Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

On 3/20/2016 at 0:22 PM, wolves said:

copy paste πρωτα.

Μετα delete απο το steam το παιχνιδι.

Μετα θα το κανεις add παλι και θα επιλεξεις το δισκο που εχεις κανει το copy paste και θα βρει τα αρχεια πριν αρχισει το download και θα εισαι κομπλε.

 

24 minutes ago, artyom said:

Δημιουργώ desktop shortcut και μου φτιαχνει ενα αρχεo url.Καντε λιγο μια δοκιμη γιατι οσες λυσεις βρήκα, δε μου ελυσαν το προβλημα.

 

Δεν θα χαρακτηρίσω τις παραπάνω λύσεις, αν σας βολεύουν, αλλά...

 

Η λύση που χρησιμοποιώ λέγεται  symbolic links.

 

Προσφέρεται (δωρεάν) από το Λειτουργικό Σύστημα και είναι διαθέσιμη σε Windows και σε (εκδόσεις του) Linux.

 

Έκανα την τυπική εγκατάσταση του Steam στον δίσκο του συστήματος (C:)

 

Δημιούργησα ένα φάκελο στον δίσκο D: με όνομα "D:\GAMES"

 

Αντέγραψα τα περιεχόμενα του "C:\Program Files\Steam\steamapps\common" στον φάκελο "D:\GAMES"

 

Διέγραψα τον φάκελο "C:\Program Files\Steam\steamapps\common"

 

Δημιούργησα ένα link (junction point) από το "D:\GAMES" στο "C:\Program Files\Steam\steamapps\common"

 

mklink  /J  "C:\Program Files\Steam\steamapps\common" "D:\GAMES" 

ή

mklink  /J  "C:\Program Files (χ86)\Steam\steamapps\common" "D:\GAMES" 

 

Ξεκίνησα το Steam και συνεχίζω να το λειτουργώ χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Από τεχνική άποψη, η λειτουργία είναι διαφανής προς τον χρήστη και την εφαρμογή.

Κάθε φορά που ο χρήστης ή η εφαρμογή ζητάει ζητάει δεδομένα από το "C:\Program Files\Steam\steamapps\common",

το Λ/Σ παρουσιάζει τα δεδομένα από το "D:\GAMES".

 

Πιστεύω ότι αξίζει να πειραματιστείτε και να εκμεταλευτείτε τις δυνατότητες των symbolic links.

 

Αν εφαρμόσετε τα παραπάνω, o φάκελος "C:\Program Files\Steam\steamapps\common" θα "φαίνεται" όπως στην εικόνα:

 

http://i.imgur.com/ZDNi7WT.jpg

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες συμβουλευτείτε το παρακάτω άρθρο:

 

http://www.howtogeek.com/howto/16226/complete-guide-to-symbolic-links-symlinks-on-windows-or-linux/

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργες λύσεις και τα 2 κλικ γινονται 22 για τη δημιουργια shortcuts.

Ελπιζω να λυθει ο default τροπος.Επειδη το παραπανω το θεωρω too much για κατι τοσο απλο, βρήκα ενα program το steamurlconverter,δεν εχει install, το τρεχεις και σου δημιουργει το shortcut που θελεις.Ευχαριστω για οποια βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως θυμίζω ότι μπορείτε να έχετε Steam Library σε παραπάνω από έναν δίσκους και να ρωτάει κάθε φορά σε ποιον θέλετε να εγκαταστήσετε το παιχνίδι. Για μετακινήσεις, ισχύουν τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
πριν 12 ώρες, το μέλος inetus3r έγραψε:

Τρελό κάψιμο, ειδικά με nvidia B)

 

 

DOOM_NVIDIA.jpg

Ειχα για καποιο λογο τους 361.91. Και κολλουσε σε αυτο το screen. Με τους τελευταιους δε κολλαει εδω, το βγαζει και ισα που προλαβαινεις να διαβασεις τις 2 πρωτες γραμμες. Αλλα μιλαμε για αστεια πραγματα :p 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, LocoDiceGR said:

Γιατι δεν βλεπω paysafe στο στεαμ?

Για να βαλω?

Μου στειλανε μια απο ισπανια. 

 

Ουτε στο kinguin βλεπω επιλογη. 

Μάλλον τους είπες ότι είσαι... από Ελλάδα :p

 

Από τον Οκτώβρη του 2015 τα sites που δέχονται την Paysafe είναι περιορισμένα. Δες το επίσημο site τους για ενημέρωση.

 

Πριν από τα capital controls, προσπάθησα να βάλω στο Steam μια Paysafe από Πορτογαλία, αλλά δεν τα κατάφερα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, inetus3r said:

Μάλλον τους είπες ότι είσαι... από Ελλάδα :p

 

Από τον Οκτώβρη του 2015 τα sites που δέχονται την Paysafe είναι περιορισμένα. Δες το επίσημο site τους για ενημέρωση.

 

Πριν από τα capital controls, προσπάθησα να βάλω στο Steam μια Paysafe από Πορτογαλία, αλλά δεν τα κατάφερα.

οποτε παει χαμενη η καρτα? 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, LocoDiceGR said:

οποτε παει χαμενη η καρτα? 

 

Τα sites που ανέφερες δεν δέχονται πλέον paysafe κάρτες από Ελλάδα.

 

Από την εμπειρία μου με την Πορτογαλέζικη κάρτα, έχω μείνει με την εντύπωση ότι δεν είναι δυνατή η χρήση της κάρτας paysafe από χώρα διαφορετική από αυτή της έκδοσής της.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες βρηκα αυτο το αρθρο http://www.pcgamer.com/four-utilities-to-optimize-your-steam-client/ δοκιμασα το Steam cleaner και βρηκε

και καθαρισε 2,5GB !!! σκουπιδια. Περα απο αυτο μετα απο restart κτλ ολα τα παιχνιδια δουλευουν κανονικα γιατι φιλος ειχε τις αποριες του

στο κατο ποσο ειναι εμπιστο το προγραμμα. Ολα καλα.

Έγινε επεξεργασία από Proteas
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Είμαι περίεργος, κρατάει κατάλογο των αρχείων που διαγράφει; Θα είχε ενδιαφέρον να ρίξουμε μια ματιά.

 

Έχε υπόψη ότι μπορεί όντως κάποια παιχνίδια να εγκαθιστούν 20 διαφορετικές εκδόσεις του DirectX, αλλά όντως τις χρειάζονται (https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=9974-PAXN-6252). Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με το C++ Redist, αν και όχι στον ίδιο βαθμό.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πες το τυχη πριν καμια βδομαδα φιλος με εβαλε και δοκιμασα ενα εργαλειο seeding για το bf4 το οποιο και κρασαρε την πρωτη φορα, μου εδωσε αυτο το προγραμμα το οποιο

http://www.chip.de/downloads/All-in-One-Runtimes_37449838.html (προσοχη αν καποιος το κανει εγκατασταση στα επιμερους προγραμματα που παει να βαλει) βαζει ολα τα Runtimes που χειαζεται ο υπολογιστης μας αυτοματα και ασχετα απο ποιες εκδοσεις εχεις θα τις περασει ολες + DirectX, java, flash και πολλα ακομα.

 

Οσο για το steam cleaner βγαζει καταλογο τι παει να σβησει δεν ειδα αν μπορω να τον κρατησω και εμενα απλα δεν μου εσβηνε απο το bad company 2 καποια

αρχεια ενω απο αλλο φιλο το far cry 3, αλλα οταν σου λεει τι δεν μπορει να βγαλει μπορεις να το κανεις manual. Στην περιπτωση μου δεν εσβηνε 1.7mb :)

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Proteas said:

Πες το τυχη πριν καμια βδομαδα φιλος με εβαλε και δοκιμασα ενα εργαλειο seeding για το bf4 το οποιο και κρασαρε την πρωτη φορα, μου εδωσε αυτο το προγραμμα το οποιο

All in One Runtimes - Download - CHIP (προσοχη αν καποιος το κανει εγκατασταση στα επιμερους προγραμματα που παει να βαλει) βαζει ολα τα Runtimes που χειαζεται ο υπολογιστης μας αυτοματα και ασχετα απο ποιες εκδοσεις εχεις θα τις περασει ολες + DirectX, java, flash και πολλα ακομα.

 

Οσο για το steam cleaner βγαζει καταλογο τι παει να σβησει δεν ειδα αν μπορω να τον κρατησω και εμενα απλα δεν μου εσβηνε απο το bad company 2 καποια

αρχεια ενω απο αλλο φιλο το far cry 3, αλλα οταν σου λεει τι δεν μπορει να βγαλει μπορεις να το κανεις manual. Στην περιπτωση μου δεν εσβηνε 1.7mb :)

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=5254395&postcount=97

 

Υπαρχει και αυτο στο guru3d, λιγα ατομα το ξερουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/21/2016 at 3:11 PM, inetus3r said:

Τα sites που ανέφερες δεν δέχονται πλέον paysafe κάρτες από Ελλάδα.

 

Από την εμπειρία μου με την Πορτογαλέζικη κάρτα, έχω μείνει με την εντύπωση ότι δεν είναι δυνατή η χρήση της κάρτας paysafe από χώρα διαφορετική από αυτή της έκδοσής της.

 

 

 

 

Το G2A την δεχτηκε τελικα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.