Jump to content




DJD

Recommended Posts

Πηγαινετε σε κανενα γιατρο...

Ναι, θα πάω, σε γιατρό ομοιοπαθητικής. (όχι σε απόφοιτο ΤΕΙ/ΙΙΕΚ, αλλά ιατρικής με εξειδίκευση σε ομοιοπαθητική, για να προλάβω μερικούς)

Ξέρεις γιατί; Γιατί την 1η φορά που θα πας, σε βάζουν κάτω και σε ανακρίνουν 2 ώρες. Τι τρως, πως τρως, που κοιμάσαι, πως, τι ώρες, που δουλεύεις, τι στάση έχεις, αν κάνεις σεξ και πόσο συχνά, αν περπατάς, αν τρέχεις, αν γυμνάζεσαι, κλπ. Μόνο έτσι μπορεί να βγάλει κανείς σαφή συμπεράσματα. Οι 99/100 "γιατρούς" που γνωρίζω, ενδιαφέρονται μόνο για τα συμπτώματα και δεν κοιτάνε ποτέ τα αίτια, ή βρίσκουν μια πιθανή αιτία, όπως πχ κληρονομικό στην περίπτωση του Νεφ, και δεν ασχολούνται περισσότερο. Επίσης, σχεδόν κανείς δε σου εξηγεί τι ακριβώς έχεις, πως έφτασες εκεί, τι επιπτώσεις έχει βραχυπρόθεσμα και μακροπρόθεσμα στον οργανισμό σου, τι θεραπείες υπάρχουν, εναλλακτικές, κλπ.

-Που πονάς;

-Στον αυχένα.

πιάνει λίγο εδώ, λίγο εκεί να δει αν έχει καβαλήσει νεύρο

-Μήπως κρύωσες;

-Όχι γιατρέ το έχω χρόνια.

-Άλλος στην οικογένεια;

-Ναι, ο πατέρας μου...

-Α, αυτό είναι, κληρονομικό. Πάρε 1 bruffen 500mg όταν σε πιάνει και μάθε να ζεις με αυτό...

:slap:

Όταν έπαθα το ατύχημα με τη μηχανή, με έδιωξαν την επόμενη από το νοσοκομείο δίνοντάς μου μόνο μια αντιβίωση, επειδή μου είχε καρφωθεί ένα κλαδί στον αριστερό μηρό, μήπως πάθω κάποια μόλυνση. Το ότι έσκασα με 120χαω σε πέτρες και έφερα 10 κωλοτούμπες πάνω σε κατσάβραχα μέχρι να σταματήσω, δεν ενόχλησε κανέναν, αφού δεν είχα σπάσει τίποτα.

8 χρόνια αργότερα μετράω:

-μία εισαγωγή λόγω του ότι το πρήξιμο από το χτύπημα στο πόδι μου (σοβαρή θλάση το χαρακτήρισαν) ήταν τόσο μεγάλο που δεν άφηνε το αίμα να περάσει, με αποτέλεσμα να έχουν νεκρώσει τα κάτω σημεία και αν δεν το προλάβαινα να έχανα το πόδι μου

-14 φυσικοθεραπείες για να φύγει το πρήξιμο και να επανέλθει το πόδι

-12 φυσικοθεραπείες για τον αυχένα, αφού το χτύπημα με το κράνος σε συνδυασμό με τη δουλειά στον υπολογιστή, προκάλεσαν αυχενικό

-15 φυσικοθεραπείες, γιατί η αριστερή ωμοπλάτη είχε μετακινηθεί από το χτύπημα (έπεσα αριστερά) και φυσικά δεν το είχε προσέξει κανείς για 5 χρόνια με αποτέλεσμα να μείνει έτσι τόσο καιρό.

Μετά το ατύχημα, χάλασα το πρόγραμμά μου και πήρα 18 κιλά. Αυτό επηρέασε τον οργανισμό μου σε πολλά σημεία.

Ανέβασα πίεση. Λογικό. Οι δύο πρώτοι γιατροί, δεν είδαν το προφανές κι έψαχναν την εύκολη λύση, το κληρονομικό. Η γιατρός μου (έγινε επειδή με έπεισε για τον τρόπο που δουλεύει) μου εξήγησε τα αίτια (πάχος), μου είπε ότι η λύση είναι να αδυνατίσω και ότι ΔΕΝ πρέπει να πάρω χάπι, αφού το αίτιο μπορεί να απαλειφθεί. Επίσης μου εξήγησε τις επιπτώσεις του να μείνω αρκετό καιρό με υψηλή πίεση.

Κάποια στιγμή, άρχισα να έχω σφύριγμα στα αφτιά. Πάω στον πρώτο ΩΡΛ, συστημένος ότι είναι κορυφαίος. Βρήκε κάποιες συχνότητες που είχα μειωμένη αντίληψη. Προσπαθώντας να βρει τι φταίει, μόλις του είπα ότι εργαζόμουν DJ για 7 χρόνια, το βρήκε! Αυτό φταίει, μάθε να ζεις με αυτό. Πάω σε άλλο ΩΡΛ, τον ξέρετε οι περισσότεροι, τον συγχωρεμένο το Μάριο. Με εξετάζει, ΔΕ βρίσκει μειωμένη αντίληψη πουθενά, αντίθετα αυξημένη σε κάποιες συχνότητες, αντ'αυτού μου εξηγεί κι αυτός ότι λόγω της αυξημένης πίεσης είναι λογικό να έχω το σφύριγμα, και θα φύγει αν χάσω βάρος.

Έχασα βάρος και έφυγε και η πίεση και το σφύριγμα. Μάλιστα τώρα το χειμώνα που πήρα πάλι μερικά κιλά, το σφύριγμα επανήλθε.

Για εμένα, οι γιατροί θέλουν απλά να παίρνουν τα φακελάκια, να μοιράζουν φάρμακα (για να παίρνουν τις μίζες) και δεν τους ενδιαφέρει κανείς παρά μόνο ο εαυτός τους. Κι αυτό ισχύει για τη συντριπτική πλειοψηφία.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε πως 9 στους 10 πονοκεφάλους οφείλονται σε αφυδάτωση και εξαφανίζονται με 1 ποτήρι νερό.

Όυτε ντεπον ούτε τίποτα. ποιό πολύ καλό σου κάνει το νερό με το οποίο παίρνεις το ντεπόν στον πονοκέφαλο (και πιο άμεσα) απο ότι το ίδιο το φάρμακο.

Τι μαθαίνει κανεις στο λαμπη...:T:

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] ολοι εχουμε γνωρισει καλους και κακους γιατρους. Και φυσικα συμφωνω να παει σε καποιον που ξερει κατι πανω στο θεμα, οχι σε εναν απλο παθολογο ας πουμε.

ΥΓ: Αυτο που σου ειπε ο πρωτος ΩΡΛ δεν ειναι λαθος παντως (οκ μπορει να μη συνεβαινε σε εσενα).

Tinnitus - Wikipedia, the free encyclopedia

Κατεβα πιο κατω να δεις ποιοι γνωστοι το εχουν. Τουλαχιστον οι μισοι εχουν να κανουν με μουσικη.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=173]Wizard![/MENTION] ολοι εχουμε γνωρισει καλους και κακους γιατρους. Και φυσικα συμφωνω να παει σε καποιον που ξερει κατι πανω στο θεμα, οχι σε εναν απλο παθολογο ας πουμε.

Η εμπειρία και το ενδιαφέρον είναι διαφορετικές ιδιότητες. Προσωπικά έχω γνωρίσει καλούς γιατρούς, μετρημένους στα δάκτυλα του ενός χεριού και σε αυτούς συμπεριλαμβάνω και όσους μου έχουν αναφέρει φίλοι, γνωστοί, συγγενείς, κλπ.

Αυτο που σου ειπε ο πρωτος ΩΡΛ δεν ειναι λαθος παντως (οκ μπορει να μη συνεβαινε σε εσενα).

Tinnitus - Wikipedia, the free encyclopedia

Κατεβα πιο κατω να δεις ποιοι γνωστοι το εχουν. Τουλαχιστον οι μισοι εχουν να κανουν με μουσικη.

Μα δεν είπα ότι είναι λάθος. Προφανώς και βασίστηκε κάπου. Απλά, ακριβώς επειδή θα μπορούσε να προκληθεί από αυτό το αίτιο, θεώρησε ότι βρήκε τη λύση και έκλεισε την υπόθεση. Αλίμονο αν πέταγε μια αιτιολογία που δεν ίσχυε έτσι κι αλλιώς!

Link to comment
Share on other sites

Ειχε χαλασει ο δεκτης του ac.

κοστος επισκευης 19Ε

κοστος καινουργιο 38Ε (εν τω μεταξυ ειναι μια πλακετιτσα,με ενα πυκνωτη,μια αντισταστη και το δεκτη,συνολικο κοστος 2Ε βαρια)

Αγορα δεκτη και πυκνωτη 1Ε

αντικατασταση τους 5 λεπτα και 30 λεπτα μεχρι να βρω πως ξυλωνεται το ac και που μπαινει η πλακετιτσα(το ειχε ξυλωσει τεχνικος)

Η χαρα οταν το ανοιξα και δουλευε: Ανεκτιμητη

Και μου εμειναν και 18Ε (37Ε αν το επαιρνα καινουργιο)για να το τσικνησω,

Έγινε επεξεργασία από Dant3
Link to comment
Share on other sites

αυτό με το βουητό στα αυτιά το έχω και εγώ και το είχα ψάξει όταν ήμουν 13/15 κάπου εκεί ...

από όσο θυμάμαι είχε πει η γιατρός ότι ακούς τα πάντα πάντα πάντα όλα εκτός από μία συχνότητα ...... (σαν να μου έλεγε μάθε να ζεις με αυτό !)

και το βουητό το αντιλαμβάνομαι σε δωμάτιο με πολύ ησυχία (νέκρα)

Link to comment
Share on other sites

αυτό με το βουητό στα αυτιά το έχω και εγώ και το είχα ψάξει όταν ήμουν 13/15 κάπου εκεί ...

από όσο θυμάμαι είχε πει η γιατρός ότι ακούς τα πάντα πάντα πάντα όλα εκτός από μία συχνότητα ...... (σαν να μου έλεγε μάθε να ζεις με αυτό !)

και το βουητό το αντιλαμβάνομαι σε δωμάτιο με πολύ ησυχία (νέκρα)

Μην σε ανησυχεί!

Coil Whine είναι!!!

Link to comment
Share on other sites

Χαμπάρι δεν θα πάρουν οι δικοί μας.

Αν "δικοί μας" είναι οι πολιτικοί, μια χαρά ξέρουν τι γίνεται, δες τους χάρτες στα σχολικά βιβλία.

Αν "δικοί μας" είναι οι πολίτες, έχουν πολύ πιό σοβαρά πράγματα να ασχοληθούν και δε γίνονται τυχαία τέτοιες κινήσεις τώρα από αυτούς.

Link to comment
Share on other sites

(ας πούμε κάτι ποιο ευχάριστο)

παω σήμερα στο ταξιδιωτικό γραφείο

Υ=Υπάλληλος Ε=Εγώ

Υ : καλημέρα, τι θα θέλατε;

Ε : να κλείσω κάτι εισιτήρια

Υ : 2 λεπτά λίγο

[..]

Υ : Σας ακούω

Ε : λοιπόν, θέλω να παω στη Hawaii, ξενοδοχείο hilton στο Walkaola

Y : μάλιστα, πρέπει όμως να περιμένετε τον μαϊο γιατί τώρα δεν έχουμε όλες τις τιμές, πόσα άτομα θα πάνε;

Ε : 2, εγώ ο ___ ____ και ο ___ ___.

Ε : γίνεται να ψάξετε έστω τα αεροπορικά; θέλω να ξέρω

Υ : περιμένετε λίγο

[5' μετά]

Υ : δεν βρίσκω αυτό που ζητάτε

Ε : 2' να δω στο κινητό, κάτι δεν έγινε σωστά

[..]

Ε : ναι, γράφεται : hilton waikoloa village

Υ : ok, το βρήκα, ποιες ημερομηνιες θέλετε;

Ε : 7 με 15 αυγούστου

[..]

Υ : προς το παρόν μόνο τα αεροπορικά μπορούμε να ξέρουμε, είναι 1.880Ευρώ μαζί με φόρους στο κάθε άτομο. Συν το ξενοδοχείο.

Ε : χμ, μάλιστα, γίνεται με δώσεις να τα πληρώσω;

Υ : εξαρτάται, πόσα θα δίνετε το μήνα; πρέπει όμως να δώσετε 50% για τα εισιτήρια.

E : 800 Ευρώ

Υ : και τι θα τρώτε;

η υπάλληλος :

gallery_9594_387_6790.png

εγώ :

516-poker-face.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.