Jump to content




DJD

Recommended Posts

Ένας άνθρωπος καθώς προχωρούσε με το αυτοκίνητό του σε μια ερημική περιοχή ξαφνικά παθαίνει λάστιχο. Βλέπει ότι δεν έχει γρύλο και θυμάται ότι πριν ένα χιλιόμετρο είχε περάσει ένα σπίτι.

Αποφασίζει να πάει να ζητήσει ένα γρύλο. Στο δρόμο καθώς πήγαινε αναρωτιέται:

- Και αν δε μου δώσει γρύλο;

Θα του πω κύριε έχω μείνει εδώ πιο κάτω και το χρειάζομαι.

- Και αν επιμένει να μην μου το δώσει;

Θα του πω κύριε σας παρακαλώ είναι ανάγκη, δεν ξέρω που να μείνω.

- Και αν συνεχίσει να επιμένει να μην μου το δώσει;

Θα του πω ή θα το δώσεις ή και γω δεν ξέρω τι θα γίνει!

Νευριασμένος από τις σκέψεις που είχε κάνει, φτάνει έξω από τη πόρτα του σπιτιού και τη χτυπάει. Μόλις την ανοίγει ο ιδιοκτήτης του λέει:

- Αϊ γα....υ κι εσύ κι ο γρύλος σου!

στο κατάλληλο thread παρακαλώ :p

Link to comment
Share on other sites

στατιστικη σειριακη διακλαδωση ?

εντιτ

χρειαζομαι information , η αδελφη μου παει τωρα 3 λυκειου , αλλα ειναι μαθητρια του 10 (ο ναι, μου κανει εντυπωση πως καταφερε να περασει την 2ρα )

θελουν να την στειλουν φροντιστηριο , αλλα εγω εχω αρκετες ενστανσεις μιας και το βλεπω ως μια τρυπα στο νερο ... το κενο που υπαρχει αμφιβαλλω να μπορει να το καλυψει μια ταξη με 10 ατομα ...

οποτε η προταση μου ηταν απλα καποιος φιλολογος για να την βοηθησει στα μαθηματα υποδομης (θεωρητικη κατευθυνση)

ο στοχος δεν ειναι να βγαλει πανελληνιες βαθμο , αλλα να μην μεινει στην ταξη -.-

ξερει κανεις πως γιονται αυτα τα πραματα? μηπως τιμες ? μια αποψη στο θεμα δασκαλος VS φροντιστηριο ?

Έγινε επεξεργασία από kpetros
Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι information , η αδελφη μου παει τωρα 3 λυκειου , αλλα ειναι μαθητρια του 10 (ο ναι, μου κανει εντυπωση πως καταφερε να περασει την 2ρα )

θελουν να την στειλουν φροντιστηριο , αλλα εγω εχω αρκετες ενστανσεις μιας και το βλεπω ως μια τρυπα στο νερο ... το κενο που υπαρχει αμφιβαλλω να μπορει να το καλυψει μια ταξη με 10 ατομα ...

οποτε η προταση μου ηταν απλα καποιος φιλολογος για να την βοηθησει στα μαθηματα υποδομης (θεωρητικη κατευθυνση)

ο στοχος δεν ειναι να βγαλει πανελληνιες βαθμο , αλλα να μην μεινει στην ταξη -.-

ξερει κανεις πως γιονται αυτα τα πραματα? μηπως τιμες ? μια αποψη στο θεμα δασκαλος VS φροντιστηριο ?

ριξε μια ματια στα φροντιστηρια πουκαμισας... και εγω του 10 ημουν με το ζορι και εκτος οτι περασα εκει που ηθελα τελειωσα και με 20αρια την 3η

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς το "Order statistic tree", πως μεταφράζεται στα ελληνικά;

Δεν το έχω δει πουθενά, αλλά ποντάρω στο "Διατεταγμένο στατιστικό δέντρο" ή "Στατιστικό δυαδικό δέντρο"

Ωστόσο θα χρησιμοποιούσα το "Order statistic tree" :p

Απ' ότι βλέπω στη wikipedia είναι ένα δυαδικό δέντρο αναζήτησης, που υποστηρίζει 2 ακόμα λειτουργίες (Select και Rank) σε σχέση με το απλό Binary search tree.

Κι έχει δομή την παρακάτω:

struct Node {
int num;
int size;
Node *left;
Node *right;
}

Source

Έγινε επεξεργασία από papajim
Link to comment
Share on other sites

[MENTION=4171]deninho[/MENTION] Το ξέρω δε βοηθάω πολύ, αλλά ο γενικός όρος για τέτοια δέντρα είναι "Επαυξημένα δυαδικά δέντρα"

Ας κάνουμε κι ένα mention τον [MENTION=1215]nucleus[/MENTION] :p

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς το "Order statistic tree", πως μεταφράζεται στα ελληνικά;

κάποια κομμουνιστικη-με πασπάλισμα ιλλουμινατι-λαλακια θα είναι,γράψε για κατάληψη του κόσμου,τέλος των πάντων κτλ :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατί εμένα mention? Δομές δεδομένων τις χρωστάω ακόμα.

Το επαυξημένο δυαδικό δέντρο του papajim σαν όρος φαίνεται σωστό.

Στην ουσία είναι ένα δυαδικό δέντρο με παραπάνω πληροφορία στους κόμβους.

Lecture 11: Augmenting Data Structures, Dynamic Order Statistics, Interval Trees - VideoLectures.NET

http://www.cs.cornell.edu/courses/cs211/2004su/slides/Topic20b.pdf

Link to comment
Share on other sites

Και πάνω που έχει πλακώσει τα κοψίδια (τύπου κοψίδι μιας και εξωτερικό) και γουστάρειςςςςςςςςςςςςς που κριτσανάς την πετσούλα.. Μπααααααααααααμ φεύγει το σφράγισμα. Ain't life a bitch? Gamot.. gamot..

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι information , η αδελφη μου παει τωρα 3 λυκειου , αλλα ειναι μαθητρια του 10 (ο ναι, μου κανει εντυπωση πως καταφερε να περασει την 2ρα )

θελουν να την στειλουν φροντιστηριο , αλλα εγω εχω αρκετες ενστανσεις μιας και το βλεπω ως μια τρυπα στο νερο ... το κενο που υπαρχει αμφιβαλλω να μπορει να το καλυψει μια ταξη με 10 ατομα ...

οποτε η προταση μου ηταν απλα καποιος φιλολογος για να την βοηθησει στα μαθηματα υποδομης (θεωρητικη κατευθυνση)

ο στοχος δεν ειναι να βγαλει πανελληνιες βαθμο , αλλα να μην μεινει στην ταξη -.-

ξερει κανεις πως γιονται αυτα τα πραματα? μηπως τιμες ? μια αποψη στο θεμα δασκαλος VS φροντιστηριο ?

Σαν φρέσκος μαθητής θα μιλήσω, θέλει να δώσει ή όχι; Αν θέλει να δώσει πανελλήνιες, τότε θα την βοηθήσει πολύ το φροντιστήριο. Αν θέλει απλά να μην μείνει είναι το πιο εύκολο. Οι δάσκαλοι βάζουν βαθμούς αβέρτα στην Γ' Λυκείου. Και στο τέλος στις ενδοσχολικές, έδωσα ενδοσχολικές, πέφτει της αντιγραφής το κάγκελο, ανάλογα και τον καθηγητή- επιτηρητή βέβαια.

Πάντως το φροντιστήριο, με τη θέληση της βέβαια, μπορεί να την ανεβάσει πάρα πολύ, περνάει άνετα σε ΤΕΙ, τώρα τι ΤΕΙ θα βρει από θεωρητική δεν ξέρω :p

Link to comment
Share on other sites

Σαν φρέσκος μαθητής θα μιλήσω, θέλει να δώσει ή όχι; Αν θέλει να δώσει πανελλήνιες, τότε θα την βοηθήσει πολύ το φροντιστήριο. Αν θέλει απλά να μην μείνει είναι το πιο εύκολο. Οι δάσκαλοι βάζουν βαθμούς αβέρτα στην Γ' Λυκείου. Και στο τέλος στις ενδοσχολικές, έδωσα ενδοσχολικές, πέφτει της αντιγραφής το κάγκελο, ανάλογα και τον καθηγητή- επιτηρητή βέβαια.

Πάντως το φροντιστήριο, με τη θέληση της βέβαια, μπορεί να την ανεβάσει πάρα πολύ, περνάει άνετα σε ΤΕΙ, τώρα τι ΤΕΙ θα βρει από θεωρητική δεν ξέρω :p

ειναι εντελος στην "ναρα" της , απλα λογο ενος γονιου στην οικογενεια , μπορει πανευκολα να περασει στην χειροτερη σχολη , και να παρει μεταγραφη στην αθηνα (-ομως εκανα και εγω-) , σε φροντιστηριο που ρωτησαμε ειναι 160/μηνας με συνολο σχεδον 8/9 ωρες . Απλα ελεγα μπας και καποιος δασκαλος μας εβγαινε και πιο οικονομικα αλλα και πιο εποικοδομητικα

Link to comment
Share on other sites

χρειαζομαι information , η αδελφη μου παει τωρα 3 λυκειου , αλλα ειναι μαθητρια του 10 (ο ναι, μου κανει εντυπωση πως καταφερε να περασει την 2ρα )

θελουν να την στειλουν φροντιστηριο , αλλα εγω εχω αρκετες ενστανσεις μιας και το βλεπω ως μια τρυπα στο νερο ... το κενο που υπαρχει αμφιβαλλω να μπορει να το καλυψει μια ταξη με 10 ατομα ...

οποτε η προταση μου ηταν απλα καποιος φιλολογος για να την βοηθησει στα μαθηματα υποδομης (θεωρητικη κατευθυνση)

ο στοχος δεν ειναι να βγαλει πανελληνιες βαθμο , αλλα να μην μεινει στην ταξη -.-

ξερει κανεις πως γιονται αυτα τα πραματα? μηπως τιμες ? μια αποψη στο θεμα δασκαλος VS φροντιστηριο ?

@kpetros

Για να περάσεις το λύκειο είναι ευκολάκι γιατί είναι το φοβερό σύστημα αθροίζω όλους τους βαθμούς των μαθημάτων πχ (20 μαθήματα) και μετά αυτό το άθροισμα το διαιρείς με το 20 για να βρεις τον Μέσο Όρο

αν ο Μ.Ο. είναι μεγαλύτερος του 9,5 περνάς και πας στην επόμενη τάξη !

τώρα η Sis σου για ρώτα την το εξής τι θέλει να κάνει με την ζωή της και ότι εσύ δεν θα την μαζέψεις :yes4: !

ερώτηση 2 αν πει ότι θέλει να σπουδάσει - τι θέλει να σπουδάσει ?

ερώτηση 3 αν σε στείλουμε εκεί θα τα καταφέρεις ?

ερώτηση 4 που πρέπει να την κάνετε μεταξύ σας στην οικογένεια αυτά τα λεφτά του φροντιστηρίου να τα βάζετε σε κάποιο ΙΕΚ κλπ κλπ

ερώτηση 5 πάντα υπάρχει ο παράγοντας αποτυχίας στις πανελήνιες αν αποτύχει ... (α.χαμέννα λεφτά , β.αν ξαναδώσει θα ξαναχτιστεί πάλη φροντ οπότε δεν είναι καλά από την αρχή σε ένα ΙΕΚ και τέλος τα ίδια λεφτά θα έρθουν περίπου)

Εγώ τώρα αν είχα παιδί τι σχολεία και βλακείες κατευθείαν μόλις τελειώσει το δημοτικό μέσα σε κολέγιο να μάθει τα πάντα και ξένη γλώσσα και ότι άλλο θέλει (τα ίδια λεφτά θα έρθουν αν βάλεις αγγλικά/φροντιστήρια κλπ)

Απο μένα ψηφίζω ΙΕΚ να είναι και στην Πόλη που μένετε διότι αν περάσει κάπου αλλού εκτός της πόλης που μένετε τα λεφτά θα είναι αρκετά περισσότερα !

πιστεύω να βοήθησα !

εντιτ

τώρα είδα το νέο data

τα ιδιαίτερα είναι πιο ακριβά πάντα !

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION]

ευχαριστω ! δεν ειχα σκεφτει καθολου τον ενδεχομενο του ΙΕΚ ...

απλα θα σου πω , οτι πηγαινε -δεν ξερω και ποσα χρονια - αγγλικα , εδωσε για το κατωτατο επιπεδο lower (ενα νεο που εχει βγει ) , και απετυχε ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ .

ανεπιδεκτος μαθησεως που λεμε ... και με αυτο το κριτηριο προσπαθω να τους αποτρεψω απο παραλογα εξοδα χωρις καρπους .

αλλα οπως ειπα και παραπανω , μαλλον δεν το ειδες :p

σε περιπτωση που περασει ΤΕΙ μπορει να ερθει αθηνα στα μπαμ

Link to comment
Share on other sites

@ARMAGEDDON

ευχαριστω ! δεν ειχα σκεφτει καθολου τον ενδεχομενο του ΙΕΚ ...

απλα θα σου πω , οτι πηγαινε -δεν ξερω και ποσα χρονια - αγγλικα , εδωσε για το κατωτατο επιπεδο lower (ενα νεο που εχει βγει ) , και απετυχε ΠΑΤΑΓΩΔΩΣ .

ανεπιδεκτος μαθησεως που λεμε ... και με αυτο το κριτηριο προσπαθω να τους αποτρεψω απο παραλογα εξοδα χωρις καρπους .

αλλα οπως ειπα και παραπανω , μαλλον δεν το ειδες :p

σε περιπτωση που περασει ΤΕΙ μπορει να ερθει αθηνα στα μπαμ

Για να ξέρεις υπάρχουν και τα ΕΠΑΣ ! Είναι του ΟΑΕΔ και τσάμπα και θα πάρει και κανένα μεροκάματο πρακτική !

ΕΠΑΣ Μαθητείας

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=14318]ARMAGEDDON[/MENTION]

καλη εναλακτικη αυτη!!!

εχω εναν φιλο (ο οποιος εκανε mass fail ) κια μετα απο 2 χρονια ξυσιματος πηγε σε ενα παρομοιο προγραμμα του ΟΑΕΔ ως μηχανολογος , και απο το 2ρο εξαμηνο τον χωσανε στην ΕΘΕΛ .\\

δεν ξερω βεβαια ποσο αξιο μπορει να εχει ενα διπλωμα απο εκει σε σχεση με ενα ΤΕΙ/ΑΕΙ

Link to comment
Share on other sites

Αν τα έχει όλα γραμμένα όπως λες τότε και ο καθηγητής παρόμοιο αποτέλεσμα θα έχει. Απλά αν τον πηγαίνει ως χαρακτήρα μπορεί να στρωθεί λίγο. Αλλά σε τι θα την βοηθήσει η γνώση σε 1-2 μαθήματα;

Είναι και το ενδεχόμενο του ΙΕΚ που λέει και ο φίλος παραπάνω, το έχω ξανά ακούσει και από άλλους πως τα λεφτά βγαίνουν περίπου τα ίδια με το να πας φροντιστήριο.

Παραπέρα δεν ξέρω να εκφέρω άποψη δυστυχώς... Δεν έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάσταση, ούτε κάποιος γνωστός μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.