Jump to content



Αγορά ψύκτρας cpu


GreekTrooper

Recommended Posts

Για μενα αυτη ειναι κορυφαια ψυχτρα για μενα

Enzotech Ultra-X Heatsink Review - FrostyTech.com

την εχω στο pc μου απο το 2007 και ειλικρινα τα σπαει :) την εχω συγκρινει και μια thermalight true black 120 extream και η enzotech ultra-x απεδιδε καλυτερα ΄

Απλα το μονο κακο ειναι πως κανει θορυβο ο ανεμυστηρας, οποτε αλλαξα ανεμυστηρα με εναν αθορυβο και εφυγε το μοναδικο ελλατομα που ειχε :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

Παιδιά πήγα σήμερα τελικά και αγόρασα την corsair Α70. Μόλις την τοποθέτησα και δείχνει καλή. Αλλά με τον καιρό θα σας πω περισσότερα. Ευχαριστώ για τη πρόταση σας...:clap:

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αμαρτία μου από την μαμά ακούγεται περισσότερο. Όχι όταν ξεκινάει ο υπολογιστής, αλλά όταν μπει στα windows και μετά ακούγεται περισσότερο. Μιλάω για τις 1600 στροφές, χωρίς όμως να σημαίνει ότι είναι κάτι το ενοχλητικό.

Ξέχασα να πω ότι η θερμοκρασία του δωματίου την ώρα της μέτρησης ήταν στους 28 βαθμούς και το μπροστινό φίλτρο μέσα στα χνούδια :p

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα ηθελα να ρωτησω αν η λεγομενη ψυκτρα θα χωρουσε στ κουτι μου και στην μητρικη φυσικα..

Το κουτι μου ειναι αυτο:

16092011143.jpg16092011142.jpg

και η μητρικη μου ειναι η http://www.gigabyte.com.gr/products/page/mb/ga-945p-ds3_20

Η αποσταση της μητρικης απο την"κολωνα" στη μεση περιπου του κουτιου ειναι 15cm και το παχος της κολωνας 3..Δηλαδη αν αφαιραιθει θα εχει περιπου 18 cm χωρο..

Επισης σκοπευω να κρατησω την ψυκτρα που θα αγορασω και για μια μελλοντικη αναβαθμιση..

Λετε να χωραει??

Και αν οχι ποια αλλη προτεινετε?

Ps επειδη εχουν πεσει οι επιδοσεις σκοπευω να τον υπερχρονισω αν γινεται..

Σορρυ που ποσταρω εδω αλλα μιας και μιλαμε για επιλογη ψυκτρας δεν ηθελα να ανοιξω αλο θεμα..

16092011143.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο IDE??οχι πως δουλευουν σωστα τα drives μου αλλα θελω να εχω ενα dvd βρε αδερφε! :p

Κουλερακι στο σκληρο εννοειτε μπροστα στο case η πανω στον σκληρο??Κουλερ μονο για τον σκληρο δηλαδη

Link to comment
Share on other sites

α) H A70 δεν χωράει αν έχεις Corsair με ψηλές ψύχτρες.

β) Στα 2000rpm κάνει "σημαντικό" θόρυβο. Στα 1600 είναι "οκ". (Υποκειμενικά)

γ) Η Α70 δεν έχει PWM ανεμιστηράκια (είναι με 3 pin) και μάλλον το bios σου δεν θα τις ελέγχει αν τις συνδέσεις στο CPU_FAN port (Εμένα η p8z68-v δεν τα ελέγχει)

δ)Πιθανότατα να τα ελέγχει αν τα βάλεις στο CHA_FAN port (τέτοια σύνδεση έχω κάνει εγώ και πάνε software-ικά από 1000-2000rpm) Check your mobo manual :)

ΕΔΙΤ:

ε) Eίμαι βλάξ, τώρα είδα ότι έχει δεύτερο page το topic και ίσως είναι old/αδιάφορα αυτά που έγραψα :p

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο IDE??οχι πως δουλευουν σωστα τα drives μου αλλα θελω να εχω ενα dvd βρε αδερφε! :p

Κουλερακι στο σκληρο εννοειτε μπροστα στο case η πανω στον σκληρο??Κουλερ μονο για τον σκληρο δηλαδη

Ναι το καλώδιο IDE. Υπάρχουν ide που είναι κυλινδρικά φτιαγμένα για να πιάνουν λιγότερο χώρο. Ένα κουλεράκι μπροστά απο τους σκληρούς για να μπαίνει φρέσκος αέρας και ένα πίσω για να βγαίνει θα κάνει τη διαφορά. Γενικότερα μια συμβουλή. Επειδή και οι εποχές είναι δύσκολες, κοίτα να μην δίνεις πολλά πολλά για το pc σου. Αν τα έχεις οκ, αλλά μη κάνεις το λάθος που έκανα παλιά εγώ που περίμενα πότε θα πάρω λεφτά για να αγοράσω πράγματα για το pc μου. Θα τα σκέφτεσαι και θα κλαις. Θα το ψάχνεις και θα παίρνεις καλά και φτηνά πράγματα, αν χρειάζεται να πάρεις κάτι. Μην σε πιάνει αμοκ και ξοδεύεις αβέρτα. Απο εκεί και πέρα ότι χρειαστείς εδώ είμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Δεν τα εχω δει αυτα...Φυσικα δεν εχω χρηματα για ξοδεμα απλα εχοντας και ενα δευτερο πισι (celeron D sta 1.6 παρακαλω..) ειδα μεγαλη διαφορα με λιγο oveclock..Σε αυτον που σας εδειξα τωρα η θεμροκρασια σε idle ειναι 50 βαθμοι και ο θορυβος αρκετα ενοχλητικος..Τωρα ας πουμε που εχω ανοικτο μονο την αλεπου με την καρτελα του lab.gr εχω πολυ θορυβο και 65 βαθμους..Αν μπορειτε μου προτεινεται καποια πιο φθηνη ψυκτρα να κανω την δουλεια μου..Δεν θελω τρελο overclock..

Link to comment
Share on other sites

Η Α70 με κόστος 30+ ευρώ είναι η καλύτερη επιλογή + οτι θα

την έχεις και για μελλοντική αναβάθμιση.

Με τις στροφές δεν θα έχεις πρόβλημα τις ρυθμίζει η

μητρική σου μέσω των βολτ.

Κουλεράκια δεν χρειάζεσαι ακριβά με αυτά είσαι πολύ οκ.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και το thread ειναι γενικο εχω κατα νου μου να αγορασω την V6GT

οχι τοσο για τις επιδοσεις τις αλλα για την ομορφια της πιο πολλη, αυτο που θελω

να ρωτησω αν καποιος την ειχε/εχει για τον θορυβο της και αν μπορω σε

περιπτωση θορυβου να αλλαξω ανεμιστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.