Jump to content



Ανέκδοτα, αστείες φώτος και video (FunLab)


DJD

Recommended Posts

Τίποτα σημαντικό, απλά έχει ρωγμές (οδηγούν σε αποκόλληση) ο οφθαλμός.

Ακομη κι αν δεν φαινονται παντα (παρα μονο οταν κρατας τα βλεφαρα πολυ κοντα μεταξυ τους) ειναι οντως ρωγμες/επικινδυνο?

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κι αν δεν φαινονται παντα (παρα μονο οταν κρατας τα βλεφαρα πολυ κοντα μεταξυ τους) ειναι οντως ρωγμες/επικινδυνο?

δεν ειναι artifacts

δεν ειναι βακτηριδια που κοβουν βολτες στο κερατοειδη

δεν δικαιολογει RMA

ειναι φυσιολογικο, το εχουμε ολοι

απλα αλλαζει ο βαθμος και εντεινεται με την ηλικια εαν θυμαμαι καλα

μπορεις να παιξεις και παιχνιδακια μαζι τους (tilt, 4in a row κτλ)

απλα μετα απο το 5λεπτο πιθανοτατα θα πονοκεφαλιασεις ή θα αλληθωρησεις

Link to comment
Share on other sites

Ακομη κι αν δεν φαινονται παντα (παρα μονο οταν κρατας τα βλεφαρα πολυ κοντα μεταξυ τους) ειναι οντως ρωγμες/επικινδυνο?

Δεν είμαι γιατρός αφού το ξεκαθαρίσουμε μπορώ να σου πω την προσωπική μου άποψη, οι ρωγμές που δημιουργούνται στο μάτι συνήθως τις επουλώνει μόνος του ο οργανισμός, όταν αυξηθούν και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ο οργανισμός τότε έχεις πρόβλημα, μπορεί να σου κάνουν μια μικρή επέμβαση (10λεπτου) με lazer, φωτοταξία νομίζω λέγετε και είναι κάτι σαν ράμματα, βασικά καίει την ρωγμή κατά πλάτος ( Κατά πόσο είναι καλή/ακίνδυνη και γενικά περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω).

Γενικά λόγος ανησυχίας υπάρχει όταν αυξάνονται αισθητά σε αριθμό ανά τις ημέρες ή αν εμφανιστούν κάποιο/α που να είναι πολύ έντονα, γενικά όταν πας για αποκόλληση βλέπεις και κάποιες λάμψεις ανά τυχαία διαστήματα σε κάποιο σημείο στο οπτικό σου πεδίο.

Αν συμβαίνει ένα από τα 3 καλό είναι να πας για βυθοσκόπηση, αν τα έχεις χρόνια και είναι τα ίδια σε μέγεθος , ένταση και αριθμό τότε δεν υπάρχει έντονος λόγος ανησυχίας αλλά πήγαινε στον οφθαλμίατρό για να είσαι σίγουρος και να μην ακούς κάποιο μπαγλαμά από το ιντερνέτ.

Σε ανθρώπους που έχουν «πρόβλημα» ή καλύτερα να το πω προδιάθεση δεν κάνει να σηκώνουν μεγάλα βάρη γενικά, και ιδιαίτερα από το πάτωμα σκυφτά, (σαν τη μέση ένα πράμα :p).

Link to comment
Share on other sites

demotivational-posters-real-nerds.jpg

Εγω που το καταλαβα σχεδον αμεσως? Πρεπει να ανησυχω, πως δεν θα βρω ποτε μου γυναικα, γιατρε?

Δεν είμαι γιατρός αφού το ξεκαθαρίσουμε μπορώ να σου πω την προσωπική μου άποψη, οι ρωγμές που δημιουργούνται στο μάτι συνήθως τις επουλώνει μόνος του ο οργανισμός, όταν αυξηθούν και δεν μπορεί να ανταπεξέλθει ο οργανισμός τότε έχεις πρόβλημα, μπορεί να σου κάνουν μια μικρή επέμβαση (10λεπτου) με lazer, φωτοταξία νομίζω λέγετε και είναι κάτι σαν ράμματα, βασικά καίει την ρωγμή κατά πλάτος ( Κατά πόσο είναι καλή/ακίνδυνη και γενικά περισσότερες λεπτομέρειες δεν ξέρω).

Γενικά λόγος ανησυχίας υπάρχει όταν αυξάνονται αισθητά σε αριθμό ανά τις ημέρες ή αν εμφανιστούν κάποιο/α που να είναι πολύ έντονα, γενικά όταν πας για αποκόλληση βλέπεις και κάποιες λάμψεις ανά τυχαία διαστήματα σε κάποιο σημείο στο οπτικό σου πεδίο.

Αν συμβαίνει ένα από τα 3 καλό είναι να πας για βυθοσκόπηση, αν τα έχεις χρόνια και είναι τα ίδια σε μέγεθος , ένταση και αριθμό τότε δεν υπάρχει έντονος λόγος ανησυχίας αλλά πήγαινε στον οφθαλμίατρό για να είσαι σίγουρος και να μην ακούς κάποιο μπαγλαμά από το ιντερνέτ.

Σε ανθρώπους που έχουν «πρόβλημα» ή καλύτερα να το πω προδιάθεση δεν κάνει να σηκώνουν μεγάλα βάρη γενικά, και ιδιαίτερα από το πάτωμα σκυφτά, (σαν τη μέση ένα πράμα :p).

I see, καλα 21 χρονων ειμαι.. Απλως ρωτησα να δω αν αυτο ειναι γενικο προβλημα ή ηλικιας.. :p

(Προβλημα αστρολαβου το βλεπω, οποτε παμε σε αλλο thread :hehe:)

δεν ειναι artifacts

δεν ειναι βακτηριδια που κοβουν βολτες στο κερατοειδη

δεν δικαιολογει RMA

ειναι φυσιολογικο, το εχουμε ολοι

απλα αλλαζει ο βαθμος και εντεινεται με την ηλικια εαν θυμαμαι καλα

μπορεις να παιξεις και παιχνιδακια μαζι τους (tilt, 4in a row κτλ)

απλα μετα απο το 5λεπτο πιθανοτατα θα πονοκεφαλιασεις ή θα αλληθωρησεις

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.