Jump to content




DJD

Recommended Posts

Πάω στο φωτογράφο της γειτονιάς να βγάλω 2 φωτογραφίες portrait για μία άδεια. Με ρωτάει, είναι για διαβατήριο ή ταυτότητα;

Οι διαβατηρίου έχουν συγκεκριμένες διαστάσεις, στάση σώματος, φωτισμό, κλπ κλπ, θέλουν λίγη ωρίτσα να έρθουν στα ίσα τους και στοιχίζουν κανά 15άρι ευρώ συνήθως.

Όχι λέω, είναι για άλλη χρήση, θέλω απλές. Α μου λέει αυτές που βάζουν σε βιογραφικά κλπ; Λέω ναι, μία ότι να ναι. Ωραία μου λέει κάτσε εκεί ->

Του λέω, αδερφέ πόσο πάνε οι φωτό; Μου λέει 15 ευρώ! Ώπα του λέω ρε αρχηγέ, 15 ευρώ; Ναι μου λέει, 12 η εργασία και 3 ο φόρος!

Η "εργασία" είναι Shoot > Print εν τω μεταξύ, 2 λεπτά. Λέω ΟΚ, τα λέμε άλλη φορά και φεύγω.

Πάω σπιτάκι μου, αρπάω τη Νίκον, κοπανάω 5-6 selfies με bounce το flash, διαλέγω μία, την πετάω πάνω στο Photoshop, φωτίζω σκιές, διορθώνω με brush 2-3 σημεία, βάζω ένα καρέ 10x15 και την κάνω 8 κόπιες 3x5cm περίπου.

Πάω σε άλλο φωτογράφο 2 στενά πιο κάτω, δίνω στικάκι με το jpeg με τις 8 headshots, μου τα τυπώνει, πληρώνω 16 λεπτά του ευρώ κι έφυγα κύριος.

Αυτή η γειτονιά, ΔΕΝ θέλε ι να σωθεί!

Αυτό κάνω και εγώ, πρέπει να δίνω 5-6 φωτογραφίες για τις μικρές (αθλητικά κέντρα, σχολεία, αθλητικό δελτίο κτλ κτλ) μόνο που τις τυπώνω μόνος μου στον Epson σε χαρτί του κιλούm, που παρεμπίπτοντος έχει βγεί πολύ καλό, άμαρκο από κάποιο supermarket. :hehe: :hehe: :hehe:
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες περπάτημα από Άγιο Νικόλαο μέχρι Περιστέρι και επιστροφή.

Αιτία αυτό:

Logitech Wireless Keyboard K360 - Λευκό - Public.gr: υπολογιστές, τηλεφωνία, gaming, περιφερειακά, βιβλία & comics, μουσική & ταινίες

Δεν με χάλασε καθόλου! :)

Δεν με χάλασε καθόλου διότι

στην διαδρομή βρήκα και 10 ευρώ!!!!

:hehe:

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες περπάτημα από Άγιο Νικόλαο μέχρι Περιστέρι και επιστροφή.

Αιτία αυτό:

Logitech Wireless Keyboard K360 - Λευκό - Public.gr: υπολογιστές, τηλεφωνία, gaming, περιφερειακά, βιβλία & comics, μουσική & ταινίες

Δεν με χάλασε καθόλου! :)

Δεν με χάλασε καθόλου διότι

στην διαδρομή βρήκα και 10 ευρώ!!!!

:hehe:

Την εκανες με παραλαβη απο το καταστημα?

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά. 1 τεμάχιο βέβαια, δεν το παράκανα, αλλά σήμερα έγινε η παραγγελία με παραλαβή από Περιστέρι και σε σύντομο χρονικό διάστημα μου το έβγαλε έτοιμο (άρα το κατάστημα είχε ήδη stock). Πήγα το πήρα, γύρισα, ενημέρωσα. Βέβαια από ότι κατάλαβα κανείς δεν έκανε τον κόπο να ανοίξει το Link να δει τιμή :hehe:

Link to comment
Share on other sites

αφού με τα λόγια ( και όμορφα αλλα και άσχημα ) δεν έπιασε.. την επόμενη φορά αυτό θα γίνει

Γλυκά (:T:) του πήγες να τον καλοπιάσεις;

Εχει τυχει σε κανεναν ποτε να δει ενα ονειρο πριν κατι μερες και μετα απο 1-2 μερες να δει την συνεχεια του η εστω ιδια ιστορια?

Το επαθα σημερα και ηταν σαν να βλεπω ταινια....

Το έχω πάθει κι εγώ παλιά. Επίσης έχει τύχει να δω το ίδιο όνειρο πάνω από μια φορά.

Του λέω, αδερφέ πόσο πάνε οι φωτό; Μου λέει 15 ευρώ! Ώπα του λέω ρε αρχηγέ, 15 ευρώ; Ναι μου λέει, 12 η εργασία και 3 ο φόρος!

Αν θυμάμαι καλά 10 ευρώ πλήρωσα την τελευταία φορά για 4 μικρές.

Έχει και οδηγό ο David ο Hobby (strobist) Strobist: The Simple Light: How to Take a Great Passport Photo

Ωραίος ο τύπος. Κάπως έτσι φωτογράφισα τη μητέρα μου πριν κάνα 3μηνο για κάτι φωτό που ήθελε. Μετά PS, λίγο φτιάξιμο και συρραφή 9 (όχι 9, 6 έβαλα) μαζί για να τυπωθούν σε χαρτί 10x15 που έχω. Κόστος;; Ποιος ξέρει;

2 ώρες περπάτημα από Άγιο Νικόλαο μέχρι Περιστέρι και επιστροφή.

Αιτία αυτό:

Logitech Wireless Keyboard K360 - Λευκό - Public.gr: υπολογιστές, τηλεφωνία, gaming, περιφερειακά, βιβλία & comics, μουσική & ταινίες

Θέλω κι εγώ για το HTPC ένα!!!!

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έβαλα 2, λίγο μετά τις 21:00, απόψε, με παραλαβή από κατάστημα.

Φαντάζομαι αύριο, θα μάθω τι και πως.

Και εγω ετσι το εκανα,θα παρω και τηλεφωνο αυριο αν εχουν stock να παω απευθειας,ειναι και κοντα μου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε πάρτε μου κι εμένα ένα, δε μπορώ να κάνω τη διαδικασία που χρειάζεται να πάρω. Κι εμένα κοντά μου είναι, συναντιόμαστε και μου το δίνετε.

digitaltiger θα μου πάρεις ένα; Περισσότερα με pm.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.