Jump to content




DJD

Recommended Posts

Ακόμα καλύτερα: ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ ΤΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΤΟ ΛΥΚΕΙΟ!

μακράν η πιο σοβαρή απάντηση, στο συγκεκριμένο κείμενο. Με απόψεις σαν και αυτή του μπλογκ δε σου δίνεται η ευκαιρία να κάνεις σοβαρή συζήτηση. Είμαι από τους πρώτους που λέει ότι οι Επιστήμες διδάσκονται ηλιθιωδώς στο σχολείο, αλλά άλλο το να αλλάξεις τον τρόπο διδασκαλίας και την ύλη, κι άλλο το να καταργήσεις τα μαθήματα...

Link to comment
Share on other sites

και μετά που όλοι απ'το λύκειο θα είναι λογιστές χωρίς να ξέρουν μαθηματικά...

μηχανικοί που δεν ξέρουν φυσική κλπ.....

να αποκριθούν...

πελάτης¨"έκανες λάθος στην φορολογική δήλωση..μου δήλωσες εισόδημα 25εκ. ευρώ ενώ έχω 2500 ευρώ"

λογιστής¨συγγνώμη στο λύκειο έγινα λογιστής....δεν φταίω εγώ ..τα παράπονα στο κρατικό σχολείο"

πελάτης ¨"δεν έφτιαξες το αμάξι και μετά από μια βδομάδα χτύπησε η μηχανή και βρήκα ένα κομμάτι μέταλλο απ'τον κορμό της μηχανής στον δρόμο και εκείνη την στιγμή δεν είχα φρένα..κόντεψα να σκοτωθώ"

μηχανικός ¨"συγγνώμη στο λύκειο έγινα μηχανικός....δεν φταίω εγώ ..τα παράπονα στο κρατικό σχολείο

απορώ ώρες ώρες με αυτούς τους γονείς....δηλαδή να γίνουμε όλοι ιστορικοί/αρχαιολόγοι(άσχετα αν τα λατινικά είναι πιο άχρηστα απ'την φυσική αλλά this is greece)

Link to comment
Share on other sites

απορώ ώρες ώρες με αυτούς τους γονείς....δηλαδή να γίνουμε όλοι ιστορικοί/αρχαιολόγοι(άσχετα αν τα λατινικά είναι πιο άχρηστα απ'την φυσική αλλά this is greece)

Εγώ απορώ με αυτούς που δε ξέρουν τί λένε.

Και προς πληροφόρησιν σου,τα λατινικά δεν είναι καθόλου άχρηστα για αυτούς που τα χρειάζονται. Φιλόλογος,γλωσσολόγος,ετυμολόγος,κριτικός,αναλυτής,αρχαιολόγος,ιστορικός χωρίς λατινικά δε γίνεσαι. :T:

Αυτή είναι η λογική του Λυκείου και του εκπαιδευτικού συστήματος γενικότερα. Ένας θα λέει ότι η λογοτεχνία δεν έχει αξία .Άλλος θα λέει η χημεία είναι άχρηστη.

Σοβαρά;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και προς πληροφόρησιν σου,τα λατινικά δεν είναι καθόλου άχρηστα για αυτούς που τα χρειάζονται.

το ζουμί για όλα τα μαθήματα(αντί για λατινικά βάλε φυσική/μαθηματικά/ιστορία ότι άλλο θες)

η παραπάνω λογική(απορώ ώρες ώρες με αυτούς τους γονείς....δηλαδή να γίνουμε όλοι ιστορικοί/αρχαιολόγοι(άσχετα αν τα λατινικά είναι πιο άχρηστα απ'την φυσική αλλά this is greece)

θα ήταν η αντίστοιχη αντίδραση ενός αντίστοιχα μονόπλευρου προς τα μαθηματικά/φυσική/χημεία γονέα που θα πρότεινε την κατάργηση των αντίστοιχων "θεωρητικών" μαθημάτων

δεν λέω πως τα λατινικά είναι άχρηστα..απλά θεωρώ πως φυσική/μαθηματικά είναι πιο χρήσιμη στην καθημερινή ζωή.. είναι η προσωπική μου άποψη και σέβομαι την άποψη κάθε άλλου..(στην τελική μία σύγκριση έκανα...που δύσκολα γίνεται από άνθρωπο και είναι και αντικειμενική)

anyway όπως είπε και ο unick αν είναι το συνεχίζουμε σε άλλο θέμα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απορώ με αυτούς που δε ξέρουν τί λένε.

Και προς πληροφόρησιν σου,τα λατινικά δεν είναι καθόλου άχρηστα για αυτούς που τα χρειάζονται. Φιλόλογος,γλωσσολόγος,ετυμολόγος,κριτικός,αναλυτής,αρχαιολόγος,ιστορικός χωρίς λατινικά δε γίνεσαι. :T:

Αυτή είναι η λογική του Λυκείου και του εκπαιδευτικού συστήματος γενικότερα. Ένας θα λέει ότι η λογοτεχνία δεν έχει αξία .Άλλος θα λέει η χημεία είναι άχρηστη.

Σοβαρά;;;;

Μπορεί τα λατινικά να είναι ''νεκρή γλώσσα'' αλλά αποτελεί την βάση για πολλές ειδικότητες-τομείς όπως ανέφερε πολύ σωστά το παιδί που guotaρω αυτήν την στιγμή.

Και η κατάργηση των μαθημάτων (φυσικής, χημείας) με την θεώρηση ότι είναι άχρηστα να μαθαίνουμε τί λεγεται Πυθαγόρειο Θεώρημα, τί υποτείνουσα, τί ισοσκελές τρίγωνο κλπ είναι εντελώς λάθος. Αυτά είναι τα μαθήματα που θα σου ακονίσουν την σκέψη, το μυαλό, αλλά δυστηχώς πολλοί δεν το κατανοούν.

Link to comment
Share on other sites

Ένα μικρό δίκιο έχει αυτό αλλά όχι στη πλήρη κατάργηση, ούτε να φτάσουμε να λέμε το ΓΕΝ. Λύκειο (ΓΕΛ) ως τεχνικό λύκειο, υπάρχουν τα ΕΠΑΛ και τα ξέρουμε όλοι. Το ΓΕΛ θα σε καλύψει αν θες να ακολουθήσεις φιλολογία, μαθηματικά, φυσική, έρευνα κλπ. Το ΕΠΑΛ θα σε βοηθήσει για ηλεκτρολογία, ηλεκτρονική (αν δεν κάνω λάθος), ψυκτικός και ότι άλλο τεχνικό επάγγελμα υπάρχει. Αν θες να γίνεις μηχανικός Η/Υ είτε θα ακολουθήσεις ΕΠΑΛ και ΤΕΙ είτε ΓΕΛ και μετά ΤΕΙ/ΑΕΙ, όποιο δρόμο και να διαλέξεις αν έχεις μαθηματικά κενά θα τα δεις μπροστά σου, δε τα γλυτώνεις!

Επίσης μπορεί κάποιος να κάνει ΕΠΑΛ και αργότερα ΙΕΚ, και να έχει ποιο ολοκληρωμένες γνώσεις για κάποια τεχνική δουλειά.(όποια και να είναι)

Εγώ έχω τελειώσει ΤΕΕ(πρώην ΕΠΑΛ) και ΙΕΚ, πέρασα σε ΤΕΙ (με τη 2η προσπάθεια) αλλά δεν το κατέχω καν ούτε το μαθηματικό κομμάτι ούτε καν το προγραμματισμό και τη φυσική (δεν είναι για μένα). Μια τεχνική δουλειά μπορώ να τη κάνω, δεν θέλω να γίνω και developer.

Υ.Γ. ίσως αυτός που έγραψε το άρθρο θα το είδε πολύ μονόπλευρα το θέμα του Γεν. Λυκείου χωρίς να ψάχνει τις υπόλοιπες σχολές - λύκεια που έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.