Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Όχι, εννοώ ότι στο προφίλ μου γράφει ότι έχω και το upgrade to gold!

Δυστυχώς απο λάθος πρέπει να εμφανίζεται. Περιλαμβάνει το δωρεάν DLC "Civ and Scenario Pack - Mongols, Genghis Khan", αλλά όχι το Gold Edition. Λογικά αν δεις τα DLC μέσα στο Steam πρέπει να έχει μόνο το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

good news : μου στειλανε email με προσκληση στο steam beta library sharing

bad news : η ολη διαδικασια ειναι πιο μπελαλιδικη αποσο νομιζα, πρεπει να παω στο πισι του ταδε φιλου μου, να ανοιξω το steam app, να μπω με τα δικα μου στοιχεια και μετα να παω στο settings -> account και να κανω authorize το μπρικι του για να αποκτησει προσβαση στην δικια μου library.

Δεν πειραζει, απο το να υπαρχει καθολου sharing κατι ειναι και αυτο :p

UPDATE :

Εχω κανει authorize 2 υπολογιστες προς το παρων, το main pc σπιτι μου και το pc που εχεις ενας φιλος σπιτι του, αυτο σημαινει πως εαν, οποιοςδηποτε απο τα 203 friends μου παει και μπει σε εναν αυτα τα 2 μηχανηματα με το δικο του steam account θα εχει προσβαση οχι μονο στην δικη του library αλλα και στην δικια μου. επισης με αυτον τον τροπο αποκταω και εγω προσβαση μετα στις δικιες τους :hehe:

Το εχω δοκιμασει σε 2 friends προς το παρων χωρις κανενα προβλημα, μπορουνε ετσι οι φιλοι σου να παιζουν τα παιχνιδια σου απο το δικο σου pc σε περιπτωση που λειπεις απο το σπιτι ή/και να τα παιζουν απο το δικο τους, αρκει και στις 2 περιπτωσεις το μηχανημα ειναι "authorized", μπορεις προς το παρων να κανεις αυτο το πραγμα σε 10 μηχανηματα.

Πιστευω θα λυσει τα χερια αυτο το feature σε πολλους οικογενειαρχες, αφου με λιγη οργανωση δεν θα χρειαζεται να αγορασουν το ιδιο single player παιχνιδι 2 και 3 φορες !

Εννοειται πως οταν παιζεις τα games των αλλων εχεις δικα σου achievements και δικα σου gameplay stats !

Αυτο που προσπαθω να κανω τωρα ειναι να θυμηθω το password ( ή εστω το secret answer :p ) απο ενα παλιο account μου. (Steam Community :: GruntGR)

Γιατι να το κανω αυτο ? γιατι πολυ απλα αμα μπορεσω να κανω sign in εστω και μια φορα με αυτο το account απο το pc μου, μετα οταν θα μπω στο ιδιο pc με το SoF{GR} θα εχω προσβαση στα παιχνιδια του παλιου ! ( RTCW και UT3) ηδη χρειαστηκε να αγορασω 2 φορες counter-strike και half-life γιατι τοσα χρονια δεν υπηρχε sharing !

Πρεπει να κανω και ενα πειραμα καποια στιγμη, θα βαλω τον εναν φιλο μου να μπει απο το ενα authorized pc και τον αλλον απο το 2ο, οπως θα εχουν και οι 2 προσβαση στο library θα τους βαλω να ξεκινησουν το ιδιο παιχνιδι ( πχ το half-life 2 ειναι shared και στους 2 αφου δεν το εχει κανενας τους στην δικια του library )

Ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει, αν φανε πορτα μετα θα τους βαλω να παιξουν διαφορετικο παιχνιδι απο την ιδια library ομως, stay tuned :)

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=2162]GruntGR[/MENTION] ωραίος. Για να μπορείς να συμμετέχεις έπρεπε να γυρίσεις τον client σου στην beta; Οι άλλοι που μπορούν να έχουν πρόσβαση στον authorized υπολογιστή σου πρέπει επίσης να έχουν μπει στο family sharing; Αν ναι, πρέπει και αυτοί να έχουν τον beta client;

Link to comment
Share on other sites

Τον beta client πρεπει να τον εχουν ναι, χωρις αυτον τον client δεν βλεπεις και την επιλογη "Manage Family Sharing & Devices" στο settings -> account

Family Sharing FAQ :: Steam Family Sharing

Στο sharing beta χρειαζεται να εχει λαβει μερος μονο ο "δανειστης" , δηλαδη αυτος που θελει να κανει authorize το ταδε pc :)

Έγινε επεξεργασία από GruntGR
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κανω και ενα πειραμα καποια στιγμη, θα βαλω τον εναν φιλο μου να μπει απο το ενα authorized pc και τον αλλον απο το 2ο, οπως θα εχουν και οι 2 προσβαση στο library θα τους βαλω να ξεκινησουν το ιδιο παιχνιδι ( πχ το half-life 2 ειναι shared και στους 2 αφου δεν το εχει κανενας τους στην δικια του library )

Ειμαι περιεργος να δω τι θα γινει, αν φανε πορτα μετα θα τους βαλω να παιξουν διαφορετικο παιχνιδι απο την ιδια library ομως, stay tuned :)

Αν δεν απατώμαι, ο πρώτος που το ξεκίνησε θα πρέπει να ενημερωθεί ότι έχει 5' για να βγει από το παιχνίδι ή να το αγοράσει, ως ο δεύτερος να ήσουν εσύ.

Γενικά έχει κι άλλα θεματάκια. Πχ. δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια που έχουν κι άλλοι φίλοι σου, ακόμη κι αν τα έχεις αγοράσει, αν κάποιος από αυτούς παίζει ένα παιχνίδι μέσω διαμοιρασμού.

Για το καλαμπούρι, μια περιγραφή από τις πολλές:

At the moment one of my friends (Friend A) is playing Tropico 3 which is being shared by Friend B. Friends B,C and D all have Bioshock 2 which is the game I want to be playing but because I downloaded it presumably from Friend B according to Steam I am unable to play it until Friend A stops dictating Cuba. This is even more annoying because most games owned by Friends C and D are owned by Friend B as well.

In short if Friend A is playing any game that Friend B owns then I am only able to play the two games that Friend C has that Friend B doesn't if I want to play a shared game.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν απατώμαι, ο πρώτος που το ξεκίνησε θα πρέπει να ενημερωθεί ότι έχει 5' για να βγει από το παιχνίδι ή να το αγοράσει, ως ο δεύτερος να ήσουν εσύ.

Γενικά έχει κι άλλα θεματάκια. Πχ. δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια που έχουν κι άλλοι φίλοι σου, ακόμη κι αν τα έχεις αγοράσει, αν κάποιος από αυτούς παίζει ένα παιχνίδι μέσω διαμοιρασμού.

Για το καλαμπούρι, μια περιγραφή από τις πολλές:

Δηλαδή πρέπει να βρούμε έναν "καλό" φίλο και πολλούς μπατίρηδες? Α, και χρόνο να παίξουμε :jester:

Link to comment
Share on other sites

Γενικά έχει κι άλλα θεματάκια. Πχ. δεν μπορείς να παίξεις παιχνίδια που έχουν κι άλλοι φίλοι σου, ακόμη κι αν τα έχεις αγοράσει, αν κάποιος από αυτούς παίζει ένα παιχνίδι μέσω διαμοιρασμού.

Για το καλαμπούρι, μια περιγραφή από τις πολλές:

Κάτσε γιατί με μπέρδεψε το παράδειγμα σου. Ο τύπος δεν μπορεί να παίξει Bioshock 2 με τους C και D φίλους του επειδή ο Α φίλος του παίζει μέσω family sharing το Tropico από το library του φίλου Β;

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε γιατί με μπέρδεψε το παράδειγμα σου. Ο τύπος δεν μπορεί να παίξει Bioshock 2 με τους C και D φίλους του επειδή ο Α φίλος του παίζει μέσω family sharing το Tropico από το library του φίλου Β;

Εν ολίγοις, ναι. Το Steam κάποιες φορές δεν μπορεί να ξεχωρίσει παιχνίδια που έχεις αγορασμένα ο ίδιος από άλλα που έχεις μέσω κοινόχρηστης βιβλιοθήκης. Φαίνεται ότι δίνει προτεραιότητα στα τελευταία.

Οπότε:

Ο Α παίζει ένα παιχνίδι του Β. Ο Χ δεν μπορεί να παίξει άλλο παιχνίδι που έχει και ο Β με τους Γ και Δ, γιατί το Steam νομίζει ότι πρέπει να το φορτώσει από τον Β, ο οποίος ήδη μοιράζει ένα άλλο παιχνίδι στον Α.

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα δεν είναι καθόλου κακή. Η προσομοίωση του νερού και της λάσπης είναι πολύ προσεγμένη. Αλλά πριν δω λίγο περισσότερες λεπτομέρειες για το gameplay, κρατάω πισινή. :)

Και μια άλλη ιδέα. Μήπως να κάνουμε και κανένα χωριστό θέμα για ενδιαφέροντα παιχνίδια που πετυχαίνουμε στο Greenlight ή/και σε Early Access;

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=22279]acct[/MENTION] έχει demo στο site τους, δε γνώριζω αν το έχεις στο οποίο έχουν βγει μπόλικα mods, προσωπικά το έχω χωρίς mods ακομα και μου φαίνεται αρκετά καλό και απολαυστικό,αυτό το σπινιάρισμα με 10 πόντους λάσπη πάντα το λάτρευα. :p

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα δεν είναι καθόλου κακή. Η προσομοίωση του νερού και της λάσπης είναι πολύ προσεγμένη. Αλλά πριν δω λίγο περισσότερες λεπτομέρειες για το gameplay, κρατάω πισινή. :)

Και μια άλλη ιδέα. Μήπως να κάνουμε και κανένα χωριστό θέμα για ενδιαφέροντα παιχνίδια που πετυχαίνουμε στο Greenlight ή/και σε Early Access;

+1 για ξεχωριστό τοπικ για Greenlight

http://www.thelab.gr/gaming/steam-greenlight-127673.html

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τώρα βλέπουμε τι hardware έχει επιλέξει η Valve να βάλει στο σπίτι μας.

Ορίστε και ένα από τα σχέδια που δεν πέρασε στην επόμενη φάση:

http://www.thelab.gr/gaming/castar-to-systima-vr-pou-aperripse-i-127702.html#post1063572356

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ήμουν και εγώ στο Family Sharing Beta αλλά δεν το ήξερα αφού δεν μου είχε έρθει κανένα email! Το τσέκαρα σήμερα γιατί ήρθε σε ένα φίλο που είχε μπει στο group αρκετά μετά από εμένα. Η επιλογή Family Sharing είναι στα settings για όσους ενδιαφέρονται.

Ήδη κάναμε μεταξύ μας authorize και μένει να πάμε σπίτι να δοκιμάσουμε πως παίζει. Αν έχεις κάνει authorize ένα PC και κάνει login κάποιος άλλος σε αυτόν, βλέπει όλα τα παιχνίδια σου που ΔΕΝ έχει ο ίδιος σε μια έξτρα λίστα στην library.

14 έξτρα παιχνίδια σε μένα από τη λίστα του, 492 έξτρα στη δική του από εμένα :p

Μπορείς να κάνεις Authorize/Deauthorize κατά βούληση και να έχεις μέχρι 10 PC authorized ταυτόχρονα.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.