Jump to content




DJD

Recommended Posts

αποσπασμα αποφασης

Ειδικότερα, η κρίση για το ότι ο κατηγορούμενος δάγκωσε τον παθόντα με τις ειδικότερες

συνθήκες, περιστάσεις και αποτελέσματα που προεκτέθηκαν, στηρίζεται, πρωτίστως, στις

καταθέσεις όλων των ανωτέρω προσώπων που εξετάστηκαν και οι οποίες, χωρίς να αναιρούνται

από κάποιο άλλο αποδεικτικό μέσο, ενισχύονται, περαιτέρω, και από την απολογία του ίδιου του

κατηγορουμένου, ο οποίος ομολογεί το γεγονός τούτο. Επίσης, η κρίση για τις παραπάνω

σωματικές κακώσεις σε βάρος του παθόντα, στηρίζεται, κυρίως, στην από 1.3.2004 έκθεση του

ιατροδικαστή Θ.Β.** Ο κατηγορούμενος και ο παθών, ενώ αποδέχονται την αποκοπή της γλώσσας

του τελευταίου με τον τρόπο που προαναφέρθηκε, ισχυρίζονται ο μεν κατηγορούμενος ότι έπραξε

τούτο, επειδή ο παθών, τον οποίο δεν γνώριζε, τον πλησίασε χωρίς να τον αντιληφθεί και, λόγω

ομοφυλοφιλικών τάσεων, τον φίλησε αιφνιδιαστικά στο στόμα, με συνέπεια η αποκοπή της

γλώσσας του να είναι αποτέλεσμα ενστικτώδους αντίδρασης του να τον απομακρύνει από πάνω

του. Αντίθετα, κατά τον παθόντα, αυτός, κατευθυνόμενος προς το μπαρ, πέρασε δίπλα από τον

κατηγορούμενο, οπότε ο τελευταίος του έβγαλε τη γλώσσα του. `Οταν δε και ο ίδιος του

ανταπέδωσε την κίνηση αυτή, βγάζοντας του τη δική του γλώσσα, ο κατηγορούμενος του άρπαξε

αιφνιδιαστικά το κεφάλι με τα δυο του χέρια και του δάγκωσε τη γλώσσα, με τις συνέπειες που

προεκτέθηκαν. Πλην, όμως, όλοι όσοι παραπάνω εξετάστηκαν, κανείς δεν υιοθετεί την άποψη του

κατηγορουμένου, με εξαίρεση, φυσικά, τον ίδιο, αλλά την άποψη του παθόντα.

Μεταξύ αυτών περιλαμβάνεται και ο ***, η θέση του οποίου έχει ιδιαίτερη σημασία, διότι είναι ένα

από τα πρόσωπα, με τα οποία ο κατηγορούμενος είχε μεταβεί στο παραπάνω κατάστημα. Επίσης,

είναι χαρακτηριστικό, ότι ο κατηγορούμενος δεν βρήκε κάποιο πρόσωπο από τους εκατό περίπου

θαμώνες του κέντρου και από το προσωπικό που εργαζόταν εκεί, για να επιβεβαιώσουν τις

παραπάνω θέσεις του, όπως θα συνέβαινε, αν τα πράγματα είχαν εξελιχθεί όπως αυτός τα αναφέρει.

Ο ισχυρισμός του κατηγορουμένου από το άρθρο 36 § 1 ΠΚ για ελαττωμένη ικανότητα του για

καταλογισμό, λόγω οινοπνευματωδών ποτών που είχε αναλώσει προηγουμένως, είναι απορριπτέος

αφενός μεν ως αόριστος, διότι δεν ισχυρίζεται ότι η χρήση των οινοπνευματωδών δεν ήταν

υπαίτια, ότι δηλαδή δεν οφειλόταν σε πρόθεση ή αμέλεια του, αλλά σε τυχηρό γεγονός ή ανωτέρα

βία και δεν προσδιορίζει τα πραγματικά περιστατικά, στα οποία στηρίζεται η, κατά τα παραπάνω,

έλλειψη υπαιτιότητας του, καίτοι, κατά τις συνδυασμένες διατάξεις των § 1 και 2 του άρθρου 36

και του άρθρου 193 ΠΚ, τα στοιχεία αυτά είναι απαραίτητα για την πληρότητα του ισχυρισμού του

αυτού (ΟλΑΠ 1716/90 ΕλΔικ 32. 1410. 1198/90 ΝοΒ 38. 1211) και αφετέρου στην ουσία, τόσο ο

ανωτέρω, όσο και ο ισχυρισμός του από το άρθρο 34 ΠΚ, διότι από την αποδεικτική διαδικασία δεν

προέκυψε, ότι, κατά το χρόνο τέλεσης της παραπάνω αξιόποινης πράξης, τελούσε υπό την επήρεια

οινοπνευματωδών ποτών και, μάλιστα, σε τέτοιο βαθμό, ώστε να μη μπορεί, να αντιληφθεί τον

άδικο χαρακτήρα της εν λόγω πράξης του ή να ενεργήσει σύμφωνα με την αντίληψη του αυτή,

δηλαδή σε πλήρη μέθη ή, ότι, λόγω της χρήσης αυτής, είχε μειωθεί και, μάλιστα, σημαντικά η

παραπάνω ικανότητα του, αλλά, αντίθετα, προέκυψε, ότι, κατά την τέλεση της παραπάνω πράξης

του, ήταν σε κατάσταση, η οποία του επέτρεπε, να κρίνει και να αποφασίζει με γνώμονα τη λογική

και γενικώς είχε πλήρη ικανότητα, να αντιληφθεί το άδικο της πράξης του και να ενεργήσει

σύμφωνα με την αντίληψη του γι` αυτό (άρθρα 14, 34, 36 ΠΚ, ΑΠ 598/96 ΠοινΧρ ΜΖ` 251).

Link to comment
Share on other sites

- Μωρό μου, μ΄αγαπάς μόνο και μόνο γιατί ο πατέρας μου μου άφησε κληρονομιά 100 εκατομμύρια...

- Καλά, πλάκα μου κάνεις; Τι ανασφάλειες είναι αυτές! Θα σε λάτρευα, όποιος κι αν σου τ΄άφηνε!

Όταν είδα τον τελευταίο λογαριασμό του ρεύματος έπαψα να έχω φοβία για το σκοτάδι κι άρχισα να φοβάμαι το φως...!!

Link to comment
Share on other sites

τώρα είδα ότι για αναβαθμιστώ από 5870 σε κάτι που να έχει την διπλάσια ιπποδύναμη πρέπει να σκάσω 450 +++ e τι έγινε παιδιά

7850 vs 5870 = same (και στα 270 ε 7850)

:wall:

δεν απαντάτε απλά έγραψα τον προβληματισμό μου :hang3:

Link to comment
Share on other sites

τώρα είδα ότι για αναβαθμιστώ από 5870 σε κάτι που να έχει την διπλάσια ιπποδύναμη πρέπει να σκάσω 450 +++ e τι έγινε παιδιά

7850 vs 5870 = same (και στα 270 ε 7850)

:wall:

δεν απαντάτε απλά έγραψα τον προβληματισμό μου :hang3:

Ε τι περίμενες, απλος αναγραμματισμός ειναι :p

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.