Jump to content




DJD

Recommended Posts

Άμα δε βαριέστε, βάλτε ξυπνητήρι στις 06:40 το πρωί. Στις 06:43 ξεπροβάλλει ο ISS από τα βορειοδυτικά. Στις 06:46 περνά πολύ κοντά από το Δια και δύει στις 06:50. Άμα μπορείτε να βγάλετε και καμιά φωτό, καλά θα ήταν.

Προβλέπεται ότι δε θα υπάρχουν σύννεφα.

PassSkyChart2.ashx?passID=3508&size=800&lat=38.0476&lng=23.6772&loc=Spiti&alt=222&tz=EET&showUnlit=false

PassSkyChart2.ashx?passID=3508&size=800&lat=38.0476&lng=23.6772&loc=Spiti&alt=222&tz=EET&showUnlit=false&x=600.5&y=404

Έγινε επεξεργασία από PetrosD
Link to comment
Share on other sites

Είναι κανένα μισάωρο πριν την ανατολή, οπότε έχει αρκετό φως. Τόσο που δε νομίζω ότι είναι καλή ευκαιρία παρατήρησης, εκτός κι αν λόγω της χαμηλής γωνίας αντανακλά πολύ έντονα το ηλιακό φως. Αν βολέψει, θα ρίξω κανένα βλέφαρο, αλλά νομίζω ότι είναι πιο πρακτικές οι απογευματινές παρατηρήσεις. Ειδικά σε μεγαλύτερη γωνία από τον ορίζοντα.

Έγινε επεξεργασία από acct
Link to comment
Share on other sites

Είναι τόσο φωτεινός που θα φαίνεται. Απλά θα με δυσκολέψει στη φωτογραφία.

Ήδη πήγα μηχανή φακό πάνω ταράτσα για να κρυώσουν, μη τα βγάλω αμέσως από τη ζέστη έξω και δεν αποδίδουν καλά. Έριξα και μια ματιά στους συνήθεις στόχους, όλοι εκεί ήταν σας χαιρετάνε. Κοίταξα από το τηλεσκοπιάκι μου τον Δία με τους 4 μεγαλύτερους δορυφόρους του, τις Πλειάδες, το Γαλαξία της Ανδρομέδας και το Νεφέλωμα του Ορίωνα. Μου έκανε και μια έκπληξη ένα μετέωρο, που είχα καιρό να δω!

Και εκεί που κοίταγα ακούω "Γκολ!!" από μια μεριά, "Έλα ρε, γκολ!!" από την άλλη, πανηγυρισμούς από την τρίτη...

Ποιος έπαιζε;

Link to comment
Share on other sites

Ο γαύρος έπαιζε.

Στον ουρανό αυτή την περίοδο το ποιο φωτεινό πράγμα είναι ο Δίας; Διότι μου είχε κάνει εντύπωση πριν 1-2 μέρες κάτι το ιδιαίτερα φωτεινό αλλά δεν ήξερα τι είναι. Δεν θυμάμαι και κανένα πρόγραμμα της προκοπής για να το βάλω στο PC.

Link to comment
Share on other sites

Α ναι ξέχασα. Αυτή τη στιγμή κοιτώντας ανατολικά, περίπου 40-45 μοίρες προς τα πάνω, είναι ο Δίας. Και είναι το πιο φωτεινό πράγμα, μέχρι το πρωί που θα περάσει ο ISS και σήμερα και αύριο θα είναι φωτεινότερος.

Link to comment
Share on other sites

Ο γαύρος έπαιζε.

Στον ουρανό αυτή την περίοδο το ποιο φωτεινό πράγμα είναι ο Δίας; Διότι μου είχε κάνει εντύπωση πριν 1-2 μέρες κάτι το ιδιαίτερα φωτεινό αλλά δεν ήξερα τι είναι. Δεν θυμάμαι και κανένα πρόγραμμα της προκοπής για να το βάλω στο PC.

stellarium

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.