Jump to content



Δώρο στον 11χρονο ανιψιό: Pc ή ποδήλατο?


Lakisss

Δώρο στον 11χρονο ανιψιό: Pc ή ποδήλατο?  

101 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply
εχει ο 11χρονος τον απαραιτητο αυτοελεγχο? εδω δεν τον εχουμε εμεις οι 30ρηδες θα χει το παιδακι?
μα τι λεει ο αλλος? ακου εκει αυτοελεγχο το 11χρονο...:wall:

fanarttwofacedarkknight51.jpg

Ποδηλατο και απο μενα, PC στα 17 ή εστω τριτη γυμνασιου, μιλαω εκ πειρας.

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο πάρτου. Εμείς μικρά είχαμε χρόνο να παίζουμε με όλα.. τώρα μάλλον πρέπει να διαλέξουν με τι μιας και τα τρέχουν από παντού. Κι από ότι φαίνεται, ότι δουλειά γραφείου κι αν κάνει πίσω από ένα pc θα ναι, οπότε άστον να χαρεί λίγο ήλιο τώρα που μπορεί.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ηλικια, ποδηλατο φυσικα. Αφου, για αρχη, θα εχει παρεα και εσενα δεν υπαρχει προβλημα. Επισης αρκετοι φιλοι στην ηλικια του ισως να εχουν ηδη ποδηλατο, αν του αρεσει κιολας μου φανεται πως ουτε τηλεοραση δεν θα θελει να ανοιξει.

Το PC μπορει να το παγωσει για τωρα, δεν του χρειαζεται. Και αν σε μια εργασια του ζητηθει, ή θα τον βοηθησεις εσυ ενα σαββατοκυριακο ή θα παει μαζι με καποιο γονιο του σε Internet Cafe.

Βεβαια απο το γυμνασιο θα αρχισει να βομβαρδιζετε με ατακες του τυπου "δεν εχεις facebook?". Ας ελπισουμε οτι θα τις προσπερασει...

Τωρα για το μεγεθος, ανετα μπορει να τη βγαλει για 2-3 χρονια (σταδιακα ανεβαζετε τιμονι+σελα ή αλλαζετε και τροχους απο 24" σε 26"). Ε, μετα αλλαζετε ποδηλατο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ είμαι υπέρ του ποδηλάτου, γιατί είναι ένα δώρο που ο πιτσιρικάς θα το ευχαριστηθεί πραγματικά και αν το προσέχει λίγο θα του κρατήσει αρκετά. (Εγώ έχω ένα ποδήλατο από την έκτη δημοτικού και βαστάει ακόμα πολύ καλά. - σχεδόν 8 χρόνια-)

Όσον αφορά το pc δε νομίζω να είναι ο αυτοέλεγχος το μεγαλύτερο θέμα, αλλά το πως θα προστατέψει τον εαυτό του ένα παιδάκι 11 χρονών από τους κινδύνους του internet, όταν μεγάλοι δε μπορούν.

Επίσης Νίκο συμφωνώ απόλυτα με αυτό το ποστ σου.

Τέλος, να αναφέρω κι ένα παράδειγμα από την αδερφή μου.

Πέρυσι πήγαινε 2 Γυμνασίου και σε κάποια στιγμή τη βλέπω στο facebook να γράφει Γαλλικά και μίλαγε με μια Γαλλίδα 1-2 χρόνια μεγαλύτερη που δεν ήξερε καν (λογικό). Την πιάσαμε της μιλήσαμε, της σβήσαμε τη φιλία και της κλείσαμε και το internet για καμιά εβδομάδα.

Αυτό που θέλω να πω είναι αν δε το είχα πάρει χαμπάρι εγώ, κανείς δε ξέρει τι θα γινόταν.

Ps. Αυτά που τους βάζουν να ψάχνουν στο σχολείο είναι αστεία πράγματα, εικονίτσες και κάνα άρθρο από wikipedia. Αυτό γίνεται αραιά και που και μπορεί να το κάνει άνετα και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Μαστορα εχεις σκςφτει να κανεις ενα pc ποδηλατο(αφου το κατεχεις το αθλημα :p)

Περαν της πλακας εγω ψιφιζω ποδηλατο για να μην εθιστει στο χαζοκουτι απο τωρα.Μπορεις να πετας και σποντες μπροστα του γιανα δεις τι προτιμαει αυτος πιο πολυ,γιατι πανω απολα αναζητας την ευχαριστηση του μικρου:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, να αναφέρω κι ένα παράδειγμα από την αδερφή μου.

Πέρυσι πήγαινε 2 Γυμνασίου και σε κάποια στιγμή τη βλέπω στο facebook να γράφει Γαλλικά και μίλαγε με μια Γαλλίδα 1-2 χρόνια μεγαλύτερη που δεν ήξερε καν (λογικό). Την πιάσαμε της μιλήσαμε, της σβήσαμε τη φιλία και της κλείσαμε και το internet για καμιά εβδομάδα.

Αυτό που θέλω να πω είναι αν δε το είχα πάρει χαμπάρι εγώ, κανείς δε ξέρει τι θα γινόταν.

Και πολύ καλά κάνατε. Αυτό έλλειπε, να μάθει και να εξασκεί ξένες γλώσσες το παιδί σε αυτή την ηλικία. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλά κάνατε. Αυτό έλλειπε, να μάθει και να εξασκεί ξένες γλώσσες το παιδί σε αυτή την ηλικία. :rolleyes:

Επειδή δεν καταλαβαίνω και πολύ καλά το ύφος του ποστ, αν ήθελε να εξασκήσει τα Γαλλικά της ας μίλαγε με μένα... :...:

Link to comment
Share on other sites

Ποδήλατο από εμένα. Το pc θα το βρει και οταν μεγαλωσει. Δεν χρειάζεται απο τα 11 του να ξεκουτιάνει μπροστα απο μια οθόνη. Έχω ανηψιά στα 12 που ολο το καλοκαιρι το περασε μπροστα απο μια οθονη, να φτιάχνει φυτά και ζωα στο fb. Δεν ειναι οτι καλλιτερο για ενα παιδακι 11 χρονων αυτο. ΓΙα να παιξει έχει το PSP του.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!:T:

Το ποδήλατο είχα κατά νου απ' την αρχή...ήρθατε και εσείς να μου επιβεβαιώσετε τους φόβους περί facebook, οπότε κατέληξα τελικά!:)

Το καλό είναι ότι είναι συζητήσιμο παιδί και εμένα με ακούει, οπότε δεν θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα.

Ποδήλατο λοιπόν!:)

Το θέμα είναι τώρα 24'' ή 26''?

Link to comment
Share on other sites

δωστου την ευκαιρια να δοκιμασει να ασκησει κι αλλες δεξιοτητες

αγορασε του ενα βασικο σετ μοντελισμου... ιστορικες φιγουρες ισως?

χρωματακια, πινελακια, κοπιδια κτλ

αν του αρεσει η ιστορια

γραφτον συνδρομητη σε κανενα αντιστοιχο περιοδικο του χωρου

να προλαβει να χαρει την χαρα του εντυπου πριν τον φαει μια οθονη

τα δυο παραπανω συνδυαζονται πολυ ομορφα μεταξυ τους

ειναι και χομπυ που δεν εχει περιορισμο εποχων κτλ

και το διατηρεις πολυ ευκολα στο μελλον

εναλλακτικα παρτου ενα dremel μια μασκα κι ενα ζευγαρι γυαλια και βαλτον να γυαλιζει τα αλουμινια σου

και θα μαθει πολλα διπλα σου και μπορει να δει οτι τον τραβανε τετοιου ειδους ασχολιες

και να γινει μαγκαιβερακος

προσωπικο υπολογιστη στον χωρο του δεν θα το προτεινα σ'αυτη την ηλικια

Link to comment
Share on other sites

εναλλακτικα παρτου ενα dremel μια μασκα κι ενα ζευγαρι γυαλια και βαλτον να γυαλιζει τα αλουμινια σου

και θα μαθει πολλα διπλα σου και μπορει να δει οτι τον τραβανε τετοιου ειδους ασχολιες

και να γινει μαγκαιβερακος

Γιώργο ποδήλατο ζήτησε ρε συ...αφού το θέλει τον βλέπω!

Με dremel τον έχω ήδη δοκιμάσει σε plexy, καλό χέρι έχει! (ψάχνεις κανένα παραπαίδι για το μαγαζί?:p)

Link to comment
Share on other sites

+1 Στο ποστ του κοπρίτη....

31+ ετών εδώ, μεγάλωσα με pcιά λόγω εργασίας του πατέρα μου και μπορώ να πω ότι τις καλύτερες αναμνήσεις τις έχω από όταν αλώνιζα με το ποδήλατο ή όταν έφτιαχνα τα β'ππ αεροπλάνα (στατικός μοντελισμός) !!!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.