Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Sorry, για την καθυστερημένη απάντηση, blame it on google  :p

 

 

 

Το θέμα έχει πολλή μεγάλη έκταση για να το αναπτύξουμε εδώ.

Σε γενικές γραμμές, προβλέπω ότι θα υπάρξουν κι άλλοι περιορισμοί στο cross-region trading.

Ο νέος περιορισμός των 30 ημερών είναι απλά ένα ημίμετρο. Όποιος θέλει να το κάνει, τα καταφέρνει.

Εκείνο που είναι όντως πιο δύσκολο τώρα, είναι το άνοιγμα των πολλαπλών πακέτων (4-pack και πάνω).

Προσωπικά, πήρα πολλά παιγνίδια σε αυτές τις εκπτώσεις, ακόμα και με τον περιορισμό των 30 ημερών.

 

Τελικά του το ξεκλείδωσαν, αλλά χωρίς καμία παραδοχή σφάλματος. Typical Steam support...

 

Δεν νομίζω ότι υπήρχε σφάλμα. Ήταν εσκεμμένη κίνηση.

Βέβαια τον ξεκλείδωσαν μετά το πάρτυ (των εκπτώσεων), όπως συνέβη και με μερικούς άλλους λογαριασμούς που γνωρίζω.

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να είμαι σαφής, σαν "σφάλμα" εννοούσα την απάντηση ότι απαγορεύεται εξ' ορισμού το cross-region trading. Απ' ότι είδα και στη συζήτηση που έγινε, ο περιορισμός μάλλον ήταν αυτοματοποιημένος, και θα αυτο-αναιρούταν μετά από λίγο - το λάθος του Ρώσου είναι ότι επικοινώνησε με support.

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα μπήκα να ξαναδώ τη φόλα που λέγεται MS Flight - ένα παιχνίδι που σακάτεψαν από το σχεδιασμό του κατατέμνοντάς το σε δεκάδες DLC και μετά το σκότωσαν άδοξα, παρότι παρουσιαζόταν ως ο διάδοχος του MSFS. Αντίστοιχα πέταξαν στα σκουπίδια το Age of Empires Online.

 

Τελικά ήταν ευτυχής συγκυρία ότι το MSFS δεν κυκλοφόρησε ποτέ στο GFWL, γιατί υποψιάζομαι ότι και κείνο θα είχε καταλήξει στο καλάθι των σκουπιδιών. Καλά νέα τα παραπάνω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα το αφήσω εδώ αυτό, αν και αγνοώ το αν έχει κάποια αξία.

Αν τίποτα παραβιάζει κανέναν κανονισμό του Steam, ας το διαγράψει κάποιος

 

Unlock All Steam Trading Cards in 2 Minutes? | eTeknix

http://www.youtube.com/watch?v=IObQ74dSjGQ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είδα το βίντεο, αλλά ξέρω το πρόγραμμα. Αν ακολουθήσουμε εντελώς ευλαβικά τη διατύπωση, ενδέχεται -υπό προϋποθέσεις- να παραβιάζει τον όρο που λέει:

You may not use Cheats, automation software (bots), mods, hacks, or any other unauthorized third-party software, to modify or automate any Subscription Marketplace process.

 

Πρέπει να το τραβήξεις πάρα πολύ από τα μαλλιά όμως για να φανταστείς ότι είχαν αυτό κατά νου. Ο καθένας είναι ελεύθερος να αποφασίσει αν θέλει να το ρισκάρει.

 

Σε κάθε περίπτωση, με το να το λογοκρίνουμε δε βοηθάμε. Έχω μπόλικα επιχειρήματα και για τις δύο πλευρές. Αν κάποιος θέλει να το συζητήσουμε, εδώ είμαστε.

 

Πάντως, έχετε υπόψη ότι δεν κόπτονται πάντα οι ποινές να προβλέπονται από τους όρους χρήσης...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά πάντως γνωρίζουν, υπάρχει και γκρουπ στο steamcommunity για το εν λόγω πρόγραμμα. Επίσης υποψιάζομαι ότι η ανίχνευση του είναι εξαιρετικά εύκολη.

 

Ποιά θα μπορούσε να ταν η χειρότερη ποινή που θα μπορούσε να πέσει; νομίζω account ban είναι πολύ βαρύ.. το πολύ πολύ να σου αφαιρέσουν τις κάρτες...

Link to comment
Share on other sites

Η ανίχνευση λογικά είναι εφικτή μόνο από το μοτίβο των εκτελέσεων διαδοχικών παιχνιδιών με συγκεκριμένη σειρά και διάρκεια. Εκτός βέβαια αν ελέγχουν και τα προγράμματα που εκτελούνται, που δεν είναι και τόσο απίθανο.

Πάντως κι εγώ έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ζήτημα που θα δικαιολογούσε τον πλήρη αποκλεισμό του λογαριασμού, ακόμη κι αν μια μέρα αποφάσιζαν να το κυνηγήσουν.

Να θυμίσω όμως ότι όταν κυνήγησαν το idling, διέγραψαν αναδρομικά πάρα πολλά αντικείμενα και απενεργοποίησαν λογαριασμούς.

Link to comment
Share on other sites

Με άλλα λόγια βρήκαν ένα τρόπο να αδειάσουν την "αγορά" από κάρτες και λοιπά αντικείμενα για να ανεβάσουν την αξία τους.

 

Valve. We used to make games. Now we make money.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@acct, Καμιά ιδέα για το τί ήταν αυτή η "τρύπα"; Θα έχει πλάκα να το ακούσω, αν το ξέρεις.

 

Τουλάχιστον ας το φτιάξουν γρήγορα, να πάρουμε τα εμβλήματα, να τελειώνουμε με την υπόθεση και να περιμένουμε υπομονετικά το Christmas sale.. Το lvl 3 badge θέλει να κερδίσεις σε κάποιο auction' αδύνατο μου φαίνεται. Έτσι κι αλλιώς την Valve αφορά και όχι τον καταναλωτή. Δύσκολο να κερδίσεις κάτι ουσιαστικής αξίας.

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι, δεν έψαξα λεπτομέρειες, απλά διάβασα ότι υπήρχε τρόπος να "αντιγράφονται". Ε, δε θέλει και πολύ έτσι και μαθευτεί... Φαντάζομαι ότι όλο και θα έχουν εμφανιστεί περισσότερες πληροφορίες πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Είναι offtopic, αλλά μια και είναι το θέμα που παρακολουθώ συχνότερα,

κκ admino-moderators γιατί σταμάτησαν τα email notifications για την δημοσίευση νέων απαντήσεων ?

 

Μήπως δεν κάνω κάτι σωστά ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.