Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

Cloud Atlas.....

χμμμμ...παιδιά με δυσκολεύει πάρα πολύ να την βαθμολογήσω....

Σκηνοθετικά/τεχνικά/μακιγιαζ/κοστούμια η ταινία τα έσπαγε...επίσης η ιδέα ήταν καλή αλλά οι ιστορίες μου φάνηκαν άσχετες μεταξύ τους (αν και συνδέονταν)...Ένα pulp fiction ήταν. Οπότε αν και μου άρεσε σαν ταινία δεν κατάλαβα τι είδα τελικά καθώς θεώρησα ότι οι ιστορίες θα είχαν μια πιο άμεση σχέση μεταξύ τους ενώ δεν είχαν...Περίμενα δηλαδή μια ταινία με αρχή μέση και τέλος και αυτή ήταν ότι να ναι... Πάντως για να την σκέφτομαι ακόμα και μια μέρα μετά που την είδα μάλλον αξίζει να την δείτε και εσείς να βγάλετε συμπέρασμα...

Τέλος ο Hugo Weaving απλά έδινε ρεσιτάλ...

Link to comment
Share on other sites

Cloud Atlas - 8/10

Αν και στην αρχή έλεγα απο μέσα μου "τι μλκια είναι αυτή" όσα πέρναγε η ώρα (ε είναι 3ωρη ταινία) άρχισε να γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον. Γενικά είναι δύσκολη ταινία και πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος για να καταλάβεις όλα τα πιθανά νοήματα. Για καλή μου τύχη, η κοπέλα μου είναι τελειόφητος Κινηματογράφου οποτε μου ερμήνευε αρκετά πράγματα που δεν καταλαβαινα. Παίζουν ηθοποιάρες, και το πιο συγκλονηστικό είναι οτι παίζουν 6-7 ηθοποιοί σε όλο το έργο, και δεν το παίρνεις χαμπάρι. Το πιο εντυπωσιακό στην ταινία όμως είναι το σενάριο. Πραγματικά υποκλείνομαι στα δέκα κιλά μαστούρας που κάπνισαν οι άνθρωποι για να σκεφτούν αυτό το πράγμα. Αξίζει να την δείτε, όχι ομως ντε και καλα στο σινεμα καθώς δεν είναι τα εφέ που εντυπωσιάζουν όσο το σενάριο και οι ερμηνίες.

Hobbit 3D High Frame Rate 48 FPS

Απλά αποφύγετέ το. Ο πονοκέφαλος δεν λέει να μου περάσει. Η κίνηση είναι μη φυσιολογική με αποτέλεσμα να βλέπεις βιντεοπαιχνίδι. Σε πάρα πολλά σημεία του έργου δυσκολεύτηκα να καταλάβω ότι παίζουν άνθρωποι και ότι δεν είναι 3D models της Blizzard. Το θέμα είναι πραγματικά κουράζει και αν είστε από τους τύπου (σαν εμένα) που τους πιάνει ζαλάδα μετά από 1.5 ώρα 3D, τότε θα φύγετε με έναν πονοκέφαλο και μία χάλια διάθεση.

Hobbit 3D @ 24 FPS

Ίσως το καλύτερο 3D που έχω δει ποτέ. Είναι πολύ καλύτερο από το Avatar, καθώς δεν υπάρχει ούτε ένα πλάνο που να μην υπάρχει σουρεαλισμός. Ειδικά στο σημείο που ο Γκάνταλφ αφήνει την πεταλούδα να πετάξει, ο διπλανός μου σήκωσε τα χέρια του να την πιάσει. No joking! Έχουν χρησιμοποιηθεί πάρα πολές τεχνικές Computer Vision, με την τελευταία να δημοσιεύεται πρόσφατα στο CVPR -- Hair Detection. Αν προσέξετε όταν φυσάει και κουνιούνται τα μαλλιά των νάνων, υπάρχει 3D ακόμα και εκεί. Πραγματικά ΑΞΙΖΕΙ να πληρώσετε 10 Ευρώ και να δείτε τέτοια γραφικά.

Hobbit 2D: Αύριο έχω κλείσει προβολή και περιμένω. Σαν ταινία λοιπόν είναι ισάξια του Άρχοντα. Αν είστε fan θα γουστάρετε. Αν όχι, ίσως ξενερώσετε λίγο, γιατί η ταινία έχει φτιαχτεί για να πορώσει τους fans με λεπτομέριες γύρω από την μέση Γη. Είναι πολύ πιο αστεία από τον LotR, αλλά δεν παύει να είναι ένα παραμυθάκι για μικρά παιδιά. Το δυνατό σημείο είναι τα γραφικά της, αλλά και η εκπληκτική ενσάρκωση του Bilbo Baggins. Η συνταγη ειναι η ιδια, δεν υπαρχουν εκπληξεις ούτε συγκινήσεις -- γεγονός που boostαρε τον Άρχοντα. Οπότε βλέπετε ουσιαστικά μία ακόμα ιστορία στην μέση Γη, με την διαφορά ότι έχει απίστευτα γραφικά σε σχέση με την προηγούμενη.

Σκηνοθετικά ξεχειλωμένη όσο μπορούσαν για να το κάνουν 3 ταινίες. Ωστόσο δεν βαρέθηκα γιατί όπως είπαμε είμαι fan και όσο περισσότερο Middle Earth μου δώσεις, τόσο πιο χαρούμενος θα είμαι.

Εννοείται πως δεν μπορώ να του βάλω λιγότερο απο 10 σαν fan boy που είμαι :D

Έγινε επεξεργασία από Dr.Paneas
Link to comment
Share on other sites

Cloud Atlas - 8/10

Αν και στην αρχή έλεγα απο μέσα μου "τι μλκια είναι αυτή" όσα πέρναγε η ώρα (ε είναι 3ωρη ταινία) άρχισε να γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρον. Γενικά είναι δύσκολη ταινία και πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος για να καταλάβεις όλα τα πιθανά νοήματα. Για καλή μου τύχη, η κοπέλα μου είναι τελειόφητος Κινηματογράφου οποτε μου ερμήνευε αρκετά πράγματα που δεν καταλαβαινα. Παίζουν ηθοποιάρες, και το πιο συγκλονηστικό είναι οτι παίζουν 6-7 ηθοποιοί σε όλο το έργο, και δεν το παίρνεις χαμπάρι. Το πιο εντυπωσιακό στην ταινία όμως είναι το σενάριο. Πραγματικά υποκλείνομαι στα δέκα κιλά μαστούρας που κάπνισαν οι άνθρωποι για να σκεφτούν αυτό το πράγμα. Αξίζει να την δείτε, όχι ομως ντε και καλα στο σινεμα καθώς δεν είναι τα εφέ που εντυπωσιάζουν όσο το σενάριο και οι ερμηνίες.

Hobbit 3D High Frame Rate 48 FPS

Απλά αποφύγετέ το. Ο πονοκέφαλος δεν λέει να μου περάσει. Η κίνηση είναι μη φυσιολογική με αποτέλεσμα να βλέπεις βιντεοπαιχνίδι. Σε πάρα πολλά σημεία του έργου δυσκολεύτηκα να καταλάβω ότι παίζουν άνθρωποι και ότι δεν είναι 3D models της Blizzard. Το θέμα είναι πραγματικά κουράζει και αν είστε από τους τύπου (σαν εμένα) που τους πιάνει ζαλάδα μετά από 1.5 ώρα 3D, τότε θα φύγετε με έναν πονοκέφαλο και μία χάλια διάθεση.

Hobbit 3D @ 24 FPS

Ίσως το καλύτερο 3D που έχω δει ποτέ. Είναι πολύ καλύτερο από το Avatar, καθώς δεν υπάρχει ούτε ένα πλάνο που να μην υπάρχει σουρεαλισμός. Ειδικά στο σημείο που ο Γκάνταλφ αφήνει την πεταλούδα να πετάξει, ο διπλανός μου σήκωσε τα χέρια του να την πιάσει. No joking! Έχουν χρησιμοποιηθεί πάρα πολές τεχνικές Computer Vision, με την τελευταία να δημοσιεύεται πρόσφατα στο CVPR -- Hair Detection. Αν προσέξετε όταν φυσάει και κουνιούνται τα μαλλιά των νάνων, υπάρχει 3D ακόμα και εκεί. Πραγματικά ΑΞΙΖΕΙ να πληρώσετε 10 Ευρώ και να δείτε τέτοια γραφικά.

Hobbit 2D: Αύριο έχω κλείσει προβολή και περιμένω. Σαν ταινία λοιπόν είναι ισάξια του Άρχοντα. Αν είστε fan θα γουστάρετε. Αν όχι, ίσως ξενερώσετε λίγο, γιατί η ταινία έχει φτιαχτεί για να πορώσει τους fans με λεπτομέριες γύρω από την μέση Γη. Είναι πολύ πιο αστεία από τον LotR, αλλά δεν παύει να είναι ένα παραμυθάκι για μικρά παιδιά. Το δυνατό σημείο είναι τα γραφικά της, αλλά και η εκπληκτική ενσάρκωση του Bilbo Baggins. Η συνταγη ειναι η ιδια, δεν υπαρχουν εκπληξεις ούτε συγκινήσεις -- γεγονός που boostαρε τον Άρχοντα. Οπότε βλέπετε ουσιαστικά μία ακόμα ιστορία στην μέση Γη, με την διαφορά ότι έχει απίστευτα γραφικά σε σχέση με την προηγούμενη.

Σκηνοθετικά ξεχειλωμένη όσο μπορούσαν για να το κάνουν 3 ταινίες. Ωστόσο δεν βαρέθηκα γιατί όπως είπαμε είμαι fan και όσο περισσότερο Middle Earth μου δώσεις, τόσο πιο χαρούμενος θα είμαι.

Εννοείται πως δεν μπορώ να του βάλω λιγότερο απο 10 σαν fan boy που είμαι :D

αντε βρες τώρα εσύ ποιο 3d παίζει το σινεμά σου

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=364]Dr.Paneas[/MENTION]

Ενδιαφέροντα τα όσα λες. Πάω να κλείσω 48FPS 3D.

Sorry, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να μην το δω σε 48FPS. :p Και αν ισχύουν όσα λες, δεν πειράζει. Ξαναπάμε άλλη μία για 24FPS 3D. :p

Link to comment
Share on other sites

Hobbit 9/10

Πολυ καλο.σε γενικη βαση οτι ειπε ο paneas αν και δεν θα συμφωνησω οτι το ξεχειλωσε για να βγουν 3 ταινιες.κατα τη γνωμη μου και ο αρχοντας επρεπε να ειναι ετσι γιατι του εχουν κοψει αρκετες σκηνες που επρεπε να υπαρχουν.το κανει οπως θα πρεπε να το κανει.

ελαχιστα πραγματα δεν μου αρεσαν.

η φωνη του τρολοβασιλια.σαν να διαβαζει παραμυθι ειναι.και κατι αλλο που δεν το θυμαμαι τωρα

αξιζει πολυ σαν ταινια.να πατε να τη δειτε

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα σε ster cinemas Πάτρα 3d 24fps..

Απογοήτευση...

Στις γρήγορες σκηνές θολούρα και έμοιαζε ψεύτικο..οκ στα γενικά πλάνα απόλαυση,αλλά εκεί το 3d δεν κάνει διαφορά...δεν βοήθησε η φωτογραφία.πολύ σκοτάδι,στο avatar είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό από χρώματα.

Βιβλίο δεν έχω διαβάσει,αλλά μου φάνηκε μια μεγαααλη εισαγωγή στα όρια του ύπνου..

Οι πρωταγωνιστες λίγοι εκτός από Μπιλμπο.. Στον άρχοντα ήταν πιο επιβλητικές παρουσίες των πρωταγωνιστών..

Sent from my MT11i using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα σε ster cinemas Πάτρα 3d 24fps..

Απογοήτευση...

Στις γρήγορες σκηνές θολούρα και έμοιαζε ψεύτικο..οκ στα γενικά πλάνα απόλαυση,αλλά εκεί το 3d δεν κάνει διαφορά...δεν βοήθησε η φωτογραφία.πολύ σκοτάδι,στο avatar είχα μείνει με το στόμα ανοιχτό από χρώματα.

Βιβλίο δεν έχω διαβάσει,αλλά μου φάνηκε μια μεγαααλη εισαγωγή στα όρια του ύπνου..

Οι πρωταγωνιστες λίγοι εκτός από Μπιλμπο.. Στον άρχοντα ήταν πιο επιβλητικές παρουσίες των πρωταγωνιστών..

Sent from my MT11i using Tapatalk 2

Αυτό το διορθώνει το 48fps.

Link to comment
Share on other sites

Resident Evil: Retribution

Βαλτε ενα τελος.Δεν παει αλλο.

4/10

Rounders

Συμπαθητικη.

7/10

Pitch Perfect

Μπουρδιτσα,αλλα ειχε μερικα ωραια νινακια και περασε η ωρα.

Ο μονος λογος που χαιρομαι που ηταν ειδα ειναι ο απο κατω.

5/10

The Breakfast Club

Ποτε δεν την ειχα δει ολοκληρη περα απο κατι μισαωρα στην τβ και αυτο πριν πολλα χρονια.

Super η ταινιουλα..

8/10

Link to comment
Share on other sites

Μολις ΞΑΝΑειδα το hobbit.

Αν θελετε να δειτε ταινία, δείτε τα 24 FPS, αλλα μην περιμενετε θαυματα σε 3D. Εχει καποιες καλες σκηνες (πχ στο τελος με την πεταλουδα που αφηνει Gandalf και στο σημείο που πετάνε οι αετοί). Η κίνηση είναι πιο φυσιολογική στα 24 FPS αλλα΄υπάρχει αισθητή θολούρα στις γρήγορες σκηνές.

Αν θέλετε να δείτε videogame και 10 φορές καλύτερο 3D που στο τελος θα νομιζετε οτι βλεπετε θέατρο και όχι ταινία, τότε προτιμήστε τα 48 FPS. Η διαφορά είναι αισθητή από άποψη ευκρίνειας. Πραγματικά είναι απίστευτο πόση διαφορά έχουν τα 3D μεταξύ τους. Καθόλου θολούρα σε καμια σκηνη. Ωστόσσο προσωπικα η κινηση μου φαίνεται αφύσικη :p

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.