Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Ξέχασες το καλύτερο:

http://cdn.steamcommunity.com/economy/emoticon/steamsalty

 

:D

 

Νομίζω υπάρχουν στο akamai και με κατάληξη png κάπου (οπότε θα φαίνονται κανονικά εδώ), αλλά θα πρέπει να τα ψάξω αργότερα.

 

Apo taxitis :)

Link to comment
Share on other sites

Έχει καταφέρει κανείς να κάνει αγορά απο steam, humblebundle, kinguin-g2a κτλ; Ρωτάω γιατί πριν λίγες μέρες ακούστηκε ότι είχαν ανοίξει οι συναλλαγές με το εξωτερικό, αν και με όριο για κάθε τράπεζα. Εγώ πάντως δοκίμασα πολλές φορές μέσω paypal αλλά και απευθείας με την κάρτα (eurobank prepaid) χωρίς επιτυχία.

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κανέναν που να τα έχει καταφέρει με paypal.

 

Δεν είναι αδύνατο να γίνει, αλλά λόγω των καιρών, δεν μπορώ να επεκταθώ ;)

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

Απλά μας κάνεις teasing δηλαδή;

 

Όχι, βέβαια. Δεν είχα / έχω τέτοια διάθεση.

 

Ειδικά εσύ, αν καλοσκεφθείς το πως δουλεύει το PP, είμαι σίγουρος θα καταλάβεις τι εννοώ.

 

Δεν ξέρω τελικά τι έκανες, αλλά είτε σκεφτόσουν είτε τελικά χρησιμοποιήσες το 2ο τρόπο λειτουργίας του.

 

Όχι αυτόν με την πιστωτική / χρεωστική κάρτα ;)

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ:

 

Πηγή: NEWSIT

 

 

Δοκιμάστε κι ενημερώστε εδώ  ;)

 

 

 

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.
2. Πληρωμές ξενοδοχείων.
3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.
4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.
5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).
6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.
7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).
8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

PRstCq1.jpg

 

Στο τηλέφωνο με την τράπεζα για 48 λεπτά :(

 

To Steam δεν είναι στους επιτρεπόμενους παρόχους για internetikες συναλλαγές.

 

Το παράδοξο είναι ότι ΔΕΝ υπάρχει λίστα με επιτρεπόμενους παρόχους,

 

FUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUU

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ:

 

Πηγή: NEWSIT

 

 

Δοκιμάστε κι ενημερώστε εδώ  ;)

 

 

 

11. Μπορώ να χρησιμοποιήσω την πιστωτική, χρεωστική ή/και προπληρωμένη μου κάρτα για να κάνω αγορές στο internet;

ΝΑΙ, χωρίς περιορισμούς, εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα που λειτουργεί στην Ελλάδα.

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,

εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και

για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

1. Αγορές εισιτηρίων αεροπορικών εταιρειών.

2. Πληρωμές ξενοδοχείων.

3. Ενοικιάσεις αυτοκινήτων.

4. Πληρωμές ταξιδίων και μεταφορών.

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).

6. Πληρωμές συνδρομών, για εγγραφή ή ανανέωση συμμετοχής μέλους σε επαγγελματικούς συλλόγους (δικηγορικούς/ ιατρικούς συλλόγους, κ.λπ) ή/και για επιστημονικά και λοιπά έντυπα.

7. Πληρωμή υπηρεσιών εκπαίδευσης (δίδακτρα/ εστίες διαμονής/ συνδρομή βιβλιοθηκών, κ.λπ).

8. Πληρωμή ασφαλιστικών, ιατρικών και φαρμακευτικών εξόδων.

Link to comment
Share on other sites

@filthy_dwarf, διαβασε και τη συνεχεια :p

 

Εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα τηρούν λογαριασμό σε τράπεζα του εξωτερικού, μπορείτε να χρησιμοποιείτε τις κάρτες σας:

μέχρι το όριο που προβλέπει η σύμβασή σας με την τράπεζα,
εντός του ημερήσιου ορίου ποσού το οποίο εγκρίνεται για κάθε τράπεζα ξεχωριστά από την Επιτροπή Εγκρίσεως Τραπεζικών Συναλλαγών, και
για τις ακόλουθες κατηγορίες συναλλαγών:

5. Πληρωμές ψηφιακών παρόχων μουσικού περιεχομένου και εφαρμογών (applications).
Link to comment
Share on other sites

ΠΗΓΗ: Δίπλα

 

ΦΟΒΕΡΗ ΙΔΕΑ: Μία τιμή για όλα τα (ψηφιακά) παιγνίδια

 

 

 

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Δική μου

 

Κι επειδή η βαλβίδα έχει δείξει ότι δεν πολυγουστάρει τις κοινοτικές πολιτικές / οδηγίες αλλά ούτε τις μηνύσεις από την Γ

 

Όλα τα παιγνίδια στα 99,99 ευρώ

 

 

ΥΓ: Δεν αναφέρω για την πειρατεία, λόγω της ευαισθησίας του θέματος

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν τις επικροτώ κι εγώ, οι διαφορετικές τιμές αντιμετωπίζουν ένα υπαρκτό πρόβλημα: την ανισοκατανομή του διαθέσιμου εισοδήματος. Αυτό δεν μπορεί ακόμη να αντιμετωπιστεί "θεσμικά" με τις στρεβλώσεις της ευρωζώνης, πόσο μάλλον έξω από τα σύνορά της. Πολύ φοβάμαι ότι, αν προχωρήσει, μόνο αυξήσεις έχουμε να περιμένουμε στην περιφέρεια.

Link to comment
Share on other sites

Παρότι δεν τις επικροτώ κι εγώ, οι διαφορετικές τιμές αντιμετωπίζουν ένα υπαρκτό πρόβλημα: την ανισοκατανομή του διαθέσιμου εισοδήματος. Αυτό δεν μπορεί ακόμη να αντιμετωπιστεί "θεσμικά" με τις στρεβλώσεις της ευρωζώνης, πόσο μάλλον έξω από τα σύνορά της. Πολύ φοβάμαι ότι, αν προχωρήσει, μόνο αυξήσεις έχουμε να περιμένουμε στην περιφέρεια.

 

Παρόλο που κατά βάση συμφωνώ με την ανισοκατανομή στη θεωρία, η πράξη δεν έχει δείξει το ίδιο.

 

Ο διαχωρισμός της Ευρωπαϊκής ζώνης σε δύο κατηγορίες, EU1 και EU2, δεν έχει καταφέρει να αντιμετωπίσει το πρόβλημα.

 

Αρκετές χώρες με χαμηλά εισοδήματα (βασικό μισθό) έχουν τις ίδιες τιμές με άλλες που έχουν αρκετά μεγαλύτερα εισοδήματα.

 

Θα δούμε από Σεπτέμβρη α) αν θα περάσει η πρόταση και β) με ποιο τρόπο θα υλοποιηθεί.

Link to comment
Share on other sites

Όντως, ίδωμεν. Αλλά αν με τις δύο περιοχές ήδη έχουμε πρόβλημα, φαντάσου να ενοποιηθούν σε μία. Ακόμη κι αν οι νέες τιμές είναι στο μ.ο. των σημερινών EU1/EU2, εμείς μόνο αύξηση έχουμε να περιμένουμε.

 

Ίσως η πιο τίμια αντιμετώπιση είναι του GOG, που προσφέρει τη χαμηλότερη τιμή και δίνει τη διαφορά σε πιστωτικό.

Link to comment
Share on other sites

Από την μία πλευρά είμαστε εμείς, οι καταναλωτές,

 

και από την άλλη είναι μεγάλοι οργανισμοί που τους ενδιαφέρει το κέρδος και όχι η φιλανθρωπία.

 

Ακόμα και στην περίπτωση του GOG, κάποιος αναλαμβάνει τη "διαφορά".

 

Με αυτό το σκεπτικό ήταν το: Όλα τα παιγνίδια στα 99,99 ευρώ

 

Έχουμε δρόμο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου εστειλαν απο Ισπανια μια paysafe (ειχα ξαναβαλει την προηγουμενη βδομαδα χωρις προβλημα)

και σημερα δεν μπορω, μου λεει οτι στην ελλαδα ''ειναι κλειστο το συστημα με λιγα λογια'' αυτη την στιγμη.

υπαρχει καποιος αλλος τροπος να την βαλω? αμα αλλαξω το region πριν βαλω τον κωδικο? θα εχω κανενα προβλημα αργοτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, μου εστειλαν απο Ισπανια μια paysafe (ειχα ξαναβαλει την προηγουμενη βδομαδα χωρις προβλημα)

και σημερα δεν μπορω, μου λεει οτι στην ελλαδα ''ειναι κλειστο το συστημα με λιγα λογια'' αυτη την στιγμη.

υπαρχει καποιος αλλος τροπος να την βαλω? αμα αλλαξω το region πριν βαλω τον κωδικο? θα εχω κανενα προβλημα αργοτερα?

 

Πως το κατάφερες αυτό ?

 

Είχα προσπαθήσει παλαιότερα με Πορτογαλλική, αλλά δεν την δέχτηκε.

 

Τώρα το Paysafe είναι κλειστό, απ΄όσο ξέρω.

 

 

Ας είναι καλά το TARGET2

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.