Jump to content



Δώρο στον 11χρονο ανιψιό: Pc ή ποδήλατο?


Lakisss

Δώρο στον 11χρονο ανιψιό: Pc ή ποδήλατο?  

101 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Στο αρχικό δίλλημα εγώ διαλέγω ποδήλατο.

Κοίτα όμως και την περίπτωση για κάποιο Lego Technic. Υπάρχουν για όλες τις ηλικίες και αν θες να δώσεις αρκετά λεφτά, μπορείς να πάρεις κάποιο με αυτοματισμούς που πιστεύω θα τον ενθουσιάσει ακόμα περισσότερο. Βέβαια τα λεφτά που θα έδινες για PC δεν θα τα φτάσει, αλλά καλύτερα να του παίρνεις κάθε χρόνο και άλλο lego Technic, παρά ένα PC και τέλος :p

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Ψήφισα για ποδήλατο γιατί τα παιδιά σε αυτές τις ηλικίες είναι ανάγκη να βγαίνουν έξω, να αθλούνται, να ξεσκάνε από σχολεία/φροντιστήρια και γενικά να είναι κοινωνικά! Υπολογιστής στο δωμάτιό του δεν χρειάζεται σε καμία περίπτωση σε αυτή την ηλικία, γιατί προμηνύει αρκετούς κινδύνους. Εγώ δικό μου υπολογιστή, στο χώρο μου, πήρα όταν πήγα φοιτητής στα 17.5 μου, παρόλο που είμαι ανακατεμένος με τους υπολογιστής από τα 7 μου!

Από την άλλη, το ότι θα υπάρχει ένας υπολογιστής στο σπίτι σε κοινόχρηστο χώρο (τραπεζαρία π.χ) δεν το θεωρώ σε καμία περίπτωση αρνητικό. Στα 6 μου πήγα σε σχολή υπολογιστών και μετά από ένα χρόνο που έβγαλα την junior τάξη, πήραμε υπολογιστή σπίτι, ο οποίος μπήκε στην τραπεζαρία και χρησιμοποιούνταν ελεγχόμενα! Μου έβαζαν οι γονείς μου και ο μεγάλος αδερφός διάφορα προγράμματα εκμάθησης (τα έχω ακόμα σε δισκέτες και CD), στα οποία μάθαινες για την Ελληνική ιστορία, την ιστορία των υπολογιστών και γενικά είχα αποκομίσει χρήσιμα πράγματα. Το καλύτερο πρόγραμμα στο οποίο αφιέρωσα αρκετές ώρες ήταν το Ramtype, ελληνιστί Γραφομηχανή, γιατί έμαθα τυφλό σύστημα. Μάλιστα είχε τραβήξει και τον πατέρα μου, οπότε όταν είχε ελεύθερο χρόνο ασχολιόταν μέχρι που έμαθε τυφλό σύστημα και αυτός :D Θυμάμαι Σαββατοκύριακα μετά από διάβασμα και παιχνίδι, καθόμασταν και κάναμε τις εξετάσεις που έχει το πρόγραμμα για να δούμε ποιος κάνει λιγότερα λάθη. Απίστευτες εποχές. Στα 8 μου έπαιξα και το πρώτο παιχνίδι, το Jazz Jackrabbit 2 (κάθε Κυριακή απόγευμα αφού είχα ξεμπερδέψει με υποχρεώσεις έπαιζα καμιά ωρίτσα) και αργότερα Fifa 99.

Έτσι γενικά με τράβηξαν από μικρό οι υπολογιστές χωρίς όμως να παραμελήσω σχολείο, φροντιστήρια και παιχνίδι έξω στις αλάνες, γιατί τον χρησιμοποιούσα ελεγχόμενα! Διάβαζα διάφορα περιοδικά του χώρου όταν είχα ελεύθερο χρόνο, έτσι μετά που πήρα ECDL όταν πήγαινα 1η Γυμνασίου, ξεκίνησα να ασχολούμαι με το hardware. Βλέπεις λοιπόν ότι οι υπολογιστές ακόμα και σε μικρές ηλικίες, έχουν τα καλά τους ;)

Έχει και τα αρνητικά του δεν λέω. Πιστεύω όμως ότι όταν σου μεταφέρουν σωστή παιδεία οι γονείς σου από μικρή ηλικία, δεν χρειάζεται να κάνουν τον μπαμπούλα. Ακόμα και στην τραπεζαρία όμως να μπει, πρέπει να το συζητήσεις με τους γονείς του και να είναι πρόθυμοι να ασχοληθούν για να τον κάνουν να καταλάβει ότι ο υπολογιστής και το Internet κατ' επέκταση είναι ένα εργαλείο το οποίο μπορεί να σε κάνει καλύτερο, μπορεί όμως και να σε καταστρέψει σε τόσο μικρή ηλικία.

Επισυνάπτω το Ramtype να δεις περί τίνος πρόκειται ;)Ramtype.zip

Link to comment
Share on other sites

Από τα 8 μου είχα πίσι και στα 12 μου είχα ήδη ίντερνετ.

Μπήκα σε τσόντες, έλιωσα με τις ώρες τα παιχνίδια, σάπισα γενικότερα. Είμαι 22, υγιής, σπουδάζω, δουλεύω, έχω κοπέλα και είμαι σχετικά ευχαριστημένος με τη ζωή μου.

Το παιδί αν το έχει μέσα του είτε θα αγκαλιάσει τον υπολογιστή είτε θα τον παρατήσει, το ίδιο ισχύει με το ποδήλατο. Το φίλτρο και το μπλοκάρισμα σελίδων πιο πολύ θα τον εκνευρίσει παρά θα τον προστατέψει. Καλύτερα να του μάθουν απο μικρό τι είναι σωστό και τι λάθος, γιατί αργά ή γρήγορα θα μπει στον σκληρό κόσμο των μεγάλων.

Ψήφισα υπολογιστή, να κάτσει το παιδί αν του αρέσει, να μάθει πράγματα και να περνάει την ώρα του. Αλλιώς έξω μπάλα. Να μπει στην κουλτούρα του ίντερνετ, να την μάθει και να την τιθασεύσει. Να μάθει με τον γονιό από δίπλα τι είναι λάθος και τι σώστο. Προστατεύεσαι όταν ξέρεις τι να αποφύγεις, ενώ το άγνωστο δε ξέρεις καν πως να το χειριστείς.

Για να κλείσω, χρόνια τώρα βλέπω χρήστες να λένε τι να πάρουν για τα παιδιά τους και όχι θέλω φίλτρα, όχι θέλω να μπλοκάρω σελίδες, όχι το ένα όχι το άλλο. Αφήστε στο παιδί την επιλογή, την ελευθέρια.

Link to comment
Share on other sites

Για να κλείσω, χρόνια τώρα βλέπω χρήστες να λένε τι να πάρουν για τα παιδιά τους και όχι θέλω φίλτρα, όχι θέλω να μπλοκάρω σελίδες, όχι το ένα όχι το άλλο. Αφήστε στο παιδί την επιλογή, την ελευθέρια.

Επειδή όμως δεν έχουν όλα τα παιδιά την ίδια κρίση (κάλιστα θα μπορούσε να αναφέρει κάποιος ένα παράδειγμα ακριβώς αντίθετο από το δικό σου), καλό θα είναι να προσέχουμε για να έχουμε. Μην κάνουμε υπερκατανάλωση της λέξης "ελευθεριάς". Ακριβώς επειδή στο pc/intenet ένα παιδί μπορεί να βρεί τα πάντα επειδή όλα είναι ελεύθερα

Link to comment
Share on other sites

Να πω κι εγώ την ταπεινότατη γνώμη μου... χωρίς όμως να έχω δει και τις απαντήσεις των υπολοίπων (Οπότε μπορεί να ξαναπώ τα ίδια πράγματα και για αυτό ζητάω συγγνώμη εκ των προτέρων). :)

Από εμένα η ζυγαριά γέρνει προς τη μεριά του ποδηλάτου.

1ον... κανένα δώρο σήμερα δεν κρατάει για πάντα... όλοι ξέρουμε ότι το hw σήμερα στα pc έχει κανονική ημερομηνία λήξης.

2ον... είναι πολύ μα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ δύσκολο, να μην αποβλακωθεί το παιδί από τον υπολογιστή σε αυτή την ηλικία (από fb, youtube κλπ κλπ), γιατί όλα τα παιδιά αυτής (αλλά και μεγαλύτερης) ηλικίας τρώνε κόλλημα. Πόσο μάλλον από ό,τι λες ότι οι γονείς του δεν απασχολούνται με τους υπολογιστές γενικά, πόσο δύσκολο θα τους είναι να τον "κουμαντάρουν".

3ον... Στο θέμα που έθιξες για το αν ο υπολογιστής χρησιμοποιείται από τα παιδιά στο σχολείο σήμερα: Ποτέ μα ποτέ δεν θα χρησιμοποιηθεί ουσιαστικά (πόσο μάλλον να γίνει πρωτεύον εργαλείο) ένας υπολογιστής σε σχολείο μιας χώρας καθαρά τριτοκοσμικής όπως η Ελλάδα στο θέμα "παιδεία". Μόνο αν πάρει καμιά πρωτοβουλία αργότερα ο πιτσιρικάς και αρχίσει και κάνει τις εργασίες στο word μόνος. Εκεί μπορεί να τον εξυπηρετήσει. ;)

Θα ξεχάσω νομίζεις το κανονικότατο δώρο που είχαν κάνει στα πρωτάκια του γυμνασίου τη σχολική χρονιά 2009-2010, ένα netbook, που ο μόνος λόγος πλέον που το χρησιμοποιούν είναι για να παίξουν κανένα flash game ή να μπουν στο facebook?

4ον... δεν ξέρω κατά πόσο ισχύει, αλλά πέρυσι είχα διαβάσει μία έρευνα, που έλεγε ότι είμαστε η 3η πιο παχύσαρκη χώρα στον κόσμο, μετά τις ΗΠΑ και την Κίνα. Δεν ξέρω αν κατάλαβες που το πάω με αυτή μου την κουβέντα... :p Άλλωστε παιδί είναι, πίστεψέ με, αργά ή γρήγορα και υπολογιστή θα πάρει αν τον χρειαστεί, και θα εξοικειωθεί μαζί του. Τώρα του αυτό που χρειάζεται είναι ένα κανονικό παιχνίδι... όχι ένα ψηφιακό που θα φαίνεται πίσω από την οθόνη.

Αυτά από εμένα... μπορεί να ήμουν λίγο (:p) υπερβολικός, αλλά δυστυχώς έχουν βάσεις αυτά που λέω. :flower::)

Περιμένουμε να μας πεις τι του πήρες. :)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...εχθές συναντήθηκα με τον μικρό και για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου, έκατσα κάτω κανά δίωρο να τον τσεκάρω εκεί που πονάει....στα μαθηματικά.

Τραγική η κατάσταση! Είναι απίστευτα πίσω για την ηλικία του...

Μπάχαλο η προπαίδεια, προσθέσεις/αφαιρέσεις/πολλαπλασιασμοί κτλ.

Δυστυχώς δεν έχει ''μαθηματικό μυαλό'', παρόλο την πάλη της μάνας του δεν στρώνεται, ενώ η δασκάλα τους τα δύο τελευταία χρόνια τους έλεγε: ''Τα λέω μία φορά και δεν δέχομαι ερωτήσεις!'':blink:

Όλοι δυστυχώς στην τάξη τους είναι στουρνάρια στα μαθηματικά, ενώ έμαθα από την μάνα του ότι μέχρι και παράπονα/αναφορές είχαν κάνει οι περισσότεροι γονείς στο γραφείο πρωτοβάθμιας αλλά δεν....

Όπως καταλαβαίνετε τέτοιες λεπτομέρειες δεν ήξερα, οπότε αποκλείστηκε εντελώς το ενδεχόμενο δώρου.

Μετά από πολύ συζήτηση του έδωσα να καταλάβει ότι πρέπει να σοβαρευτεί, και μου υποσχέθηκε ότι θα το κάνει μόνο αν τον διαβάσω εγώ. (με επαναλήψεις στα πάντα)

Φυσικά για δώρο ούτε λόγος έτσι? (ούτε ο ίδιος είπε καν...)

Όμως αποφάσισα να τον πάρω στο φιλότιμο!:) (μιας και μου έχει αδυναμία)

Σήμερα του είχα πει ότι θα περάσω να τον πάρω να πάμε plaisio, για να δω μία τηλεόραση.:p

Όταν σταμάτησα έξω από το ποδηλατάδικο κάτι ψιλιάστηκε και κρυφοχαμογέλασε πονηρά, αλλά του έκοψα την φόρα...

-Γιατί σταμάτησες εδώ?

-Θέλω να πάρω κάτι για το ποδήλατό μου. (του λέω)

Κόκκαλο ο δικός σου!

Περιμέναμε να εξυπηρετηθούμε στο μαγαζί αλλά δεν έβγαλε κουβέντα!

Όταν με ρώτησε ο υπάλληλος και του είπα ''θέλω ένα ποδήλατο για τον μικρό'', έπρεπε να βλέπατε αντίδραση!:hehe:

Το αποτέλεσμα:

dsc00205i.jpg

(η φωτό είναι από κινητό και δεν είναι καθαρή)

Βάλαμε μαζί φωτάκια/παγούρι και κάναμε και την πρώτη μας βόλτα (4km.)

Βρήκε και δύο φίλους του στο δρόμο και μόστραρε το ''εργαλείο''...:hehe:

Το σημαντικότερο:

Όταν τον άφησα σπίτι με ρώτησε πότε θα αρχίσουμε μαθηματικά, του έδωσα ραντεβού Σάββατο βράδυ. και Κυριακή πρωί βόλτα με τα ποδήλατα στο πάρκο.

Για να δούμε...θα τον καταφέρω?:)

Link to comment
Share on other sites

ωραια ξηγηθηκες.... μην τρελενεσαι με τα μαθηματικα.αστο παιδι οταν δει οτι τα χρειαζεται θα τ αναζητησει μονος του...χρονο να χεις να ασχολησε ειναι τα μαθηματικα και γενικοτερα ολες οι επιστημες. αν βρεις να του κινησεις το ενδιαφερον με μια εντυπωσιακη ιστορια σε σχεση με αυτο που υστερει και του αρεσει σιγουρα θα χει καποιο θετικο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=12156]Lakisss[/MENTION] πολύ καλή επιλογή. Αλλά μια ένσταση. Μην βιαστείς να χαρακτηρίσεις οτι ο μικρός δεν ειναι μαθηματικό μυαλό. Τα μαθηματικα για να τα αγαπήσεις πρέπει να σου περάσει αυτο το συναισθημα αυτος που σου τα διδάσκει. Το ίδιο πρόβλημα ειχα και εγώ. Στο γυμνάσιο και στην Α Λυκείου ήμουν μαθητής του 19-20 στα μαθηματικά. Στην δευτέρα λυκείου μας φέρανε καθηγητη που ήταν στο ίδιο στυλ με την δασκάλα του μικρού σου. Εγώ μια φορά θα τα λέω, θα ασχοληθώ μονο να βοηθήσω όσους σκοπευουν να περασουν μαθηματικό κλπ. Έτσι Β Λυκείου μίσησα το μάθημα όσο κανένα άλλο. Φαντάσου ήμουν μαθητης του 19 και σε κανενα διαγωνισμα δεν έγραψα πάνω απο 10. Οπότε άσε την δασκάλα και κάνε τον ΕΣΥ να αγαπήσει το μάθημα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν...εχθές συναντήθηκα με τον μικρό και για να επιβεβαιώσω τις υποψίες μου, έκατσα κάτω κανά δίωρο να τον τσεκάρω εκεί που πονάει....στα μαθηματικά.

Τραγική η κατάσταση! Είναι απίστευτα πίσω για την ηλικία του...

Μπάχαλο η προπαίδεια, προσθέσεις/αφαιρέσεις/πολλαπλασιασμοί κτλ.

Μπορώ να κάνω την υπόθεση ότι για να είναι όλη η τάξη του πίσω, μάλλον κάποιος καθηγητής δεν έκανε καλά τη δουλειά του. Επίσης δες το παρακάτω βίντεο και δώσε σημασία σε αυτά που λέει στο 13'-15':

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=gM95HHI4gLk]Salman Khan talk at TED 2011 (from ted.com) - YouTube[/ame]

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα του επαιρνα pc.

Ο πρωτος και βασικος λογος θα ηταν οτι θεωρω πως ειναι προτιμοτερο ενα 11χρονο που μενει στην πολη να κατσει στο pc,παρα να βγει στο δρομο με το ποδηλατο.

Την αληθεια να λεμε,φοβαμαι εγω με το ποδηλατο στην πολη. Μηπως μου ρθει καμια μερα στο δοξα πατρι και βρεθω σε κανα νοσοκομειο με τους τρελους που οδηγουν σημερα.

Δεν ειναι απαραιτητο να εχει internet.Και ετσι θα καθεται και λιγοτερες ωρες.

Και εμενα το πρωτο μου pc ,μου το φερε δωρο ο θειος μου στην Τριτη δημοτικου.

Να φανταστεις ηταν ενας Amstrad cpc 6128

CPC6128_08.jpg

Ηταν ηδη τοσο αρχαιος... αλλα και δεν με πειραζε και μονο ο ενθουσιασμος ηταν για μενα αρκετος.

Μετα απο 5-6 μηνες περιπου μου εφερε τον πρωτο μου Η/Υ με windows 98 και pentium 2.

Ιντερνετ δεν ειχα για πολλα χρονια,μεχρι να παω 1 Γυμνασιου.

Τοτε κολλησα περισσοτερο,οποτε μη φοβασαι μηπως κολλησει απο μικρος.

Αν εχεις pc χωρις ιντερνετ θα παιξεις λιγα παιχνιδακια ,θα δεις κανα dvd κτλπ

Σαν τι αλλο να κανει... δε θα καθεται ολη μερα παντως!

Απο προσωπικη εμπειρια αυτα. Τον θειο μου δεν τον κατηγορησαν ποτε οι δικοι μου,οταν ειδαν οτι κολλησα απο ενα σημειο και μετα,γιατι το σημειο αυτο ηταν ακριβως η μερα που μου βαλαν ιντερνετ,μετα απο χιλια παρακαλια. :p

Τα τσοντοsites ,τα χουλιγκανικα και τα λοιπα αντιπαιδαγωγικα (ε αστον να βλεπει και κανα μωρο εστω με μαγιω....) τα κλειδωνεις εσυ με ενα καλο firewall που θα του βαλεις.

Αλλα εγω θα σου προτεινα να του το παρεις,να του κατεβαζεις που και που κανα παιχνιδακι απο το δικο σου pc ,να το καις σε dvd και να του το δινεις σε γιορτες,γενεθλια κτλπ ή οποτε θες.Με μετρο ομως,μην καει.... ;)

Εγω πως και πως περιμενα τα παιχνιδια που φερνε σε καθε επισκεψη ο δικος μου.

Αφου δε μου λεγε και τι θα φερει καθε φορα.Αυτες ηταν εκπληξεις.... :D

Ποδηλατο ομως,πιστευω ειναι μικρος για αυτη την πολη.

WOW - Δεν περιμενα να καταληξεις τοσο γρηγορα ...... Καλοριζικο το bike !!!!

Και εγραφα δεκα ωρες εγω... χαχαχαχαχα :tomato:

Υ.Γ: Και χιλια μπραβο που θα αποφασισες να ασχοληθεις και ουσιαστικα με τον μικρο,γιατι με δωρα ξεμπερδευουν ολοι,αλλα το πραγματικο ενδιαφερον θελει να αφιερωσεις και χρονο με τους δικους σου!!! Και τα μαθηματα και τις βολτιτσες σας ,κομπλε ;)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.