Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Τον DiCaprio τον βλέπουν ακόμα σαν παιδί για αυτό δεν του το δίνουν. Πρέπει να ασπρίσει, να βάλει μασέλα και να περπατάει με μπαστούνι για να αποφασίσουν να του δώσουν αγαλματάκι "για την προσφορά του στην 7η τέχνη".

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κερδίζει το όσκαρ αυτός που έχει χάσει 20 κιλά για χάρη του ρόλου.

τα όσκαρ τα παίρνουν οι πιο διαφημισμένες (όσες περιμένουν να βγάλουν όσα επένδυσαν) ταινίες ή όσες εξυπηρετούν μια "ιδέα" για τα αμερικανάκια..

το όσκαρ δεν το παίρνει όποιος χάνει 20 κιλά κι αυτό φάνηκε τότε που ο Τομ Χανκς κατέβηκε στα όσκαρ με το ναυαγό κ το έχασε από τον μονομάχο..

Link to comment
Share on other sites

Πάντα κερδίζει το όσκαρ αυτός που έχει χάσει 20 κιλά για χάρη του ρόλου.

Αν εξετάσεις τα τελευταία 10, τα πήραν π@στηδες, σχετικοί με π@στηδες (πχ McConaughey) ή σε σχέση με ρατσισμό. Μέχρι και ο Sean Penn τους το είπε, ότι έπρεπε να παίξει τον π@στη για να το πάρει στην απονομή το 2009 για το Milk.

Link to comment
Share on other sites

Αν εξετάσεις τα τελευταία 10, τα πήραν π@στηδες, σχετικοί με π@στηδες (πχ McConaughey) ή σε σχέση με ρατσισμό. Μέχρι και ο Sean Penn τους το είπε, ότι έπρεπε να παίξει τον π@στη για να το πάρει στην απονομή το 2009 για το Milk.

Εχμμμμ μπααααα...

Dallas Buyers Club: Matthew McConaughey

Lincoln: Daniel Day-Lewis

The Artist: Jean Dujardin

The King's Speech: Colin Firth

Crazy Heart: Jeff Bridges

Milk: Sean Penn

There Will Be Blood: Daniel Day-Lewis

The Last King of Scotland: Forest Whitaker

Capote: Philip Seymour Hoffman

Ray: Jamie Foxx

Mystic River: Sean Penn

The Pianist: Adrien Brody

Training Day: Denzel Washington

Κανενα μοτιβο δεν βλεπω

Btw το oscar ο ντι καπριο το ειχε χασει απο τον jamie foxx για το ray και δεν μπορεις να πεις οτι ηταν αδικαιολογητο, ηταν φοβερος στον ρολο αυτο(ασχετα αν απο τοτε δεν εχει δειξει τπτ το αξιολογο)

Link to comment
Share on other sites

Κανενα μοτιβο δεν βλεπω

Δες και τους δεύτερους και τους γυναικείους. Πχ το 2012, β' Ανδρικού το παίρνει ο Christopher Plummer που παίζει τον 80άρη που το γύρισε στα γεράματα και παίρνει αγοράκια...

Δεν είπα ότι κάθε χρόνο συμβαίνει αυτό, ούτε ότι κάθε χρόνο έχει ανάλογες, αλλά όταν μια ταινία πραγματεύεται ιστορίες με ρατσισμό και gay, τότε παίρνει αρκετά, τα βασικά κυρίως.

Link to comment
Share on other sites

Captain America: The Winter Soldier (2014) - IMDb

Καλύτερο από το προηγούμενο, βλέπεται ευχάριστα αλλά δεν είναι κάτι wow. Σίγουρα ΔΕΝ αξίζει σε 3D αφού ακόμα και οι τίτλοι τέλους είχαν περισσότερο 3D από την ταινία.

Όπως πάντα μετά τους τίτλους τέλους έχει επιπλέον σκηνές (2 συγκεκριμένα, ένα στη μέση και ένα στο τέλος τελείως) εκ των οποίων η πρώτη αξίζει την αναμονή η δεύτερη όχι τόσο.

Link to comment
Share on other sites

Nebraska 7.0 (με το ζόρι)

Στο μισάωρο σκέφτηκα να τη κλείσω, αλλά την είδα λόγω ωραίων πλάνων και καλών ερμηνειών. (εξ ου και το 7.0)

Αργή ταινία, πολύ flat κλιμάκωση έως βαρετή που σώζεται λίγο στο τέλος με το συμπαθητικό φινάλε.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ZuIBvmxIN4w]Nebraska Official Trailer #1 (2013) - Alexander Payne Movie HD - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

τα όσκαρ τα παίρνουν οι πιο διαφημισμένες (όσες περιμένουν να βγάλουν όσα επένδυσαν) ταινίες ή όσες εξυπηρετούν μια "ιδέα" για τα αμερικανάκια..

το όσκαρ δεν το παίρνει όποιος χάνει 20 κιλά κι αυτό φάνηκε τότε που ο Τομ Χανκς κατέβηκε στα όσκαρ με το ναυαγό κ το έχασε από τον μονομάχο..

Ειλικρινά τώρα σου άρεσε ο ναυαγός; :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά τώρα σου άρεσε ο ναυαγός; :hehe:

Αν σκεφτείς ότι ήταν η 2η ταινία που είδα σινεμά, ότι ήμουνα 14 κι ότι μου αρέσει κι ο Τομ Χανκς σαν ηθοποιός.. ναι μου άρεσε.. και θεωρώ ότι ήταν καλύτερη από το μονομάχο..

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι η πρώτη ταινία που είδα στο σινεμά ήταν το Superman 2 (γύρω στο 1983 χωρίς να ξέρω ανάγνωση) η πρώτη ταινία που είδα με φίλους (χωρίς γονείς) το Indiana Jones and the Last Crusade, μάλλον ψιλογέρασα....

Link to comment
Share on other sites

αχαχαχ μπαρμπάκοοοο :rofl: (σε πειράζω)

εγώ πρώτη ταινία που είδα σινεμά ήταν τα 101 σκυλιά της δαλματίας (εκδρομή με το σχολείο Αθήνα) με τον Τζεφ Ντάνιελς και την φοβερή Γκλεν Γκλόουζ..

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι ήταν η 2η ταινία που είδα σινεμά, ότι ήμουνα 14 κι ότι μου αρέσει κι ο Τομ Χανκς σαν ηθοποιός.. ναι μου άρεσε.. και θεωρώ ότι ήταν καλύτερη από το μονομάχο..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=FsqJFIJ5lLs]Are You Not Entertained? - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Αν σκεφτείς ότι η πρώτη ταινία που είδα στο σινεμά ήταν το Superman 2 (γύρω στο 1983 χωρίς να ξέρω ανάγνωση) η πρώτη ταινία που είδα με φίλους (χωρίς γονείς) το Indiana Jones and the Last Crusade, μάλλον ψιλογέρασα....

Χαχα. Περίπου τα ίδια και εγώ. Το superman δεν μ είχε ενθουσιάσει σινεμά. Αυτό που μου "έκατσε" αρχικά ήταν star wars 1 (το βάζανε τακτικά σε επαναληπτικές προβολές τότε) και το υπέρτατο GHOSTBUSTERS. Μας είχε πάει η νουνά μου-θεία μου με όλο το ανηψιοασκέρι τους θυμάμαι στην τελευταία. Τρελή εμπειρία η ταινία, τρελή εμπειρία και οι παπαλούτσες....κοινώς το ποπκορν εντός της αιθούσης :p

Αλλά αφού ξεπαρθανιάστηκα, άρχισα τις τακτικές macho επισκέψεις μετά. ΤΟ ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΜΑ, ΡΟΚΥ 3-4, COBRA, Εξολοθρευτής, ROBOCOP, Τα ζόμπι δεν είναι χορτοφάγα, (****** Στράτο, τι με έπεισες να δω τότε) και άλλα...αριστουργήματα της εποχής.

Indiana Jones. Στην επιστροφή από το σχολείο μπαίνουμε σε κάτι σαν καφενείο (τα γνωστά της εποχής αυτά που σέρβιραν καφέ, τηγανιτά αυγά σε κατάμαυρο καμμένο τηγάνι, με την κυρά Νίτσα πίσω από το ταμείο με την μακριά την φούστα και την παντόφλα να χαλάει δεκάρικα-εικοσάρικα :D ) για να ταϊσουμε τα μοναδικά ηλεκτρονικά της ευρύτερης περιοχής, το BLACK TIGER και το GREEN BERET! Περιμένοντας στην σειρά, πέφτει το μάτι στην σκηνή που ανοίγουν την κιβωτό και λιώνει ο Γκεσταπίτης με τα γυαλιά!! ΣΟΚ για την εποχή.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη ταινία σε σινεμά: Ghostbusters.

Δεν μπορούσα να κάνω καλύτερη επιλογή. Σε κοντινό θερινό σινεμά(δεν υπάρχει ποια) με την μάνα μου.

Αμφιβάλλω η μάνα μου να έχει δει άλλη ταινία φαντασίας από τότε :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.