Jump to content




DJD

Recommended Posts

Αν και δεν είναι μέρα για τέτοιο ποστ.. θα τα πω να ξελαφρώσω. Εχθές το μεσημέρι έκανα 2 ώρες περίπου από Περιστέρι να πάω Άνω Γλυφάδα, αλλά δεν είναι αυτό που με ενόχλησε. Αυτό που με ενόχλησε είναι ότι είχα πάρα πολύ χρόνο να παρατηρώ γύρω μου τα πάντα. Μεταξουργείο προς Ομόνοια, μια ξένη περιοχή πλέον στο κέντρο της Αθήνας με κινέζικα μαγαζιά και πακιστανικά καφενεία. Ομόνοια προς Σύνταγμα.. άπειρα μαγαζιά κλειστά σε ένα δρόμο που κάποτε παρακάλαγες να μπορούσες να ανοίξεις κατάστημα. Το ίδιο και πολύ χειρότερα επικρατεί και στην Βουλιαγμένης, στους Καλογήρους. Ίσως παραπάνω από ένα στα δύο μαγαζιά να είναι κλειστά. Τα ίδια και στην γλυφάδα αλλά όχι τόσο χάλια. Τι να πω, μακάρι να ναι καλά όλοι αυτοί οι άνθρωποι και να τα φέρνουν κάπως πέρα. Και το κερασάκι στην τούρτα ήταν η οδηγική συμπεριφορά. Ο ΚΟΚ πλέον είναι κάτι που αν θες ακολουθείς και τα κόκκινα φανάρια είναι σαν στοπ.. Άντε να γίνει το μπαμ να τελειώνουμε.. γιατί δε νομίζω ότι θα αντέξει πολύ το πράμα ακόμα έτσι.

Χρόνια πολλά να έχουμε κι ας ελπίσουμε ο κόσμος να μαθαίνει από τα λάθη του μπας και τα τρισέγγονα μας δουν άσπρη μέρα.

Δεν ξέρω που είμαστε ( αν και προσωπικά είμαι ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ οδηγός, βάζω τον εαυτό μου μέσα για χάρη του λέγειν/γράφειν ) περισσότερο γουρούνια, στην οδήγηση ή στην γενική συμπεριφορά.

Σε μιζεριάζει αυτή η χώρα, μα το Θεό, με το που πάτησα πάλι το πόδι μου εδώ με έπιασε μια μιζέρια, μια ξενερωσιά, απογοήτευση, ματαιοδοξία, και τι άλλο.

Πλέον η Ελλάδα δεν κάνει ούτε για τόπος διακοπών ούτε για τον μεγαλολεφτά μου φαίνεται.

Link to comment
Share on other sites

με 2 ποτηράκια κρασί ο παππούς μου έδωσε ρεσιτάλ, καιρό είχα να γελάσω τόσο.

προσωπικά προσπαθώ να μη σκέφτομαι τα σημερινά προβλήματα οικονομικά/κοινωνικά, αυτό που προσπαθώ είναι να απολαμβάνω την οικογένεια μου και τους φίλους που παλιά ίσως να μην τους έδινα τόση σημασία..

με λίγα λόγια η κρίση θα μας ξεστραβώσει και θα μας βγάλει από τον εγκέφαλο αυτή τη μ@λάκινση για υπερκαταναλωτισμό και υλικά αγαθά.

Τέλος τα φετινά χριστούγεννα δε ψώνισα ΤΙΠΟΤΑ και είμαι ΚΑΛΑ.-

Link to comment
Share on other sites

Ένα συμπόσιο πλούσιο σε λόγους σε πιοτά και σε αυλητρίδες οι έλληνες δεν το αντάλλαζαν ούτε με εννιά μήνες περισσότερους στη ζωή τους. ...

Άϊντε βγείτε απ'το Lab και τραβάτε να χαρείτε λίγο ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που είμαστε ( αν και προσωπικά είμαι ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟΣ οδηγός, βάζω τον εαυτό μου μέσα για χάρη του λέγειν/γράφειν ) περισσότερο γουρούνια, στην οδήγηση ή στην γενική συμπεριφορά.

Σε μιζεριάζει αυτή η χώρα, μα το Θεό, με το που πάτησα πάλι το πόδι μου εδώ με έπιασε μια μιζέρια, μια ξενερωσιά, απογοήτευση, ματαιοδοξία, και τι άλλο.

Πλέον η Ελλάδα δεν κάνει ούτε για τόπος διακοπών ούτε για τον μεγαλολεφτά μου φαίνεται.

Όπως και να χει τη ζωή που κάνεις ή μπορείς να κάνεις εδώ δεν την έχει στην Αμερική...

Ειδικά σα φοιτητής.

Ειδικά καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Όπως και να χει τη ζωή που κάνεις ή μπορείς να κάνεις εδώ δεν την έχει στην Αμερική...

Ειδικά σα φοιτητής.

Ειδικά καλοκαίρι.

Την κατάλληλη παρέα και τα κατάλληλα κονδύλια να έχεις, μια χαρά την κάνεις ( ίσως και την παρακάνεις ).

Ειδικά αν είσαι σε California ή Florida μια χαρά την κάνεις.

Η διαφορά που λες προφανώς εννοείς στην διασκέδαση, κάποτε ίσχυε αυτό από την άποψη του πως διασκεδάζει ο Έλληνας και τι ο Αμερικάνος, πλέον το τι ορίζει ο αμερικάνος έφηβος/νέος είναι πολύ κοντά στο Greek partάκιας.

Link to comment
Share on other sites

Την κατάλληλη παρέα και τα κατάλληλα κονδύλια να έχεις, μια χαρά την κάνεις ( ίσως και την παρακάνεις ).

Ειδικά αν είσαι σε California ή Florida μια χαρά την κάνεις.

Η διαφορά που λες προφανώς εννοείς στην διασκέδαση, κάποτε ίσχυε αυτό από την άποψη του πως διασκεδάζει ο Έλληνας και τι ο Αμερικάνος, πλέον το τι ορίζει ο αμερικάνος έφηβος/νέος είναι πολύ κοντά στο Greek partάκιας.

Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω.

Στην Αμερική η νυχτερινή ζωή τελειώνει περί τις 10, άντε 11 το βράδυ. Μένουν 2-3 μαγαζά μεταμεσονύκτια ανοικτά, αλλά ο κόσμος που τα γεμίζει είναι ό,τι να ναι.

Με τα κατάλληλα κονδύλια, χαίρω πολύ και στην Αλάσκα να με πας θα σου κάνω Fashion Club. :p

Link to comment
Share on other sites

Επέτρεψε μου να αμφιβάλλω.

Στην Αμερική η νυχτερινή ζωή τελειώνει περί τις 10, άντε 11 το βράδυ. Μένουν 2-3 μαγαζά μεταμεσονύκτια ανοικτά, αλλά ο κόσμος που τα γεμίζει είναι ό,τι να ναι.

That is incorrect.

Εξαρτάται από τον νομό ( state ), και πλέον τα πιο πολλά μαγαζιά έχουνε άδεια για λειτουργεία ως της 2-3 ακόμα και σε "αυστηρούς" νομούς.

Για τους ξενυχτάδες ( εγω προσωπικά προτιμώ μετά τις 2-3 η "διασκέδαση" να μεταφερθεί στο σπίτι μου ) υπάρχουνε περιοχές που είναι και 24/7 open τα club/bars, και νομοί που έχουνε standard license ως αργά ( 3-4am ) και extended licenses για πιο αργά ( 5-6am ) [ π.χ. New Jersey ]

Τρανό παράδειγμα το Greektown και ο "πεζόδρομος" με τα cafe/pubs ( σερβίρουνε ελληνικό καφέ και στις 2 το βράδυ LOL ) στο Mt Prospect ( Illinois )

If you wanna have fun, you need to "get around".

Τώρα αν εσύ θες μπουζούκια Βέρτη, Πλούτωνα ( Πλούταρχο ήθελα να πω, sorry ), Σαλέα κλπ, να πας στο μαγαζί στις 3 για να φύγεις στις 7 το πρωί, δεν παίζει, κάτσε Ελλάδα.

Έγινε επεξεργασία από billpeppas
Link to comment
Share on other sites

That is incorrect.

Εξαρτάται από τον νομό ( state ), και πλέον αρκετά μαγαζιά έχουνε άδεια για λειτουργεία ως της 2-3 ακόμα και σε "αυστηρούς" νομούς.

Τρανό παράδειγμα το Greektown και ο "πεζόδρομος" με τα cafe/pubs ( σερβίρουνε ελληνικό καφέ και στις 2 το βράδυ LOL ) στο Mt Prospect ( Illinois )

If you wanna have fun, you need to "get around".

Τώρα αν εσύ θες μπουζούκια Βέρτη, Πλούτωνα ( Πλούταρχο ήθελα να πω, sorry ), Σαλέα κλπ, να πας στο μαγαζί στις 3 για να φύγεις στις 7 το πρωί, δεν παίζει, κάτσε Ελλάδα.

2-3 πμ (am)... απάντησες. Εδώ το κέφι πάει μέχρι το πρωί. Και όπως είπες για συγκεκριμένα μαγαζιά. Η νοοτροπία του Αμερικάνου (και η δουλειά του) δεν του επιτρέπει ξενύχτια. Εδώ, εκεί αν πάρεις τηλέφωνο σε κάποιον μετά τις 9.00μμ (pm) είναι μέγιστη προσβολή (insult).

Στη Βοστώνη που είναι κατεξοχήν φοιτητούπολη μετά τις 1 δε κουνιέται φύλο (leaf).

Και για πες μας και τι κόσμος πάει στα καφέ και pub στα οποία περιγράφεις :p

If you wanna have fun, you need to "get around".

Come to Thessaloniki, να σου δείξω τι θα πει get around. :p

Και όχι δεν εννοώ Βέρτη, Απόλωνα, Σαλέα κλπ.

Μιλάω για ποιότητα (quality).

Link to comment
Share on other sites

2-3 πμ (am)... απάντησες. Εδώ το κέφι πάει μέχρι το πρωί. Και όπως είπες για συγκεκριμένα μαγαζιά. Η νοοτροπία του Αμερικάνου (και η δουλειά του) δεν του επιτρέπει ξενύχτια. Εδώ, εκεί αν πάρεις τηλέφωνο σε κάποιον μετά τις 9.00μμ (pm) είναι μέγιστη προσβολή (insult).

Στη Βοστώνη που είναι κατεξοχήν φοιτητούπολη μετά τις 1 δε κουνιέται φύλο (leaf).

Και για πες μας και τι κόσμος πάει στα καφέ και pub στα οποία περιγράφεις :p

Come to Thessaloniki, να σου δείξω τι θα πει get around. :p

Και όχι δεν εννοώ Βέρτη, Απόλωνα, Σαλέα κλπ.

Μιλάω για ποιότητα (quality).

Διάβασε το πλήρες post.

Εγω πάντως την διασκέδαση δεν την μετράω με την ώρα που σταματάς ( βασικά δεν σε εμποδίζει κανείς να πας αλλού, ναι στην καλύτερη 6 το πρωί κλείνουνε τα clubs, αλλά δεν σου βάζει κανείς χειροπέδες και σου λέει go home now.

Ούτε σου λένε "δεν μπορείτε να πάτε η παρέα στο σπίτι σου και να κάνετε ότι θέλετε".

Ο κόσμος που πάει ΠΣΚ στα μαγαζιά αυτά, και ειδικότερα στις περιοχές που ανέφερα, είναι μια χαρά, διασκεδάζει, φλερτάρει, χορεύει.

Έλληνες, Ελληνοαμερικάνοι, και Αμερικάνοι που έβλεπαν, ζήλευαν και έμαθαν το Greek way :p

Εγω προσωπικά ποτέ δεν είχα πρόβλημα διασκέδασης, αν δεν έχεις γίνει πίτα, μια χαρά γαμάτα περνάς σε γηπεδάκι basket αργά την νύχτα, ρίχνοντας σουτάκια και πλακίζοντας με την παρέα.

Η παρέα είναι το motherboard, τα μαγαζιά τα κύρια components, η φαντασία, η όρεξη και τα "μου αρέσει να κάνω το τάδε" είναι τα "peripherals", αν ταιριάζει η παρέα σου περνάς τζάμι και στο Αφγανιστάν που λέει ο λόγος.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα πουθενά ότι με καλή παρέα δε περνάς καλά παντού. Αυτό είναι universal fact.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι σαν Έλληνες η διασκέδαση μας (σαν όλο) δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από του Αμερικάνου. Άποψη μου ότι του Αμερικάνου υστερεί μάλιστα.

Διαφορετικοί λαοί διασκεδάζουν διαφορετικά. Δεν νομίζω ότι είναι τυχαίο όμως ότι σαν λαός χαμογελάμε λίγο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.