Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Βρε εγώ σου λέω μου άρεσε η ταινία και χωρίς να έχει σενάριο. Και συ μου λες θα έπρεπε;

Νταξ δεν έχει. Τι να κάνουμε. Το "φοβερό" Lone Survivor δηλαδή σεναριακά έχει πολύ βάθος και καλά, επειδή αντιγράφει την ίδια πλοκή για χιλιοστή φορά από το Delta Force του Chuck. Απλά αλλάζουν οι κακοί....

Υποκειμενικό το τι σου κάνει "κλικ" σε μία ταινία.

Έγινε επεξεργασία από Snips
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1086]Hero[/MENTION] μπαινουν και συναισθηματικα πολλες φορες βαθμολογιες.

Οταν βλεπεις onscreen ολους τους ηθοποιους που εχουν ενσαρκωσει τους αγαπημενους σου ηρωες σαν παιδι, να παιζουν σε μια διασκεδαστικη περιπετεια και να πετανε ατακαρες ολη την ωρα παει λιγο περιπατο η ψυχρη βαθμολόγηση.

Snips ωραια ηταν η ταινια ρε παιδι μου.Πολυ ομορφη, τρομερη σκηνοθεσια(πηρε και την σφαιρα).

Απλα συνοψιζεται ολοκληρη κυριολεκτικα σε μια χαζη παραγραφο και αν..ε εμενα με χαλασε αυτο,εσενα οχι:hug:

Κοιταζω τις ταινιες του Cuarσn.Ε δεν γινεται το πολυ πιο πλουσιο σε νοηματα Children of Men να εχει χαμηλοτερη βαθμολογια απο το gravity.Αnyway..

Bowfinger

Αγαπημενη κωμωδια την ειχα δει και σινεμα.Απλα αψογος ο Eddie Murphy.Το καθυστερημενο χαμογελο με τα σιδερακια που εχει μεινει:hehe:

7/10

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Νοt as good as the first one.:turn:

6/10

Last Vegas

Μετρια κωμωδιουλα που απογειωνεται εξαιτιας του καστ της.

Ειδικα οι Freeman,Kline ηταν φοβεροι.

6,5-7/10

Link to comment
Share on other sites

Πιο αναμασημένο σενάριο από του expendables δεν υπάρχει.

Οι κακοί θέλουν να καταλάβουν ολόκληρο τον κόσμο.

Οι καλοί καλούνται να αναλάβουν δράση.

Οι κακοί απαγάγουν γκόμενα.

Οι καλοί καταστρώνουν πλάνο με υπερμαμάτες προετοιμασίες.

Το πλάνο εν πράξη πηγαίνει κατά διαόλου.

Οι κακοί παίρνουν το πάνω χέρι.

Οι καλοί, με την ψυχή στο στόμα προσπαθούν να εξισορροπήσουν την κατάσταση.

Πάντα κάποιος πεθαίνει ή θυσιάζεται.

Η γκόμενα σώζεται και χαμουρεύεται με (κεντρικό) ήρωα.

Καλοί νικάνε και σώζουν τον κόσμο.

Έχει πάντα sequel.

Υπάρχει πάντα μια κουλ χειραψία/πείραγμα μεταξύ των ηρώων.

Μαμάτη ταινία δράσης το expendables, αλλά το σενάριο δεν το λες και ιδιαίτερο. Το Gravity δεν το είχα πολυκοιτάξει αλλά αυτά τα survivor movies μου δημιουργούν ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

gravity

βαρετη , προβλεψιμη, ανυπαρκτο σεναριο , ακομα και για scifi τραβηγμενη απ τα μαλλια - απο μηχανης δωδεκαθεο κατεβηκε για να γινουν οσα γινανε- ωραια τα cgi και η ελλειψη ηχου, παρα πολυ μικρη σε διαρκεια.

ιδανικη ταινια για να σαρωσει σε νουμερα @star 23.00

Link to comment
Share on other sites

Μια κουβέντα, hestikame για το σεναριο το οποίο μάλλον δεν το περιμένουμε σε ταινία τέτοιου είδους.

Όταν μια ταινία είναι υποψήφια και φαβορί για Oscar καλύτερης ταινίες, ΠΡΕΠΕΙ να έχει σενάριο.

Το "φοβερό" Lone Survivor δηλαδή σεναριακά έχει πολύ βάθος και καλά, επειδή αντιγράφει την ίδια πλοκή για χιλιοστή φορά από το Delta Force του Chuck. Απλά αλλάζουν οι κακοί...

Δεν αντιγράφει τίποτα, είναι αληθινή ιστορία προσαρμοσμένη σεναριακά να πουλήσει.

Πιο αναμασημένο σενάριο από του expendables δεν υπάρχει.

Ναι, αλλά ανάλογες ταινίες τις βλέπεις για να γελάσεις με τις υπερβολές που έχουν μέσα.

ιδανικη ταινια για να σαρωσει σε νουμερα @star 23.00

Κι όπως φαίνεται και τα Oscars... btw είναι Νο 112 στο IMDb.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
Link to comment
Share on other sites

Κι όπως φαίνεται και τα Oscars... btw είναι Νο 112 στο IMDb.

woooooooow! μιλαμε για το imdb που εχει στις 250 καλυτερες ταινιες εβερΟ,ΤΙ βγαινει απο νολαν, καρτουν στυλ walle/how to train your dragon και ολα τα μεγαλα μπλοκμπαστερ ε;

και φυσικα μιλαμε για τα οσκαρ που το δωσανε και στο ροκυ;

φανταζομαι προ αρχοντα η καλυτερη ταινια ηταν ο τιτανικος ε;

και στην τελικη, η αποψη μου ειναι οτι η ταινια ειναι μετριοτατη, ενα 6-6.5 , εσενα η αποψη σου ειναι οτι θα σαρωσει στα οσκαρ και παει καλα στη λιστα του imdb ; για την ταινια την ιδια τιποτα;

Link to comment
Share on other sites

εσενα η αποψη σου ειναι οτι θα σαρωσει στα οσκαρ και παει καλα στη λιστα του imdb ; για την ταινια την ιδια τιποτα;

Η προκατάληψη δεν κάνει καλό :)

Δεν την έχω δει, δε με ενδιαφέρει να την δω και μάλιστα από όσα έχω διαβάσει, τη θεωρώ ανάξια για Oscar.

Πέραν αυτού, το IMDb Top 250 το θεωρώ κορυφαίο με ελάχιστες εξαιρέσεις, ενώ αντίθετα τα Oscars, στημένα.

Link to comment
Share on other sites

έχει δει κανείς το American Hustle (2013) - IMDb ??

να μας πει καμιά γνώμη?

To είδα Κυριακή βράδυ.

Μου αρέσουν οι ερμηνείες των πρωταγωνιστών, και αν και κάνει κοιλιά σε κάποια φάση στο τέλος είναι πολύ καλό.

Δεν τα κατέβασα αλλά μια χαρά ταινία ήταν για 8 λίρες. Ή και για καναπέ ανάλογα γιατί δεν έχει απαιτήσεις σαν ταινία (και δεν το λεω επειδή την έχω 60).

Link to comment
Share on other sites

Αν και λειπουνε αρκετοι απο τους αγαπημενους μου... 8/10 (10/10 για τα "ωωω-τι-ειπε-για-τη-μανα-σου" freestylezzz που λεει ο καθενας τους)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=2YqIp5PynOA]The Art of Rap Official 2012 Trailer (HD) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

ο λόγος που έπαψα να εμπιστεύομαι τις κριτικές

Εγώ πάντα εμπιστεύομαι τις κριτικές, αλλά όχι των κριτικών.

Επιλέγω άτομα που έχουμε το ίδιο γούστο (ταινίες, φαΐ, παιχνίδια, διακοπές, ρούχα, κλπ) και εμπιστεύομαι τις δικές τους κριτικές ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντα εμπιστεύομαι τις κριτικές, αλλά όχι των κριτικών.

Επιλέγω άτομα που έχουμε το ίδιο γούστο (ταινίες, φαΐ, παιχνίδια, διακοπές, ρούχα, κλπ) και εμπιστεύομαι τις δικές τους κριτικές ;)

yeah. εννοούσα κριτικές όπως imdb ign etc

Link to comment
Share on other sites

Μετά από αρκετές μετριότητες το τελευταίο διάστημα, οι δύο βασισμένες σε πραγματικές ιστορίες ήταν καλούτσικες.

Rush: 7.5/10

Πολύ καλύτερη από ό,τι περίμενα. Εξαιρετική φωτογραφία, πειστικοί πρωταγωνιστές (αναπάντεχα καλός ο Hemsworth, το αντίθετο η Olivia Wilde σε μικρό ρόλο), μουσική από τον Hans Zimmer. Βλέπεται ευχάριστα με οποιαδήποτε παρέα.

Captain Philips: 6.5/10

Από την τράμπα Howard-Greengrass στη σκηνοθεσία των 2 ταινιών βγήκε κερδισμένος ο πρώτος. Το θέμα ετούτης δεν είναι τόσο συναρπαστικό. Ό,τι κάνει μόνος του ο Hanks αρκεί για μια συμπαθητική ταινία, αλλά μέχρι εκεί. Πάντως καλύτερη από ό,τι άλλο είδα τον τελευταίο μήνα.

Εκτός συναγωνισμού:

Runner runner: Αδιάφορη από την αρχή μέχρι το τέλος.

Riddick: Μέτρια αντιγραφή της πρώτης. Το Pitch Black εξακολουθεί να είναι σε εντελώς άλλη κατηγορία.

Don Jon: Για σενάριο-σκηνοθεσία-πρώτο ρόλο του Gordon-Levitt, παλεύεται. Καμία ουσία, απλά τσαλακώνονται λίγο οι 2 πρωταγωνιστές. Προσωπικά έμεινα ασυγκίνητος.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.