Jump to content




DJD

Recommended Posts

Ατυχής η σύγκριση σε πολλά επίπεδα με σπουδαιότερο, κατ'εμέ, αυτό της επιλογής. Εάν η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή κατά την γνώμη σου, όπως το ζήτημα της πίστης, σου συνιστώ να διευρύνεις λίγο τον κοινωνικό σου κύκλο, διότι εάν αύριο σπάσει ο διάολος το ποδάρι του(no pun intended) και ένα από τα παιδιά σου γεννηθεί ομοφυλόφιλο, η συνοχή της οικογένειάς σου και ίσως το μέλλον του παιδιού σου θα εξαρτηθούν από τον τρόπο που θα το αντιμετωπίσεις.

Όσο αφορά τα δύο μέτρα και σταθμά, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μας διέπουν οι ίδιες ευαισθησίες στις χιουμοριστικές καταχωρήσεις θρησκευτικής φύσεως με τα θέματα που αφορούν μειονοτικές ομάδες, όπως οι ομοφυλόφιλοι.

Τελευταία φορά που κοίταξα οι χριστιανοί δεν αποτελούν θρησκευτική μειονότητα :)

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι κακώς ενοχλείσαι(άσχετα με το εάν το πιστεύω). Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο καλάθι.

Ο καθένας αντιλαμβάνεται το χιούμορ διαφορετικά όπως και ο καθένας έχει διαφορετικά ταμπού, καλύτερη λύση να αγνοείς ότι σε ενοχλεί(στο thread με τα ανέκδοτα αναφέρομαι).

Ατυχής δεν είναι η σύγκριση και υπάρχει διαφορά στο "κάνω χιούμορ" από το "σου δείχνω πόσο καθυστερημένο είσαι". Αν δεν είσαι αριστερός και άθεος σίγουρα θα συναντήσεις απόψεις και χιούμορ που δεν σου κάθεται καλά στο στομάχι. Αν είσαι αριστερός και άθεος μπορείς να φτιάξεις και προσωπικό fan club εδώ μέσα. Υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά, ίσως απλά δεν το καταλαβαίνετε. Στο παράδειγμα περί ομοφυλοφιλίας και θρησκείας. Για τους ομοφυλόφιλους το thread έχει τίτλο την "ομοφυλοφοβία" με λίγα λόγια "απολογούνται" όσοι έχουν θέμα με την ομοφυλοφιλία. Αντίστοιχα για την θρησκεία ο πιστός πρέπει να απολογηθεί για τον παραλογισμό του να πιστεύει σε κάτι που επιστημονικά/λογικά/οτιδήποτε δεν υπάρχει, αφού ο τίτλος τον καλεί να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας. Η ίδια μας η ύπαρξη είναι παράλογη, αλλά who cares.

Θέλετε εγώ να είμαι ο γραφικός επίμονος βλάκας που επιμένει; No problem. Αλλά μην λέτε ότι δεν υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά. Αλλά ποτέ δεν νομίζω να ενόχλησε αυτό διότι είμαστε τεχνολογικό forum όχι φιλοσοφικό. Αυτό που ενόχλησε είναι το "παιδάκια που διατηρούν φανταστικούς φίλους ας μην ανοίξουν το spoiler".

Link to comment
Share on other sites

Ατυχής η σύγκριση σε πολλά επίπεδα με σπουδαιότερο, κατ'εμέ, αυτό της επιλογής. Εάν η ομοφυλοφιλία είναι επιλογή κατά την γνώμη σου, όπως το ζήτημα της πίστης, σου συνιστώ να διευρύνεις λίγο τον κοινωνικό σου κύκλο, διότι εάν αύριο σπάσει ο διάολος το ποδάρι του(no pun intended) και ένα από τα παιδιά σου γεννηθεί ομοφυλόφιλο, η συνοχή της οικογένειάς σου και ίσως το μέλλον του παιδιού σου θα εξαρτηθούν από τον τρόπο που θα το αντιμετωπίσεις.

Όσο αφορά τα δύο μέτρα και σταθμά, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να μας διέπουν οι ίδιες ευαισθησίες στις χιουμοριστικές καταχωρήσεις θρησκευτικής φύσεως με τα θέματα που αφορούν μειονοτικές ομάδες, όπως οι ομοφυλόφιλοι.

Τελευταία φορά που κοίταξα οι χριστιανοί δεν αποτελούν θρησκευτική μειονότητα :)

Δεν προσπαθώ να σε πείσω ότι κακώς ενοχλείσαι(άσχετα με το εάν το πιστεύω). Προσπαθώ να σου εξηγήσω ότι δεν μπαίνουν όλα στο ίδιο καλάθι.

Ο καθένας αντιλαμβάνεται το χιούμορ διαφορετικά όπως και ο καθένας έχει διαφορετικά ταμπού, καλύτερη λύση να αγνοείς ότι σε ενοχλεί(στο thread με τα ανέκδοτα αναφέρομαι).

Ωραία η θεωρία σου Φάνη και ασχέτως αν συμφωνώ πιστεύοντας ότι μπορείς να κάνεις καλοπροαίρετα αστεία με οτιδήποτε, εν τούτης αυτό προσκρούει στα πηγαία συναισθήματα κάποιου.

Είναι σαν να αστειεύεσαι πχ για το πάχος της μάνας κάποιου.. Όσο και να μην τρέχει τίποτα στην θεωρία, στην πράξη θα θέλει να σε κοπανίσει.

Link to comment
Share on other sites

Ο αληθινά πιστός δεν ενδιαφέρεται τί λένε οι άλλοι εφόσον είναι σίγουρος για την πίστη του και δεν κλονίζεται. Οι αντιδράσεις για τις εικόνες είναι περισσότερο εκκλησιαστική τυπικότητα παρά θέση πιστού. Μήπως τελικά ισχύει εκείνο που είπε ο Kierkegaard: πίστη είναι η αγωνία μπας και δεν υπάρχει θεός ;

Συναναστρέφομαι με πολλούς πιστούς και "πιστούς". Ο αληθινά πιστώς αν νομίζει το αντίθετο της παραπάνω φράσης, το αποδεικνύει καθημερινώς και αξίζει σεβασμό γι αυτό! Όσοι άλλοι διαφωνούν και κατά βάθος συμφωνούν φαίνονται επίσης. Φαίνονται κλονισμένοι, όσον αφορά την πίστη τους.

Καλό απόγευμα, θα μπορούσαν όσοι post-άρουν αστείες εικόνες θρησκευτικού περιεχομένου να τις βάζουν σε spoiler, αν και έτσι θα ζητούσε καθείς να κρύβουμε τα πάντα, ανάλογα με την αρέσκειά του. Όπως προτιμάτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο αληθινά πιστός δεν ενδιαφέρεται τί λένε οι άλλοι εφόσον είναι σίγουρος για την πίστη του και δεν κλονίζεται. Οι αντιδράσεις για τις εικόνες είναι περισσότερο εκκλησιαστική τυπικότητα παρά θέση πιστού. Μήπως τελικά ισχύει εκείνο που είπε ο Kierkegaard: πίστη είναι η αγωνία μπας και δεν υπάρχει θεός ;

Συναναστρέφομαι με πολλούς πιστούς και "πιστούς". Ο αληθινά πιστώς αν νομίζει το αντίθετο της παραπάνω φράσης, το αποδεικνύει καθημερινώς και αξίζει σεβασμό γι αυτό! Όσοι άλλοι διαφωνούν και κατά βάθος συμφωνούν φαίνονται επίσης. Φαίνονται κλονισμένοι, όσον αφορά την πίστη τους.

Καλό απόγευμα, θα μπορούσαν όσοι post-άρουν αστείες εικόνες θρησκευτικού περιεχομένου να τις βάζουν σε spoiler, αν και έτσι θα ζητούσε καθείς να κρύβουμε τα πάντα, ανάλογα με την αρέσκειά του. Όπως προτιμάτε.

To post του Γιάγκου το διάβασες ή το παρέλειψες επιμελώς (ή επιμελώς δεν εδωσες σημασια σε αυτο που γράφει) ;

Φιλοσοφιες, θεωρείες και κολοκύθια.

Προσπαθείς να ωραιοποιήσεις την έλλειψη σεβασμού (απαιτώντας παράλληλα το σεβασμό ατόμων που συναναστρέφεσαι) χρησιμοποιώντας σκέψεις και θεωρείες άλλων. :)

Αν κάποιος σε δει στο δρόμο και αρχίζει να βρίζει και αν χυδαιολογεί για τους γονείς σου, χωρίς να τον έχετε πειράξει, αλήθεια, θα αντιμετώπιζες την κατάσταση με την ίδια ψυχραιμία και λογική ;

Link to comment
Share on other sites

Φιλοσοφιες, θεωρείες και κολοκύθια.

Σ' ευχαριστώ που σέβεσαι την άποψή μου και είσαι άνθρωπος της συζήτησης!

Προσπαθείς να ωραιοποιήσεις την έλλειψη σεβασμού (απαιτώντας παράλληλα το σεβασμό ατόμων που συναναστρέφεσαι) χρησιμοποιώντας σκέψεις και θεωρείες άλλων. :)

Εγώ δεν post-άρω τέτοιου είδους εικόνες με θρησκευτικό περιεχόμενο, οπότε δεν υπάρχει κάποια έλλειψη σεβασμού που προσπαθώ να ωραιοποιήσω, τουλάχιστον από τη δική μου μεριά. Εγώ σέβομαι τον αληθινά πιστό, αν διάβαζες προσεκτικά το post μου θα το έβλεπες, που μάλλιστα πολλούς τέτοιους συναναστρέφομαι. Μεταξύ βέβαια και των άλλων "πιστών". :giveup:

Link to comment
Share on other sites

Ο αληθινά πιστός δεν ενδιαφέρεται τί λένε οι άλλοι εφόσον είναι σίγουρος για την πίστη του και δεν κλονίζεται. Οι αντιδράσεις για τις εικόνες είναι περισσότερο εκκλησιαστική τυπικότητα παρά θέση πιστού. Μήπως τελικά ισχύει εκείνο που είπε ο Kierkegaard: πίστη είναι η αγωνία μπας και δεν υπάρχει θεός ;

Αν πας σε μια παρέα μαύρων και τους πλακώσεις στα ρατσιστικά ανέκδοτα περί κατωτερότητας των μαύρων - καλοπροαίρετα και πάντα με χιουμοριστική διάθεση - και σε πλακώσουν στο ξύλο ποιο θα είναι το συμπέρασμά σου; Ότι το ξύλο το έφαγες ως αποτέλεσμα της αγωνίας τους μήπως τελικά είναι όντως κατώτεροι; Δεν τον ξέρω τον Kierkegaard, αλλά εδώ απλοποιεί, ίσως επειδή βολεύει, την σκέψη του.

Link to comment
Share on other sites

γιατί δεν προσπαθείς να απαντήσεις στη ερώτηση που σου έθεσα ; :)

Τους γονείς μου τους βάζω πάνω από κάθε πολιτική και θρησκευτική πεποίθηση. Μου έχουν βρίσει τη μάνα άπειρες φορές, ακόμη και άτομα που μόλις με γνώρισαν, αλλά δεν ασχολήθηκα. Όσο ασχολείσαι...

Το θέμα είναι τί πιστεύεις εσύ για τα ιδεώδη σου, τον εαυτό σου, τους γονείς σου ή ό,τι άλλο, όχι τί λέει ο καθένας που ούτε θα σε ξέρει κιόλας. Αν έχεις εσύ συνείδηση καθαρή, όλα είναι οκ! ;)

[MENTION=188]yanni[/MENTION] Δεν θα πήγαινα σε έναν μαύρο να πω τέτοια, ούτε σε έναν πιστό ανέκδοτα με τον Χριστό, γιατί η αλήθεια είναι πως νιώθω άβολα και ότι δεν είναι απαραίτητο να το κάνω, θα είναι σαν να τον τσιγκλάω επίτηδες. Μόνος μου, στο σπίτι ή με κάποια παρέα θα γελάσω με ένα - δύο τέτοια ανέκδοτα, τί να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

402266_344069455686144_1249228520_n.jpg:tongue:

Όπου υπάρχει βλακεία θα υπάρχει και σάτιρα. Μάλιστα. Τι κρατάμε, τι τονίζει ο εμπνευστής της φράσης; Το σάτιρα ή την βλακεία; Ποντάρω στο δεύτερο.

Καταλαβαίνετε την διαφορά; Ο dunkel_Stern μάλλον όχι.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] Δεν θα πήγαινα σε έναν μαύρο να πω τέτοια, ούτε σε έναν πιστό ανέκδοτα με τον Χριστό, γιατί η αλήθεια είναι πως νιώθω άβολα και ότι δεν είναι απαραίτητο να το κάνω, θα είναι σαν να τον τσιγκλάω επίτηδες. Μόνος μου, στο σπίτι ή με κάποια παρέα θα γελάσω με ένα - δύο τέτοια ανέκδοτα, τί να κάνω...

Έχω βάλει likes σε αστεία για την θρησκεία. Αλλά σε αστεία, όχι σε καρφιά. Υπάρχει διαφορά. Τώρα το σχόλιο για τους μαύρους στο ανέφερα για να δεις ότι η παραπάνω φράση δεν ισχύει κατ' ανάγκη.

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάποιος πιστεύει ότι υπάρχει Θεός είτε κάποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχει Θεός σίγουρα δεν μπορεί να πείσει τον άλλο με λογικά επιχειρήματα. Είναι σαν να τσακώνονται δύο τυφλοί για το χρώμα της ντομάτας. Τι κάθεστε και σκάτε; Χωρίστε διακριτικά τα χωράφια σας, σεβαστείτε τη διαφορετικότητα και μην ενοχλείτε ο ένας τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία η θεωρία σου Φάνη και ασχέτως αν συμφωνώ πιστεύοντας ότι μπορείς να κάνεις καλοπροαίρετα αστεία με οτιδήποτε, εν τούτης αυτό προσκρούει στα πηγαία συναισθήματα κάποιου.

Είναι σαν να αστειεύεσαι πχ για το πάχος της μάνας κάποιου.. Όσο και να μην τρέχει τίποτα στην θεωρία, στην πράξη θα θέλει να σε κοπανίσει.

Δεν είναι μόνο θεωρία αλλά και πράξη.

Το παράδειγμα που έφερες είναι άκυρο, εκτός και εάν θεωρείς την θρησκεία αδυναμία, οπότε πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Είτε κάποιος πιστεύει ότι υπάρχει Θεός είτε κάποιος πιστεύει ότι δεν υπάρχει Θεός σίγουρα δεν μπορεί να πείσει τον άλλο με λογικά επιχειρήματα. Είναι σαν να τσακώνονται δύο τυφλοί για το χρώμα της ντομάτας. Τι κάθεστε και σκάτε; Χωρίστε διακριτικά τα χωράφια σας, σεβαστείτε τη διαφορετικότητα και μην ενοχλείτε ο ένας τον άλλο.

Το είχα γράψει και εγώ παλιά αυτό.

Να αντικρούσω τι ακριβώς; Είμαστε δύο εκ γενετής τυφλοί που μαλώνουμε για τα χρώματα.
Δεν είναι μόνο θεωρία αλλά και πράξη.

Το παράδειγμα που έφερες είναι άκυρο, εκτός και εάν θεωρείς την θρησκεία αδυναμία, οπότε πάω πάσο.

Το πάχος είναι αδυναμία, ή κατάλαβα λάθος; διότι σε πολλές περιπτώσεις τα αίτια του πάχους είναι παθολογικά ή αποτέλεσμα φαρμακευτικής αγωγής.

fixed

Έγινε επεξεργασία από yanni
Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε μια παρέα μαύρων και τους πλακώσεις στα ρατσιστικά ανέκδοτα περί κατωτερότητας των μαύρων - καλοπροαίρετα και πάντα με χιουμοριστική διάθεση - και σε πλακώσουν στο ξύλο ποιο θα είναι το συμπέρασμά σου; Ότι το ξύλο το έφαγες ως αποτέλεσμα της αγωνίας τους μήπως τελικά είναι όντως κατώτεροι; Δεν τον ξέρω τον Kierkegaard, αλλά εδώ απλοποιεί, ίσως επειδή βολεύει, την σκέψη του.

True story από το 2004 που ήμουν για μεταπτυχιακό αγγλία.

Είμαστε στην pub του campus και πίνουμε μπυρόνια. Στο τραπέζι του μπιλιάρδου είναι ένας Γκανέζος συμφοιτητής μας με έναν Νιγηριανό συμφοιτητή και κάτι άλλους επίσης Αφρικανούς (με τους οποίους δεν είχαμε ούτε γεια). Κάποια φάση πάω και τους λέω : Να σας πω ένα ανέκδοτο? Πες μου λένε...

"Πάει ένας μαύρος σε ένα μπαρ και τον διπλαρώνουν κάτι λευκοί και του λένε. Γιατί οι παλάμες σου δεν είναι μαύρες; Γιατί όταν σε έβαφε ο θεός σε είχε με τα χέρια στον τοίχο" ξεκινάω και βλέπω τους 2 συμφοιτητές προβληματισμένους και τους άλλους στραβωμένους. "Γιατί οι πατούσες σου δεν είναι μαύρες;" συνεχίζω εγώ απτόητος. "Γιατί όταν ο θεός σε έβαφε ξέχασε να σου πει να σηκώσεις τα πόδια σου" συνέχισα να εξιστορώ. Πλέον με αγριοκοιτάνε και οι συμφοιτητές. Οπότε εκεί που δεν το περιμένουν τους έρχεται το τελικό χτύπημα : "Ρωτάει και ο μαύρος. Γιατί οι κ@λ@τρυπίδες σας είναι μαύρες; Γιατί όταν σας #%@#$@# ήμουν φρεσκοβαμένος". Ξαφνικά βλέπεις χαμόγελα και αρχίζουν όλοι τα yo my dog!you're the man κλπ

Τrue story από το 2006 που είχα πάει στην Σκωτία στον LL_NEO. Περπατάμε με τον Γιάννη κάπου κοντά στο πανεπιστήμιο, οπότε και συναντάμε 2 φίλους του. Ο ένας από αυτούς Αφρικανικής καταγωγής. Χαιρετάει ο Γιάννης με χειραψία τον ένα και όπως πάω εγώ να χαιρετήσω τον Αφρικανό, προτάσω το χέρι μου, αλλά κολλάω και δείχνω να το σκέφτομαι. Στραβώνει ο τύπος, οπότε του δίνω το τελειωτικό χτύπημα. "Στην Ελλάδα λέμε ότι όταν διασταυρωθούν 2 χειραψίες και οι 4 παντρεύονται άμεσα", εντωμεταξύ ο Γιάννης έχει αφήσει το χέρι του άλλου, οπότε του δίνω και εγώ το δικό μου. Μόνο που δεν έφτυσε τον κόρφο του ο Αφρικανός στην ιδέα του γάμου.

Link to comment
Share on other sites

Το να χρησιμοποιείς την αδυναμία κάποιου προκειμένου να κάνεις πλάκα εννοώ Γιάννη, άσχετα από τα αίτια.
Αν η αδυναμία κάποιου είναι ο χλευασμός των πιστεύω του; εκτός και αν δεν σε πιάνω (πιθανό). Δεν λέω το χιούμορ, αλλά ο χλευασμός, συνοδευόμενος ίσως και με έμμεσα σχόλια προς αυτόν. Γιατί να είναι κακό να κοροϊδεύεις το πάχος κάποιου, αλλά να μην είναι κακό να κοροϊδεύεις το ότι πιστεύει σε νεράιδες; Ακόμα και εγώ που το γράφω εδώ που τα λέμε νιώθω ότι αυτά τα δύο διαφέρουν, αλλά μήπως τελικά αυτό είναι το λάθος; Επαναλαμβάνω ότι δεν μιλάω για καλοπροαίρετο χιούμορ. Μιλάω για χιούμορ τύπου "κοίτα πόσο λάθος είσαι" ή χιούμορ τύπου "κοίτα ποια είναι η άποψη μου για αυτά που πιστεύεις".
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.