Jump to content



Ποια ταινία είδατε πρόσφατα 2.0 (CineLab)


DJD

Recommended Posts

2046 (2004) - IMDb 8/10 Αβασάνιστα! Τρομερή φωτογραφία.Μέχρι τώρα άκουγα μόνο το soundtrack αλλά την ταινία δεν την είχα δει.(κακός όπως αποδείχτηκε)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=XxQPtvhLoWE]2046 - Main theme - YouTube[/ame]

Project X (2012) - IMDb 4/10 Μέχρι ενός σημείου παλευόταν!Μέτα μόνο οι δεινόσαυροι έλλειπαν...

Έγινε επεξεργασία από Doofy
Link to comment
Share on other sites

σηκωνει πολυ κουβεντα και πολλες ερμηνειες η ταινια.

Όχι.

Όλα τα προβλήματα που δημιουργήθηκαν στο σύμπαν του

Donnie Darko που παρουσιάζεται στην ταινία είχαν ως πηγή

τον ίδιο το Donnie Darko. Αυτός -απλά- έπρεπε να σταματήσει

να υφίσταται σε αυτό το σύμπαν για να λυθούν και έτσι έγινε.

Μαζί με το Butterfly Effect αποτελούν τα TOP παραδείγματα

mindf@ck ταινιών με απαισιόδοξο τέλος/μύνημα. Πως αν όλα

παν σκ@τ@ γύρω σου -τελικά- το πρόβλημα παίζει να είναι

εσύ και μόνο αν εξαφανιστείς θα ρθει η ροή σε μια ισορροπία.

Btw, για αισιόδοξο μύνημα η TOP ταινία είναι το Mr. Nobody.

Btw, Jena Malone = ♥ Ειδικά στο SuckerPunch με έκανε μεγάλη

ζημιά. Παρόλο που ήταν ξανθιά και προτιμώ τις μελαχροινές. x)

Link to comment
Share on other sites

Rσza (2011) 7/10

Η ιστορία μιας γυναίκας - χήρας στρατιώτη Γερμανού, που οι Ρώσοι την εκδικούνται βιάζοντάς την και κακομεταχειρίζοντάς την, ενώ ένας Ρώσος πρώην στρατιωτικός προσπαθεί να την προστατέψει θυσιάζοντας και την ζωή του.

Έχει πολύ σκληρές σκηνές, αλλά είναι κοντά στις ιστορικές πραγματικότητες.

Wrath of the Titans 7/10

Έχω μπλέξει τα μπούτια μου με τις ταινίες που βγαίνουν συνέχεια για Τιτάνες.

Τελοσπάντων, μου άρεσε περισσότερο απ' το Κλάσ(ιμο) των Τιτάνων του 2010.

Πέρασε ευχάριστα η ώρα. Είχα διαβάσει σε ένα καλό βιβλίο (νομίζω "Οι Σταρ" του Έντγκαρ Μόρεν) πως ίσως θα έπρεπε σε όσους πραγματικά αρέσει η αρχαία ελληνική ιστορία - μυθολογία, η ρωμαϊκή και όποια άλλη, να δούνε αλλιώς το πως λειτουργούν οι ταινίες που καταπιάνονται με αυτά. Κυρίως αναφερόμενο στους "λόγιους", τους φιλολόγους και σε όσους "ξυνίζει" μια κακή μεταφορά, έλεγε να προσπαθούμε να εξετάσουμε πώς θα γίνει εφικτό μέσω του κινηματογράφου όχι να πετύχουμε την απόλυτη μεταφορά, αλλά την όσο το δυνατόν καλύτερη, που θα εξεγείρει το ενδιαφέρον του θεατή να πιάσει μετά το βιβλίο στα χέρια του. Και είναι καλό σκεπτικό, μιας και ο κινηματογράφος μπορεί να γίνει μέσο κέντρισης του ενδιαφέροντος στους νέους.

Νομίζω σε αυτό ήταν σχετικά επιτυχημένη, αν και τα πολλά εφέ σε τέτοιες ταινίες δεν με τρελαίνουν. :)

Έγινε επεξεργασία από Hydra
Link to comment
Share on other sites

John Carter 7,5/10

Καλη ταινια.

Στην αρχη να πω οτι με ξενερωσε λιγο καθως πηγαινε για μια κλασσικη περιπετεια αλλα προς τη μεση και μετα εφτιαξε.λιγη φαντασια ηθελε ακομα σε καποια πραγματα...

παντως βλεπετε ευχαριστα!

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

prometheus... μέτρια -γενικά- ταινία, έχει τις καλές στιγμές της, αλλά έχει και πολλές κακές. Το σενάριο δυστυχώς αποδείχθηκε γονατογράφημα....

Τώρα, σε 3d δεν έχει να πει και πολλά, έχει κάποιες καλές σκηνές αλλά IMHO η ταινία βλέπεται καλύτερα σε τερατώδη οθόνη 2D

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION]

prometheus... μέτρια -γενικά- ταινία, έχει τις καλές στιγμές της, αλλά έχει και πολλές κακές. Το σενάριο δυστυχώς αποδείχθηκε γονατογράφημα....

Τώρα, σε 3d δεν έχει να πει και πολλά, έχει κάποιες καλές σκηνές αλλά IMHO η ταινία βλέπεται καλύτερα σε τερατώδη οθόνη 2D

Την είδα και εγώ σε Vmax (τερατώδη οθόνη 2D) και μου άρεσε. Ήταν απρόσμενα καλή και θα διαφωνήσω και για το σενάριο. Για το είδος της προσωπικά μου άρεσε. :)

Link to comment
Share on other sites

Την είδα και εγώ σε Vmax (τερατώδη οθόνη 2D) και μου άρεσε. Ήταν απρόσμενα καλή και θα διαφωνήσω και για το σενάριο. Για το είδος της προσωπικά μου άρεσε. :)

μωρέ η ιστορία ήταν καλή, το σενάριο ήταν λίγο μούφα...

δλδ βάλανε ένα μάτσο ηλίθιους να πάνε στην άλλη άκρη του διαστήματος?

Κάνανε ειδικό recruitment ηλιθίων? Ήταν τόσο αδύνατο να βγάλουν σενάριο που οι ηλίθιοι θα ήταν μειοψηφία?

-"Είμαι αρχαιολόγος και σου απαγορεύω να φέρεις όπλα σε αυτή την αποστολή, διότι είμαι η αυθεντία σε θέματα ασφαλείας :S"

-"Ας βγάλουμε τις μάσκες μας, έχει μόνο εξωγήινα πτώματα εδώ. Στο κάτω κάτω είμαι 3 ολόκληρες ώρες στο πλανήτη και είμαστε σίγουροι ότι δεν πρόκειται να μας συμβεί τίποτε κακό"

-"Βρήκα ένα κεφάλι, και θα το πάρω τώρα σπίτι γιατί δεν ξέρω αν αύριο θα μπορώ να το πάρω, είναι μόλις 2000 χρόνια εδώ και αύριο μπορεί να έχει πάει βόλτα..."

-"Δεν αντέχω άλλο, πάω στο διαστημόπλοιο, δεν ξέρω πως θα πάω αλλά είναι ότι καλύτερο να χωριστώ από την ομάδα μου σε αυτό το μακρυνό και αφιλόξενο πλανήτη"

-"Αυτό το κεφάλι είναι ένα μοναδικό έυρημα"

-"Ωραία φέρε to cattle prod να δουμε τι κάνει"

-"ΔΩΣΕ ΚΙΑΛΛΟ ΡΕΥΜΑ ΛΕΜΕ, BENCHAREI ΤΡΕΛΑ ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ"

-"Αχ ένα σκουλικάκι -που μοιάζει ανατριχιαστικά με φίδι- έλα καλό μου, έχω friskies"

-"GKARGKLLLGLLLGLGLGLGLLG"

Επίσης, η άλλη κάνει επέμβαση που σκίζεται η σάρκα και μπαίνουν απλοί συνδετήρες... ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΤΡΕΧΕΙ? wtf! Θα δεχόμουν 100 φορές να της έβαζε "ειδική κρεμούλα στην πληγή" και να μας έδειχνε την πληγή να κλείνει σε 1 λεπτό. Sci-fi είμαι ότι θέλω κάνω. Οοοοχι όμως, ήθελαν να μας την δείχνουν ότι πονάει, το οποίο τελικά δεν ήταν όχημα για κάτι το ιδιαίτερο στην ταινία.

Πραγματικά, για κάποιον που έχει παρακολουθήσει όλα τα alien,predator και λίγο το meta-universe η ταινία συνοψίζεται ως εξής: Πρωταγωνιστής το bot, που -ως συνήθως- ακολουθεί την adjenda της weyland industries, το οποίο όμως είναι το ποιο άτσαλο και άχαρο bot στην ιστορία. Ανοίγει πόρτες χωρίς καμμια έρευνα, χωρίς να πει σε κανένα τπτ.... Μόλυνε τον αρχαιολόγο..... γιατί?? Δεν θα προσέφερε απολύτως τίποτε αλλά μάλλον δεν υπήρχε τρόπος να βγάλουμε από την μέση τον μοναδικό στο πλήρωμα που είχε κάποιο ίχνος νοημοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

The Girl with the Dragon Tattoo (2011) - IMDb

Πάρα πολύ καλή ταινία, σύμφωνη και με τη βαθμολογία που έχει στο imdb

Ήταν πολύ καλό remake αλλά θα σου πρότεινα εάν δεν το έχεις κάνει να δείς την αρχική τριλογία :)

God Bless America 0/10

Θάνατος στους κομπλεξικούς ατάλαντους που γράφουν τέτοιες ταινίες.

Που, δυστυχώς, βλέπουν πολλά μικρά παιδιά.

Τί λές μωρέ??????

Έγινε επεξεργασία από Κωστάκης
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.