Jump to content




DJD

Recommended Posts

Με τις αυξησεις της ΔΕΗ δεν ξερω ποσο διαφορα θα εχει (και αν εχει...)

Πέρυσι το Νοέμβριο πλήρωσα κοινόχρηστα 140€ από τα οποία τα 105 περίπου ήταν θέρμανση (πετρέλαιο) για ένα σπίτι 60 τετραγωνικών.

Επειδή μου γύρισε το μυαλό, έκλεισα τελείως τον θερμοστάτη και άναψα το air condition για τον υπόλοιπο χειμώνα.

Μετά την εκκαθάριση της ΔΕΗ του Απριλίου σύγκρινα τι είχα πληρώσει το 2011 και αντίστοιχα το 2012.

Η διαφορά (συμπεριλαμβανομένων των αυξήσεων της ΔΕΗ από τον Ιανουάριο του '11 μέχρι τον Απρίλιο του '12) ήταν 110€... για 4 ΜΗΝΕΣ. Και το καλύτερο, ΣΚΑΣΑΜΕ από τη ζέστη.

Και να φανταστείς πως λόγω του ότι στο σπίτι δουλεύουν μόνιμα 2 υπολογιστές, ανέβηκα στην ΔΕΗ κλίμακα με πάνω από 2000KWh. Αν δεν είχα τους υπολογιστές θα ήμουν ακόμα πιο χαμηλά, αφού η χρέωση για κάθε KWh κάτω από τις 2000 είναι μικρότερη.

Προσωπικά, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κάψω ξανά πετρέλαιο ειδικά τώρα που θα πάει στο 1.4€ το λίτρο.

Όλα τα παραπάνω αφορούν τις περσινές τιμές, στα 0,89€ το λίτρο, αν θυμάμαι καλά.

Υ.Γ. Για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις και την πατήσει κανένας, το Air condition του σπιτιού είναι Inverter, ενεργειακής κλάσης Α+.

Έγινε επεξεργασία από jax7480
Link to comment
Share on other sites

Με σόμπες πελλετ μας βλέπω σε λίγο, φτιάχνουν και ατμόσφαιρα :p

Εγώ την έχω πει την λύση από το 2011.

Αλείφεσαι με θερμαντική αλοιφή και κυκλοφορείς με το εσώρουχο σπίτι.:p

Link to comment
Share on other sites

έχει μείνει λίγη arctic ceramique,λες;:p

Αυτή είναι θερμαγώγιμη. Με αυτή αλείφεις τον λαιμό αν θέλεις να κρυώσεις και να κάτσεις σπίτι με δικαιολογημένες απουσίες/αναρρωτική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις και την πατήσει κανένας, το Air condition του σπιτιού είναι Inverter, ενεργειακής κλάσης Α+.

Mενεις και σε σχετικα συγχρονο σπιτι ομως (λογικα) ,οπου η θερμοτητα μενει μεσα και δεν διαφευγει απο τους τοιχους-κουφωματα.

Παντως ναι..σε συγκριτικο που ειχα κανει το α/c στο 8 ή 12ωρο καιει λιγοτερο απο καποιον ι7-9χχ oced.

Kαι δεν εχω καν κατρηγοριας Α+..

Eξωτερικη θερμοκρασια κοντα στους 10..εσωτερικη 16-17 χωρις ac .Tα αναφερω γιατι αν ηταν πιο χαμηλα κοντα στο 0 πχ...το ac δουλευε περισσοτερη ωρα για να καλυψει τις απωλειες που προσφερει απλοχερα η παλια μονωση της πολυκατοικιας ,με αποτελεσμα να καει περισσοτερο απο το τοτε pc.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά με το q6600 Overc. έκλεινα το καλοριφέρ στο δωμάτιο πλάκα κάνουμε ? Είχα και 4 σκληρούς πάνω και 8800GTS ...

Πέρναγε και η καμινάδα από διαμέρισμα πιο κάτω ορόφου.. οπότε φούρνος το δωμάτιο.

Το σπίτι σχετικά καινούριο με μονώσεις 2πλά τζάμια κλπ.

Τώρα με το κατεβαστήρι τον πίνω..

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το Νοέμβριο πλήρωσα κοινόχρηστα 140€ από τα οποία τα 105 περίπου ήταν θέρμανση (πετρέλαιο) για ένα σπίτι 60 τετραγωνικών.

Επειδή μου γύρισε το μυαλό, έκλεισα τελείως τον θερμοστάτη και άναψα το air condition για τον υπόλοιπο χειμώνα.

Μετά την εκκαθάριση της ΔΕΗ του Απριλίου σύγκρινα τι είχα πληρώσει το 2011 και αντίστοιχα το 2012.

Η διαφορά (συμπεριλαμβανομένων των αυξήσεων της ΔΕΗ από τον Ιανουάριο του '11 μέχρι τον Απρίλιο του '12) ήταν 110€... για 4 ΜΗΝΕΣ. Και το καλύτερο, ΣΚΑΣΑΜΕ από τη ζέστη.

Και να φανταστείς πως λόγω του ότι στο σπίτι δουλεύουν μόνιμα 2 υπολογιστές, ανέβηκα στην ΔΕΗ κλίμακα με πάνω από 2000KWh. Αν δεν είχα τους υπολογιστές θα ήμουν ακόμα πιο χαμηλά, αφού η χρέωση για κάθε KWh κάτω από τις 2000 είναι μικρότερη.

Προσωπικά, ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κάψω ξανά πετρέλαιο ειδικά τώρα που θα πάει στο 1.4€ το λίτρο.

Όλα τα παραπάνω αφορούν τις περσινές τιμές, στα 0,89€ το λίτρο, αν θυμάμαι καλά.

Υ.Γ. Για να μην δημιουργηθούν λανθασμένες εντυπώσεις και την πατήσει κανένας, το Air condition του σπιτιού είναι Inverter, ενεργειακής κλάσης Α+.

Confirmed και με το παραπανω

μια απο τα ιδια κι εδω και η διαφορα ειναι απλα τεραστια.

και εχεις και αμεση ζεστη On demand

Το μονο που πρεπει να εχεις στο νου σου Ζαχο

ειναι οτι εφοσον εχεις κλεισει τις βανες και δεν δουλευεις το καλοριφερ

υποχρεουσαι βαση νομου να πληρωνεις παγιο θερμανσης το οποιο ουσιαστικα "αποζημιωνει" τα αλλα διαμερισματα αναλογικα, για τις απωλειες θερμανσης που εχουν απο το δικο σου "κρυο" διαμερισμα.

Στην πραξη φυσικα το δικο σου δεν ειναι κρυο μιας και θερμαινεται με AC

αλλα ο νομος δεν εχει προβλεψει κατι τετοιο.

Ειχα κανει κι εγω την ιδια συμφωνια , να κλεισω τις βανες και να μην πληρωνω πετρελαιο,

με τους αλλους τρεις ενοικους της πολυκατοικιας που μενω και ολα ηταν οκ για ενα χρονο

μεχρι που ενας απο αυτους το διαστημα που ξενοικιασε το διαμερισμα του κι ετοιμαζοταν να φυγει

προσπαθωντας να μην πληρωσει τα κοινοχρηστα που χρωστουσε

εκατσε κι εψαξε και βρηκε το νομο και θεωρησε λογικο να μου ζητησει αναδρομικα τα παγια θερμανσης μιας ολοκληρης χρονιας (για να πατσισει το χρεος του φυσικα)

παρολο που οταν καναμε ολοι μαζι τη συμφωνια, καμια απο τις δυο πλευρες δεν ηξερε οτι υπαρχει τετοιος νομος.

οποτε ψαξτο να εισαι καλυμμενος.

Link to comment
Share on other sites

Το παγιο ειναι σταθερο (αναλογο των τετραγωνικων/οροφο/συντελεστη κλπ) ή παει και αναλογα με την καταναλωση που γινει συνολικα απο τον καυστηρα καθε μηνα? Σε αυτονομη θερμανση.

ΥΓ: Δεν υπηρχε ενα θεμα για αυτα?

Link to comment
Share on other sites

To συμβόλαιο είναι για να καλύπτει εσένα και όχι εκείνη. Αν σου πει μα μου, στείλε της ένα Τσάκωνα να την φέρει στα ίσα της ;)

Δεν ισχύει αυτό επιβεβαιωμένα. Το συμβόλαιο προστατεύει και τους δύο. Εσύ αν θες καταγγέλεις για οικονομικούς λόγους το συμβόλαιο, αλλά αυτή η καταγγελία γίνεται με δικαστικό επιμελητή.

Είναι λαμογια αυτό που θες να κάνεις .Είναι σαν να σε προσλαμβάνουν σε μια δουλειά για 3 χρόνια και να σε απολύουν στα 2.5 επειδή βρήκαν άλλο κορόιδο με λιγότερα λεφτά.

Αν έχεις ακόμα καλή σχέση μαζί της ζήτησε μείωση ενοικίου τώρα σε κάτι λιγότερο από 400 που ζητάει ο άλλος π.χ 350 και κλειστο για 2 χρόνια, αλλιώς θα πας στο απέναντι.

Πες της απλά να το σκεφτεί, να την αφήσεις δηλαδή να πάρει αυτή την απόφαση αν θα μείνεις ή θα φύγεις.Επειδή έχει αρκετά ανοίκιαστα θα την πονέσει να πάρει αυτή την απόφαση να πας στον ανταγωνιστή της και ίσως λυγίσει.

Ομολογώ ότι εχθές ήμουν αρκετά συναισθηματικά φορτισμένος. Σήμερα που ξύπνησα απλά κατέληξα ότι δεν θα πέσω στο επίπεδο ανθρώπου που είναι αυτή. Το σίγουρο είναι ότι θα το ψάξω όσο μπορώ αν με αναγκάσει και μετά την επόμενη συζήτηση που θα της κάνω. Έχω ήδη μιλήσει με δικηγόρους πάντως (ευχαριστώ και τον [MENTION=5299]Tsakonas[/MENTION] επίσης).

[MENTION=4676]tragikos[/MENTION] προσπάθησε να της το εξηγήσεις και φιλικά να βρείτε άκρη,για 2 νοίκια δεν σε συμφέρει

να πας δικαστικά ούτε εσύ, ούτε η ιδιοκτήτρια imho

Η τύπισσα είναι τόσο στριμμένη τελικώς που δεν θα έβαζα το χέρι μου στη φωτιά ότι δεν θα το έκανε. Άλλα όπως και να έχει θα κάνω άλλη μία προσπάθεια.

Για να γυρίσουμε στα των ενοικίων, χθες πέρασε η ιδιοκτήτρια σχεδόν ολόκληρης της οικοδομής που μένω (είμαστε άλλοι 4 ιδιοκτήτες με σύνολο 12 διαμερισμάτων, δικά της τα άλλα 8) και θα βάλει δωρεάν σε όλους τους ενοικιαστές air condition για να γλιτώσουν το πετρέλαιο του χειμώνα.

Μπράβο της. Αυτό βέβαια γίνεται σε αυτόνομη θέρμανση, σε μας κάτι τέτοιο δεν παίζει... :(

Για το νέο θέμα θα ήταν καλό να μεταφερθούν, αλλά δεν το ζητάω κιόλας. Δεν περίμενα βέβαια ότι θα γίνει τέτοια συζήτηση στο ΠΟΘ :p

Έγινε επεξεργασία από tragikos
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.