Jump to content




DJD

Recommended Posts

Link to comment
Share on other sites

9 χλμ απόσταση από αμφίκλεια..

Ήταν ο θείος μου σε φαρμακείο εκεί και μου είπε ότι δεν έμεινε φάρμακο σε ράφι..όλα κάτω..λολ

Αλλά ζημιές δεν έχει η περιοχή..όλα κομπλέ..

Link to comment
Share on other sites

Και σε αυτο το σημειο θα αναφερθω σε μια συζητηση που ειχαμε με τον Βικτωρα και τον Αστρογατο.

Σε μια τοσο σεισμογενη χωρα οπως η Ελλαδα ο κοσμος ειναι ΠΑΝΤΕΛΩΣ απροετοιμαστος.

Σε περιπτωση που γινει κανα μπαμ θα τρεξουν οι περισσοτεροι με τις μαλαπερδες η στη καλυτερη με τα βρακια εξω.

Και τοτε ΠΑΛΙ θα κραζουν πως δεν τους φροντιζει η πολιτεια.

Αν δεν φροντισεις εσυ για τον εαυτο σου περιμενεις να το κανει το κρατος ?

Αν παιχτει μεγαλη μλκια το κρατος θελει τουλαχιστον 72ωρες για να προσφερει τα βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο καλο ειναι να εχεις ενα Survival kit καπου σε δωματιο/σπιτι αλλα που

Δε μπορεί να υπάρξει τίποτα τέτοιο. Ποτέ δεν ξέρεις που θα βρεθείς, πως και είναι αδύνατο να το κουβαλάς πάντα μαζί σου, ακόμα και στην τουαλέτα. Πρέπει να μάθεις να σκέφτεσαι και να εκμεταλλεύεσαι το περιβάλλον. Να ξέρεις τι είναι χρήσιμο και πως. Εμένα αυτό το βιβλίο μου έχει δώσει πολλά εφόδια. Σπάνια χρειάστηκα κάτι, αλλά αν δεν το είχα διαβάσει, δε θα ήξερα τι να κάνω.

Επίσης πολύ πολύ πολύ σημαντικό να κάνετε ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών και CPR. Συνήθως είναι από 4 ώρες μέχρι 2-3 μέρες και το κόστος τους, αστείο (5-20€)

Link to comment
Share on other sites

^^ Πραγματικα και γ@μω τα βιβλια,αν και δεν νομιζω να χρειαστει, εκτος και αν βρεθεις σε κανα Αμαζονιο. (Εχεις και την κασεττα-VHS)υποθετω :D )

Στην περιπτωση μας, καλο θα ειναι η ο "Οδηγος Eπιβιωσης Στην Πολη", ιδιου εκδοτικου οικου, το οποιο εχει παρομοια θεματα και σεναρια που ειναι πιο προσιτα σε εναν κατοικο πολης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο βιβλιο το εχω κι γω σπιτι.

Αυτα που λεει μεσα βεβαια πολυ δυσκολα θα χρειαστουν.

Καλυτερα να ξεκινησει καποιος απο πιο πιθανα σεναρια.

Και να ετοιμασει εστω ενα απλο σακιδιο διαφυγης.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κάτι από UK. Θεωρητικά θα το είχα Παρασκευή με Δευτέρα. Ρωτάω το θυρωρό και δεν έχει δει καν τον ταχυδρόμο από τη Δευτέρα... Φεύγω την Παρασκευή με άδεια κι επιστρέφω Σεπτέμβρη...

Πέρσυ τουλάχιστον ερχόταν ένας άλλος στην περίοδο άδειας του τακτικού... Ανάπτυξη! :TD:

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει κάτι από UK. Θεωρητικά θα το είχα Παρασκευή με Δευτέρα. Ρωτάω το θυρωρό και δεν έχει δει καν τον ταχυδρόμο από τη Δευτέρα... Φεύγω την Παρασκευή με άδεια κι επιστρέφω Σεπτέμβρη...

Πέρσυ τουλάχιστον ερχόταν ένας άλλος στην περίοδο άδειας του τακτικού... Ανάπτυξη! :TD:

ποτέ μην παραγγέλνεις κάτι απο εξωτερικό αν σε σχετικά σύντομο χρονικό διάστημα θα φύγεις εκτός. Ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για το πότε θα φτάσει. εδώ εγώ μένω όσο κέντρο πάει στα Χανιά και ο λογαριασμός δεη μου έρχεται μετά την ημερομηνία λήξης

Link to comment
Share on other sites

Από προχθές θα πρέπει ν' αλλάξω όνομα σε RoboTαμτάκο. Έχω 6 βίδες και μια πλάκα στον εξωτερικό και 3 βίδες στον εσωτερικό αστράγαλο του αριστερού μου ποδιού. Οπότε θα μου κρατάτε παρέα Αύγουστο και Σεπτέμβριο τουλάχιστον..."αμφισφύριο κάταγμα ποδοκνημικής"

Έγινε επεξεργασία από Ταμτάκος
Link to comment
Share on other sites

Από προχθές θα πρέπει ν' αλλάξω όνομα σε RoboTαμτάκο. Έχω 6 βίδες και μια πλάκα στον εξωτερικό και 3 βίδες στον εσωτερικό αστράγαλο του αριστερού μου ποδιού. Οπότε θα μου κρατάτε παρέα Αύγουστο και Σεπτέμβριο τουλάχιστον..."αμφισφύριο κάταγμα ποδοκνημικής"

Καλημέρα ανάρρωση!

Να πω "σιδερένιος" μάλλον δεν έχει νόημα ε ; :hehe:

Sent from my Galaxy Note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.