Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

O updater είχε αλλάξει από την τελευταία φορά που γκρίνιαζα ότι ήθελε registry tweak για να τρέξει αν είχες κλείσει το Steam από offline mode. Τώρα που το ξαναξεκίνησα είδα και το καλύτερο:

- Suspend all downloads automatically when a game is launched

Παρακαλάμε τόσα χρόνια να μας δώσουν επιλογή να μη σταματάνε καθόλου κι αυτοί το κόβουν τελείως... :TD:

Link to comment
Share on other sites

Steam for Linux release celebration sale

Εκπτώσεις στα παιχνίδια που παίζουν στο Linux :)

edit: Επίσης όσοι ανοίξατε το Steam σας θα προσέξατε ότι άλλαξε ο updater. Έχουμε και τα παρακάτω νέα features:

Πλεον ειμαστε με επισημη εκδοση για linux;

Η ακομα closed beta;

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

1. H V είναι ανώνυμη εμπορική εταιρεία.

2. Όσοι χρησιμοποιούν Linux:

α) και δεν παίζουν/ενδιαφέρονται για παιγνίδια, δεν πρόκειται να αλλάξουν συμπεριφορά επειδή η V έκανε μια κίνηση.

β) και παίζουν παιγνίδια, προφανώς δεν το κάνουν σε αυτή την πλατφόρμα, οπότε δεν κερδίζουν κάτι από την κίνηση αυτή.

Μπορούν βέβαια να "παίζουν" πλέον στην αγαπημένη τους πλατφόρμα, αλλά με έξτρα χρηματικό κόστος, συν ένα ακόμα κουτί στο σαλόνι,

δίπλα στις κονσόλες, στον media player, στο home cinema και σε ότι άλλο έχουμε στήσει εκεί.

Οπότε μένει η πρώτη επιλογή, ότι δηλαδή η V το κάνει για καθαρά εμπορικό σκοπό, με απώτερο σκοπό το δικό της κέρδος.

Αν εφαρμοστεί η λαϊκή παροιμία "κοντά στο βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα", μπορεί κάτι να κερδίσει μερίδα του community, ο τελικός καταναλωτής.

Το τμήμα marketing και o έγκυρος τύπος θα μας προσφέρουν απλόχερα αναλύσεις για τα κέρδη αυτά, όπως κάθε φορά άλλωστε.

Από την άλλη, δεν υπάρχει και το "αντίπαλο δέος", αυτό που θα δημιουρήσει ανταγωνισμό/συναγωνισμό, οπότε προβλέπω μικρό όφελος για εμάς.

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη και βέβαια μπορεί να κάνω λάθος. Οι εξελίξεις που έρχονται θα μας το δείξουν.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι πολύ κοσμο κρατιέται στα windows λόγω τον παιχνιδιών. Αν η valve καταφέρει και αποκτήσει 100% συμβατότητα με linux, πολύς κόσμος θα αλλάξει πλατφόρμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ καθόλου. Και τα Windows με έξυπνες κινήσεις κατάκτησαν το μερίδιο που έχουν σήμερα.

Δεν μου είναι ξεκάθαρο ακόμα το δικό μου κέρδος, είτε σαν μέλος του community είτε σαν απλός καταναλωτής.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι πολύ κοσμο κρατιέται στα windows λόγω τον παιχνιδιών. Αν η valve καταφέρει και αποκτήσει 100% συμβατότητα με linux, πολύς κόσμος θα αλλάξει πλατφόρμα.

Ισχυει.

Εγω πχ περιμενω πως και πως να αποκτησει πληρη υποστηριξη το steam και να μπει στο χωρο και το origin μιας και για τις υπολοιπες δουλειες(βλ. Torrent, ταινιες,) υπαρχει support.

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν έχω κανένα πρόβλημα με μια πλατφόρμα που επενδύει εκατομμύρια για να αναπτύσει τα API που χρειάζεται η βιομηχανία για να εξελίσσεται συνεχώς. Δε θεωρώ ότι πουλάω την ψυχή μου εγκαθιστώντας Windows, απλά διατηρώ το δικαίωμα να επιλέγω ποιες εκδόσεις θα εγκαταστήσω.

Προφανώς μου αρέσει ότι γίνεται μια κίνηση από τη Valve για να δείξει ότι υπάρχει αντίπαλο δέος, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι είναι η σωστή κίνηση ή ότι η Valve δεν κάνει ποτέ λάθος. Ίσως κάνει μεγαλύτερο λάθος από τη MS με το XNA. Επίσης, για μένα είναι μια εταιρεία με αμφιλεγόμενες επιχειρηματικές πρακτικές που αποτελεσματικά λειτουργεί μόνο ως content management service και μάλιστα με όρους αρκετά καταχρηστικούς προς τους δημιουργούς του υλικού και τους καταναλωτές.

Όταν πλέον το μάντρα τους είναι:

what we are interested in is bringing together a platform where people’s actions create value for other people when they play

είμαι ανήσυχος ότι απλά θέλει να προλάβει να γίνει Apple πριν την Apple στον τομέα της διανομής διαδραστικού υλικού. Αν όλοι είναι χαρούμενοι με ένα "Appstore for your games" κανένα πρόβλημα.

ΥΓ: Για να μην παρεξηγηθώ, εξακολουθώ να τους προτιμώ κι εγώ, ελλείψει καλύτερης εναλλακτικής, αλλά εδώ μπήκα να γκρινιάξω γιατί έχω 39.2 (όχι cm) και δεν πέφτει με τίποτα. :big_boss: Κάποια στιγμή θα κάτσω να γκρινιάξω για τα οικονομικά πειραματάκια τους που νομίζω ότι προλειαίνουν το έδαφος για χειρότερα πράγματα.

ΥΓ2: Πάνω που ετοιμαζόμουν να κλείσω, για του λόγου το αληθές:

ScJ6qJn.png

ενώ ήμουν ήδη

ubJit6j.png

Link to comment
Share on other sites

O updater είχε αλλάξει

Εγώ πρώτη φορά τώρα είδα τον installer/updater με Windows-style παράθυρο...

Πλεον ειμαστε με επισημη εκδοση για linux;

Η ακομα closed beta;

Sent from my Optimus L5 using Tapatalk.

Βγήκε από την beta η έκδοση Linux και πλέον είμαστε επίσημα σε αυτήν. Εξού και οι εορταστικές εκπτώσεις...

Οπότε μένει η πρώτη επιλογή, ότι δηλαδή η V το κάνει για καθαρά εμπορικό σκοπό, με απώτερο σκοπό το δικό της κέρδος.

Όπως είπε ο αστρο, κάποιοι δεν επιλέγουν να μην γυρίσουν σε Linux γιατί τα games που παίζουν δεν μπορούν να τα τρέξουν εκεί.

Επίσης όλες οι εταιρείες που σέβονται τον εαυτό τους δεν δρουν με απώτερο σκοπό το δικό τους κέρδος; :p

Και τέλος, στο Steam όταν αγοράζεις ένα παιχνίδι, το έχεις αυτομάτως και σε Mac και σε Linux, οπότε η τιμή του είναι η ίδια και για τις 3 πλατφόρμες. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η τιμή του θα συνεχίσει να καθορίζεται από τον ανταγωνισμό στα Windows...

Link to comment
Share on other sites

Και τέλος, στο Steam όταν αγοράζεις ένα παιχνίδι, το έχεις αυτομάτως και σε Mac και σε Linux, οπότε η τιμή του είναι η ίδια και για τις 3 πλατφόρμες. Τι σημαίνει αυτό; Ότι η τιμή του θα συνεχίσει να καθορίζεται από τον ανταγωνισμό στα Windows...

linux δε σημαίνει free παντα...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα τελευταία δύο φίλοι από τη λίστα του Ατμού όταν ξεκίνησαν να παίζουν, βγήκε το μήνυμα (κάτω δεξιά συνήθως) ότι ο ένας έπαιζε Crysis 3 και ο άλλος Playstation 2!

Ξέρουμε τίποτα;

από όσο ξέρω μπορείς να συνδεθείς στο steam μεσω playstation network τουλαχιστον για το portal

http://store.steampowered.com/psn/beginsetup

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=21298]Makam[/MENTION] μπορείς να προσθέσεις στην λίστα παιχνιδιών σου σαν συντομεύσεις και μόνο, οποιοδήποτε εκτελέσιμο θέλεις. Έτσι όταν το τρέχεις από την λίστα θα φαίνεται στους άλλους ότι έχεις τρέξει αυτό το πρόγραμμα/παιχνίδι και μάλιστα θα έχεις και Steam overlay, θα μπορείς δηλαδή με Shift+tab να έχεις όλα τα μενού του Steam, να παίρνεις screenshots με το F12 κτλ... ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.