Jump to content



Πάει για πέταμα η μητρική;


Ilias83

Recommended Posts

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από Ilias83

Είχα μια QDI PlatiniX 2

και την ώρα που πέρναγα άλλο BIOS μου έκανε πλάκα η ΔΕΗ....

αν το flash κόπηκε στη πρώτη Partίδα μπροστά μπροστά τότε σκούρα τα πράγματα.

Αν όχι διάβασε το post στο άλλο forum και αν έχεις απορίες, εδώ ύμαστε. Αν έχεις άλλη μητρική μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις hotflash... είναι σχετικά ευκολο.

Link to comment
Share on other sites

Κόπηκε στο τέλος (δηλαδή τόσο τέλος που νομίζω οτι πριν πέσει το ρεύμα ειδα να ολοκληρώνεται)

Έχω μια ακόμα μητρική....

Είναι μια Albatron KX600 Pro v3.0 (είναι για ΑΜΔ)

Πως μπορώ να κάνω hotflash?

(Βασικά διάβασα, οτι πρέπει να ανοίξω τον υπολογιστή όπως έχει,να μπω στα DOS να βγάλω το chipάκι που δουλεύει και να το αντικαταστήσω με το χαλασμένο και μετά να κάνω flash το Bios.)

Πολύ ριψοκίνδυνο μου φαίνεται αυτό... Δεν θέλω να πειράξω τίποτα στην καινούρια μου μητρική....

Διάβασα το link που μου έδωσες....

Εντάξει νομίζω οτι το παλικάρι έδωσε ρέστα...

Ψάχνω να βρώ και εγώ ένα σχεδιάγραμμα με τα pins του Bios....

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εδώ για οδηγίες hotflash. Καλύτερα να γράψεις

awdflash xxxx.bin /QI/tiny/E

αντί για

awdflash xxxx.bin /py/sn/f/E

αλλά δοκίμασε τα και τα δύο αν δε δουλέψει το πρώτο.

για να κάνεις να πεταχτεί το bootblock όπως διάβασες και από το τυπά (συμφωνώ έδωσε ρέστα :D ) πρέπει να γειώσεις 1 ή 2 (υποθέτω) pin από τις υψηλές διεύθυνσης του ROM και να ανάψεις το mobo (εvώ γειώνουν) . Λογικά θα κάνει beep και θα πρέπει να έχεις είδη βάλει την δισκέτα (πριν το boot) που θα έχεις ετοιμάσει κατάλληλα (autoexec κλπ). Tα pin αυτά σύμφωνα με το ρωσικό site πρέπει να είναι από Α8 και πάνω. Καλύτερα να γειώσεις τα Α15/Α16/Α17 (μπορεί ένα να είναι αρκετό). Μέτρα πρώτα με πολύμετρο τα Pin. Θα πρέπει να μη διαβάζει τάση (στη κλίμακα του 20V). Aν δεν έχεις δε πειράζει απλά βεβαιώσου ότι είναι τα εικονιζόμενα με βάση το προσανατολισμό το EEPROM (βελάκι στην εικόνα). Προσοχή μη βραχυκυκλώσεις κανένα Pin που παίρνει volt με κανένα από τα data (A) γιατί θα το κάψεις. Λογικά πιστεύω δε θα έχεις πρόβλημα.

καλή διασκέδαση :D

ξέρω είμαι απαράδεχτος ακόμα το λιβανίζω αυτό το guide :o

post-47-1416071008,74_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

κάτσε λίγο γιατί μπλέχτηκα...

Επειδή και εγώ έχω καταλήξει σε αυτό το σχεδιάγραμμα του Bios chip και το προσπάθησα λίγο...

Λοιπόν να πω οτι ο υπολογιστής σε κάποια φάση άναψε, δούλεψε κανονικά.

Είχα μήνυμα checksum error...

Το ζήτημα είναι οτι μετά τον έκλεισα για να ξαναανοίξω να δω αν έφτιαξε και πάλι δεν άνοιγε...

Όμως μετά δεν θυμόμουνα ποια pinάκια είχα βραχυκυκλώσει...

Και τώρα δεν θυμάμαι...

Επειδή δεν έχω πολύμετρο ή κάτι σχετικό με ένα καλωδιάκι κάνω το βραχυκύκλωμα...

Στο σχήμα που έχεις επισυνάψει, ποια προτείνεις να γειώσω?

Γείψση πρέπει να είναι το VSS??? (To 16 δηλαδή)

Link to comment
Share on other sites

Σωστός το Vss είναι γείωση (αν πατήσεις "PLCC32 specifications" στο Google θα βρεις αρκετά pdfs) Αν θες βέβαια μπορείς να το γειώσεις και σε μια γείωση της mobo (το μεταλλικό γύρω από την τρύπα). Δεν έχει σημασία πια θα γειώσεις. (και τα πρώρα Α που είναι το bootblock λογικά δε θα πάθει τίποτα αρκεί να μη πειράξεις τα CE OE WE ή τα ρεύματα. Γείωσε και πιο πολλά μαζί για σιγουριά. Εγώ προτείνω τα Α17/16/15 (ξεκίνα από πίσω προς τα μπρος).

Την επόμενη φορά που θα σου βγάλει το ckecksum error flashαρε την να μη παιδεύεσαι εκτός και αν θες να παίξεις κι άλλο :D.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σε βλέπω γενικά αρκετά ψαγμένο...

Σε ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθειά σου, αλλά μάλλον τα προβλήματα μου δεν τελειώνουν....

Είναι γενικά κουραστικό να κάνω δοκιμές γιατί στην ουσία συνδέω σκόρπια πάνω στο γραφείο μια μητρική, ένα τροfοδοτικό την VGA και ένα floppy...

Χθες το βράδυ λοιπόν αφού είδα Euro και μετά την εκπομπή στην ET1 κατα τις 2 τα μεσάνυχτα αποφάσισα να βγάλω τη μητρική από το κουτί που την έχω για να μην είναι έκθετη και να φτιάξω το Bios.

Όμως ο λαός είναι σοφός και ξέρει τι λέει...

Έτσι δεν είναι τυχαία η φράση: "Της νύχτας τα καμώματα τα βλέπει η μέρα και γελάει.."

Πάνω που πάω να κάνω την δουλειά που πλέον μου φαίνεται πολύ εύκολη και γρήγορη για να επαναφέρεις το Bios (Νομίζω οτι το hot-flashing εμπεριέχει περισσότερο ρ΄σκο βγάζοντας το chipάκι - που σε εμένα τουλάχιστον μοιάζει κολλημένο)

το καλωδιάκι που χρησιμοποιούσα για να γειώσω το address pins του Bios chip μου έφυγε από το χέρι και πήγε και ακούμπησε ένα γυμνό pinάκι (υποδοχή κάποιου jumper)

Το σήκωσα πολύ γρήγορα, αλλά η ζημιά είχε γίνει...

Κάτι μυριζε...

Το αποτέλεσμα όπως θα βλέπετε και στη φωτογραφία είναι να καεί στο Address pin 15 (Pin #3) όλη η διαδρομή που κάνει το λεπτό καλωδιάκι εσωτερικά της πλακέτας...

post-1045-1416071015,4061_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

enduracell σου βγάζω το καπέλο είσαι bios master :)

ilias83 το βιος είναι κολλημένο όπως λες !!!!

Η προσπάθεια σου να μην το βάλεις κάτω νομίζω θα βοηθήσει πολύ κόσμο.

Keep walking :)

;)

Link to comment
Share on other sites

Και φυσικά όμως επειδή ποτέ μα ποτέ δεν παρατάμε μια προσπάθεια στη μέση (αν και θα καθιστερήσω μάλλον να ασχοληθώ) έχω σκεφτεί κάτι να κάνω μήπψς και φτιαχτεί...

Ο υπολογιστής μοιάζει να ανοίγει κανονικά (όπως και πριν ψήσω την πλακέτα) αλλά δεν κάνει boot (όπως δεν έκανε και πριν) ’ρα όλα μοιάζουν φυσιολογικά. (Μόνο που προφανώς με καμμένη τη διαδρομή δεν πρόκειτε να δουλέψει)

Σκέφτηκα λοιπόν οτι αν με ένα καλωδιάκι ενώσω το pinάκι με το σημείο που πάει η καμμένη διαδρομή θα δουλέψει κανονικά.

Αν δεν έχει καεί το chipάκι του Bios....

(Που δεν το νομίζω γιατί μάλλον η διαδρομή λειτούργησε ως ασφάλεια (αφού κάηκε)

Η απορία μου είναι τί καλώδιο θα πρέπει να χρησιμοποιήσω για να τα ενώσω...

Προφανώς πρέπει να είναι κάτι το πολύ λεπτό για να έχει αμελητέα αντίσταση...

Να ένα σχεδιάγραμμα του τι περίπου θέλω να κάνω...

Δέχομαι οποιαδήποτε συμβουλή για το ενχείρημά μου...

Wish me luck...

ΥΓ.: Νομίζω οτι το χέρι το έχω πάντως για να κολλήσω (δεν είναι η πρώτη φορά που κολλάω πάνω σε πλακέτα)

post-1045-1416071015,629_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Miror:

Για το κολλημένο Bios Chip που λές.

Ναι είναι κολλημένο, το ξέρω, το βλέπω, και αν κάποιος που δεν έχει ιδέα από πλακέτες διαβάσει στα διάφορα site περί hot-flash μπορεί να κάνει ζημιά τραβώντας το και κόβοντας τα pinάκια...

Πάντως και αυτό βγαίνει εύκολα (σχετικό λίγο, με τόσα pinάκια μοιάζει αρκετά ζόρικο)

Με ένα κολλητίρι θερμαίνεις τα σημεία που δαγκώνει πάνω στη μητρική και αν είσαι αρκετά γρήγορος και ακριβής σιγά σιγά και γύρω γύρω το chipάκι θα βγεί και μάλιστα μηνέχοντας πάνω ούτε ίχνος από καλάι (ή ότι άλλο είναι - μπορεί για τις μητρικές να χρησιμοποιούν άλλο υλικό που να λειώνει με μεγαλύτερη θερμοκρασία από το καλάι)

Link to comment
Share on other sites

enduracell σε παρακαλώ τα φώτα σου. Δοκίμασα να ενώσω Α17 με vss γιατί έχω πρόβλημα με bios αλλά δεν έγινε τίποτα. Δοκίμασα και χωρίς vga αλλά το floppy είναι νεκρό, ΔΟυλεύει όμως, επίσης δοκίμασα να κάνω reset το bioσ me jumper και μπαταρία. Τϊποτα δεν δουλεύει. όταν πήαγα να κάνω update to bios έκανε update και σε μερικά κομμάτια έβγαλε write failure και απο κει και έπειτα το χάος.

Η μητρική είναι μια shuttle AK35GTR VIA266A. Award. Παιδιά σας θερμοπαρακαλώ προτείνετε λύσεις ή αν κάποιος έχει spare bios να δοκιμάσουμε κάτι

Link to comment
Share on other sites

Κρίμα ατυχία πραγματικά. Το A15 όντως φαίνεται να πηγαίνει στη κόλληση που δείχνεις αν και δεν είμαι σίγουρος για αυτό. θα πρέπει να το κοιτάξεις καλά. Υπάρχει περίπτωση το rom να κάηκε αν πήρε πάνω από 5V ειδικά στα pins για data αλλά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις. Το rom σου όντως είναι κολλημένο (οπότε το hotflash δε μπορεί να γίνει έτσι και αλλιώς) Πριν το κολλήσεις καλά είναι να μετρήσεις με ένα πολύμετρο το σημείο που θες να τα ενώσεις για να σιγουρευτείς ότι το σκεπτικό σου είναι σωστό. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχεις να χάσεις κάτι αυτή την στιγμή ότι και να κάνεις.

για να κολλήσεις άλλο ROM είναι σχετικά δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο (το πιο δύσκολο είναι να βγάλεις το υπάρχων rom), θα πρέπει πρώτα βέβαια να το προγραμματίσεις σε άλλη mobo πριν το βάλεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από nobig

enduracell σε παρακαλώ τα φώτα σου. Δοκίμασα να ενώσω Α17 με vss γιατί έχω πρόβλημα με bios αλλά δεν έγινε τίποτα. Δοκίμασα και χωρίς vga αλλά το floppy είναι νεκρό, ΔΟυλεύει όμως, επίσης δοκίμασα να κάνω reset το bioσ me jumper και μπαταρία. Τϊποτα δεν δουλεύει. όταν πήαγα να κάνω update to bios έκανε update και σε μερικά κομμάτια έβγαλε write failure και απο κει και έπειτα το χάος.

Η μητρική είναι μια shuttle AK35GTR VIA266A. Award. Παιδιά σας θερμοπαρακαλώ προτείνετε λύσεις ή αν κάποιος έχει spare bios να δοκιμάσουμε κάτι

Aν κατά το flash σου πετσόκοψε και το bootblock δε θα πιάσει το κόλπο με το την γειώσει του rom. Kοίτα πόσα pin έχει το rom σου. Υπάρχει περίπτωση να είναι 28pino αντί για 32pinο οπότε να έχει και διαφορετικό mapping στα pin.

Αν δε καταφέρεις τίποτα με την γείωση πρέπει να το κάνεις hotflash. Αλλά δε ξέρω που θα βρεις ή αν έχεις άλλη mobo. (αν είσαι από Θεσσαλονίκη πες μου).

Καλά είναι να μη flashάρουμε από floppy γιατί μπορεί να είναι χαλασμένη και να μας κάνει την ζημία.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι από AMI mobo να flashάρεις AWARD είναι λίγο δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Ακολούθησε τις οδηγίες αν και χρησιμοποίησε το flash πρόγραμμα της AΜΙ για να επαναπρογραμματίσεις το ROM. τα switch βέβαια της AMI δε τα κατέχω αλλά μάλλον πρέπει να είναι κάτι από αυτά. "amiflash amibios.rom /b /n /-o /-c /-d /-r /v /-i /-k /-e /-g" αν χρησιμοποιείς το amiflash.

Aν θες μπορείς να δοκιμάσεις και το uniflash πολύ καλό αλλά πρέπει να διαβάσεις το readme file πριν κάνεις οτιδήποτε

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από enduracell

Κρίμα ατυχία πραγματικά. Το A15 όντως φαίνεται να πηγαίνει στη κόλληση που δείχνεις αν και δεν είμαι σίγουρος για αυτό. θα πρέπει να το κοιτάξεις καλά. Υπάρχει περίπτωση το rom να κάηκε αν πήρε πάνω από 5V ειδικά στα pins για data αλλά ποτέ δε μπορείς να ξέρεις. Το rom σου όντως είναι κολλημένο (οπότε το hotflash δε μπορεί να γίνει έτσι και αλλιώς) Πριν το κολλήσεις καλά είναι να μετρήσεις με ένα πολύμετρο το σημείο που θες να τα ενώσεις για να σιγουρευτείς ότι το σκεπτικό σου είναι σωστό. Αλλά έτσι και αλλιώς δεν έχεις να χάσεις κάτι αυτή την στιγμή ότι και να κάνεις.

για να κολλήσεις άλλο ROM είναι σχετικά δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο (το πιο δύσκολο είναι να βγάλεις το υπάρχων rom), θα πρέπει πρώτα βέβαια να το προγραμματίσεις σε άλλη mobo πριν το βάλεις.

Πάει σίγουρα εκεί...

Από την φωτογραφία δεν φαίνεται και τόσο καλά...

Ακούμπησε σε ένα από τα δύο γυμνά pinάκια που φαίνονται κάτω δεξιά (δίπλα γράφει JAV καi είναι το jumper του lash Write Protection)

Αν είχε καεί το chip είναι λογικό να ξεκινάει κανονικά ο υπολογιστής??? (Αν και μάλλον λογικό είναι. Δεν επιρρεάζει το ρεύμα)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.