Jump to content




DJD

Recommended Posts

Ρε παιδιά με σταμάτησαν σήμερα οι ΔΙΑΣ για έλεγχο, πεζό. Ψάξανε και τη τσάντα μου, δεν βρήκαν τίποτα και μου εδώσαν την ταυτότητα και έφυγαν.

Αυτό που με προβληματίζει είναι πως σημείωσαν τα στοιχεία μου...είναι τυπική η διαδικασία?

Έπρεπε να ρωτήσω εκείνη την ώρα αλλά ερχόμουν απο την εφορία και είχα θολώσει..

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου έχουν ψάξει τη σάκα πλάτης. Και τί με αυτό;

Απλά δεν έχουν το δικαίωμα να το κάνουν.:nerd: Αλλά και να τους το πεις, θα σε γράψουν κάπου και θα την ψάξουν.. Εκτός αν έχεις Τσακωνοstyle

Link to comment
Share on other sites

Το να σημειωνουν τα στοιχεια σου ειναι φυσιολογικο.

Εχουν λυσσαξει τωρα τελευταια μ'αυτα που γινονται.

Οσες φορες με σταματησαν για ελεγχο παντα τα εγραφαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πρέπει να συμπληρώνουν και ημερήσιο quota με ελέγχους, αλλά ΔΕΝ νομίζω να είναι παράνομο ένας αστυνομικός να σου ψάξει την τσάντα.

Δηλαδή αν σε σταματήσει με το αυτοκίνητο δεν έχει δικαίωμα να σου πει να ανοίξεις το πορ-μπαγκαζ?!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν δικαίωμα να στην ψάξουν οι ίδιοι, πρέπει να τους την ανοίξεις και να δείξεις τα περιεχόμενα εσύ. Ιδιαίτερα με πορτοφόλια κτλ.

2-3 φορές που με έψαξαν στο παρελθόν τουλάχιστον, αυτή τη διαδικασία ακολούθησαν οι τύποι. Αλλά ήταν τυπικοί, πληθυντικός κτλ. Τώρα, άμα κάτσεις σε κάνα "αστέρι"...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν δικαίωμα να στην ψάξουν οι ίδιοι, πρέπει να τους την ανοίξεις και να δείξεις τα περιεχόμενα εσύ....

Και με το δάχτυλο η ίδια διαδικασία ακολουθείται;

Link to comment
Share on other sites

Σε οδηγό που είχε αναρτηθεί παλιότερα στην σελίδα της αστυνομίας, είχαν απαντήσει το θέμα. Αναζητώντας το λίγο τώρα, δεν το βρίσκω. Συνοπτικά:

Αν είσαι ύποπτος για την τέλεση αδικήματος, έχουν δικαίωμα να σου ζητήσουν να πραγματοποιήσουν έλεγχο στο όχημα, στα ρούχα σου και στα αντικείμενα που μεταφέρεις. Αν αρνηθείς, στην πράξη σε αντιμετωπίζουν ως ένοχο και ενίοτε θα σε κατηγορήσουν για απείθεια.

Πάντως, όπως επισημαίνει και Ειδική Έκθεση του Συνηγόρου του Πολίτη:

... τόσο ο σκοπός του

ελέγχου, όσο και η αναγκαιότητα των ΅έσων επίτευξής του, δεν εξειδικεύονται

επαρκώς και δεν τελούν σε σχέση αναλογίας ΅ε το εκάστοτε πληττό΅ενο ή

περιοριζό΅ενο ατο΅ικό δικαίω΅α του ελεγχό΅ενου. Τυχόν δε απαίτηση του

ελεγχό΅ενου να εξειδικευθούν οι λόγοι υποβολής του στην εκάστοτε διαδικασία

ελέγχου (σω΅ατική έρευνα, έρευνα αυτοκινήτου), ενδέχεται, σύ΅φωνα ΅ε τα

καταγγελλό΅ενα, να προκαλέσει επιβάρυνση της θέσης του και θυ΅ό από την πλευρά

του διενεργούντος την έρευνα

Αν σκέφτεσαι τι γίνεται σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις καταγγελία για παρόμοιο περιστατικό:

Στη συντριπτική πλειονότητα των περιπτώσεων:

α) είτε η έρευνα δεν οδήγησε καν στην άσκηση πειθαρχικής δίωξης, και ολοκληρώθηκε με τη λακωνική ενημέρωση ότι «δεν προέκυψαν ευθύνες στελεχών»,

β) είτε οι καταγγελίες κρίθηκαν αβάσιμες επειδή απλώς διαψεύστηκαν από τους εμπλεκόμενους αστυνομικούς ή συναδέλφους τους, γεγονός που αναμφίβολα συνιστά ασυμμετρία της θέσης του καταγγέλλοντος πολίτη σε σχέση με αυτήν του εγκαλούμενου αστυνομικού και πλήττει την αξιοπιστία των πειθαρχικών ερευνών.

Αλλά ακόμη και εκεί όπου η ίδια η πειθαρχική έρευνα εντοπίζει σοβαρά και επαρκή αποδεικτικά στοιχεία, η αποτίμησή τους κατά την εκπόνηση του σχετικού πορίσματος όχι μόνο δεν αποδεικνύει αμεροληψία, αλλά ενίοτε προσκρούει σε σωρεία παρατυπιών και παραλείψεων.

Αυτά...

Link to comment
Share on other sites

Εδω στην αμερικη μεχρι και 'δαχτυλο' τους βαζουν η τσαντα σας πηραξε...:p

2:52

Δεν είμαστε καλά! Έβαλε και στις 2 το χέρι με το ΙΔΙΟ γάντι! Δεν φάνηκε να αλλάζει γάντι...

Δεν έχουν δικαίωμα να στην ψάξουν οι ίδιοι, πρέπει να τους την ανοίξεις και να δείξεις τα περιεχόμενα εσύ. Ιδιαίτερα με πορτοφόλια κτλ.

Και εμένα μου είπε να ανοίξω ο ίδιος την τσάντα. Ευγενικός πάνω απ' όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι καταλήψεις όλες ήταν κέντρα νεότητας, βιβλιοθήκες, αναγνωστήρια, παιδικοί σταθμοί! Τι διάολο, μόνο Πανεπιστήμιο δεν είχαμε ιδρύσει στα κατειλημμένα. Εκτός αν κάποιοι δεν λένε όλη την αλήθεια (παιδικός σταθμός κόκας, αναγνωστήριο ηρωίνης, βιβλιοθήκες μαριχουάνας κλπ.).

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.