Jump to content




DJD

Recommended Posts

Εχω βαρεθει να βλεπω να μπερδευουν το πολυ με το πολλη.πραγματικα μου καιγονται τα ματια οταν το βλεπω αυτο το πραγμα.σε ειδησεις, σε υποτιτλους,κειμενα ,παντου...

ακου "πολλη σημασια"...

λες και η σημασια μετριεται σε κιλα.πιασε μισο κιλο...

Εδώ έχεις μεγάλο λάθος. Προφανώς και η σημασία κλιμακούται. Μπορείς να δώσεις λίγη, περισσότερη, πολλή σημασία. Αφού συνοδεύεις ουσιαστικό, το επίθετο θα χρησιμοποιήσεις.

Αν ήθελες να συνοδεύσεις επίρρημα (πχ αργά, γρήγορα) τότε θα ήθελες το άκλιτο επίρρημα "πολύ".

Link to comment
Share on other sites

nice μόλις απέκτησα στο portfolio μου πως σχεδιάσαμε λογότυπο για αεροπορική.

οποτε μέχρι το καλοκαίρι θα υπάρχει στην ελλάδα καινούργια ελληνική αεροπορική εταιρία

αν και δεν μπορώ να ανακοινώσω ακόμα το όνομα, πάντως θα έχει επιρροή την λέξη "Έλληνας" (ούτε χελάς, ούτε γκρης e.t.c.) κάναμε ότι μπορούσαμε να δείξουμε πως δεν είναι Γραικοί και Xέλληνες

Someone called me ?

Λες για αυτην που θα εχει εδρα Βόλο και τα γραφεία τους είχαν βουλιάξει στα βιογραφικά πριν κανα 8μηνο (Hellas Airlines) ?

Έγινε επεξεργασία από felix
Link to comment
Share on other sites

Εγω απο γυμνασιο εποχη ηξερα πως οτι μετριεται ποσοτικα χρησιμοποιειται το πολλη και οτι ποιοτικα το πολυ.η σημαδια ποιοτικη ειναι.κανω καπου λαθος?

Ναι, γιατί το θέμα δεν είναι αριθμητικό, είναι γραμματικό. Το επίθετο πολύς-πολλή-πολύ τυχαίνει και ταιριάζει ακουστικά με το επίρρημα πολύ, αλλά συνοδεύουν διαφορετικούς γραμματικούς τύπους, πιο απλά "απαντούν σε άλλη ερώτηση".

-Πηγαίνω πολύ γρήγορα.

-Πόσο γρήγορα;

-100 χμ/ω.

Η ταχύτητα μετράται, αλλά το "πολύ" παραπάνω είναι επίρρημα.

-Πηγαίνω με πολύ μεγάλη ταχύτητα.

-Πόσο μεγάλη;

-Απίστευτα μεγάλη. 200 χμ/ω.

Ξανά, το "πολύ" είναι επίρρημα, γιατί συνοδεύει το επίθετο "μεγάλη", όπως και το άλλο επίρρημα, "απίστευτα".

-Κουβαλάει πολλή βλακεία...

-Πόση βλακεία;

-Καντάρια.

Εδώ είναι επίθετο, όχι γιατί τη μετράμε σε καντάρια, αντί για χμ/ω, αλλά γιατί συνοδεύει το ουσιααστικό και απαντά στην ερώτηση "πόση" (τόση).

Link to comment
Share on other sites

Όχι, είναι αλήθεια ότι κάνουν αίσχη, αλλά γι αυτό θέλει και λίγη (ή πολλή :D) επιείκεια, γιατί αλλιώς θα εκτροχιαστούμε. Κι εδώ μέσα το πιο απλό θα ήταν να σχολιάζω κάθε 3ο μήνυμα για ορθογραφία ή γραμματική, αλλά δε θα ωφελούσε και ιδιαίτερα την οικονομία της συζήτησης - σε τεχνολογικό φόρουμ είμαστε.

Μπαίνω καμιά φορά στον πειρασμό να ναζίσω τους nazis (ω ναι, κάνουν κι αυτοί ορισμένα ωραία) αλλά η μνήμη μου δε βοηθά πάντα και φοβάμαι μην διορθώσω κανέναν αθώο, οπότε το αφήνω... :p

Κάντο κι εσύ, μπορείς!

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πιστεύει ότι είναι αυθεντία ενοχλείται όταν τον διορθώνουν και σε χώρους συζήτησης τεχνολογικής ή μη, δεν υπάρχει χώρος για τέτοιους. Οπότε διόρθωνε ελεύθερα μπας και ξεστραβωθούμε και όποιος έχει θέμα, ξυδάκι :p

Link to comment
Share on other sites

Όποιος πιστεύει ότι είναι αυθεντία ενοχλείται όταν τον διορθώνουν και σε χώρους συζήτησης τεχνολογικής ή μη, δεν υπάρχει χώρος για τέτοιους. Οπότε διόρθωνε ελεύθερα μπας και ξεστραβωθούμε και όποιος έχει θέμα, ξυδάκι :p

Οταν πχ κάποιος προσπαθεί να εξηγήσει κάτι ουσιώδες για το alignment στους SSDs, δεν έχει σημασία αν ενδιάμεσα αναφερθεί σε "μιτρική" πλακέτα. Αν τον διορθώσεις, εκτρέπεις τη συζήτηση και τον οδηγείς σε άμυνα, οπότε χάνεις ένα μέρος από την ουσία που θα είχε το επόμενο μήνυμά του.

Γι αυτό φοβάμαι ότι τα "My eyes, they burn" posts είναι λίγο επικίνδυνα. Μακροπρόθεσμα μειώνουν την ποικιλομορφία της συζήτησης και δε νομίζω ότι μπορούν να διδάξουν ορθογραφία ή γραμματική, όπως είχε επισημάνει και κάποιος παθών.

Παρεμπιπτόντως, και στο προηγούμενο δικό μου μήνυμα εκ των υστέρων θα έκανα 2 διορθώσεις, αλλά δε θα έκαναν κανέναν αναγνώστη σοφότερο. Οπότε, chillax... ;)

Link to comment
Share on other sites

Οταν δε μπορείς να κοιμηθείς και το ρολόι λέει σχεδόν 5, αλλά εχεις να κάνεις ένα σωρό πράγματα σε μερικές ώρες,,,,,,,,,,,,,, πρέπει να πεταχτείς σε ψυχολόγο;;;;;;:fist:

Link to comment
Share on other sites

Οταν δε μπορείς να κοιμηθείς και το ρολόι λέει σχεδόν 5, αλλά εχεις να κάνεις ένα σωρό πράγματα σε μερικές ώρες,,,,,,,,,,,,,, πρέπει να πεταχτείς σε ψυχολόγο;;;;;;:fist:

διαβάζω και ακούω από πολλούς ότι έχουν αϋπνίες και αρχίζω να νοιώθω περίεργα που κοιμάμαι χωρίς αύριο.

Έλα καλημέρα λέμε...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.