Jump to content



Νέο pc και διάφοροι προβληματισμοί


manolis

Recommended Posts

Έφτιαξα λοιπον το νεο desktop και επανήλθα σε intel μετα απο πολλά χρόνια απουσίας.

Έβαλα τα windows και αρχισα να παρατηρώ τις νεες λειτουργίες του Ζ68.

Μου γεννήθηκαν λοιπον οι παρακάτω απορίες.

Aυτο το touch-Bios της gigabyte είναι ακριβώς το ίδιο με το να μπαίνεις στο κανονικό;

Οι μνήμες μου corsair xms 3 8GB 2Ghtz γιατί τρέχουν στα 1066 αντι για 2000;

attachment.php?attachmentid=45948&stc=1&d=1316677369

Χτύπησαν κάτι μπλε οθόνες μετα απο διάφορα windows updates και δεν ξερω που οφείλονται. Πιθανότατα στον δίσκο, έβαλα τον agility 3.

Aυτά αρχικά, overclock δεν εκανα ακόμα μιας και δεν εχω στήσει την υδρόψηξη.

post-4089-1416075495,4284_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

Το Touch Bios λειτουργεί μόνο σε touch screens. Ακριβώς η ιδια λειτουργία είναι απλά τις οποιες επιλογές τις κάνεις μέσω αφής.

Τις μνήμες σου προφανώς δεν τις έχεις δηλώσει στο bios και γι΄αυτό τρέχουν στα 1066.

Οι μπλέ οθόνες δεν νομίζω να οφείλονται στον ssd. Πολύ πιο πιθανό σε κάποιον οδηγό που κάνει conflict. Ειχα και εγώ κάτι θεματάκια με μπλέ οθόνες και με μια καινούρια εγκατάσταση των win όλα λύθηκαν.

O/c αν έχεις μια καλή αερόψυκτρα μπορείς να παίζεις στα 4.2 Ghz σχετικά άνετα 24/7.

Link to comment
Share on other sites

Το touchbios παιζει και με το ποντίκι. Μάλλον το έβαλαν τώρα στην νεα έκδοση.

Λες να τις θέλει χειροκίνητα δηλωμένες τις μνήμες; Δεν έπρεπε να πάιζουν έτσι απο μόνες τους;

Καλη αερόψυχτρα δεν εχω, ενα cpu block και ενα water tank μου λείπουν για την νεα υδρόψηξη αλλα αργότερα να μαζέψω κανένα φράγκο και να μπει και ο χειμώνας να εχω όρεξη να ασχοληθώ...

Tα settings της μητρικής είναι άπειρα μπροστα στην προηγούμενη που είχα Αsus M3A78-T... !

Μπορεί οντως να οφείλονται οι BSOD σε driver γιατι να φανταστεις τα win βρήκαν το chipset μετα απο 5 ημέρες με reboot και τέτοια...

Κατι δεν παει καλα, win 7 home αγορασμένα έχω και ολους τους τελευταίους drivers μητρικής και οτι άλλο ειναι

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έπρεπε να παίζουν αυτόματα αλλά το μόνο σίγουρο είναι οτι και τις δικές μου μέσω bios τις δήλωσα.

Για εμένα που δεν κυνηγάω τις απόλυτες θερμοκρασίες-επιδόσεις-ησυχια είμαι ικανοποιημένος με την Corsair H80.

Ρυθμίσεις όντως έχει αρκετές αλλά υπάρχουν στο νετ οδηγοί για να σε καθοδηγήσουν σε ενα σωστό o/cing.

Μόλις εγκαταστήσουμε τα win η πρώτη μας δουλειά είναι να περάσουμε τους οδηγούς για την μητρική και μετά για το υπόλοιπο h/w.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα τα δω σιγα σιγα :)

Πάντως αλλη αίσθηση το μηχάνημα αυτο σε σχεση με οτι ειχα παλαιότερα. Για οτι άλλο θα γράψω ξανα εδω.

Να 'σαι καλα

με τον SSD και μονο, δινεις αλλον αερα στο μηχανημα οτι κι αν ειναι αυτο! παλιο-νεο! ποσο μαλλον σε νεο πισι!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, θα τα δω σιγα σιγα :)

Πάντως αλλη αίσθηση το μηχάνημα αυτο σε σχεση με οτι ειχα παλαιότερα. Για οτι άλλο θα γράψω ξανα εδω.

Να 'σαι καλα

O SSD σου πως τα πάει ??? Εχεις κανένα benchάκι να συγκρίνω με τον VERTEX II 60Gb που έχω?

Να φανταστώ πρώτη φορά με SSD ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.