνεχεια 

 

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Ίσως ξεκίνησα να το δω περιμένοντας κάτι άλλο, αλλά προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου το arrival.  Shift delete εδώ και τώρα και κλαίω το δίωρο μου που προτίμησα να δω αυτό αντί για το Snowden... Το ότι ο Renner μας συστήθηκε σα θεωρητικος φυσικός και δεν έκανε τίποτα μα τίποτα πάνω στο αντικείμενο του πως σας φάνηκε; 

 

6/10 λόγω ατμόσφαιρας και ερμηνείας της Adams. 

Link to comment
Share on other sites

To Arrival ηταν ωραια ταινια. Ειμαι οπαδος των sci-fi οποτε χαλαρα ενα 8.5/10. 

 

Αυτο που ειδα προσφατα, μετα τα διθυραμβικα reviews που διαβαζα, και δεν μου φανηκε να τα δικαιολογει, ηταν το Moonlight.

Κακη ταινια δεν ειναι, αλλα ουτε ειχε αυτο το κατι παραπανω που περιμενα. Η κοπελα μου που ειναι υπερμαχος της γκει κοινοτητας,κτλ επισης περιμενε να ηταν καλυτερη. 6/10 λοιπον.

 

Αλλες ταινιες που ειδα προσφατα:

Deepwater Horizon: Πολυ καλο, με αψογη παραγωγη. 8/10.

Sully: Καλη ταινια, καλογυρισμενη και με εξαιρετικο Τομ Χανκς, ως συνηθως. 7.5/10

Snowpiercer: Ηταν αρκετα πιο βαθυ το νοημα της ταινιας, σε σχεση με το τι περιμενα στην αρχη. Αρκετα καλη και με εξαιρετικα visuals. 7.5/10

Independence Day: Resurgence : Ηταν ακριβως οτι περιμενα, εφετζιδιkο blockbuster να περασουν ευχαριστα 2 ωρες και να το εχεις ξεχασει την επομενη μερα. 6.5/10

Goodnight Mommy: Γερμανικο θριλερ, καλουτσικο αν και λιγο προβλεψιμο, μου θυμισε μια αλλη πολυ γνωστη ταινια... 6.5/10

The Shallows: Καλη ηταν, για το ειδος της. Με χαλασε ομως το τελος της, παραηταν ψευτικο. Γι'αυτο 6/10.

Lights Out: Καλουτσικο θριλερ. 6.5/10

Don't Breathe: Αυτο ομως ηταν καλυτερο θριλερ. 7/10 

Nocturnal Animals: Αρκετα καλη ταινια με πολυ καλες ερμηνειες. 7.5/10

Link to comment
Share on other sites

On 2/22/2017 at 11:30 ΜΜ, το μέλος kpetros έγραψε:
  Hide contents

Το οπλο δεν ηταν η ιδια η πρωταγωνιστρια , την ειχες παρει φαινεται τοσο στραβα την ταινια που δεν παρατηρισες το μοναδικο πραμα που φωναζε συνεχεια και συνεχεια 

 

Δεν είπα ήταν! είπα είχε!

 

Είδες που την ίδια ταινία την εχουμε καταλάβει λίγο πολύ όλοι  διαφορετικά.

Τι φαντάζομαι εγώ!

Spoiler

Το όπλο της, η δυνατότητα να δει μέσα στο χρόνο δεν είναι κάτι που χαρίστικε στην πρωταγωνίστρια επειδή  είχε τα balls να πλησιάσει τόσο τα 7ποδα.

-Βγάζει τι στολή αγγίζει το τζάμι.  Αλλά λόγο κάποιου χαρίσματος που είχε.

Αν εχει κάτι το υπερφυσικό σαν χαρακτήρας είναι η έφεση της στην μετάφραση. Ανεξήγητα καλή. Ισως αυτό να την κάνει να διαβάσει και να αρχίσει να κατανοεί πρώτη. Μέχρι να φτάσουμε στο κατανοεί περνάει απο διάφορα στάδια.

 

Το κοριτσάκι που βλέπει και δεν κατανοεί απο την 1η κιόλλας συνεδρία.

Τι σημαίνει?

Η ημερομηνία που ρωτάει την κόρη της, τι σημαίνει?

Γενκότερα παίζει ενα τρελό mindfuck με το χρόνο με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις που η πρωταγωνίστρια έχει την πλήρη επίγνωση .

Βλέπει οράματα που αρχικά δεν καταλαβαίνει τι σημαίνουν. Σε ένα σημείο λέει πως κατάλαβε γιατί την χώρισε ο άντρας της. (Και το λέει σε ποιόν...)

Τελικά καταλλήγει να το χρησιμοποιήσει για να ενώσει τα κράτη την ώρα που αρχίζουν να λειτουργούν σπασμωδικά με καχυποψία το ενα για το άλλο σπρώχνοντας τα πάντα προς την καταστροφή.

@GriGaS νομίζω πως εχεις πολύ άδικο.

Εγω είμαι φαν!

Έγινε επεξεργασία από uhu
Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου φανηκε πως πηγε καπως ετσι 

 

Spoiler

Το οπλο που θελουν δωσουν τα 8ποδα ειναι η ικανοτιτα να βλεπει καποιος μπροστα στον χρονο , ετσι ωστε να τους βοηθησουν καποια στιγμη στο μελλον . Πραμα που σημαινει οτι το οπλο πρεπει να μπορει να "αλλαζει" χερια απο την στιγμη που το lifespan του ανθρωπου ειναι πολυ μικρο . 

 

Σου λεει καποια στιγμη μεσα στην ταινια πως "λενε" οτι αναλογα με την γλωσσα που μιλαει ο καθενας , εχει και αντιστοιχο τροπο σκεψης  (χοντρικα ετσι το θυμαμε) .

 

Η πρωταγονιστρια ειναι η μοναδικη που βυθιζεται μεσα στην γλωσσα τους και φτανει στο σημειο να μπορει να τα καταλαβει χωρις υποβοηθιση , την στιγμη που το χταποδι της δινει το μελανι για να γραψει , της ερχετε η επιφωτιση οτι το οπλο ειναι ο χρονος . 

Σου λεει ομως παρακατω , αμα μπορω να δω το μελλον , δεν παει να πει πως οι επιλογες μου ειναι ηδη προγεγραμενες ?

Το τελος της ταινιας δεν ειναι οτι ολοι ζησανε μια χαρα , αλλα οτι εκανε ενα βημα μπροστα με σκοπο να κανει οικογενεια μαζι με τον επιστημονακο παρα το γεγονος οτι τα οραματα της εδειχναν καρκινο και θανατο . Δυστυχος δεν εδειξε ποτε ποιος ηταν ο πατερας του παιδιου στα οραματα της , οποτε μονο εικασιες μπορουμε να κανουμε στο οτι προκειτε για τον ιδιο . Ισως η τυππισα αποδεχτηκε το γεγονος οτι το μελλον δεν αλλαζει ή θεωρησε οτι θα μπορεσει να αλλαξει καποια λεπτομερεια ετσι ωστε να ζησει το παιδι της . 

 

 

Και οντως , ο Ρεννερ ηταν ο ορισμος της γλαστρας ..........  

Εχει παραπονο απο τους avengers λογο δευτερατσας ρολου και τον κυνηγαει η καταρα . 

Ειναι ο Sean Bean που δεν πεθαινει :p 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Περί Arrival

Spoiler

Χοντρικά η ταινία βασίζεται στην λογική ότι η γλώσσα που χρησιμοποιεί κάποιος μπορεί να του επιτρέψει να αντιληφθεί τον κόσμο με διαφορετικό τρόπο, να ξεκλειδώσει δυνατότητες που διαθέτει ο εγκέφαλος, δυνατότητες που παραμένουν αναξιοποίητες αν η γλώσσα δεν είναι αρκετά εξελιγμένη. Η γλώσσα των εξωγήινων επιτρέπει στην πρωταγωνίστρια να αρχίσει να αντιλαμβάνεται τον χρόνο ως κάτι το μη γραμμικό. Να μπορεί να βλέπει όχι μόνο αναμνήσεις του παρελθόντος, αλλά και του μέλλοντος.

 

Βασικά οι ταινίες τώρα τελευταία πολύ ανακατεύονται με την 4η διάσταση και αυτό επειδή τους επιτρέπει να δείχνουν ως πραγματική επιστημονική φαντασία από την μία και από την άλλη να δείχνουν και ως πρωτότυπες, κάτι που πλέον δεν μπορεί να ειπωθεί για τις περισσότερες ταινίες φαντασίας με διαστημόπλοια και κακούς εξωγήινους ή με διαστρικά ταξίδια κ.τ.λ.. Από την στιγμή που ακόμα έχουμε μαύρα μεσάνυχτα με αυτό το θέμα, έχουν την ευκολία να δημιουργήσουν σενάρια που να είναι εντελώς "ότι τους καπνίσει".

 

Passengers (2016) - IMDb

 

Καλούλι, ποιοτική παραγωγή, ωραία εφέ, αλλά ψιλό προβλέψιμο. Έχει βέβαια την κλασσική χαζομαρούλα του, που είναι απαραίτητη για να στηριχθεί όλο το σενάριο.

Spoiler

Τύπος διαστημοπλοίου που έχει κάνει χιλιάδες ταξίδια και όμως ο αυτόματος πιλότος είναι εντελώς γκάου. Αν βρισκόταν ένας ολόκληρος πλανήτης μπροστά του για τον Χ,Υ λόγο, το μόνο που θα έκανε θα ήταν να αυξήσει ενέργεια στις μπροστινές ασπίδες, αντί να υπολογίσει επί τόπου μια μικρή παράκαμψη; Μάλιστα.... Intel Atom confirmed.

 

Έγινε επεξεργασία από yanni
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γενικώς είμαι πάρα πολύ ανοιχτός σε θέματα Sci-Fi αλλά το

 

Spoiler

να δίνει η εκμάθυνση μίας γλώσσας τη δυνατότητα να βλέπεις αναμνήσεις του παρελθόντος και του μέλλοντος, το θεωρώ grande μπούρδα. επίσης με χάλασε πάρα πολύ η σκηνή με τον κινέζο στο τέλος. σαν να προσπάθησαν άρον άρον να το μαζέψουν...

 

πριν 7 ώρες, το μέλος kpetros έγραψε:

Εχει παραπονο απο τους avengers λογο δευτερατσας ρολου και τον κυνηγαει η καταρα . 

πιο σημαντικό ρόλο είχε στους avengers παρά εδώ.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος GriGaS έγραψε:

Γενικώς είμαι πάρα πολύ ανοιχτός σε θέματα Sci-Fi αλλά το

 

  Hide contents

να δίνει η εκμάθυνση μίας γλώσσας τη δυνατότητα να βλέπεις αναμνήσεις του παρελθόντος και του μέλλοντος, το θεωρώ grande μπούρδα. επίσης με χάλασε πάρα πολύ η σκηνή με τον κινέζο στο τέλος. σαν να προσπάθησαν άρον άρον να το μαζέψουν...

 

πιο σημαντικό ρόλο είχε στους avengers παρά εδώ.

 

 

Spoiler

Και μένα η σκηνή με τον κινέζο δε μου άρεσε.

Αλλά γενικά ο τρόπος που αραδιάζει ο σκηνοθέτης το time puzzle μου άρεσε.

Επειδή και φιλοσοφικά είναι πολύ δύσκολο να εξηγηθεί ο έλεγχος του χρόνου και ακόμα περισσότερο ο χειρισμός του προς ιδίων όφελος (ειδικά αν ελέγχετε απο όλα τα άτομα και όχι μόνο απο εναν χαρακτήρα!!!) ο σκηνοθέτης προσπάθησε να το μαζέψει και να μη μπει σε κάποια χρονική λούπα σε στύλ Primer με επιλογές που αλλάζουν την εκδοχή του μέλλοντος και δημιουργούν κάποιο παράλληλο ή εναλλακτικό σύμπαν.

Δηλαδή γιατί το όπλο του time minipulation να το εχει μόνο οι πρωταγωνίστρια και όχι οι μεταφραστές των υπόλοιπων 11?

Γιατί να μην μπορεί με τον ίδιο τρόπο και ο Renner να επηρεάσει τον χρόνο αφού προχωράει πολύ στην κατανόηση της γλώσσας τους χωρίς όμως να διεστρευλώνεται το μυαλό του με τον τρόπο που έγινε στην Λουίζ.

 

Παρόλα αυτά η σκηνή με τον Κινέζο δείχνει μια βιασύνη και μια κούραση στην υποκριτική των χαρακτήρων, σαν να μην άρεσε ούτε σε αυτούς και δεν μπορούσαν να την υποστηρίξουν.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Spoiler

Ο Renner δε με ενόχλησε καθόλου στον συγκεκριμένο ρόλο. Ούτως ή άλλος ο ρόλος του ήταν 2ος ρόλος με όλη την σημασία της λέξεως.

Ο χαρακτήρας που υποδύεται είναι τόσο αδύναμος που για μένα μαγκιά του που τον δέχτηκε.

Ενας πολυβραβευμένος επιστήμονας που επισκιάζεται πάντα απο την προσωπικότητα της Λουίζ. Την ακολουθεί όταν βγάζει την στολή της. Κάθεται και την κοιτάει με τα κυάλια όταν μπαίνει στην κάψουλα. Της κάνει φλέρτ, ενω εκείνη τον έχει παντρευτεί και εχει γεννήσει το μελοθάνατο παιδί τους μαζί του. Αδυνατεί να κατανοήσει την επιλογή της στο θέμα της οικογένειάς τους. Γενικά έπεται των εξελίξεων και είναι ο τραγικός χαρακτήρας της ταινίας για μένα.

Η ειρωνία είναι φανερή σε κάθε ερώτησή που κάνει. (have you been married before...) Έχει το θεωρητικό υπόβαθρο αλλά δεν βλέπει τπτ πέραν της μύτης του.

Έχει κατέβει  αλτρουιστικότατος καθώς αφήνει την συμπρωταγωνίστρια να πάρει πάνω της όλη την λάμψη της κάμερας και το κυριότερο αδυνατισμένος όχι σφίχτερμαν απο προηγούμενους ρόλους του (πχ ακόμα δεν μπορώ να δεχτώ το πως κατέβηκε ο Ράσελ Κροου στο ρόλο του καθηγητή στο beautifull mind με μπράτσο μονομάχου...) 

 

Αυτά για τον συμπρωταγωνιστή που πέσατε να τον φάτε.

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To Arrival το καταλαβαινεις κ το χαιρεσαι περισσοτερο την 3η-4η φορα που θα το δεις

 

Δεν με χαλασε τιποτα...καθε φορα βρισκω κ κατι καινουργιο 

 

(θα το δω με παρεα κ μια 5η φορα σημερα το βραδυ) :hehe:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ το αναλυεται το arrival.

Πρωτον γιατι δεν της αξιζει τοση αναλυση γιατι ηταν μετρια και δευτερον γιατι δεν ηταν καμια ιδιαιτερα πολυπλοκη ταινια.Βλεπετε πραγματα που δεν υπαρχουν στην ταινια.

Τo primer που αναφερθηκε λιγο πιο πανω ειναι τεραστια παπατζα.

Εγω ειμαι με τον GriGas παντως.

Ηταν τραβηγμενο στα ορια του βλαμενο το concept της ταινιας.

 

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος jesus έγραψε:

Πολυ το αναλυεται το arrival.

Πρωτον γιατι δεν της αξιζει τοση αναλυση γιατι ηταν μετρια και δευτερον γιατι δεν ηταν καμια ιδιαιτερα πολυπλοκη ταινια.Βλεπετε πραγματα που δεν υπαρχουν στην ταινια.

Τo primal που αναφερθηκε λιγο πιο πανω ειναι τεραστια παπατζα.

Εγω ειμαι με τον GriGas παντως.

Ηταν τραβηγμενο στα ορια του βλαμενο το concept της ταινιας.

 

Primal?

Μήπως εννοείς Primer?

 

Ε τότες δεν σου αρέσουν αυτού του στύλ οι ταινίες.

Δεν εξηγείται αλλιώς.

 

Εγω μόλις το τελείωσα ήμουν 45 λεπτά στο μπρος πίσω.

Ασε που ακόμα δεν εχω καταλάβει τι γίνεται. :hehe:

Έγινε επεξεργασία από uhu
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Για πιο ειδος μιλατε?

Το δεν μπορω να γραψω σεναριο της προκοπης και αφηνω τον θεατη να παλευει να βγαλει ακρη?

Τις περισσοτερες φορες με τετοιες ειδους ταινιας απλα ανικανοτητα του σεναριογραφου/ων ειναι να γραψουν ενα πολυπλοκο μεν αλλα καλογραμμενο και στιβαρο σεναριο.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, jesus said:

Το δεν μπορω να γραψω σεναριο της προκοπης και αφηνω τον θεατη να παλευει να βγαλει ακρη?

Δεν ειναι ολα τα σεναρια για ολους 

 

Καποια δεν σου δινουν ουτε closure αλλά ουτε ισως κ αυτο που περιμενες

 

Άλλα επ αυτου δεν σου αραδιαζουν ή επεξηγουν τα παντα ωστε να κατσεις(αν θες) να σκεφτεις παρακατω μονος σου...

 

Καποιες φορες το αποτελεσμα ειναι πραγματικα mindblowing και καποιες αλλες ελ καταστροφ :hehe: 

 

Για μενα το Arrival πχ ανηκει στην πρωτη κατηγορια....για εμενα ομως

 

:)

Έγινε επεξεργασία από Lazy Dog
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.