Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Αντικειμενικά, 30 σελίδες σενάριο χλωμό να βγει χοντρο-κομμένο :hehe:

Imho, ο σκηνοθέτης κατεύθυνε την ταινία εκεί που έπρεπε χωρίς

φανφάρες.Ίσως θα μπορούσε να επιταχύνει κάποιες σκηνές αλλά

δεν θα αποδιδόταν οι σκληρές ώρες για τον redford.

Σενάριο στα δικά μου μάτια , κατα το δοκούν ρεαλιστικό.

All in all, την είδα ήδη άλλες 2 φορές, όπως είχα γράψει

και εδώ πριν απο 3 εβδομάδες που την πρωτοείδα, μια όμορφη ταινία ,

λιτή και απέριττη.

ΥΓ είναι κρίμα που προβάλλονται τόσο πολύ ταινίες όπως το Hustler και

κάτι τέτοιες πέφτουν στα τάρταρα.

Δεν ήθελα να πω κακογραμμένο, για να μην αποθαρρύνω όσους σκέφτονται να το δουν. Η αλήθεια είναι ότι ο πρωταγωνιστής ("Our Man") φαινόταν να μην έχει ξαναπατήσει το πόδι του σε σκάφος/βάρκα, με ευθύνη κυρίως του σεναριογράφου/σκηνοθέτη (δυστυχώς, ο ίδιος).

Οι καταστάσεις που αντιμετωπίζει είναι ρεαλιστικές, αλλά οι αντιδράσεις του θυμίζουν επιβάτη αεροπλάνου με λιπόθυμο πιλότο, όχι καπετάνιο ιστιοπλοϊκού σκάφους που διαπλέει μόνος του ωκεανούς. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ηθελημμένο, αλλά γρήγορα άλλαξα γνώμη.

Πάντως αξίζει, έστω και μόνο για τον Ρέντφορντ και για τη διεύθυνση φωτογραφίας. Σκεφτόμουν ότι ορισμένες στιγμές θυμίζει πολύ Life of Pi και μόλις επιβεβαίωσα ότι την επιμελείται ο ίδιος άνθρωπος. Συν τοις άλλοις είναι γυρισμένο με τις ίδες εξαιρετικές κάμερες ARRI ALEXA.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήθελα να πω κακογραμμένο, για να μην αποθαρρύνω όσους σκέφτονται να το δουν. Η αλήθεια είναι ότι ο πρωταγωνιστής ("Our Man") φαινόταν να μην έχει ξαναπατήσει το πόδι του σε σκάφος/βάρκα, με ευθύνη κυρίως του σεναριογράφου/σκηνοθέτη (δυστυχώς, ο ίδιος).

Οι καταστάσεις που αντιμετωπίζει είναι ρεαλιστικές, αλλά οι αντιδράσεις του θυμίζουν επιβάτη αεροπλάνου με λιπόθυμο πιλότο, όχι καπετάνιο ιστιοπλοϊκού σκάφους που διαπλέει μόνος του ωκεανούς. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν ηθελημμένο, αλλά γρήγορα άλλαξα γνώμη.

Πάντως αξίζει, έστω και μόνο για τον Ρέντφορντ και για τη διεύθυνση φωτογραφίας. Σκεφτόμουν ότι ορισμένες στιγμές θυμίζει πολύ Life of Pi και μόλις επιβεβαίωσα ότι την επιμελείται ο ίδιος άνθρωπος. Συν τοις άλλοις είναι γυρισμένο με τις ίδες εξαιρετικές κάμερες ARRI ALEXA.

Δεν βρήκα πρόβλημα στο πρώτο που αναφέρεις, έχω την εντύπωση οτι δεν τον ένοιαζε και τον ίδιο

αυτό όσο τα επόμενα που έπονται.

Για τον καπετάνιο ιστιοπλοικού, είναι αισίως 70+ φεύγα και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις,

σχεδόν σαν τους κλασικούς "γερόλυκους" που πετυχαίνεις στη χώρα μας.

Τον έβαζε να σκεφτεί για το πως θα κινηθεί και να ξανα-σκεφτεί τι είχε χάσει

πιο πριν, γιαυτό και η αφήγηση στην αρχή ,η οποία ολοένα και περισσότερο νόημα

αποκτά στην συνέχεια.Το γεγονός της ηλικίας, μου άρεσε οτι αποδόθηκε

τόσο παραστατικά για Hollywood με έναν σχεδόν unplugged Redford.

Η μουσική του είναι εξαιρετική (τιμήθηκε πρόσφατα για αυτήν) ενώ παράλληλα

σε βάζει να σκέφτεσαι πράγματα.

Το να είσαι αντίθετος και να σκέφτεσαι πράγματα για ταινία και όχι ένα ξερό rant,

σημαίνει οτι πρόσφερε παραπάνω απο μια ταινία της σειράς, που με την άστοχη

προώθηση της, το τόνισε και ο πρωταγωνιστής, θα μπορούσε να πάει καλύτερα.

Κι αυτό εν τέλει είναι που την έκανε να ξεχωρίσει στον οχετό ταινιών του 2013

αλλα και των τελευταίων ετών γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρήκα πρόβλημα στο πρώτο που αναφέρεις, έχω την εντύπωση οτι δεν τον ένοιαζε και τον ίδιο

αυτό όσο τα επόμενα που έπονται.

Για τον καπετάνιο ιστιοπλοικού, είναι αισίως 70+ φεύγα και χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις,

σχεδόν σαν τους κλασικούς "γερόλυκους" που πετυχαίνεις στη χώρα μας.

Τον έβαζε να σκεφτεί για το πως θα κινηθεί και να ξανα-σκεφτεί τι είχε χάσει

πιο πριν, γιαυτό και η αφήγηση στην αρχή ,η οποία ολοένα και περισσότερο νόημα

αποκτά στην συνέχεια.Το γεγονός της ηλικίας, μου άρεσε οτι αποδόθηκε

τόσο παραστατικά για Hollywood με έναν σχεδόν unplugged Redford.

Η μουσική του είναι εξαιρετική (τιμήθηκε πρόσφατα για αυτήν) ενώ παράλληλα

σε βάζει να σκέφτεσαι πράγματα.

Το να είσαι αντίθετος και να σκέφτεσαι πράγματα για ταινία και όχι ένα ξερό rant,

σημαίνει οτι πρόσφερε παραπάνω απο μια ταινία της σειράς, που με την άστοχη

προώθηση της, το τόνισε και ο πρωταγωνιστής, θα μπορούσε να πάει καλύτερα.

Κι αυτό εν τέλει είναι που την έκανε να ξεχωρίσει στον οχετό ταινιών του 2013

αλλα και των τελευταίων ετών γενικότερα.

Αφού αποφάσισες να κοιμηθείς με το σκάφος στον αυτόματο χωρίς ραντάρ με συναγερμό, τότε μειώνεις την ιστιοφορία έτσι που το σκάφος να κινείτε αργά. Ίσα που θα ακούμπαγε στο κοντεινερ και δεν θα έσπαγε.

Έσπασε πάνω από την ίσαλο που σημαίνει έτρωγε "κουβάδες" . Τα σκάφοι έχουν 3 αντλίες με φλοτέρ διακόπτες που τίθενται αυτόματα σε λειτουργία βγάζοντας ( 3000 λίτρα την ώρα περίπου) τα νερά έξω. Αν το ρήγμα ήταν κάτω από την ίσαλο και δεν πρόφταιναν υπάρχει πάντα σε υψηλότερο σημείο φλοτέρ με συναγερμό που ξυπνάει νεκρούς. Αυτό το ξυπνάω και έχω ένα μέτρο νερό, μόνο στο σινεμά.

Η χειραντλία πωλείται μαζί με την μανέλα. Έχει δε ιδική θέση που ελέγχει ο λιμενικός που θα σου κρίνει αξιοπλοο το σκάφος. Δεν κόβουμε σκουπόξυλο.

Στην κακοκαιρία ποτέ δεν σηκώνουμε πλήρη ιστιοφορία παρά μόνο αν τρέχουμε σε αγώνες και ρισκάρουμε για τα λεφτά.

Παίρνουμε δεύτερη μούδα στην μαΐστρα και διπλώνουμε την τζενοα, ή την βγάζουμε τελείως. Δεν τουμπάρουν τα ιστιοπλοϊκά με μολυβένια καρίνα τόνων ποτέ. Αν ήταν καταμαραν θα το συζητούσαμε.

Το VHF έχει δική του μπαταρία σε υψηλό σημείο.

To EPIRB που είναι υποχρεωτικό το έβαλε στο παραγάδι που έχασε; : P

Δεν είναι μόνο αυτά αλλά τεσπα...

Δεν έχει σημασία η ηλικία αλλά οι γνώσεις που έχεις και η συντήρηση του σκάφους. Για μένα ο τύπος ήταν ορεσίβιος που λάδωσε για να πάρει το δίπλωμα. Χώρισε πρόσφατα και η γυναίκα του έβαλε και του κατέστρεψαν το σκάφος για να τον εκδικηθεί για τα νιάτα που έχασε με το βλάκα. : P

Έγινε επεξεργασία από ΓιαγκΤ
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη για αυτό ,

προσπάθησα στο μήνυμα μου να είμαι περιεκτικός

αλλά το φαινομενικό πάθος για την θαλασσα πρόσταζε μάθημα.

Παίδες, το "χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις" σε αυτό αποσκοπούσε :)

Εαν αποφασίσεις να αναλωθείς σε τεχνικές λεπτομέρειες,

θα χάσεις την ταινία και την αλληγορική σύνδεση που επιχειρεί.

Εαν έχεις κατα νου την αρχική αφήγηση και αντιληφθείς προς τι τα

λίγα λόγια της ταινίας στην αρχή, αφομοιώνεις την ιδέα.

Καλή προβολή πάντως σε όσους δεν έχουν αποθαρρυνθεί ήδη :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=10521]jesus[/MENTION] Κοίτα το προηγούμενο το είδα στο σινεμά σε Vmax και ήταν καλό. Αυτό το είδα σπίτι μου και επίσης το διασκέδασα. Δεν είναι ταινιάρα, αλλά για το είδος της είναι αρκετά καλή ;)

Link to comment
Share on other sites

Με μπολικο γελιο. Btw εχει 2 after credits σκηνες και αρχιζει να μου τη δινει αυτό στις ταινιες της μαρβελ...κι οχι μονο.

Στάλθηκε από το ZTE-BLADE μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Χθες είδα το Dallas Buyers Club.

Πάρα πολύ καλή ταινία με απίστευτες ερμηνείες, βασισμένη σε αληθινή ιστορία.

Καιρό είχε να με καθηλώσει έτσι ταινία.

Sent from my LG-D802 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Lost in Translation (2003)

Ήθελα να τη δω από το 2006. Δεν ξέρω αν μου άρεσε σαν ταινία. Είχε το story της, αλλά μέχρι εκεί. Αναρωτιέμαι αν δεν έπαιζε και η Scarlett αν θα άξιζε.

Επειδή είσαι η κόρη ενός κορυφαίου σκηνοθέτη, δεν πάει να πει ότι έχεις κληρονομήσει τις δυνατότητές του. Μια από τις ταινίες που μετάνιωσα για το χρόνο που ξόδεψα και απογοήτευση από τον Bill Murey, που όμως τον έχω συνηθίσει να παίζει περίεργους ρόλους.

Link to comment
Share on other sites

έχω ξεκινήσει 2 φορές να δω το Serenity (2005) αλλά :lazy:.....και φαίνεται καλό ....μέχρι στιγμής ένα 6/10 το υπόλοιπο(0,5-1) αν κρατηθώ ξύπνιος!

θα ήταν προτιμότερο ποιο πριν να δεις την σειρά firefly ( αν την δεις ψάξε να δεις ποιο είναι και το σωστό order γιατί στο κανάλι τα έκαναν #$!@$#@$ )

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.