Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

Είδα touch πιλότο (jack bauer is back, not), τίποτα το τραγικό, θα δείξει.

Για την κουβέντα πάνω στους υποτίτλους, προσωπική άποψη. :)

Δεν θα καθίσω να την "πω" σε κανέναν μεταφραστή που κάθισε ώρες πάνω στο πληκτρολόγιο (ειδικά στους εξ' ακοής) για να μου προσφέρει -αφιλοκερδώς- υποτίτλους. Αν κατέχω/εις αγγλικά, βλέπω/ε χωρίς ελληνικούς (ή με αγγλικούς-hearing impaired, ένα καλό site). Πόσοι είδαν wire, deadwood και τα έπιαναν όλα; :hang3:

Οι υπότιτλοι των σειρών (συνήθως περνά από 2 "χέρια", έχει και διορθωτή δλδ στο τέλος) είναι συνήθως πολύ ποιοτικότεροι από αυτές των ταινιών. Επίσης έχουν πληροφορίες για fps (συνήθως) που βολεύει πολύ σε διαφορετικές εκδόσεις dvdrip. Δυστυχώς από τότε που την έπεσαν με εξώδικα κλπ άλλαξαν πολλά πράγματα και πολλοί σταμάτησαν να ασχολούνται με το άθλημα.

Και τέλος, για να μην ξεχνιόμαστε :tomato:

8Yod2.jpg

ΥΓ Πετυχημένη μετάφραση (από BSG): frak=γραμώ

Link to comment
Share on other sites

Πόσοι είδαν wire, deadwood και τα έπιαναν όλα; :hang3:

Είδα το the wire κυρίως με αγγλικούς υπότιτλους. Σε κάποια σημεία, όντως, σκάλωνα, αλλά δεν ήταν τίποτα είτε να ρίξω μια ματιά στο online λεξικό του Cambridge για να δω τι σημαίνει αυτό που δεν κατάλαβα. Τουλάχιστον έτσι, δεν μπορεί να μου πει κανείς ότι χάνω το χρόνο μου βλέποντας σειρές :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ το συζητατε δαυτο και μου φαινεται θα μπει στο queue.

Ετσι και αλλιως οι "παλιες αγαπες" βγαινουν απο τη λιστα επεισοδιο με επεισοδιο

(House,Californication,Chuck etc etc)

Link to comment
Share on other sites

dont let me start on this one...

Don't. :p Πάνε οι δοξασμένες εποχές '07 που είχαμε στις διάσημες σειρές υπότιτλο το μεσημέρι (το πολύ μέχρι απόγευμα). Σε ταινίες όταν βλέπω εξ' ακοής αλλάζω δρόμο.

Είδα το the wire κυρίως με αγγλικούς υπότιτλους. Σε κάποια σημεία, όντως, σκάλωνα, αλλά δεν ήταν τίποτα είτε να ρίξω μια ματιά στο online λεξικό του Cambridge για να δω τι σημαίνει αυτό που δεν κατάλαβα. Τουλάχιστον έτσι, δεν μπορεί να μου πει κανείς ότι χάνω το χρόνο μου βλέποντας σειρές :hehe:

Το wire είναι από μόνο του ένα ντοκιμαντέρ, από τις λίγες σειρές που σίγουρα ο χρόνος δεν θεωρείται χαμένος. :)

Πολυ το συζητατε δαυτο και μου φαινεται θα μπει στο queue.

Έχε υπόψιν πως είναι βαριά σειρά και θέλει υπομονή, τουλάχιστον στην αρχή (και ειδικά αν δεν έχεις πιάσει καθόλου -τα διαμάντια του- HBO), αλλά δεν έχω διαβάσει ούτε ένα αρνητικό σχόλιο από άτομο που έχει ολοκληρώσει τη σειρά. Ούτε για τον τελευταίο κομπάρσο που έπαιξε λίγα λεπτά. Αυτό λέει πολλά. Προτείνω να "αναμιχθεί" με μια άλλη φοβερή αστυνομική σειρά, το The Shield, που βλέπεται πιο άνετα.

Και μια και έχω μέρες να το αναφέρω, Boss δεν είδε κανένας; Κρίμα, είναι στα επίπεδα του Wire (όχι τόσο μεγάλο καστ) και πολύ πιο ευκολοχώνευτο.

Link to comment
Share on other sites

Tελειωσα και γω την 3η σεζον του The Wire. H πιο σοβαρη-αληθινη σειρα που εχω δει μεχρι τωρα.

Το The Shield που το τελειωσα πριν ξεκινησω το the wire, ειχε πιο πολυ αγωνια-σασπενς και ηθελες να δεις το ενα επεισοδιο μετα το αλλο, αφου στο τελος καθε επεισοδιου σε αφηναν σε κρισημο σημειο, ωστε να θες να δεις καπακι το επομενο. Βεβαια ηταν γεματο υπερβολες!

Το Τhe wire δεν εχει την αναγκη να σε κρατησει με αγωνια. Αν θες να δεις κατι καλο, τοτε βλεπεις The Wire.

Παντως και οι δυο σειρες ειναι στα ΤΟΡ οσων εχω δει.

Link to comment
Share on other sites

^Οριστικό aka series finale.

Είδα το 12ο, πάω για φινάλε κι εγώ. Εντάξει, δεν περιμένω και τίποτα (εδώ και πολύ καιρό) αλλά νιώθω ενθουσιασμένος που θα δω -ξανά- φινάλε σειράς , πάει καιρός από το τελευταίο. :p

ΥΓ Respect στους Jeffster.

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα... :(

οι πρώτες σέζον ήταν επικές!!! η 5η μετά βίας βλέπεται να πω την αλήθεια, δε με τρέλανε

αγαπαμε jeffster, και τον άλλον τον κομπάρσο που σκάει μύτη σε ΟΛΕΣ τις ταινίες για λίγα ''.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το τελευταίο Fringe.

Το "κακό" είναι ότι φαίνεται πως προχωράνε πιο γρήγορα την υπόθεση τώρα και ρίχνουνε περισσότερη ουσία σε κάθε episode, πράγμα που σχεδόν 100% σημαίνει ότι είναι η τελευταία σεζόν αυτή.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό το τελευταίο Fringe.

Το "κακό" είναι ότι φαίνεται πως προχωράνε πιο γρήγορα την υπόθεση τώρα και ρίχνουνε περισσότερη ουσία σε κάθε episode, πράγμα που σχεδόν 100% σημαίνει ότι είναι η τελευταία σεζόν αυτή.

[MENTION=400]astrolabos[/MENTION]

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.