Jump to content



Ποια τηλεοπτική σειρά παρακολουθείτε 2.0 (TVLab)


DJD

Recommended Posts

Σκέτο μέτρια; :hehe:

Έχει κάνει πολλές κοιλιές, σαν σύνολο πλέον εγώ δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω κορυφαία. Κορυφαία ήταν η 1η (σαν ιδέα) και 4η (λόγω Lithgow) πχ. Όταν τη βάζω δίπλα στο ολοκληρωμένο (με όλη τη σημασία της λέξης) shield με ερμηνείες από Chikli, Goggins, Glenn Close, Forest Whitaker κλπ απλά κατεβαίνει μια κατηγορία. Προσωπική άποψη.

Edit

Και μιας και έπιασα το shield, ένα αγαπημένο intro από 2x03

[ame]

[/ame]

Έγινε επεξεργασία από Raider
Link to comment
Share on other sites

Είδα το Homeland και μου άρεσε πολύ. Ποιοτική σειρά...

Φοβερή ερμηνεία από τη Danes, από κοντά κι ο Lewis. Περιμένω με ενδιαφέρον τη δεύτερη σεζόν.

Να φανταστεις την αρχισα με μιση καρδια αλλα με κερδισε!!

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο μέτρια; :hehe:

Έχει κάνει πολλές κοιλιές, σαν σύνολο πλέον εγώ δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω κορυφαία. Κορυφαία ήταν η 1η (σαν ιδέα) και 4η (λόγω Lithgow) πχ. Όταν τη βάζω δίπλα στο ολοκληρωμένο (με όλη τη σημασία της λέξης) shield με ερμηνείες από Chikli, Goggins, Glenn Close, Forest Whitaker κλπ απλά κατεβαίνει μια κατηγορία. Προσωπική άποψη.

Edit

Και μιας και έπιασα το shield, ένα αγαπημένο intro από 2x03

Το εχεις δει ολο το the shield? Μαμαει.....

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

^Ναι, και για κακή μου τύχη την ξεκίνησα στο κενό 5ης-6ης και έπρεπε να περιμένω την 6η. :X:

Απο τις καλυτερες σειρες που εχω δει. Την ειδα ολη σε 2-3 βδομαδες...

Πολυ ψηνομαι να την ξαναξεκινησω...

Sent from my HTC HD2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

It seems f*cking epic.

Dexter Season 7 Trailer - YouTube

Το βιασαν στα σποιλερς.Ελεος απλα.

Ελπιζω αυτη η σεζον να ειναι καπως πιο σοβαρη απο την προηγουμενη.

Γιατι η εκτη ηταν τρεις λαλουν και δυο χορευουν.

Ευχαριστη,αλλα με σβηστο τον γενικο.

Link to comment
Share on other sites

Κρατάτε μία πισινή με τα "spoilers". Από τη μία το κάνουν για να εξάψουν το ενδιαφέρον. Από την άλλη σε κάθε τέλος επεισοδίου του Dexter έδειχνε σκηνές από το επόμενο επεισόδιο, ενδεχομένως spoilers. Σου έδινε μία ιδέα απλά του επεισοδίου. Έτσι και εδώ. Νομίζω πως από ότι είδαμε στις σκηνές αυτές, θα συμβούν περιστατικά που θα μας εκπλήξουν ευχάριστα, ακριβώς επειδή ήδη διαμορφώσαμε κάποιες ιδέες για την πλοκή από τις σκηνές που είδαμε στο trailer.

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικοί υπότιτλοι στο The Newsroom.

Τρώγονται, αλλά έχουν λάθη. Δεν είναι λίγες οι φορές στις οποίες ο πρωταγωνιστής λέει κάτι και αυτό απλοποιείται εξαιρετικά στους υπότιτλους. Συνεχίζει να βγαίνει νόημα από τους υπότιτλους, παρ' όλα αυτά οι παρομοιώσεις και η φρασεολογία που χρησιμοποιούν σε πολλές περιπτώσεις δε μεταφέρεται σωστά μέσω των ελληνικών υποτίτλων.

Επίσης Everly Brothers ίσον Κατσαμπάκια. Γελοιότητες. Δηλαδή σε επόμενα επεισόδια όπου μιλάει για Αμερικανούς πολιτικούς που πιθανόν δεν τους έχει ακούσει κανείς, θα μιλάει για Μπακογιάννη και Ψωμιάδη; Φαντάζομαι πως όχι. Έτσι και εδώ δεν υπήρχε κανένας λόγος για ηλίθιες μεταφορές "στην ελληνική πραγματικότητα".

Link to comment
Share on other sites

Ελληνικοί υπότιτλοι...

...δεν υπήρχε κανένας λόγος για ηλίθιες μεταφορές "στην ελληνική πραγματικότητα".

Και λίγα λες.

Δεν φτάνει που κάποια λογοπαίγνια, λέξεις με διφορούμενη σημασία και στερεότυπες εκφράσεις δεν μπορούν έτσι κι αλλιώς να μεταφραστούν επακριβώς στα ελληνικά, έρχεται και το "χιουμοράκι" αυτού του τύπου και καταστρέφει το κλίμα μιας σειράς. Άσε που ειδικά πιο παλιά κάποιες ομάδες μεταφραστών έκαναν και σχόλια στους υπότιτλους!

Και δεν σχολιάζω για ορθογραφία ή ενεργητική/παθητική φωνή που κάποιοι την κατακρεουργούν.

Γι' αυτό εδώ και πολύ καιρό, όσες σειρές βλέπω μόνος μου τις βλέπω με αγγλικούς υπότιτλους...

Δηλαδή σε επόμενα επεισόδια όπου μιλάει για Αμερικανούς πολιτικούς που πιθανόν δεν τους έχει ακούσει κανείς, θα μιλάει για Μπακογιάννη και Ψωμιάδη;

Φαντάζομαι πως όχι.

Μην είσαι σίγουρος... Το έχω δει κι αυτό...

Έγινε επεξεργασία από Nighthunter
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.