Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Για το 2ο να είναι Steambox νομίζω ότι υπάρχει ομοφωνία. Το 3ο εγώ υπέθεσα ότι είναι content delivery - συμφωνίες, νέο μαγαζί για media, ποιός ξέρει. Θα ήθελα παντως να δω καμιά συμφωνία για υλικό απευθείας πάνω από το Steam OS. Αλλιώς ποιο το νόημα να τονίζουν από την αρχή ότι το υποστηρίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρον πάντως έχει και αυτό:

In-home Streaming

You can play all your Windows and Mac games on your SteamOS machine, too. Just turn on your existing computer and run Steam as you always have - then your SteamOS machine can stream those games over your home network straight to your TV!

Άρα το μηχάνημα στο οποίο θα το στήσεις θα μπορεί να είναι χαμηλών προδιαγραφών.

Link to comment
Share on other sites

υποθέτω το steamos θα είναι linux based

Αυτό είναι σίγουρο - στην αρχή υπέθεσα ότι θα προσπαθήσουν να το υποστηρίξουν εξαρχής σαν gaming λειτουργικό, αλλά δυστυχώς φαίνεται ότι τη βαριά δουλειά θα συνεχίσουν να την κάνουν τα windows.

Αυτό το ο+ο με μπερδεύει πάντως - τίποτα με sharing ή community based αποκλείεται να είναι. Πφφφ, πάλι δύσκολα μας βάζει ο gaben.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, πέρα από το καλαμπούρι, επιβεβαιώνεται εν μέρει η υποψία μου για την αναπαραγωγή περιεχομένου. Ο beta client ήδη περιλαμβάνει δυνατότητες εισαγωγής μουσικής από το iTunes και αναπαραγωγής από δικτυακά μέσα.

Επίσης, υποστηρίζει Spotify, αν και προς το παρόν φαίνεται να είναι απενεργοποιημένο. Προφανώς το εύκολο θα ήταν να υποστηρίξουν άμεσα και ένα δικό τους μαγαζί, σε στυλ Netflix/Hulu, αλλά φαντάζομαι το πρόβλημα είναι οι διεθνείς άδειες. Οπότε δε θα εκπλαγώ αν αρχικά συμπράξουν ειδικά με το Netflix, που έχει ήδη διεθνή παρουσία.

Link to comment
Share on other sites

Καμιά μέρα θα πάω και θα τους βάλω μπόμπα αδέρφια με αυτό το μαρτύριο που μας ΥΠΕΒΑΛΑΝ

Εγώ το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα στο Steam ήταν το HL2. Μέχρι σήμερα δεν έχω παίξει πάνω από 2ωρο. Που θα μου πάει όμως...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το πρώτο παιχνίδι που αγόρασα στο Steam ήταν το HL2. Μέχρι σήμερα δεν έχω παίξει πάνω από 2ωρο. Που θα μου πάει όμως...

ΝΤΡΟΠΗ! Παράτα όλα τα άλλα games, παράτα γυναίκα, παιδιά, σκυλιά και κάτσε να το τελειώσεις (και τα 2 episodes).

Link to comment
Share on other sites

Οι σκεψεις και οι ιδεες μου πανω στο Steam OS:

Απ'οτι καταλαβα η Valve ανακοινωσε χθες το software μερος της νεας της "κονσολας".

Το ονομα αυτου: Steam OS.

Το Steam OS ειναι ενα δωρεαν λειτουργικο συστημα ανοικτου κωδικα βασισμενο πανω σε Linux, optimized για gaming, γρηγορο, βασικο, ελαφρυ.

Οπως περιπου ειναι τα λειτουργικα συστηματα των κονσολων. Το interface θα ειναι λογικα το Big Screen, feature που υπαρχει ηδη προαιρετικα και στις Desktop εκδοσεις του Steam για Windows, Linux και OSX.

Θα υποστηριζει προφανως ολες τις λειτουργιες του Steam: store, κοινοτητα, chat, voice chat, greenlight, workshop, forums και ο,τι αλλο περιλαμβανεται στον Steam client αυτη τη στιγμη, καθως και καποια νεα features οπως

Game streaming απο καποιο Windows PC στημενο στο τοπικο δικτυο, καθως και νεες υπηρεσιες music & movie store/player.

Μονο που απο πισω αντι για τα "καταστροφικα" (συμφωνα με τον Gabe Newell) Windows 8 θα υπαρχει μια linux διανομη η οποια ειναι ετσι δομημενη ωστε να χαριζεται στο gaming.

Θα εχει "κατα πολυ αυξημενες επιδοσεις σε γραφικα" σε σχεση με ολες τις αλλες πλατφορμες (συμπεριλαμβανομενου του Windows PC), λεει το δελτιο τυπου.

Τελικα, απ'οτι φαινεται το SteamBox δεν θα ειναι ενα hardware που θα κατασκευαζει μονο η Valve.

Steambox θα θεωρειται οποιαδηποτε συσκευη εχει εγκατεστημενο το Steam OS.

Θα κυκλοφορησουν πολλα 3rd party SteamBoxes (ASUS κλπ), θα μπορει καποιος να φτιαξει το δικο του SteamBox οπως φτιαχνει ενα HTPC, θα μπορει καποιος να το εγκαταστησει στο PC του με dual boot και οποτε θελει να εχει ενα steambox στο γραφειο του.

Θα δουμε ολοκληρωμενα steamboxes, αναβαθμισιμα steamboxes, steamboxes με specs κατα παραγγελια, φθηνα steamboxes, hi-end steamboxes.

Ενα steambox στη χειροτερη θα μπορει να κανει casual gaming τυπου Ouya, να κατεβαζει και να αναπαραγει ταινιες και μουσικουλα, να μπαινει internet κλπ

Αλλωστε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα δουμε facebook,twitter,gmail και youtube apps για το SteamOS (αν οχι integrated ως plugins στον πυρηνα του).

Στην καλυτερη περιπτωση θα τρεχει ολους τους νεους AAA titles με τα καλυτερα δυνατα γραφικα και επιδοσεις.

Το μονο που με ανυσηχει ειναι η ασυμβατοτητα της τεραστιας ηδη game library του Steam με Linux. Ηδη υπαρχουν 100-200 games (μερικα εκ των οποιων ειναι εμπορικοτατοι ΑΑΑ titles) τα οποια εχουν ανακοινωθει για την Linux εκδοση του Steam

και σιγουρα απο την κυκλοφορια του και μετα, ολα τα games θα ερχονται και στο SteamOS, αλλα τι θα γινει με τα υπαρχοντα Windows Games; Λογικα δεν θα τα δουμε ολα να μεταφερονται και τα περισσοτερα θα αργησουν.

Θα ειναι μια αργη και δυσκολη μεταβαση, θα ειναι ομως πιθανοτατα και επανασταση οχι μονο για το PC Gaming, αλλα και για το gaming γενικοτερα.

Επισης προβλεπω μεγαλο πληγμα για τη Microsoft (σε συνδυασμο με ενα Android Tablet, λιγοι λογοι υπαρχουν για να εχει ο απλος χρηστης Windows PC πλεον)

Μπορει επισης καλλιστα να το προωθησει με μια κινηση ματ (Half Life 3 SteamOS exclusive, BAM) και να εισχωρησει ετσι ταχυτατα σε παρα πολυ μεγαλο μεριδιο των συσκευων, προκαλωντας κατα συνεπεια περισσοτερους devs να ασχοληθουν με αυτο και να εξελιχθει ακομα περισσοτερο.

Ο χρονος θα δειξει πως θα εξελιχθει, αλλα προς το παρον οι δυνατοτητες που ανοιχτηκαν μεσα σε μια στιγμη ειναι αν μη τι αλλο εντυπωσιακες.

Link to comment
Share on other sites

ΝΤΡΟΠΗ! Παράτα όλα τα άλλα games, παράτα γυναίκα, παιδιά, σκυλιά και κάτσε να το τελειώσεις (και τα 2 episodes).

Προς υπεράσπισή μου, είμαι από τους κακόμοιρους που προκαλεί Andera-Exo-Syndrome :)

Link to comment
Share on other sites

Οι σκεψεις και οι ιδεες μου πανω στο Steam OS:

Απ'οτι καταλαβα η Valve ανακοινωσε χθες το software μερος της νεας της "κονσολας".

Το ονομα αυτου: Steam OS.

Το Steam OS ειναι ενα δωρεαν λειτουργικο συστημα ανοικτου κωδικα βασισμενο πανω σε Linux, optimized για gaming, γρηγορο, βασικο, ελαφρυ.

Οπως περιπου ειναι τα λειτουργικα συστηματα των κονσολων. Το interface θα ειναι λογικα το Big Screen, feature που υπαρχει ηδη προαιρετικα και στις Desktop εκδοσεις του Steam για Windows, Linux και OSX.

Θα υποστηριζει προφανως ολες τις λειτουργιες του Steam: store, κοινοτητα, chat, voice chat, greenlight, workshop, forums και ο,τι αλλο περιλαμβανεται στον Steam client αυτη τη στιγμη, καθως και καποια νεα features οπως

Game streaming απο καποιο Windows PC στημενο στο τοπικο δικτυο, καθως και νεες υπηρεσιες music & movie store/player.

Μονο που απο πισω αντι για τα "καταστροφικα" (συμφωνα με τον Gabe Newell) Windows 8 θα υπαρχει μια linux διανομη η οποια ειναι ετσι δομημενη ωστε να χαριζεται στο gaming.

Θα εχει "κατα πολυ αυξημενες επιδοσεις σε γραφικα" σε σχεση με ολες τις αλλες πλατφορμες (συμπεριλαμβανομενου του Windows PC), λεει το δελτιο τυπου.

Τελικα, απ'οτι φαινεται το SteamBox δεν θα ειναι ενα hardware που θα κατασκευαζει μονο η Valve.

Steambox θα θεωρειται οποιαδηποτε συσκευη εχει εγκατεστημενο το Steam OS.

Θα κυκλοφορησουν πολλα 3rd party SteamBoxes (ASUS κλπ), θα μπορει καποιος να φτιαξει το δικο του SteamBox οπως φτιαχνει ενα HTPC, θα μπορει καποιος να το εγκαταστησει στο PC του με dual boot και οποτε θελει να εχει ενα steambox στο γραφειο του.

Θα δουμε ολοκληρωμενα steamboxes, αναβαθμισιμα steamboxes, steamboxes με specs κατα παραγγελια, φθηνα steamboxes, hi-end steamboxes.

Ενα steambox στη χειροτερη θα μπορει να κανει casual gaming τυπου Ouya, να κατεβαζει και να αναπαραγει ταινιες και μουσικουλα, να μπαινει internet κλπ

Αλλωστε ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα δουμε facebook,twitter,gmail και youtube apps για το SteamOS (αν οχι integrated ως plugins στον πυρηνα του).

Στην καλυτερη περιπτωση θα τρεχει ολους τους νεους AAA titles με τα καλυτερα δυνατα γραφικα και επιδοσεις.

Το μονο που με ανυσηχει ειναι η ασυμβατοτητα της τεραστιας ηδη game library του Steam με Linux. Ηδη υπαρχουν 100-200 games (μερικα εκ των οποιων ειναι εμπορικοτατοι ΑΑΑ titles) τα οποια εχουν ανακοινωθει για την Linux εκδοση του Steam

και σιγουρα απο την κυκλοφορια του και μετα, ολα τα games θα ερχονται και στο SteamOS, αλλα τι θα γινει με τα υπαρχοντα Windows Games; Λογικα δεν θα τα δουμε ολα να μεταφερονται και τα περισσοτερα θα αργησουν.

Θα ειναι μια αργη και δυσκολη μεταβαση, θα ειναι ομως πιθανοτατα και επανασταση οχι μονο για το PC Gaming, αλλα και για το gaming γενικοτερα.

Επισης προβλεπω μεγαλο πληγμα για τη Microsoft (σε συνδυασμο με ενα Android Tablet, λιγοι λογοι υπαρχουν για να εχει ο απλος χρηστης Windows PC πλεον)

Μπορει επισης καλλιστα να το προωθησει με μια κινηση ματ (Half Life 3 SteamOS exclusive, BAM) και να εισχωρησει ετσι ταχυτατα σε παρα πολυ μεγαλο μεριδιο των συσκευων, προκαλωντας κατα συνεπεια περισσοτερους devs να ασχοληθουν με αυτο και να εξελιχθει ακομα περισσοτερο.

Ο χρονος θα δειξει πως θα εξελιχθει, αλλα προς το παρον οι δυνατοτητες που ανοιχτηκαν μεσα σε μια στιγμη ειναι αν μη τι αλλο εντυπωσιακες.

Συμφωνώ με την πληρέστατη σύνοψη, με μια σημείωση: Λογικά το θέμα συμβατότητας θα το καλύψει με το streaming (τύπου OnLive, απλά από τοπικό δίκτυο)

Link to comment
Share on other sites

Αφού κανείς μας δεν μπορεί να περιμένει, ας σημειώσω κι εγώ τα σχόλιά μου [MENTION=28647]artyom[/MENTION]: :)

"Το Steam OS ειναι ενα δωρεαν λειτουργικο συστημα ανοικτου κωδικα βασισμενο πανω σε Linux, optimized για gaming, γρηγορο, βασικο, ελαφρυ."

Για την ώρα, το Steam OS είναι μια μεταποιημένη Ubuntu distro. Αν και δεν έχω προσωπικά τα προβλήματα που προβάλλουν άλλοι, δεν το λες κι ακριβώς "βασικό" ή "ελαφρύ".

"Steambox θα θεωρειται οποιαδηποτε συσκευη εχει εγκατεστημενο το Steam OS."

Αυτό λίγο πολύ το ξέραμε από όταν πρωτοεμφανίστηκε ο όρος, αλλά αν δε δούμε τώρα ένα "επίσημο" από τη Valve, εγώ θα απογοητευτώ. Είναι σα να μη βγαίνει reference design για κάρτα γραφικών.

"Το μονο που με ανυσηχει ειναι η ασυμβατοτητα της τεραστιας ηδη game library του Steam με Linux."

Γι αυτό, το σημαντικό νέο δεν είναι για μένα το reveal αυτών των ημερών, αλλά η ανακοίνωση πρόσφατα ότι η Valve δουλεύει πάνω σε linux debugger. Για μένα, αυτό θα είναι το κλειδί για τη δημοφιλία του λειτουργικού, πολύ περισσότερο από ένα killer app (νέα Source Engine, HL3, ...).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28647]artyom[/MENTION] καλό θα ήταν να είναι έτσι, αλλά εγώ πάλι πιστεύω ότι θα είναι απλά ένα mini-PC που θα τρέχει το Steam OS το οποίο θα κάνει τα πάντα που λες εκτός από το να τρέχει τα παιχνίδια. Αντ' αυτού θα τα streamάρει εκμεταλλευόμενο την υπολογιστική ισχύ του κυρίως PC σου. Όπως το nVIDIA Shield πχ.

Άρα δεν σε ενδιαφέρει να παίζουν τα παιχνίδια στο Linux εγγενώς, αρκεί να γίνονται streamed στο SteamBox = miniPC σου που θα έχεις στο σαλόνι συνδεμένο με την τηλεόραση. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.