Jump to content




DJD

Recommended Posts

Βόλτα εχτές στην Σουβάλα. Τίποτα το ιδιαίτερο εκτός από μια μάλλον πρωτόγνωρη εμπειρία στην αναχώρηση. Κατά την αναχώρηση λοιπόν και εκεί που έδενε το πλοίο - το οποίο ο κάπτεν κατάφερε να το κοπανίσει πάνω στην προβλήτα και να το σύρει πάνω σε αυτήν και καμιά 10 μέτρα - πετάει ο ναύτης το σκοινί να το πιάσει ο άλλος από κάτω. Σκοινί όχι από αυτά τα τεράστια, αλλά normal χοντρό. Στην άκρη λοιπόν το είχαν κάνει σαν μπάλα για να μπορούν να το πετάξουν. Μπάλα περίπου στο μέγεθος μιας μεγάλης διακοσμητικής για δέντρα. Το πετάει και με βρίσκει στο κεφάλι. Και βέβαια αυτός που ήταν στην προβλήτα θεωρούσε ότι κακώς βρισκόμουν εκεί με όλο τον άλλον κόσμο και άρα ήταν δικό μου λάθος, ο μεν που το έριξε στο κεφάλι μου έκανε την πάπια. Ούτε μια συγνώμη, κάτι. Καθόλου ενδιαφέρον, μόνο αγένεια και γαϊδούροσύνη. Αν με είχε βρει στα γυαλλιά μπορεί να μου τα έχωνε στο μάτι. Αν ήταν μικρό παιδί 2-3 χρονών θα το είχε αφήσει στο τόπο. Αλλά η αγένειά τους ήταν αυτό που ακόμα με εκνευρίζει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=188]yanni[/MENTION] οι λιμενικοί φταίνε που σας είχαν αφήσει να είσαστε τόσο κοντά στο καράβι όταν έδενε. Μαλλον για καφέ θα είχαν πάει.

btw την μπαλιτσα με το σχοινί το λένε βιλάϊ και έρχεται από την αρχαιότητα. https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CE%BC%CE%AF%CE%B4%CE%B9

btw2 οι Αιγινίτες (πολλοί από αυτούς αρβανίτες) δεν φημίζονται για την ευγένεια και την καλοσύνη τους :p Έτσι λένε τουλάχιστον οι Αγκιστριώτες :p

Έγινε επεξεργασία από TifoziF1
Link to comment
Share on other sites

Μου'φερε ένας μπάρμπας μου κολλητήρι (τύπου στυλού) να desolder κάτι σκασμένους πυκνωτές (και να τους αντικαταστήσω) στο μόνιτορ μου που έχει χαλάσει.

40W υποτίθεται.

ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΑ δεν έκανε. Ρε δεν έλιωνε με τίποτα το solder (καλάι ή πώς στο διάολο λέγεται) που είχε πάνω από το εργοστάσιο.

Άμα είναι να δώσω 25+ για να πάρω κολλητήρι καλύτερα να το πετάξω το monitor μου φαίνεται....τέσπα..

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] καλάι ;)

Ειδικά τώρα που απαιτούν να μην περιέχουν μόλυβδο τα εμπορικά κράματα συγκόλλησης, ανεβαίνει αναγκαστικά το σημείο τήξης. Μπορεί να μην είναι πρόβλημα στο εργοστάσιο, που έχουν μια δεξαμενή με τηγμένο υλικό και τα βουτάνε μέσα, αλλά στο σπίτι συχνά θέλεις 350 βαθμούς πια για να τα ξεκολλήσεις...

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=1199]Volrath[/MENTION] καλάι ;)

Ειδικά τώρα που απαιτούν να μην περιέχουν μόλυβδο τα εμπορικά κράματα συγκόλλησης, ανεβαίνει αναγκαστικά το σημείο τήξης. Μπορεί να μην είναι πρόβλημα στο εργοστάσιο, που έχουν μια δεξαμενή με τηγμένο υλικό και τα βουτάνε μέσα, αλλά στο σπίτι συχνά θέλεις 350 βαθμούς πια για να τα ξεκολλήσεις...

Να βρω κάνα από τα "πιστόλια" που είναι περισσότερα watt ή να το στείλω το monitor;

Το κολλητήρι δουλεύει κανονικά που έχω, 3ων ειδών καλάι που έχω τα λιώνει με το που έρθουν σε επαφή.

Link to comment
Share on other sites

βαλε λιγο καλαι στην μυτη, ζεστανε την περιοχη και με το που ζεσταθει λιγο το εργοστασιακο καλαι, αρχιζει να "υγροποιείται", προσθεσε απο αυτο που εχεις και αστο να ζεσταθει για 10-20 sec ωστε να "αναμιχθει" με το εργοστασιακο μετα θα ειναι πιο ευκολο.

επισης η μυτη καλο ειναι να ειναι λεπτη και να μην την πιεζεις πολυ

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.