Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Βρε παλιόπαιδα, για το Αν... (2012) του Παπακαλιάτη γιατί δεν προειδοποιήσατε;;

Ήθελε η μάνα μου να το δει, οπότε είπα να της κάνω παρέα. Στα πρώτα λεπτά δεν είχα πρόβλημα. Μόλις έκανε την εμφάνισή του ο Παπακαλιάτης, θυμήθηκα ότι δε μου αρέσει αυτός και λέω αυτή τη βλακεία θα δούμε; Όμως μέσα σε λίγο μόνο λεπτά με κέρδισε. Δυνατή ταινία. Από τις καλύτερες ρομαντικές ταινίες που έχω δει.

Η Μαρία Σολομού απολαυστική στο ρόλο της.

Σε 4-5 σημεία με πήραν τα ζουμιά και έκανα τεράστια προσπάθεια να κρατηθώ μπροστά στη μάνα μου!! Δεν ξέρω, φταίει η ηλικιακή ταύτιση με τον πρωταγωνιστή, το ότι θυμήθηκα τα δικά μου Αν..., δεν ξέρω.

Μόλις τελείωσε η ταινία, βρήκα και μερικές κριτικές. Δεν ήξερα ότι ο Παπακαλιάτης "ίσως και να πήρε ιδέες" από την ταινία

Sliding Doors (1998) ή την One Day (I) (2011). Δεν έχω δει καμία από τις 2, οπότε με εξέπληξε ευχάριστα το σενάριο.

Άντε να βάλω κι ένα βαθμό επειδή έβαλε και ο αποπάνω, 9,8.

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Έλεος με την μπούρδα το Αν. Πηγε να κάνει την δικιά του έκδοση του butterfly effect και στο τέλος μπέρδεψε την βούρτσα με την ταβανοβουρτσα.

Sent from my Pantoflini N7100

Link to comment
Share on other sites

Solaris

Χμμ ναιι,δεν μαρεσε.

Τωρα δεν ξερω αν αυτος ειναι λογος για να μην μπω στο κοπο να δω Tarkovsky βεβαια.

Οπως και να εχει το Stalker εχει μπει στο προγραμμα.Καλεσα και backup τον κολητο να πεθανουμε παρεα.

5/10

Μιας και θεωρώ το εαυτό μου τυχερό που το έχω δει σε κινηματογραφική αίθουσα, σου λέω ότι:

Τα δύο έργα έχουν κοινό μόνο το όνομα!

Η ατμόσφαιρα που έχει το φιλμ του Ταρκόφσκι, είναι το κάτι άλλο!

Αυτό που θυμάμαι σαν και τώρα (κι ας έχουν περάσει 37+ χρόνια) είναι ότι βγήκαμε από το σινεμά και για πολύ , μα πραγματικά πολύ ώρα, προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω που ήμουν!

Δες την !!!

Link to comment
Share on other sites

Beetle Juice (1988) - IMDb

για μένα ο καλύτερος ρόλος του Keaton,καλύτερος και από αυτόν του batman

για την ταινία,τι να πω;ιεροσυλία να μην την έχετε δει-πολλοί ξέρουν και τις ατάκες απ'έξω,ροκυχορορλαικ :D

Juno: What's wrong?

Barbara: We're very unhappy.

Juno: What did you expect? You're dead.

////I plan to have a stroke from the amount of MSG that's in this food.

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση.

Συγνώμη είναι Cloud Atlas με λίγο απο Butterfly Effect.

Που στο τέλος τα κάνει σαλάτα απλά για να δώσει ένα τέλος. Όπως ήρθε το τέλος αποφάσισα οτι πέρασα ενδιαφέρον την προηγούμενη ώρα αλλά η ταινία είναι μάπα.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη είναι Cloud Atlas με λίγο απο Butterfly Effect.

Που στο τέλος τα κάνει σαλάτα απλά για να δώσει ένα τέλος. Όπως ήρθε το τέλος αποφάσισα οτι πέρασα ενδιαφέρον την προηγούμενη ώρα αλλά η ταινία είναι μάπα.

Το Cloud Atlas να σου πω την αλήθεια, δεν το πολυκατάλαβα. Έδειχνε όμως ιστορίες από το μέλλον και το παρελθόν, ανεξάρτητες μεταξύ τους. Το Αν... δεν έκανε κάτι τέτοιο. Έδειξε μια συνέχεια γεγονότων, που άρχισε να ξετυλίγεται με 2 παράλληλους τρόπους εξαρτώμενους από μια επιλογή του πρωταγωνιστή σε μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.

Για αυτό δεν το συγκρίνω ούτε με το Butterfly effect, που δείχνει αλλαγή της πραγματικότητος κατά βούληση από τον πρωταγωνιστή.

Να μου έλεγες επιχειρήματα για το ότι μοιάζει με το Sliding Doors (1998) που λένε ότι βασίστηκε (που ΔΕΝ το έχω δει όμως), τότε δε θα είχα αντίλογο.

Επίσης στο τέλος είναι ξεκάθαρο το τι γίνεται, τίποτα δεν μπερδεύεται και τίποτα δε γίνεται σαλάτα.

Αν μου επιτρέπεις, τι ηλικία έχεις; Πιστεύω ότι αυτό είναι καθοριστικός παράγοντας για το πόσο θα μας αγγίξει κάποια ταινία ή όχι.

Το αν είναι μάπα ή όχι δεν το ξέρω εγώ, άκουσα όμως ότι ξένοι προσέγγισαν τον Παπακαλιάτη λόγω αυτής της ταινίας και θέλουν συνεργασία μαζί του. Αν η ταινία ήτανε μάπα, δεν πιστεύω να γινόταν αυτό.

Link to comment
Share on other sites

ένα απ τα ωραία χαρακτηριστικά της ταινίας ήταν η εναλλαγή χρωμάτων, ψυχρών και θερμών ανάλογα την 'πραγματικότητα'.

και μένα μ άρεσε πάντως το έργο, αν και καθαρή αντιγραφή απ το sliding doors το οποίο είδα αργότερα! :)

Link to comment
Share on other sites

ένα απ τα ωραία χαρακτηριστικά της ταινίας ήταν η εναλλαγή χρωμάτων, ψυχρών και θερμών ανάλογα την 'πραγματικότητα'.

Δεν έχω δει την ταινία του Παπακαλιάτη, αλλά αυτό που λες μου θύμισε το Ying xiong (2002) - IMDb

Ανάλογα με το ποιος περιγράφει το τι έγινε ή το τι πιστεύει ότι έγινε, κυριαρχούν διαφορετικά χρώματα στην ταινία.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.