Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Απ' ότι φαίνεται το Greenlight θα σταματήσει από το νέο έτος:

 

http://www.reddit.com/r/Steam/comments/2pv882/greenlight_closing_january_1st_2015/

 

 

αυτο στη πράξη σημαίνει οτι θα μπορεί πλεον να κυκλοφορει οτιδηποτε σαβούρα απευθειας στο κατάστημα του steam χωρίς το πράσινο φως απο εμάς?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια στιγμή το Greenlight θα σταματήσει, αλλά κι εγώ δε νομίζω ότι είναι έγκυρο το παραπάνω μήνυμα.

 

Το άλλο ενδιαφέρον είναι ότι φημολογείται αύξηση των τιμών στην Ευρώπη με το νέο έτος, οπότε και θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται η φορολόγηση στη χώρα αγοράς, αντί στη χώρα που διατηρεί την έδρα της η επιχείρηση (Valve: Λουξεμβούργο, 3%). Ελπίζω να είναι απλώς φήμες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

αυτο στη πράξη σημαίνει οτι θα μπορεί πλεον να κυκλοφορει οτιδηποτε σαβούρα απευθειας στο κατάστημα του steam χωρίς το πράσινο φως απο εμάς?

Αν όντως κάτι τέτοιο ισχύσει, τότε θα επιστρέψουμε στο προηγούμενο καθεστώς όπου ο εκάστοτε developer επικοινωνεί στη Valve το παιχνίδι του και αυτή επιλέγει αν θα το πουλήσει στο κατάστημα της ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

θα ξεκινήσει να εφαρμόζεται η φορολόγηση στη χώρα αγοράς, αντί στη χώρα που διατηρεί την έδρα της η επιχείρηση (Valve: Λουξεμβούργο, 3%). Ελπίζω να είναι απλώς φήμες.
 Δυστυχώς δεν είναι φήμες. Αυτή η απόφαση αναμένεται να τεθεί σε ισχύ από 01/01/2015 και θα οδηγήσει πολλά online μαγαζιά στο κλείσιμο, μιας και θα είναι αδύνατο να παρακολουθούν 24 διαφορετικά φορολογικά καθεστώτα. Περισσότερα: http://www.theregister.co.uk/2014/12/17/eu_vat_law_could_kill_off_thousands_of_online_businesses/
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 Δυστυχώς δεν είναι φήμες. Αυτή η απόφαση αναμένεται να τεθεί σε ισχύ από 01/01/2015 και θα οδηγήσει πολλά online μαγαζιά στο κλείσιμο, μιας και θα είναι αδύνατο να παρακολουθούν 24 διαφορετικά φορολογικά καθεστώτα. Περισσότερα: http://www.theregister.co.uk/2014/12/17/eu_vat_law_could_kill_off_thousands_of_online_businesses/

 

Αυτό σίγουρα δεν είναι φήμη, γι αυτό το έγραψα ως αιτία της πιθανολογούμενης αύξησης. ;)

 

Η Valve όμως πουλάει ήδη ακριβότερα από τους περισσότερους, οπότε ακόμη και με την μείωση του κέρδους της λόγω ΦΠΑ μπορεί να κρατήσει σταθερές τιμές. Δυστυχώς πάντως, φημολογείται είναι ότι θα αλλάξουν οι τιμές στις περιοχές EU1/EU2, ίσως κατά το μέσο όρο των ΦΠΑ στις χώρες που περιλαμβάνονται στην κάθε ζώνη...  :angry:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα δεν είναι φήμη, γι αυτό το έγραψα ως αιτία της πιθανολογούμενης αύξησης. ;)

 

Η Valve όμως πουλάει ήδη ακριβότερα από τους περισσότερους, οπότε ακόμη και με την μείωση του κέρδους της λόγω ΦΠΑ μπορεί να κρατήσει σταθερές τιμές. Δυστυχώς πάντως, φημολογείται είναι ότι θα αλλάξουν οι τιμές στις περιοχές EU1/EU2, ίσως κατά το μέσο όρο των ΦΠΑ στις χώρες που περιλαμβάνονται στην κάθε ζώνη...  :angry:

 

Μήπως τότε να τις αλλάξουν και κατά τα μέσο όρο των μισθών στις χώρες που περιλαμβάνονται κάθε στη ζώνη? ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό σίγουρα δεν είναι φήμη, γι αυτό το έγραψα ως αιτία της πιθανολογούμενης αύξησης. ;)

 

Η Valve όμως πουλάει ήδη ακριβότερα από τους περισσότερους, οπότε ακόμη και με την μείωση του κέρδους της λόγω ΦΠΑ μπορεί να κρατήσει σταθερές τιμές. Δυστυχώς πάντως, φημολογείται είναι ότι θα αλλάξουν οι τιμές στις περιοχές EU1/EU2, ίσως κατά το μέσο όρο των ΦΠΑ στις χώρες που περιλαμβάνονται στην κάθε ζώνη...  :angry:

 

 

Μήπως τότε να τις αλλάξουν και κατά τα μέσο όρο των μισθών στις χώρες που περιλαμβάνονται κάθε στη ζώνη? ;)

 

Έχω την εντύπωση ότι το EU1/EU2 δύσκολα θα παραμείνουν και αυτό γιατί υπάρχουν 28 χώρες στην ΕΕ

Σύμφωνα με τα γραφόμενα, οι φόρος θα εισπράτεται από κάθε χώρα ξεχωριστά,

Αυτό καθιστά την ύπαρξη μόνο 2 regions (στο Steam) δύσκολη (όχι αδύνατη) στη λογιστική παρακολούθηση.

Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς κανένα κουπόνι που δε θα χρησιμοποιήσει για Football Manager 2015 -50% ή περισσότερο; Μου το ζήτησαν για δώρο και προσπαθώ να αποφύγω να φτιάξω καινούριο λογαριασμό σε μαγαζιά που το έχουν >50% off...

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά δε βλέπω το λόγο της παρεξήγησης. ;) 

 

Και η μια οπτική και η άλλη είναι βάσιμες. Πρσωπικά το θεωρώ υπερβολή, αλλά δε θα τον στείλω και στο απόσπασμα. Καθένας διατηρεί το δικαίωμα να ξοδεύει τα λεφτά του με όποιον τρόπο θέλει κι εγώ διατηρώ το δικαίωμα να κρίνω αυτόν τον τρόπο. :T:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση, αλλά δε βλέπω το λόγο της παρεξήγησης. ;)

 

Και η μια οπτική και η άλλη είναι βάσιμες. Πρσωπικά το θεωρώ υπερβολή, αλλά δε θα τον στείλω και στο απόσπασμα. Καθένας διατηρεί το δικαίωμα να ξοδεύει τα λεφτά του με όποιον τρόπο θέλει κι εγώ διατηρώ το δικαίωμα να κρίνω αυτόν τον τρόπο. :T:

 

Εξακολουθώ να διαφωνώ. Το πως ξοδεύει κάποιος τα λεφτά του είναι όντως προσωπικό θέμα.

Αν αυτό που κάνει, είτε ο συγκεκριμένος είτε ο οποιοσδήποτε, δεν σε αφορά και δεν σε επηρεάζει, δεν βλέπω τον λόγο της κριτικής.

 

Πρσωπικά το θεωρώ υπερβολή

 

Μπορείς να το συζητήσεις, να το αναφέρεις, να καταθέσεις την δική σου άποψη,

κάνοντας όμως κριτική, υποδεικνύεις έμμεσα ότι εσύ είσαι σωστός και αυτός λάθος.

Link to comment
Share on other sites

κάνοντας όμως κριτική

 

Οποιοσδήποτε εκτίθεται δημόσια πρέπει να είναι έτοιμος να δεχθεί κριτική.

Το αυτό ισχύει για τον τύπο στο link, για εμένα, για εσένα, για τον acct.

 

Πάντως δεν μπήκαμε σπίτι του να τον πιάσουμε με τα εσώρουχα, το (δημόσιο) προφίλ του στο Steam είδαμε.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Άλλο προσωπική άποψη και άλλο κριτική.

 

Βλέποντας το δημόσιο προφίλ κάποιου και λέγοντας κάτι σαν:

 

"Μου αρέσει", "Δεν μου αρέσει", "Εγώ δεν θα το έκανα αυτό"

 

είναι αποδεκτό (από μένα). Εκφράζεις τη θέση σου / άποψή σου για αυτό που βλέπεις.

 

Λέγοντας όμως ότι "Δεν έχει μυαλό" βλέποντας το δημόσιο προφίλ...

Link to comment
Share on other sites

Ας πούμε 8 λεπτά η κάρτα. Άρα 0.8 ευρώ για κάθε level του badge. 0.8 x 2900 levels = 2320 ευρώ (του χάρισα και μερικά levels)

 

Συγνώμη αλλά αν όντως τα αγόρασε από το market τότε αυτός ο άνθρωπος είναι ο ορισμός του "more money than sense".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν και καταλαβαίνω την κριτική ίσως διαφεύγει σε μερικούς ότι υπάρχει κόσμος που δεν τον ενδιαφέρουν τα χρήματα. Ο τύπος μπορεί να βγάζει 3000€ μέσα σε μία ώρα χωρίς καν να ιδρώσει. Άρα δεν του είναι τίποτα κάτι τέτοιο. Δε σημαίνει ότι είναι βλάκας ή δεν έχει λογική. Λεφτά για "πέταμα" έχει. Άλλοι τη βρίσκουν με το να σκάνε τόσα για μία ζάντα στο αμάξι τους και νιώθουν ξεχωριστοί. Αυτός έχει το μεγαλύτερο lvl στο Steam και γουστάρει.

 

Προφανώς όμως εφόσον είναι δημόσιο προφίλ, μπορούμε να τον σχολιάσουμε όπως θέλουμε :p

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άλλο προσωπική άποψη και άλλο κριτική.

 

Λέγοντας όμως ότι "Δεν έχει μυαλό" βλέποντας το δημόσιο προφίλ...

Δεν είπα πουθενά ό,τι γράφεις. Είπα απλά ότι όσο μυαλό και να έχει, έχει περισσότερα λεφτά, όπως θα έλεγα και για οποιονδήποτε άλλο ξόδευε με πολύ συντηρητικούς υπολογισμούς >$1500 απλά για να αλλάξει έναν αριθμό κάτω από το σηματάκι.

 

Μάλιστα το έκανα περιπαικτικά, χωρίς να μπω στη διαδικασία να συζητήσω τις σοβαρές προεκτάσεις του θέματος -που υπάρχουν- ακριβώς για να μην αναλωθούμε σε αυτή τη συζήτηση. Η προσωπική μου άποψη, περιπαικτικά εκφρασθείσα, είναι ότι πρόκειται για επιπόλαιη σπατάλη. Δε χρειάζεται να τη συμμεριστεί κανείς.

 

Αν θέλεις να συνεχίσουμε τη συζήτηση, πολύ ευχαρίστως, αλλά αισθάνομαι ότι το φλέγον θέμα είναι άλλο: κατά πόσο η Valve στοχεύει ακριβώς στην εκμετάλλευση μικρών ή μεγάλων καταναγκασμών, αν πραγματικά είσαι ιδιοκτήτης του εικονικού προϊόντος που αγοράζεις με τόσα λεφτά και ποιες εναλλακτικές έχεις στην περίπτωση που η πολιτική της αποδειχτεί καταχρηστική...  :mellow:

Λεφτά για "πέταμα" έχει. 

Αυτό ακριβώς είναι το νόημα της έκφρασης... Λες να πέσαμε θύματα "γλωσσικού φράγματος" (σ.τ.μ. language barrier);  :bleh:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.