Jump to content




DJD

Recommended Posts

Woohoo, πέρασα!

Είμαι πρώτο εξάμηνο, και ΔΕΝ χρωστάω μάνα μ'!

αμα σας ξεσκίζανε στις καταλήψεις και το συνδικαλισμό με αποτέλεσμα να διακινδυνεύσεις ή και να χάσεις κάποιο μάθημα θα ηθελα να δω τι θα έλεγες :innocent:

Link to comment
Share on other sites

Σιγά το κατόρθωμα! Εγώ το έκανα αυτό και τα 6 εξάμηνα της σχολής, και φυσικά τσέπωσα και τις υποτροφίες!:banging:

Έβγαλα το απλό πτυχίο στα 7 χρόνια (4 ετών) γιατί ποτέ δεν είχα καταφέρει αυτό το πράγμα!

Σε τι σχολή ήσουν εσύ αν επιτρέπεται και είχες 6 εξάμηνα :confused:

αμα σας ξεσκίζανε στις καταλήψεις και το συνδικαλισμό με αποτέλεσμα να διακινδυνεύσεις ή και να χάσεις κάποιο μάθημα θα ηθελα να δω τι θα έλεγες :innocent:

Στην Κρήτη, στο τελευταίο μου μάθημα, αποφασίσαμε κατάληψη μία μέρα πριν την εξέταση.

Πήγα μαζί με έναν άλλον που ήταν τελευταίο του μάθημα, μίλησα και με τον καθηγητή και με τους συμφοιτητές μου, και δώσαμε κανονικά το μάθημα 2 μέρες μετά...

Αλλά προφανώς και οι μεν και οι δεν συμφωνούν κατά περίπτωση σε κάτι τέτοιο.

Στο spoiler γράφω πως λειτουργεί το σύστημα εδώ για όποιον μπορεί να ενδιαφέρεται..

Κάθε εξάμηνο χωρίζεται σε 3 περιόδους, οι 2 πρώτες περίοδοι έχουν διάρκεια 2 μηνών, και η τρίτη περίοδος, έναν μήνα.

Κάθε περίοδο πέρνουμε διαφορετικά μαθήματα (άρα έχουμε 2 μήνες ή έναν μήνα αντίστοιχα να βγάλουμε την ύλη) και δίνουμε εξετάσεις.

Αν κοπείς, δεν ξαναδίνεις τον Σεπτέμβριο, αλλά, δίνεις σε κάποια περίοδο αντίστοιχα με την περίοδο που πήρες το μάθημα.

Εγώ είχα κοπεί σε ένα μάθημα στην πρώτη περίοδο, και το έδωσα την προηγούμενη τετάρτη (τότε δίναμε τα μαθήματα της πρώτης περιόδου), το πέρασα, και χαίρομαι.

Τώρα είμαι στην 3η περίοδο, έχω 2 μαθήματα, αλλά δεν έχουν εξέταση.. ευελπιστώ πως θα τα περάσω..

Link to comment
Share on other sites

Σε τι σχολή ήσουν εσύ αν επιτρέπεται και είχες 6 εξάμηνα :confused:

Τοπογράφος Μηχανικός Τ.Ε.

Τοπογραφία ΤΕΙ Αθήνας.

1999-2002

Πριν αλλάξει το πρόγραμμα σπουδών είχαμε 6 εξάμηνα μαθήματα + 1 εξάμηνο πρακτική-πτυχιακή, οπότε ήταν σύνολο 7 εξάμηνα. Μετά άλλαξε και έγινε 8 εξάμηνα (7 εξάμηνα μαθήματα).

Link to comment
Share on other sites

Woohoo, πέρασα!

Είμαι πρώτο εξάμηνο, και ΔΕΝ χρωστάω μάνα μ'!

φυτό!

από εδώ και πέρα δεν θα σε κάνουμε παρέα εμείς τα in άτομα του thelab

άσε που μιας και είσαι κομμουνιστής θα έχεις και αξύριστες μασχάλες XD

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά το spam mail που μου ήρθε πριν λίγο και μου θύμισε ότι σε 20 μέρες περίπου έρχεται η γιορτή "Το-Ξέχασες-Δεν-Μ'αγαπάς-Πια" (Αγ. Βαλεντίνου). :p

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω θερμά το spam mail που μου ήρθε πριν λίγο και μου θύμισε ότι σε 20 μέρες περίπου έρχεται η γιορτή "Το-Ξέχασες-Δεν-Μ'αγαπάς-Πια" (Αγ. Βαλεντίνου).

Είσαι καλά; ΠΟΤΕ δεν ξεχνάς τέτοια γιορτή. Είναι η μέρα που μπορείς να φας όσα σοκολατάκια θέλεις και να μη σου πει κανείς τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

φυτό!

από εδώ και πέρα δεν θα σε κάνουμε παρέα εμείς τα in άτομα του thelab

άσε που μιας και είσαι κομμουνιστής θα έχεις και αξύριστες μασχάλες XD

Γιατί πότε με κάνατε παρέα :tomato: ? Και φυσικά έχω αξύριστες μασχάλες!

Link to comment
Share on other sites

Ολοι ετσι λενε.

Μεχρι να τους τυχει υποθεση που εχουν δικιο.

Αλλα το "δικιο" αυτο να φαινεται με πολυ διαβασμα (400-500-5000 σελιδες δικογραφια).

Και ο αντιδικος τους να παει να τους κερδισει με 5 σελιδες σαχλαμαρες, που διαβαζονται πιο ευκολα.

Και ο δικαστης που θα τα κρινει να εχει αλλες 10 τετοιες υποθεσεις. (500+5)*10 για μια μερα=5050 σελιδες για μια μερα.

Και απο το ατομο που πρεπει να βρει το ΔΙΚΟ ΣΟΥ δικιο μεσα στις 5000 σελιδες της μερας το κρατος κοβει λεφτα.

Αν του κοβει λεφτα και ερχεται τσαντισμενο αυτο το ατομο στην δουλεια, γιατι να κατσει να διαβασει τις 500 σελιδες σου και να μην ξεμπερδεψει δεχομενο τις 5 σελιδες σαχλαμαρες του αντιδικου σου? Εξαλλου, το περιμενουν αλλες 4500.

Ας του κοψουν οτι θελουν.

Αλλα σε βαρος σου θα βγει μια μερα.

Απλο παραδειγμα τα διοδια.

Νομιζετε δεν ειναι απλο να πει ο δικαστης "ΑΑΑ ΛΕΕΙ 20ΠΛΑΣΙΟ ΠΡΟΣΤΙΜΟ, ΤΣΙΜΠΑ 7500 ΓΙΑ ΤΙΣ 100 ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ".

Για εναν μη νομικο αυτο ειναι "αδικο".

Για εναν νομικο το γιατι ειναι αδικο αυτο ειναι 30 σελιδες τεκμηριωση (συνταγμα, αρχη της αναλογικοτητας, κρατος δικαιου, ισοτητα κλπ).

Διαλεγει και παιρνει κανεις.

Διαφωνώ με τη λογική. Όλοι οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα θα έπρεπε να αμείβονται καλύτερα. Αν αρχίσουμε να κάνουμε εξαιρέσεις στις περικοπές, γιατί να μην ξεκινήσουμε από τους γιατρούς, τους νοσηλευτές, τους πανεπιστημιακούς, τους πολεοδόμους, τους εφοριακούς;

Αν οι δικαστικοί δεν είναι ικανοποιημένοι με την αποζημίωσή τους, ας παραιτηθούν. Το να αρνησιδικούν κατά παράβαση του Συντάγματος με μισθολογικά αιτήματα είναι σαν να σε κολλάει γιατρός ιλαρά επειδή δεν του φτάνει η αμοιβή του.

Για να μην αρχίσουμε την κολοκυθιά για να αποφασίσουμε ποιοι θα έπρεπε να εξαιρεθούν από τις περικοπές, υπάρχει απλή λύση: να ορισθεί μέγιστος πολλαπλασιαστής (αντί του αυθαίρετου απόλυτου προσδιορισμού) για όλους ανεξαιρέτως (και τους δικαστικούς) επί της αμοιβής που προβλέπει το Ενιαίο Μισθολόγιο.

Αν είναι x οι αποδοχές του δημοσίου υπαλλήλου στην εισαγωγική βαθμίδα ΠΕ, ας θεσπίσουμε ως μέγιστο για παράδειγμα το 3x για τους δικαστικούς λειτουργούς ίσης προϋπηρεσίας. Αν ανέβει το βιοτικό επίπεδο όλων, θα ανέβει και το δικό τους. Αν η κοινωνία στερείται, ας στερηθούν κι εκείνοι. Για να δούμε επιτέλους πόσες φορές καλύτερο από το μέσο δημόσιο υπάλληλο θεωρούν τον εαυτό τους. Αν θέλουν 8x, προτιμώ να πάνε σπίτι τους.

Διαφορετικά, ας θεσπίσουμε ένα μισθοδικείο σε κάθε υπηρεσία, για να επιλέγουν ελεύθερα όλοι οι υπάλληλοι ποια νομίζουν ότι πρέπει να είναι η αμοιβή τους, τηρώντας τη Συνταγματική επιταγή της ισότητας.

Για την ώρα, οι δικαστικοί δεν είναι καθόλου καλύτεροι από τους απεργούς της ΣΤΑΣΥ ΑΕ, με τη διαφορά ότι δεν πρόκειται κανένα πρωτοδικείο να κηρύξει τη δική τους "απεργία" παράνομη.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ με τη λογική. Όλοι οι εργαζόμενοι στην Ελλάδα θα έπρεπε να αμείβονται καλύτερα. Αν αρχίσουμε να κάνουμε εξαιρέσεις στις περικοπές, γιατί να μην ξεκινήσουμε από τους γιατρούς, τους νοσηλευτές, τους πανεπιστημιακούς, τους πολεοδόμους, τους εφοριακούς;

Αν οι δικαστικοί δεν είναι ικανοποιημένοι με την αποζημίωσή τους, ας παραιτηθούν. Το να αρνησιδικούν κατά παράβαση του Συντάγματος με μισθολογικά αιτήματα είναι σαν να σε κολλάει γιατρός ιλαρά επειδή δεν του φτάνει η αμοιβή του.

Για να μην αρχίσουμε την κολοκυθιά για να αποφασίσουμε ποιοι θα έπρεπε να εξαιρεθούν από τις περικοπές, υπάρχει απλή λύση: να ορισθεί μέγιστος πολλαπλασιαστής (αντί του αυθαίρετου απόλυτου προσδιορισμού) για όλους ανεξαιρέτως (και τους δικαστικούς) επί της αμοιβής που προβλέπει το Ενιαίο Μισθολόγιο.

Αν είναι x οι αποδοχές του δημοσίου υπαλλήλου στην εισαγωγική βαθμίδα ΠΕ, ας θεσπίσουμε ως μέγιστο για παράδειγμα το 3x για τους δικαστικούς λειτουργούς ίσης προϋπηρεσίας. Αν ανέβει το βιοτικό επίπεδο όλων, θα ανέβει και το δικό τους. Αν η κοινωνία στερείται, ας στερηθούν κι εκείνοι. Για να δούμε επιτέλους πόσες φορές καλύτερο από το μέσο δημόσιο υπάλληλο θεωρούν τον εαυτό τους. Αν θέλουν 8x, προτιμώ να πάνε σπίτι τους.

Διαφορετικά, ας θεσπίσουμε ένα μισθοδικείο σε κάθε υπηρεσία, για να επιλέγουν ελεύθερα όλοι οι υπάλληλοι ποια νομίζουν ότι πρέπει να είναι η αμοιβή τους, τηρώντας τη Συνταγματική επιταγή της ισότητας.

Για την ώρα, οι δικαστικοί δεν είναι καθόλου καλύτεροι από τους απεργούς της ΣΤΑΣΥ ΑΕ, με τη διαφορά ότι δεν πρόκειται κανένα πρωτοδικείο να κηρύξει τη δική τους "απεργία" παράνομη.

Κατ' αρχας, το "αρνησιδικουν" ειναι χονδροειδεστατη μουφα της κυβερνησης.

Κατεβαινουν απο την εδρα λιεκ στις 12.

Ομως δουλεια του δικαστη δεν ειναι μονο να δικαζει.

Εχει ενα σωρο homework (αποφασεις κλπ) - αλλου ειδους καθηκοντα (ανακρισεις κλπ αυτοφωρα). Και αυτα τρεχουν κανονικοτατα

Το τρεχον προσωπικο απλα ΔΕΝ φτανει.

Απο εκει και περα το "αν δεν τους αρεσει να πανε σπιτι τους" κλπ, με το συμπαθειο αλλα προφανως οποιος το λεει δεν γνωριζει πως λειτουργει δουλεια υψηλης εξειδικευσης..

Και περαν αυτου, δεν ειπα "ααα μην τους κοψουν, α τους καημενους".

Ειπα : Ας τους κοψουν οσα θελουν. Αλλα αυτο θα χτυπησει την πορτα μας μια μερα.

Αν ο οικοδομος, ο πιλοτος κλπ κανουν λαθος, θα φανει αμεσα. Θα πεσει η οικοδομη, θα πεσει το αεροπλανο κλπ.

Ο δικαστης πλερωνεται για να βγαζει μια αποφαση που να εχει μια αιτιολογια.

Το τι αιτιολογια θα ειναι αυτη και ποσο θα εχει ψαξει την υποθεση ελαχιστα μπορει να το ελεγξει κανενας.

Δεν λεω "να μην το ελεγχει κανενας, λεω "ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΑΔΥΝΑΤΟΝ να το ελεγξει καποιος".

Θα πας με την υποθεση σου και τις 100 αποδειξεις σου, θα ερθει κι ο αντιδικος με τις 10 αποδειξεις του.

Ο δικαστης πρεπει απλα να πει αν εχεις δικιο εσυ η αυτος με μια αιτιολογια.

Το ποσο θα τις ψαξει, ποσο θα τις κοιταξει, ποσο νομικη ερευνα θα κανει δεν μπορει να το ελεγξει κανεις συγκεντρωτικα, παρα μονο ο εκαστοτε δικηγορος και αν.

Εσυ θα παρεις μονο το output της δουλειας αυτης , ενα "ναι" η ενα "οχι", και αν η απαντηση δεν θα σου αρεσει δεν θαχεις καταλαβει καν που εγινε το λαθος. Οχι γιατι φταις, αλλα γιατι δεν μπορεις.

Θα πας να φωναζεις μετα "ΑΔΙΚΗΘΗΚΑ κλπ".

Ξερεις τι θα πουνε ολοι? "ελα μωρε, στα δικαστηρια ισχυει ο κανονας one must fall, απλα δεν γουσταρε την αποφαση και τσιριζει" και η γνωμη σου θα εχει το ιδιο βαρος με του αντιδικου σου.

Για αυτο λοιπον λεω. Να τους κοψουν ο,τι θελουν. Αλλα αυτο θα εχει συνεπειες. Αναποφευκτες και ανεξελεγκτες.

Γιατι στην περιπτωση της οικοδομης και του αεροπλανου, βλεπεις αμεσως που εγινε η μλκια. Στην περιπτωση του δικαστηριου, εισαι ο ενας απο τους δυο που ετυχε να χασει.

ΥΓ: Το οτι πεφτουν περικοπες στους δικαστες δεν ειναι τυχαιο, και αυτη η αντιμετωπιση τυπου "αν δεν τους αρεσει να πανε σπιτι τους" ειναι δακτυλος της κυβερνησης θεωρω. Ειναι η σταδιακη ιδιωτικοποιηση της δικαιοσυνης. Να δυσκολευει ΠΟΛΥ η δουλεια αυτη και να μειωνονται οι αποδοχες της, ωστε στις θεσεις αυτες να απορροφωνται ατομα που δεν εχουν μελλον στην δικηγορια. Ατομα που δεν θα ειναι σε θεση να κανουν αυτην την δουλεια με τον τροπο που αρμοζει σε κρατος με διακριση των εξουσιων. Ατομα που δεν θα ειναι σε θεση να ελεγξουν το κρατος. Ατομα που δεν θα ειναι σε θεση να ελεγξουν τους δυνατους. Ατομα που θα αντιμετωπιζουν την δικαιοσυνη οπως αντιμετωπιζουν το RMA δευτεροκλασατοι υπαλληλοι καταστηματος Η/Υ "ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΚΥΡΙΕ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΥΡΙΕ".

Έγινε επεξεργασία από Tsakonas
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.