Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Avengers:Age of Ultron

Eπος.

Αρκετα διαφορετικο απο το πρωτο δεν πηγε να κανει την ιδια ταινια ο Whedon και μπραβο του.

Δεν ειχε τον χαβαλε του πρωτου που λατρεψα αλλα ηταν καλυτερο γενικα σαν ταινια.

Ειχε απειρως καλυτερο σεναριο(το πρωτο δεν ειχε ουσιαστικα) και ειχε κακο με @@ οχι τον φλοκι.

Αλλα ξαναλεω ειναι διαφορετικες ταινιες και δεν χρειαζεται να συγκρινουμε.

Απολαυστικη γενικα μπραβο μπραβο!

10/10

 

Blackhat

Δεν καταλαβαινω γιατι η χαμηλη βαθμολογια εμενα μαρεσε.

6,5-7/10

 

Jupiter Ascending

To ιδιο με την απο πανω.

Οχι δεν ηταν κατι φοβερο αλλα πολυ θαψιμο εχει πεσει χωρις λογο

Αξιοπρεπεσταth ταινιουλα.

Φανταζομαι βλεπουν Wachowski και περιμενουν matrix οι περισσοτεροι

6,5-7/10

Έγινε επεξεργασία από jesus
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό fact για τις ταινίες Marvel και τον Robert Downey Jr..

Για κάθε 1$ που επενδύεται σε ταινία της Marvel, επιστρέφουν 3,06$ κατά μέσο όρο. (31 ταινίες)

Μεταξύ 2004-2007, κάθε 1$ έφερνε πίσω 2,60$. Ο μέσος όρος ανέβηκε μετά το 2008 που ήρθε η πρώτη ταινία Iron man.

Από τότε, όποτε παίζει ο Robert Downey Jr. σε ταινία της Marvel, για κάθε 1$ επιστρέφουν 5,19$.

πηγή

Ενδιαφερον αν και οι προ phase one ταινίες (βλέπε daredevil Elektra κλπ ήταν ελαφρώς μπούρδες)

Link to comment
Share on other sites

μιας και αναφέρθηκαν ας πεταχτώ και εγώ να πω δύο λόγια

το blackhat γενικά δεν με γέμισε κάπου .. οκ πέρασε η ώρα αλλά μέχρι εκεί

 

το jupiter από την άλλη είναι μία διαφορετική ιστορία

 

καθαρό sci-fi απο πρωτότυπο(αν δεν κάνω λάθος) σενάριο

ενώ τις ερμηνίες τις θεωρώ αξιοπρεπέστατες ,

η ταινία (θεωρώ) πάσχει στο μοντάζ/συνοχή . Δεν ξέρω αν έπρεπε να κόψουν μίση ώρα ταινία για να γίνει release αλλά ώρες ώρες είναι τέρμα βαρετή(ή μπορεί απλά να πετάγεται από το ένα σημείο στο άλλο δίχως λόγο) και ώρες ώρες πολύ ωραία με συνοχή/συνέχεια και "νόημα"

Τα εφέ είναι προσεγέμνα και γενικά δεν ήταν προχειροδουλεία ο οπτικός τομέας

 

προφανώς δεν είναι στο επίπεδο του matrix , αλλά δεν την είδα και με τέτοιες απαιτήσεις

κρίμα διότι τα πήγε χάλια στο box office και κατά συνέπεια δεν παίζει να δώσουν άλλες ευκαιρείες στα αδέρφια wachowski (και κατ'επέκταση δεν βλέπω να βγαίνει άλλη τέτοια πρωτότυπη ταινία με budget στον θεό)

 

αν έπρεπε να βάλω βαθμούς

 

ένα 6-6,5 στο blackhat, ένα 7-7,5 στο jupiter

Link to comment
Share on other sites

Για το Jupiter έχω να κάνω μια μικρή παρατήρηση. Μου φάνηκε αστείος ο κακός. Ουσιαστικά ένας συνδυασμός της εμφάνισης του κακού από το Πέμπτο Στοιχείο με φωνή και ομιλία τύπου Μάρλον Μπράντο από τον Νονό. Κατά τα άλλα η ταινία προσπαθεί να παρουσιάσει ένα σύμπαν ως μια εμπορική επιχείρηση γεμάτη γραφειοκρατία κοσμικών διαστάσεων και κάπου εκεί ο θεατής χάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Jupiter Ascending 

 

Σαν εφε μου αρεσε , οι 2-3 σκηνες με οπλα ηταν και αυτες καλες ....και γενικα σαν scifi εχει φαει καλη δουλιτσα 

Ομως .... οι ηθοποιοι ηταν Γ-Τ-Π  

 

Η κακομοιριαρα φατσα της Mila Κunis ? 

Τον Channing tatum που προσωπικα τον εχω μονο για κωμωδιες 

Sean Dean που περιμενα την στιγμη που θα πεθανει  (και με απογοητευσε XD ) (sorry μεσιε , αλλα δεν το πηρα και πολυ ως spoiler αυτο  :p

Και μπορει ο Eddie redmayne να μου αρεσε στο theory of everything , αλλα σε αυτο πατωσε  

 

Γενικα τραγιλα .....

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

Blackhat

Δεν καταλαβαινω γιατι η χαμηλη βαθμολογια εμενα μαρεσε.

6,5-7/10

 

το είδα κι εγώ τελικά.. μου άρεσε αλλά δεν είναι κι η ταινία της χρονιάς.. 

Προφανώς όταν βλέπουμε κάποια ταινία ρίχνουμε κάποιους διακόπτες και δεν περιμένουμε να τα εξηγούμε όλα με τη λογική ή τις γνώσεις μας. Λίγο το πρωτότυπο σενάριο, λίγο το πιασάρικο όνομα, αν είχε και πιο γνωστούς ηθοποιούς ή λίγο πιο χολιγουντιανά εφέ, θα πήγαινε καλύτερα. Περνά η ώρα ευχάριστα και θες να δεις τι θα γίνει πάντως.. το τέλος δε με πολυ-έπεισε αλλά οκ  :D ένα 6αράκι προς 6μιση

Link to comment
Share on other sites

@RootX @DJD @chroma

 

4m48l17.png

 

 

Το είδαμε χτες. Εντάξει, τα εφφέ και οι φάπες που περιμένεις σε ταινία αυτού του genre κλπ, από σενάριο μην περιμένετε τίποτα Usual Suspects. Γενικά βλέπεται ευχάριστα και έχει αρκετό γέλιο.

Έγινε επεξεργασία από Chosen
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Kingsman: The Secret Service - 8/10

 

Fast & Furious 7 - 8/10

 

Πολύ καλές και οι δύο ταινίες με ασταμάτητη δράση. Για τους μαχητές ήταν λίγο καλύτερη από αυτή στο Ρίο. Αυτές οι δύο για μένα ξεχωρίζουν από τη σειρά.

Link to comment
Share on other sites

μόλις είδα το fast 7 η ταινία είναι τόσο καλή που την είδα σε 28 λεπτά hehe.gif

είχα προετοιμαστεί από το 6 και από το trailer του 7 αλλά δεν το περίμενα τόσο χάλια μόνο τα τελευταία λεπτά αξίζουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.