Jump to content




DJD

Recommended Posts

attachment.php?attachmentid=56579&stc=1&d=1369899793

Κρινοντας απο το πως απεικονιζει τους καλοκαιρινους μηνες,

την 14η Φλεβαρη (Αγ.Βαλεντινου) και την προπαραμονη πρωτοχρονιας

και την εξισωση 29ης Φλεβαρη με αυτη των Χριστουγεννων

μου ταιριαζει περισσοτερο για ημερομηνιες συλληψης παρα γεννησης

(το κενο 4&5ης Ιουλιου μαλλον θα ειναι επειδη στο US ειναι to wasted to fcuk μετα τα πατριωτικα BBQ)

Link to comment
Share on other sites

Με το κρύο πάει μάλλον, δεν ξέρουμε την πηγή των δεδομένων. Αν ήταν το άγχος στη μέση, το οποίο απουσίαζει-μειώνεται το καλοκαίρι θα έπρεπε να είχε περισσότερες γεννήσεις μεταξύ Μαρτίου-Απριλίου λογικά.

Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνα μήνα - είχα 95 bpm παλμούς σε ξεκούραση.

Πολλοί παλμοί!

Πριν χρόνια που ήμουν 20 κιλά ελαφρύτερος είχα μετρήσει το βράδυ στο κρεβάτι, πριν τον ύπνο 56 παλμούς.

Τώρα είμαι στους 63 περίπου.

την 14η Φλεβαρη (Αγ.Βαλεντινου) και την προπαραμονη πρωτοχρονιας

και την εξισωση 29ης Φλεβαρη με αυτη των Χριστουγεννων

μου ταιριαζει περισσοτερο για ημερομηνιες συλληψης παρα γεννησης

(το κενο 4&5ης Ιουλιου μαλλον θα ειναι επειδη στο US ειναι to wasted to fcuk μετα τα πατριωτικα BBQ)

Είσαι πολύ παρατηρητικός! Και εγώ για διάγραμμα σύλληψης το κόβω, λόγω 14-2, αλλά το 4th July ούτε μου πέρασε από το μυαλό για να σκεφτώ ότι είναι Αμερικάνικο.

:T:

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωθείτε! Δεν υπάρχει τρόπος να καταγραφεί η ημερομηνία σύλληψης. Θα πρέπει να ρωτάνε την κάθε γυναίκα, αν θυμάται πότε είχε ωορρηξία!

Οι ημέρες που λέτε, είναι πιθανό να έχουν λιγότερες γεννήσεις, γιατί σχεδόν κανείς δε θα κανονίσει τοκετό εκείνες τις ημέρες και αν όντως η πηγή των δεδομένων είναι ως επί το πλείστον οι ΗΠΑ, τότε μεγάλο ποσοστό γεννήσεων γίνεται με ραντεβού.

Link to comment
Share on other sites

Συγκεντρωθείτε! Δεν υπάρχει τρόπος να καταγραφεί η ημερομηνία σύλληψης. Θα πρέπει να ρωτάνε την κάθε γυναίκα, αν θυμάται πότε είχε ωορρηξία!

Οι ημέρες που λέτε, είναι πιθανό να έχουν λιγότερες γεννήσεις, γιατί σχεδόν κανείς δε θα κανονίσει τοκετό εκείνες τις ημέρες και αν όντως η πηγή των δεδομένων είναι ως επί το πλείστον οι ΗΠΑ, τότε μεγάλο ποσοστό γεννήσεων γίνεται με ραντεβού.

υπαρχει τροπος εκτιμησης της ημ/νιας συλληψης

αχετως αυτου ομως

ξαναδιαβαζοντας το πλεον σαν διαγραμμα γεννησεων US only

το σκεπτικο προγραμματισμενων τοκετων σαφως και στεκει και

δικαιολογουνται τα κενα 4-5ης Ιουλιου, Thanksgiving και Χριστουγεννων

καθως και η προτιμηση στη 14 Φλεβαρη

δεν νομιζω οτι μπορουν τα US νουμερα να επηρεάσουν το παγκοσμιο chart σε τετοιο βαθμο

εκτος κι αν μιλαμε για 90% US sample & 10% Rest of the world.

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει τροπος εκτιμησης της ημ/νιας συλληψης

αχετως αυτου ομως

ξαναδιαβαζοντας το πλεον σαν διαγραμμα γεννησεων US only

το σκεπτικο προγραμματισμενων τοκετων σαφως και στεκει και

δικαιολογουνται τα κενα 4-5ης Ιουλιου, Thanksgiving και Χριστουγεννων

καθως και η προτιμηση στη 14 Φλεβαρη

δεν νομιζω οτι μπορουν τα US νουμερα να επηρεάσουν το παγκοσμιο chart σε τετοιο βαθμο

εκτος κι αν μιλαμε για 90% US sample & 10% Rest of the world.

Γιώργο, άλλο εκτίμηση κι άλλο στατιστική. Σου εξήγησα πως μπορούν να επηρεάσουν αυτές τις ημέρες. Ρώτα αν έχεις κανένα γιατρό στο ΙΑΣΩ να σου πει τι ποσοστό τοκετών έχουν τα ΣΚ, θα εκπλαγείς. Ειδικά μέχρι πριν μερικά χρόνια που οι καισαρικές κόστιζαν παραπάνω από τους φυσιολογικούς. Πλέον τους έβαλαν χέρι οι ασφαλιστικές και μειώθηκε σημαντικά η διαφορά.

Μην κολλάς όμως σε δύο ημέρες, δες γενικότερα τους μήνες. Σε αυτό το κομμάτι, νομίζω ότι αν έχουν όντως μεγάλο δείγμα, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν είναι από ΗΠΑ μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, άλλο εκτίμηση κι άλλο στατιστική. Σου εξήγησα πως μπορούν να επηρεάσουν αυτές τις ημέρες. Ρώτα αν έχεις κανένα γιατρό στο ΙΑΣΩ να σου πει τι ποσοστό τοκετών έχουν τα ΣΚ, θα εκπλαγείς. Ειδικά μέχρι πριν μερικά χρόνια που οι καισαρικές κόστιζαν παραπάνω από τους φυσιολογικούς. Πλέον τους έβαλαν χέρι οι ασφαλιστικές και μειώθηκε σημαντικά η διαφορά.

Μην κολλάς όμως σε δύο ημέρες, δες γενικότερα τους μήνες. Σε αυτό το κομμάτι, νομίζω ότι αν έχουν όντως μεγάλο δείγμα, δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν είναι από ΗΠΑ μόνο.

δεν υπάρχει μεγαλύτερο κόστος τοκετού για το ΣΚ... το φαινόμενο με του τοκετούς των ΣΚ είναι περισσότερο γιατι εξυπηρετεί τους μαιευτήρες

Link to comment
Share on other sites

Με το σκεπτικό ότι τα στοιχεία είναι από όλο τον κόσμο, δε νομίζω ότι παίζει ρόλο το κρύο, αφού στο νότιο ημισφαίριο ισχύει το αντίθετο :)

Ακόμα κι αν ήταν μόνο από το βόρειο, βλέπεις ότι Οκτώβριο και Νοέμβριο έχει πολύ χαμηλές γεννήσεις, παρόλο που Ιανουάριο, Φεβρουάριο και Μάρτιο κάνει ακόμα αρκετό κρύο.

υπαρχει τροπος εκτιμησης της ημ/νιας συλληψης

αχετως αυτου ομως

ξαναδιαβαζοντας το πλεον σαν διαγραμμα γεννησεων US only

το σκεπτικο προγραμματισμενων τοκετων σαφως και στεκει και

δικαιολογουνται τα κενα 4-5ης Ιουλιου, Thanksgiving και Χριστουγεννων

καθως και η προτιμηση στη 14 Φλεβαρη

δεν νομιζω οτι μπορουν τα US νουμερα να επηρεάσουν το παγκοσμιο chart σε τετοιο βαθμο

εκτος κι αν μιλαμε για 90% US sample & 10% Rest of the world.

Και επιβεβαιώνομαι: How Common Is Your Birthday? | The Daily Viz

Αν δείτε κιόλας το data table που παραπέμπει, μιλάει για συνολικό ποσοστό τοκετών στις ΗΠΑ και όχι κάποιο δείγμα.

The data listed each day of the year with a ranking for how many babies were born in the United States on each date from 1973 to 1999.

Mπερδευτηκα τωρα....

καταλαβαινω οτι εγω επιβεβαιωνομαι ή κανω λαθος?

Ειναι μεν birthday chart αλλα μονο για US και οχι παγκοσμιο

Δεν νομιζω οτι οι γεννησεις στο US θα μπορουσαν να υπερκερασουν τις γεννησεις στην Κινα πχ

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει μεγαλύτερο κόστος τοκετού για το ΣΚ... το φαινόμενο με του τοκετούς των ΣΚ είναι περισσότερο γιατι εξυπηρετεί τους μαιευτήρες

Δε λέω πουθενά κάτι τέτοιο. Επειδή κανόνιζαν καισαρικές με ραντεβού, αυτό φυσικά δε γινόταν τα ΣΚ. Πλέον δε γνωρίζω αν κανονίζουν τόσο πολλές καισαρικές, επειδή δεν παίρνουν παραπάνω χρήματα σε σχέση με τους φυσιολογικούς.

Mπερδευτηκα τωρα....

καταλαβαινω οτι εγω επιβεβαιωνομαι ή κανω λαθος?

Ειναι μεν birthday chart αλλα μονο για US και οχι παγκοσμιο

Δεν νομιζω οτι οι γεννησεις στο US θα μπορουσαν να υπερκερασουν τις γεννησεις στην Κινα πχ

Γιώργο, στατιστική: Το 5-10% είναι είναι αρκετά μεγάλο δείγμα για να βγάλεις σαφή συμπεράσματα. Τα exit-polls γίνονται στο 1%. O παγκόσμιος πληθυσμός ήταν το 1974 4 δις και το 1999, 6 δις, άρα μιλάμε για μέσω όρο 5 δις. Οι ΗΠΑ εκείνη την περίοδο είχαν πληθυσμό στα 250 εκατ περίπου, άρα 5% του συνόλου. Βγάζεις συμπεράσματα. Εκεί που χωλαίνει είναι στο "αντιπροσωπευτικό δείγμα", αφού πχ οι Κινέζοι που ανέφερες δεν έχουν Χριστούγεννα, κλπ. Για εμάς όμως, που είμαστε στην ίδια περίπου νοοτροπία, εκτός της 4ης Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ κοντά.

Όσον αφορά στην επιβεβαίωση, αναφέρομαι στο ότι είναι τοκετοί και όχι συλλήψεις, άρα επιβεβαιώνονται τα δικά μου επιχειρήματα περί άγχους και όχι τα δικά σας περί πιοτού και φύκι-φύκι :p

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 1 δευτερόλεπτο κατάλαβα τι έγινε και βρισκόμουν ήδη πιο πέρα, είδα από τον καθρέπτη μου τον έναν να κοιτάει το αυτόκινητο, σα να κατέγραφε νοητά τις πινακίδες.

Μπα, απλά νοερά σε μπινελίκωνε. No worries.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο, στατιστική: Το 5-10% είναι είναι αρκετά μεγάλο δείγμα για να βγάλεις σαφή συμπεράσματα. Τα exit-polls γίνονται στο 1%. O παγκόσμιος πληθυσμός ήταν το 1974 4 δις και το 1999, 6 δις, άρα μιλάμε για μέσω όρο 5 δις. Οι ΗΠΑ εκείνη την περίοδο είχαν πληθυσμό στα 250 εκατ περίπου, άρα 5% του συνόλου. Βγάζεις συμπεράσματα. Εκεί που χωλαίνει είναι στο "αντιπροσωπευτικό δείγμα", αφού πχ οι Κινέζοι που ανέφερες δεν έχουν Χριστούγεννα, κλπ. Για εμάς όμως, που είμαστε στην ίδια περίπου νοοτροπία, εκτός της 4ης Ιουλίου, νομίζω ότι είναι πολύ κοντά.

Όσον αφορά στην επιβεβαίωση, αναφέρομαι στο ότι είναι τοκετοί και όχι συλλήψεις, άρα επιβεβαιώνονται τα δικά μου επιχειρήματα περί άγχους και όχι τα δικά σας περί πιοτού και φύκι-φύκι :p

Σωστος στο πρωτο σκελος

αλλα οπως ειπα βαση των κενων και της προτιμησης σε ορισμενα dates, ειναι US chart και οχι Global

αρα δικαιώνομαι και εγω :p

Αρκετα ασχοληθηκα με ξενες γεννες

ας παω να διαβασω κανα review θερμαντηρα τωρα για τη δικια μου μπεμπα...

Link to comment
Share on other sites

Δε λέω πουθενά κάτι τέτοιο. Επειδή κανόνιζαν καισαρικές με ραντεβού, αυτό φυσικά δε γινόταν τα ΣΚ. Πλέον δε γνωρίζω αν κανονίζουν τόσο πολλές καισαρικές, επειδή δεν παίρνουν παραπάνω χρήματα σε σχέση με τους φυσιολογικούς.

ξαναλέω. Τους γιατρούς τους εξυπηρετεί καλύτερα το ΣΚ να γίνει ότι είναι να γίνει (φυσιολογικός ή καισαρική). Επίσης, πριν 8 μήνες υπήρχε αυξημένο κόστος για καισαρική έναντι φυσιολογικού.

Και είναι λογικό να υπάρχει μιας και είναι επέμβαση

Link to comment
Share on other sites

ξαναλέω. Τους γιατρούς τους εξυπηρετεί καλύτερα το ΣΚ να γίνει ότι είναι να γίνει (φυσιολογικός ή καισαρική). Επίσης, πριν 8 μήνες υπήρχε αυξημένο κόστος για καισαρική έναντι φυσιολογικού.

Και είναι λογικό να υπάρχει μιας και είναι επέμβαση

Με ποιό σκεπτικό ρε συ τους εξυπηρετεί το ΣΚ; Δουλεύουν κάθε μέρα και θα κάτσουν να ξεγεννάνε και ΣΚ;;; :X:

Κόστος αυξημένο έχει, αλλά μέχρι πριν 2 χρόνια ήταν ακριβώς το διπλάσιο. Επίσης σα χώρα αλλά ειδικά και στο ΙΑΣΩ, έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό καισαρικών στην Ευρώπη.

kathimerini.gr | Βιομηχανία καισαρικών στην Ελλάδα

Ανθεί η "βιομηχανία" των καισαρικών στην Ελλάδα

Πρωταθλήτρια στις καισαρικές τομές n Ελλάδα - Ιατρικός Τύπος - Ιατρικά Νέα και Φαρμακευτικά Νέα - Ιατρικά θέματα - Ιατρικές ειδήσεις - Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΤΗΣ ΥΓΕΙΑΣ

Αρνητική «πρωτιά» στους τοκετούς με καισαρικές τομές για την Ελλάδα

(το τελευταίο στην τύχη το βρήκα...)

Link to comment
Share on other sites

Με ποιό σκεπτικό ρε συ τους εξυπηρετεί το ΣΚ; Δουλεύουν κάθε μέρα και θα κάτσουν να ξεγεννάνε και ΣΚ;;; :X:

Κόστος αυξημένο έχει, αλλά μέχρι πριν 2 χρόνια ήταν ακριβώς το διπλάσιο. Επίσης σα χώρα αλλά ειδικά και στο ΙΑΣΩ, έχουμε το μεγαλύτερο ποσοστό καισαρικών στην Ευρώπη.

Το ΣΚ τους εξυπηρετεί γιατί ότι και να γίνει θα γεννήσει κάποια στιγμή η γυναίκα. Οπότε θεωρούν να γίνει προγραμματισμένα και σε ημέρα που δεν έχει ιατρείο, νοσοκομείο και άλλες πάγιες υποχρεώσεις. Επίσης δεν είναι τυχαίο ότι πελάτισσες που πληρώνουν καλύτερα μπορεί να γεννήσουν και μεσοβδόμαδα που δεν γίνεται και ο κακός χαμός στο νοσοκομείο λόγω επισκέψεων.

Πάντως πριν 5 χρόνια που γέννησε η γυναίκα το πρώτο μας το κόστος δεν ήταν διπλάσιο, ήταν + ~600 ευρώ σε 2 νοσοκομεία που είχαμε κοιτάξει. Πριν 8 μήνες που κάναμε το δεύτερο πάλι κάπου εκεί ήταν.

Απο κει και πέρα απο πλευράς στατιστικών φταίνε και τα ζευγάρια (...) γιατί είχε γίνει μόδα (και μάλλον ακόμα είναι) και θεωρείτο "καλύτερο" να κάνει καισαρική η γυναίκα. Το μόνο σίγουρο είναι ότι η καισαρική έχει λιγότερες πιθανές επιπλοκές για το παιδί. Αν ο γιατρός είναι σωστός θα συμβουλέψει να μην γίνει καισαρική εκτός αν συντρέχουν λόγοι υγείας.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.