Jump to content




DJD

Recommended Posts

κάναμε αιτηση απο φορθνετ σε wind προχθες.

Απο τότε πάνω απο 15 τηλεφωνα απο φορθνετ για τα ιδια πραγματα με 19.90, 10 λεπτά φθηνοτερα και οχι μόνο αυτό, σήμερα ήρθαν και απτο σπίτι 1 φορά απο φορθνετ και μια απο hol.

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την υπερδοσολογία και τις συνέπειές της. Δε ξέρω τι σκεφτηκες. :nada:

Εγώ εννοούσα ότι η παρακεταμόλη μπορεί να προκαλέσει οξεία ηπατική ανεπάρκεια ακόμη και με 4gr την ημέρα, που είναι η μέγιστη ημερήσια επιτρεπόμενη δόση. Σε άλλες χώρες έχουν ρίξει το μέγιστο στα 3gr (6 χάπια των 500 mg) και θα αλλάξουν τη μέγιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα κάθε χαπιού σε 325 mg.

Στην Αμερική, που καταγράφονται καλύτερα οι υπερδοσολογίες, κάθε χρόνο 80000 άνθρωποι νοσηλεύονται εξαιτίας ηπατοτοξικότητας της παρακεταμόλης και τουλάχιστον 150 χάνουν τη ζωή τους.

Είναι από τα ευρέως διαθέσιμα φάρμακα που θέλουν προσοχή...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοούσα ότι η παρακεταμόλη μπορεί να προκαλέσει οξεία ηπατική ανεπάρκεια ακόμη και με 4gr την ημέρα, που είναι η μέγιστη ημερήσια επιτρεπόμενη δόση. Σε άλλες χώρες έχουν ρίξει το μέγιστο στα 3gr (6 χάπια των 500 mg) και θα αλλάξουν τη μέγιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα κάθε χαπιού σε 325 mg.

Στην Αμερική, που καταγράφονται καλύτερα οι υπερδοσολογίες, κάθε χρόνο 80000 άνθρωποι νοσηλεύονται εξαιτίας ηπατοτοξικότητας της παρακεταμόλης και τουλάχιστον 150 χάνουν τη ζωή τους.

Είναι από τα ευρέως διαθέσιμα φάρμακα που θέλουν προσοχή...

οι οδηγιες στο παναντολ εξτρα γιατι λενε ομως καθε 4-6 μπορεις να τσιμπας και ενα; αυτο βγαινει 4-6g

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εννοούσα ότι η παρακεταμόλη μπορεί να προκαλέσει οξεία ηπατική ανεπάρκεια ακόμη και με 4gr την ημέρα, που είναι η μέγιστη ημερήσια επιτρεπόμενη δόση. Σε άλλες χώρες έχουν ρίξει το μέγιστο στα 3gr (6 χάπια των 500 mg) και θα αλλάξουν τη μέγιστη επιτρεπόμενη περιεκτικότητα κάθε χαπιού σε 325 mg.

Στην Αμερική, που καταγράφονται καλύτερα οι υπερδοσολογίες, κάθε χρόνο 80000 άνθρωποι νοσηλεύονται εξαιτίας ηπατοτοξικότητας της παρακεταμόλης και τουλάχιστον 150 χάνουν τη ζωή τους.

Είναι από τα ευρέως διαθέσιμα φάρμακα που θέλουν προσοχή...

Εγώ που μπορεί να παίρνω και 1γρ την ημέρα (πονοκέφαλοι, συχνά, για διάφορους λόγους) κινδυνευω?

Εννοώ ότι μπορεί να περάσουν 3 μέρες που να παίρνω 1-1.5 γρ την ημέρα, μετά 3-4 μέρες μια χαρά και πάλι από την αρχή..

Εdit:

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] have a look here

Έγινε επεξεργασία από Myralis
Link to comment
Share on other sites

οι οδηγιες στο παναντολ εξτρα γιατι λενε ομως καθε 4-6 μπορεις να τσιμπας και ενα; αυτο βγαινει 4-6g

Γαληνός - Εθνικό συνταγολόγιο - Παρακεταμόλη (Paracetamol)

Eνήλικοι και παιδιά > 12 ετών: 0.5-1 g κάθε 4-6 ώρες. H δόση να μην υπερβαίνει τα 4 g/24ωρο για χορήγηση βραχείας διάρκειας και τα 2.5 g/24ωρο για παρατεταμένη χορήγηση.

Μαζί με την παραπάνω επισήμανση ότι οι πιο επιφυλακτικοί θέλουν να μειώσουν τα όρια το πολύ στα 3 γρ για βραχεία χρήση. Αυτά τα νούμερα είναι ήδη μεγάλα για πάσχοντες από ηπατικές νόσους ή για συνδυασμένη κατανάλωση οινοπνεύματος, που ούτως ή άλλως αναφέρονται στις οδηγίες.

Edit: [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] Λογικά αν δεν είσαι μπεκροκανάτα πρέπει να είσαι εντάξει, αλλά δε χάνεις τίποτα με την επόμενη γενική αίματος να κάνεις και έναν έλεγχο ηπατικής λειτουργίας για σιγουριά. ;)

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Για να ξαναπιάσω κι εγώ τη συζήτηση, εννοούσα αυτό που ανέλυσε και ο [MENTION=22279]acct[/MENTION], με την πρόσθετη επισήμανση ότι επειδή είδα depon ΚΑΙ panadol ήθελα να τονίσω ότι δεν πρέπει να κάνει το λάθος να λάβει χωριστά υπόψη τη μέγιστη δόση του κάθε φαρμάκου, (αφού πρόκειται για το ίδιο) αλλά να αθροίσει τις ποσότητες κάτω από το ίδιο όριο.

Κατά τα άλλα [MENTION=2868]Myralis[/MENTION] αν δεν έχεις αλλεργία και στομαχικά δεν κοιτάς αν σου ταιριάζει και ασπιρινούλα?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.