Jump to content




DJD

Recommended Posts

Την αντιβίωση δεν θα την γλυτώσω μου φαίνεται.. 3 μέρες το παλεύω αλλά δεν έχει φύγει το ρημάδι το κρύωμα :rant:

Εσύ ξέρεις καλύτερα, αλλά από τα λίγα που είπες μάλλον δεν συντρέχει λόγος για αντιβίωση.

[MENTION=2868]Myralis[/MENTION] κάποιος προσπαθεί να σου πει να πάρεις tablet :-)

Mobile

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ έτσι ήλπιζα αλλά 3 μέρες βαράω high score στο 39, ξύπνησα με 38 και άρχισαν και πονάνε και τα αυτιά οπότε ας πάω στον ντοκ πριν γυρίσει σε τίποτα χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κάτι να το έχετε και οι υπόλοιποι κατά νου.

Κατ΄αρχήν, σωστή η ιδέα περί της μη λήψης αντιβιοτικών για "ψύλου πήδημα" αλλά δεν μπορούμε να το γενικεύουμε και σαφώς να μην το μπερδεύουμε*!

{* Άλλο μικρόβιο που θέλει αντιβιοτικό και άλλο ιός που θέλει αντιιικό!}

Υπάρχουν περιπτώσεις που η λήψη τους είναι αναγκαία και μάλιστα η χρονική στιγμή που θα τα πάρουμε -σε σχέση με την έναρξη και την φύση των συμπτωμάτων- μπορεί να κάνει την διαφορά ανάμεσα στην "εύκολη" η όχι ανάρρωση.

Αν καθυστερήσουμε μπορεί να υπάρχει "περιττή" ταλαιπωρία.

Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα όπου το στέλεχος της γρίπης δίνει και παίρνει, καλό είναι να το έχουμε υπόψη αυτό και να μην καθυστερούμε να συμβουλευτούμε το γιατρό!

Ένα τεστ για την γρίπη δίνει μια αρκετά καθαρή** εικόνα (κατά 85%), αν χρειάζεται να πάρουμε αντιιικό (Tamiflou), αλλά ακόμα και αν είναι αρνητικό το τεστ (**ένα 15% των περιπτώσεων δεν το "πιάνει"), είναι στη διακριτική ευχέρεια του γιατρού να συστήσει την λήψη του, προκειμένου να αντιμετωπιστεί ο ιός της γρίπης στα πρώτα του στάδια και να μην ταλαιπωρηθεί ο ασθενής.

Κώστα περαστικά και γρήγορα ! ! ! :T:

Για την ώρα τα είπαμε χουζούρεμα και ύπνος, η συνταγή της "επιτυχίας"! :D

Link to comment
Share on other sites

Hell yeah, ειπα και γω, πρώτη καθαρά Δευτέρα που δε θα μαι άρρωστος....

Ε, έφαγα ένα 6ωρο βροχή και αέρα χθες στο βουνό και ήρθα στα ίσα μου. Τώρα είμαι κομπλέ, με πυρετό.:hehe:

Μεγάλο πράμα η τήρηση των "παραδόσεων", δεν επιτρέπεται να της λησμονάμε! :whistle2:

Άντε περαστικά και σένα και -είπαμε- δες την θετική πλευρά, χουζούρι και νάνι ! ! ! :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να πω κάτι να το έχετε και οι υπόλοιποι κατά νου.

Κατ΄αρχήν, σωστή η ιδέα περί της μη λήψης αντιβιοτικών για "ψύλου πήδημα" αλλά δεν μπορούμε να το γενικεύουμε και σαφώς να μην το μπερδεύουμε*!

{* Άλλο μικρόβιο που θέλει αντιβιοτικό και άλλο ιός που θέλει αντιιικό!}

Υπάρχουν περιπτώσεις που η λήψη τους είναι αναγκαία και μάλιστα η χρονική στιγμή που θα τα πάρουμε -σε σχέση με την έναρξη και την φύση των συμπτωμάτων- μπορεί να κάνει την διαφορά ανάμεσα στην "εύκολη" η όχι ανάρρωση.

Αν καθυστερήσουμε μπορεί να υπάρχει "περιττή" ταλαιπωρία.

Τουλάχιστον εδώ στην Ελλάδα όπου το στέλεχος της γρίπης δίνει και παίρνει, καλό είναι να το έχουμε υπόψη αυτό και να μην καθυστερούμε να συμβουλευτούμε το γιατρό!

Ένα τεστ για την γρίπη δίνει μια αρκετά καθαρή** εικόνα (κατά 85%), αν χρειάζεται να πάρουμε αντιιικό (Tamiflou), αλλά ακόμα και αν είναι αρνητικό το τεστ (**ένα 15% των περιπτώσεων δεν το "πιάνει"), είναι στη διακριτική ευχέρεια του γιατρού να συστήσει την λήψη του, προκειμένου να αντιμετωπιστεί ο ιός της γρίπης στα πρώτα του στάδια και να μην ταλαιπωρηθεί ο ασθενής.

Δε διαφωνώ με αυτά που λες, αλλά θα σου πω τη δική μου εμπειρία.

Από 16-17 χρονών, είχα κόψει κάθε είδους φάρμακα, ειδικά τα αντιβιοτικά, αν και οι γονείς μου δε με πάστωναν με το παραμικρό. Το αποτέλεσμα ήταν, παρόλη την άστατη ζωή που έκανα (δούλευα νύχτα και μετά το στρατό 2 δουλειές και πολλά ξενύχτια) να μην αρρωσταίνω. Κρυολογήματα και γρύπες με "χτυπούσαν" για 1 το πολύ 2 ημέρες και έφευγαν χωρίς καμία παρέμβαση.

Όταν ήμουν 30, συζούσα με μια κοπέλα που κόλλησε μια άσχημη γρύπη. Εκείνη πήρε αντιβίωση, σχετικά άμεσα. Παρόλα αυτά, ταλαιπωρήθηκε 5-6 ημέρες με πυρετό και γέμισε στοματίτιδες σε σημείο που κοιμόταν στην καρέκλα με το στόμα ανοικτό για να τρέχουν τα σάλια, γιατί δε μπορούσε ούτε να καταπιεί. Klaricid της είχαν δώσει, το έγραφε στις παρενέργειες.

Δυστυχώς με κόλλησε κι εμένα. Τα ίδια. Πήρα την Klaricid και είχα ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Έκτοτε και για περίπου 7-8 χρόνια, είχα συνεχείς στοματίτιδες, ανά μήνα. Επίσης, κρύωνα ή κολλούσα γρύπη για πλάκα. 4-5 μέρες με πυρετούς, πόνοι στα κόκαλα και γενικά σε φάση που δεν έχεις όρεξη να κάνεις τίποτα.

Όλα αυτά τα χρόνια, δεν έβαλα ξανά κανένα φάρμακο στο στόμα μου. Μου τα έγραφε ο γιατρός, του έλεγα ότι δε θα τα πάρω και καταλήγαμε σε συμφωνία να τα πάρω αν ο πυρετός περάσει τους 39°. Οι "γνώστες" μου έλεγαν ότι επειδή μεγάλωσα δεν είναι το ίδιο και πλέον ο οργανισμός δεν έχει τις αντοχές που είχε όταν ήμουν 2Χ, κλπ.

Αποτέλεσμα; Μετά τον 8ο χρόνο και για τα επόμενα 6, επανήλθα στα φυσιολογικά μου. Αρρωσταίνω σπάνια κι ας είναι όλοι οι συνάδελφοι άρρωστοι και αν τύχει και την αρπάξω, θα τη βγάλω με μία, το πολύ δύο ημέρες πυρετό που δε θα ξεπεράσει τους 38°.

Επειδή δεν είμαι μόνος από το περιβάλλον μου που ακολουθώ αυτή την τακτική, προσωπικά πιστεύω ότι τα αντιβιοτικά είναι ελάχιστα δοκιμασμένα και μας έχουν ως πειραματόζωα. Πολλές φορές κάνουν περισσότερο κακό, παρά καλό, αλλά αυτό είναι κέρδος για τις φαρμακοβιομηχανίες. ΔΕ ΛΕΩ να μην παίρνει κάποιος φάρμακα, αλλά πιστεύω ότι ειδικά σε κρυώματα και απλές γρύπες, θα έπρεπε να παίρνουν σαφώς λιγότεροι και οι γιατροί τα δίνουν πολύ εύκολα, γιατί μην ξεχνάμε ότι πληρώνονται για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Μες το μυαλό μου είσαι. Ξέρεις και σε ποια ποστ νομίζω ότι υπάρχει κακία...

Εσύ το έγραψες, δεν χρειάστηκε να μπω στο μυαλό σου.

Το διάβασες και αμέσως σκέφτηκες ότι σε αφορά;

Σύνελθε!

Όχι δεν θεώρησα ότι πήγαινε σε μένα, απλά θεώρησα ιδιαίτερα ξεκάρφωτο και επιθετικό το post σου. Βασικά το πήγες σε εντελώς άλλο επίπεδο, πολύ μακριά από το να χαρακτηρίσεις τα όποια ατυχή ποστ γίνανε ως κάτι το άκυρο-κακό-ηλίθιο-χιούμορ, έστω και κακία. Το έφτασες στην πλήρη απαξίωση του άλλου, όποιον και αν εννοούσες.

[MENTION=188]yanni[/MENTION] δεν ήταν για σένα το ποστ

Το ξέρω, αλλά γενικά θεωρώ ότι ισχύει το άλλο που λέει ότι, όταν δεν γνωρίζω προσωπικά τον άλλον ή τις σχέσεις που ΙΣΩΣ έχει με αυτόν που του κάνει την πλάκα, δεν μπορώ να το βαφτίζω κακία.

Σε περιπτώσεις καλής διάθεσης μπορεί κάποιος να γράψει και μια βλακεία παραπάνω που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έγραφε. Αυτό δεν είναι ντε φάκτο κακία. Άλλωστε όποιος έχει κακία μέσα του δύσκολα θα φερθεί τόσο ηλίθια ώστε να την φανερώσει.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν θεώρησα ότι πήγαινε σε μένα, απλά θεώρησα ιδιαίτερα ξεκάρφωτο και επιθετικό το post σου. Βασικά το πήγες σε εντελώς άλλο επίπεδο, πολύ μακριά από το να χαρακτηρίσεις τα όποια ατυχή ποστ γίνανε ως κάτι το άκυρο-κακό-ηλίθιο-χιούμορ, έστω και κακία. Το έφτασες στην πλήρη απαξίωση του άλλου, όποιον και αν εννοούσες..

Η πλήρη απαξίωση για σένα είναι η ασχετοσύνη!

Δηλαδή εσύ είσαι σχετικός με όλα από τότε που γεννήθηκες!

Γιατί εμείς οι υπόλοιποι είμαστε άσχετοι στα περισσότερα θέματα.

Επίσης να εξομολογηθώ ότι εξ ιδίων κρίνω, γιατί πάρα πολλά χρόνια με τάιζε ο πατέρας μου.

Τέλος, συγγνώμη που θα σε στεναχωρήσω αλλά θεωρό ότι είναι μικρή υπόθεση και μπορούμε να την λύσουμε μόνοι μας με τον άμεσα ενδιαφερόμενο, δεν θα χρειαστούμε δικηγόρο...

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον η ασχετοσύνη δικαιολογεί την ξαφνική φύτρωση φρούτων σε θαλασσοταραχες.

Προσωπικά χρειάζομαι πολύ χρόνο για να κατανοήσω ιδέα που δεν είχα φανταστεί.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.