Jump to content



Πρόβλημα με mail server


mike299_1999

Recommended Posts

Αντιμετωπίζω σοβαρό πρόβλημα με ένα mail server. Συγκεκριμένα δεν λαμβάνει ούτε στέλνει email. Το πρόβλημα ξεκίνησε την παρασκευή όταν δεχόταν email αλλά δεν μπορούσαν να στείλουν ενώ μετά από 3-4 ώρες δεν μπορούσαν ούτε να λάβουν

Όταν ένας χρήστης στείλει email έρχεται αμέσως απάντηση που μεταξύ άλλων λέει 550 5.7.1 Unable to relay for

Το ίδιο μήνυμα λαμβάνει και ο αποστολέας όταν στείλει email στον server από άλλο domain πχ από gmail.

Έγινε επαναφορά του server σε ημερομηνία πριν παρουσιάσει το πρόβλημα (full restore από image) και το πρόβλημα δεν επιδιορθώθηκε, οπότε φαντάζομαι ότι δεν είναι πρόβλημα του software του server.

Μερικές επιπλέον πληροφορίες

ISP forthnet με static ip.

Όταν κάνω ping ή port check στον server από εξωτερική ip έχω κανονικά απάντηση.

Ο router έχει απενεργοποιημένο NAT.

O mail server είναι ο Merak Mail Server 7.6.4

Αν στείλω email μέσω του smtp της forthnet φεύγει κανονικά.

Δεν είμαι ιδιαίτερα γνώστης του πως λειτουργεί ένας email server και δεν το έστησα εγώ αλλά για όποια επιπλέον πληροφορία θα προσπαθήσω να απαντήσω.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.