Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

http://steamed.kotaku.com/valve-is-not-psyched-they-got-an-f-in-customer-service-1691308332

 

"The more important thing is that we don't feel like our customer service support is where it needs to be right now. We think customers are right. When they say our support's bad, our initial reaction isn't to say, 'No, it's actually good. Look at all of this.' It's to say that, no, they're probably right, because they usually are when it comes to this kind of thing. We hear those complaints, and that's gonna be a big focus for us throughout the year. We have a lot of work to do there. We have to do better."

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Steam purchases now refundable for 14 days in the European Union

 

If you are an EU subscriber, you have the right to withdraw from a purchase transaction for digital content without charge and without giving any reason for a duration of fourteen days or until Valve’s performance of its obligations has begun with your prior express consent and your acknowledgment that you thereby lose your right of withdrawal, whichever happens sooner. Therefore, you will be informed during the checkout process when out performance starts and asked to provide your prior express content to the purchase being final.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν πήγες να αγοράσεις κάτι όμως... τότε σου λέει:

 

"By clicking "Purchase" you agree that Valve provides you immediate access to digital content as soon as you complete your purchase, without waiting the 14-day withdrawal period. Therefore, you expressly waive your right to withdraw from this purchase."

 

Απλά το πρόσθεσαν γιατί είναι υποχρεωμένοι. Δε σημαίνει ότι προσφέρουν και την υπηρεσία. ;)

Link to comment
Share on other sites

τι υποχρεωση ειναι αυτη οταν ειναι μονο στα χαρτια;

 

Νομικά τερτίπια ;)

Επίσης, ο περιορισμός της δυνατότητας ανταλλαγής αντικειμένων* των 7 ημερών επεκτάθηκε και σε Trading Cards, Profile Backgrounds, Emoticons   :tomato:

 

*για αντικείμενα που αγοράζονται από το Steam Market.

Έγινε επεξεργασία από inetus3r
Link to comment
Share on other sites

Οι νόμοι της ΕΕ είναι ανώτεροι από τους όρους του Steam.

Δεν είναι καταχρηστικός ο όρος;; Ιδίως για προϊόντα που δεν μπορείς να βρεις αλλού και είσαι αναγκασμένος να τα αγοράσεις από το Steam..

Έγινε επεξεργασία από akis_z80
Link to comment
Share on other sites

Είναι μεγάλη η συζήτηση, αλλά, αν και είναι αμφιλεγόμενη η τακτική που ακολουθεί η Valve, μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν είναι καταχρηστικός ο όρος.

 

Η υποχρέωση για την ενημέρωση σχετικά με το δικαίωμα υπαναχώρησης προκύπτει από την Οδηγία 2011/83/ΕΕ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου. Στο άρθρο 16 αυτής αναφέρονται εξαιρέσεις από το δικαίωμα υπαναχώρησης. Μια εξαίρεση είναι για:

 

ιγ) την προμήθεια ψηφιακού περιεχομένου μη παρεχόμενου πάνω σε υλικό μέσο, εάν η εκτέλεση ξεκίνησε με την προηγούμενη ρητή συγκατάθεση του καταναλωτή και την επιβεβαίωση εκ μέρους του ότι χάνει έτσι το δικαίωμά του υπαναχώρησης.

 

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι η σύμβαση πρέπει να θεωρείται εκτελεσθείσα μετά το κατέβασμα και την εγκατάσταση του ψηφιακού περιεχομένου κι όχι απλά με την καταβολή του τιμήματος. Η Valve διαφωνεί. Τουλάχιστον με την ικανοποίηση της υποχρέωσης να ενημερώνει τους καταναλωτές για το δικαίωμα υπαναχώρησης αποδέχεται την ισχύ των Οδηγιών για την προστασία των ευρωπαίων καταναλωτών.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

τόσο. στο steam ότι κατεβάζεις τόσο πιάνει 

 

 

Ακριβώς. Πχ 14.6 GiB σε μένα.

 

Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω. Αρκετά παιχνίδια τρώνε συμπίεση(δεν έχω ψάξει ακριβώς τι και πως) και κατεβάζεις αρκετά λιγότερα πράγματα. Π.χ. το Payday 2 πιάνει περίπου 17GB αλλά το download ήταν 9κάτι. Το έχω παρατηρήσει και σε αρκετά άλλα παιχνίδια, αλλά δε θυμάμαι τώρα ακριβώς νούμερα, θα το κοιτάξω στο επόμενο να σας πω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εχει ξεφυγει λιγο η φαση με τα terabytes σε μερικες πλατφορμες/games νομιζω...Ειδα μερικα vids απο το team fortress 2 και ειπα ας το δοκιμασω. Αλλα αυτο που ειδα στα βιντεο δεν δικαιολογει 15gb σε καμια περιπτωση. Επισης κατι που παρατηρησα ειναι οτι το steam το ιδιο πιανει 550mb :/ .

Δεν ξερω αν ειναι λογω της διατηρησης συμβατοτητας με linux στα game ή απλα κακη δουλεια του steam.

Link to comment
Share on other sites

@Shadow KnighT,@wolves, μπορεί να έχετε δίκιο, εγώ μεταφέρω τη δική μου εμπειρία. Στην πρώτη εγκατάσταση, ακόμη και texture packs, που κανονικά πρέπει να συμπιέζονται αρκετά, μου έρχονταν ~1:1 (download:install).

 

Σίγουρα πάντως, η καινούρια μορφή ενημερώσεων στο Steam είναι πολύ αποτελεσματική σε differential updates. Δηλαδή οι μεταγενέστερες ενημερώσεις έχουν πολύ μικρό μέγεθος για πολύ μεγάλη αλλαγή στο συνολικό μέγεθος του εγκατεστημένου παιχνιδιού.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.