Jump to content



Τα πάντα για το Steam (Πληροφορίες, Νέα, Προσφορές, Προβλήματα)


Recommended Posts

Συνοψίζοντας...

Το Steam OS αφαιρει το OS Overhead, το Mantle αφαιρει το API Overhead.

Ο συνδυασμος των δυο θα απογειωσει την πλατφορμα σε εξωγηινα επιπεδα...

Πρωτη φορα φαινεται πως το PC αλλαζει "gen"...

Ηδη το L4D2 ειναι 10% πιο γρηγορο στο Linux (σε OpenGL vs OpenGL Windows) και 15% πιο γρηγορο σε σχεση με το DirectX. Θα μου πεις ειναι της Valve. OK, αυτο δεν σημαινει οτι η δυνατοτητα δεν ειναι εκει.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=28647]artyom[/MENTION] καλό θα ήταν να είναι έτσι, αλλά εγώ πάλι πιστεύω ότι θα είναι απλά ένα mini-PC που θα τρέχει το Steam OS το οποίο θα κάνει τα πάντα που λες εκτός από το να τρέχει τα παιχνίδια. Αντ' αυτού θα τα streamάρει εκμεταλλευόμενο την υπολογιστική ισχύ του κυρίως PC σου. Όπως το nVIDIA Shield πχ.

Άρα δεν σε ενδιαφέρει να παίζουν τα παιχνίδια στο Linux εγγενώς, αρκεί να γίνονται streamed στο SteamBox = miniPC σου που θα έχεις στο σαλόνι συνδεμένο με την τηλεόραση. :)

Συμφωνώ κι επαυξάνω :D

Το όνομα του "νέου" λειτουργικού, σε αυτή τη φάση έπρεπε να είναι: st®eamOS :o

Link to comment
Share on other sites

Συνοψίζοντας...

Το Steam OS αφαιρει το OS Overhead, το Mantle αφαιρει το API Overhead.

Ο συνδυασμος των δυο θα απογειωσει την πλατφορμα σε εξωγηινα επιπεδα...

Πρωτη φορα φαινεται πως το PC αλλαζει "gen"...

Ηδη το L4D2 ειναι 10% πιο γρηγορο στο Linux (σε OpenGL vs OpenGL Windows) και 15% πιο γρηγορο σε σχεση με το DirectX. Θα μου πεις ειναι της Valve. OK, αυτο δεν σημαινει οτι η δυνατοτητα δεν ειναι εκει.

Επειδή έχω ζήσει παλαιότερες εποχές του gaming, που δεν υπήρχε τίποτα άλλο παρά direct-access-to-the-hardware

θα περιμένω να δω την υλοποίηση.

Εκτός αν όλα τα "ατμόκουτα" έχουν την ίδια κάρτα γραφικών.

Κι όσο αφορά το OS overhead, οι τελευταίες διανομές ubuntu δεν έχουν δείξει και την καλύτερη συμπεριφορά.

Μέχρι τότε, αναμονή στο ακουστικό. ;)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ζήσει παλαιότερες εποχές του gaming, που δεν υπήρχε τίποτα άλλο παρά direct-access-to-the-hardware

θα περιμένω να δω την υλοποίηση.

Εκτός αν όλα τα "ατμόκουτα" έχουν την ίδια κάρτα γραφικών.

Κι όσο αφορά το OS overhead, οι τελευταίες διανομές ubuntu δεν έχουν δείξει και την καλύτερη συμπεριφορά.

Μέχρι τότε, αναμονή στο ακουστικό. ;)

Εγώ είμαι λιγότερο επιφυλακτικός. Αφενός επειδή το Mantle θα είναι κοινό για όλες τις μελλοντικές υλοποιήσεις της AMD (GPU και APU), αφετερου, επειδή παραμένει API - άρα θα μεσολαβεί ένα στοιχειώδες επίπεδο για την επικοινωνία με το υλικό. Ελπίζω ότι δε θα ζήσουμε τις παλιές καλές εποχές του PC gaming που ένα κακογραμμένο παιχνίδι σου κράσαρε όλο το μηχάνημα και χρειαζόταν power cycle :)

Για το OS καθεαυτό, υποθέτω ότι θα ξεκινήσουν από custom kernel και custom GUI - οποιαδήποτε σχέση με λειτουργικά συστήματα, γραφικά περιβάλλοντα και λογισμικό με το οποίο μοιράζονται γενεαλογικό δέντρο (ελπίζω να) είναι συμπτωματική.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι επαυξάνω :D

Το όνομα του "νέου" λειτουργικού, σε αυτή τη φάση έπρεπε να είναι: st®eamOS :o

Τελικά στο FAQ των Steam Machines φαίνεται ξεκάθαρα ότι θα είναι μία μίξη και Streaming και Native:

Ποια παιχνίδια θα είναι διαθέσιμα στη δοκιμή;

Τα σχεδόν 3.000 παιχνίδια στο Steam. Εκατοντάδες τρέχουν ήδη φυσικά στο SteamOS και περισσότερα έρχονται σύντομα. Τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά με οικιακό streaming.

Αυτά που θα δουλεύουν "φυσικά" είναι όλα όσα υποστηρίζουν Linux ήδη και απ' ότι φαίνεται είναι "εκατοντάδες"

Link to comment
Share on other sites

Όσα υποστηρίζουν ήδη, αυτά στα οποία θα γίνει port (σίγουρα θα προσπαθήσουν κάποια μεγάλα να τα υποστηρίξουν) και από εδώ και πέρα τα καινούρια που θα βγαίνουν έχουν μεγάλες πιθανότητες να τρέχουν σε Linux από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Εκ πρώτης όψεως μου φαίνεται λίγο άβολο. Επίσης δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι θα μπορείς να παίξεις παιχνίδια όπως η Dota 2 με αυτό. Θα ήθελα πολύ να το δω εν δράση όμως...

Link to comment
Share on other sites

Ενώ εξακολουθώ να περιμένω την ανακοίνωση της source2 με ένα παιχνίδι μέχρι το τέλος της χρονιάς, ομολογώ ότι δε με συναρπάζει η λογική του νέου χειριστηρίου.

Το συγκεκριμένο μοιάζει πολύ ογκώδες, και -ενώ η μόδα επιτάσσει το αντίθετο- θα προτιμούσα να μείνει ενσύρματο και χωρίς την κεντρική οθόνη. Ειδικά από τη στιγμή που η οθόνη θα αναπαράγεται στο overlay, δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι απαραίτητη.

Πάντως, οι επιφάνειες αφής δεν είναι κακή ιδέα, αν και εξακολουθώ να επιμένω ότι κακώς έχουν εγκαταλειφθεί τα trackball προς όφελος των ποντικιών. Ένα laptop device με keyboard-trackball θα μπορούσε να είναι το ιδανικό χειριστήριο για τον καναπέ.

Κι αυτό πριν καν συζητήσουμε για συσκευές όπως το Leap.

Link to comment
Share on other sites

Με παρεξήγησες, keyboard+trackball combo εννοώ, ανεξάρτητα από το χειριστήριο της Valve.

Κάτι τέτοιο πχ, αλλά που να μην προορίζεται για βιομηχανική χρήση:

(Παρεμπιπτόντως αυτό είναι με Cherry MX Blues)

SC35PRO-angle-3x3.jpg

Δεν είναι ότι η ιδέα δεν έχει απήχηση. Ακόμη κι η Logitech ασχολείται, αλλά όχι αρκετά για να βγάλει το συνδυασμό που θα επέλεγα για το σαλόνι:

logitech-wireless-trackball-m570.png

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια ειστε σοβαροι WASD με το αντιχειρα μονο εννοειται keyboard ανωτερο,εχεις 4 δακτυλα εκει οχι 1 για τον ιδιο φορτο εργασιων + βαλε(διπλανα κουμπια).

Έγινε επεξεργασία από Helly
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.