Jump to content



Raid μηνυματάκι....


DarkSaga

Recommended Posts

νομίζω πως μπουτάρω από το Raid0 με το δήθεν πρόβλημα, δεν είμαι και σίγουρος...

το πρόβλημα ξεκίνησε μετά απο αλλαγή cpu και ένα restart με τον ένα δίσκο όχι καλά κουμπωμένο.

το έκλεισα,τον κούμπωσα μου έβγαλε ok από degrayed το raid 1 volume

και τώρα μου έβγαλε αυτά τα μηνυματάκια....

ασχολούμαι? ή μπα?

edit: ο κουλός δίσκος έχει και ένα action mark as normal

συνίσταται η χρήση του?

post-130-1416075382,6811_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

έκανα το mark as normal,

και ξεκίνησα το rebuild στο 18% εμφανίστηκε άλλο ένα partition Που είχα ξεχάσει οτι έχω και μετά το 51% πέταξε πάλι τον δίσκο από το raid....

πως βλέπω ποιο partition ανήκει σε ποιο volume? για να ξεκινήσω άδειασμα του raid 0 που συζεί με το raid 1 ?

Link to comment
Share on other sites

Από το Disk Management των Windows θα το δεις. Σα δίσκο σου δείχνει το όνομα που έχεις δώσει στο raid νομίζω. Επίσης, μέσα από το IMS σου δείχνει και το S/N του δίσκου που έχει χτυπήσει για να τον βρεις εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι δεν καταλαβαίνω. Το raid 0 έχει πρόβλημα ή το raid 1;

εάν έχεις δίσκο στο raid 0 εκτός raid δεν θα έπρεπε να είχες πρόσβαση στο raid 0/data. Επίσης rebuild δεν παίζει σε raid 0.

Καλύτερα diskpart παρά disk management.

Link to comment
Share on other sites

Το Raid 1 προφανως εχει το prob.

Αν παντως το προβλημα ξεκινησε απο απλως κακοκουμπωμένο φισακι, μαλλον δεν εχει προβλημα ο δισκος.

Βεβαια το οτι το Intel τον πεταει εξω δεν ειναι καλο. Αλλα, απο την αλλη, εχω δει το εργο να παιζεται πολλες φορες (με Intel παντα) και ο δισκος να ειναι ΟΚ.

Θα προτεινα, για να μην αλλαζεις δισκους (εκτος αν ειναι μικροι / φθηνοι ή ειχες σκοπο να το κανεις ετσι κι αλλιως), να παρεις backup τα data του Raid 1 και να το ξαναστήσεις από την αρχή (με την ευκαιρια με updated bios, drivers κλπ).

Link to comment
Share on other sites

πρόβλημα δεν είχα ποτέ με τους δίσκους, χωρίς αυτό να αποδεικνύει τίποτα....

απο κακοκουμπωμένο ξεκίνησε, το γελοίο είναι οτι πρόσβαση στο Raid 0 έχω, τράβηξα 20GB απο μέσα, ο controller([MENTION=4315]Boo[/MENTION]t) το βλέπει ΟΚ

ενώ το Raid 1 το βλέπει failed.

κάνοντας το δίσκο mark as OK ξεκινάω το rebuild του Raid 1,τα λοιπά μου είναι αδιάφορα αλλά το rebuild του Raid 1 διακόπτεται από μήνυμα για σφάλμα σε δίσκο που συμμετέχει σε Raid 0 Volume/array δεν θυμάμαι πως το χαρακτηρίζει ακριβώς έχω 5 ώρες να το δω το μήνυμα....

οι δίσκοι είναι 2 WD 1,5TB EARS που δουλεύουν πολύ γεμάτοι εδώ και πολύ καιρό

αλλά δεν σκόπευα να τους αντικαταστήσω.

θα πρέπει να πάρω τρίτο δίσκο 1,5ΤΒ και να τον φορτώσω

αλλά έχοντας μέσα όλο το φωτογραφικό αρχείο στο Raid 1 δεν θα θελα να γίνει καμια προστυχιά καλοκαιριάτικα.....

πιο fail proof έχετε?

updated bios drivers Κλπ για μητρικάκι 2/3ετίας??

ένα p35 έχω θα το θυμάσαι Σύριε ήρθε σε ένα κουκλίστικο κουτάκι :)

το λειτουργικό μου είναι σε άλλο raid 0 σε δυο μικρότερους δίσκους που λειτουργούν επίσης σε raid 0 και raid 1 σπαστό :)

ονομα Fast,SAfe και στους μεγάλους δίσκους BFast Bsafe τεμπέλης και στα ονόματα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ΟΤΙ και να κάνεις, ΟΤΙ και να φταίει, χρειάζεσαι κάποιο ασφαλές backup, ένα δίσκο, εκτός μηχανήματος (usb/esata) που να κάνεις backup εκεί, να τον κλείνεις και να τον έχεις σε ασφαλές σημείο.

Όσον αφορά στο raid, κατέβασε τα εργαλεία της WD και αφού βγάλεις τον χαλασμένο δίσκο από τη συστοιχία, κάνε του το extended test. Μπορεί να μη φταίει ο δίσκος, αλλά το καλώδιο. Αν στο βγάλει ok, μπορεί να μ@ζεται το IMS, όπως εδώ, οπότε βάλε άλλη έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Λευτέρη, ΟΤΙ και να κάνεις, ΟΤΙ και να φταίει, χρειάζεσαι κάποιο ασφαλές backup, ένα δίσκο, εκτός μηχανήματος (usb/esata) που να κάνεις backup εκεί, να τον κλείνεις και να τον έχεις σε ασφαλές σημείο.

Όσον αφορά στο raid, κατέβασε τα εργαλεία της WD και αφού βγάλεις τον χαλασμένο δίσκο από τη συστοιχία, κάνε του το extended test. Μπορεί να μη φταίει ο δίσκος, αλλά το καλώδιο. Αν στο βγάλει ok, μπορεί να μ@ζεται το IMS, όπως εδώ, οπότε βάλε άλλη έκδοση.

το παρακολούθησα το θεματάκι που αναφέρεις wiz απλά δεν έκανα καμία αλλαγή σε soft/harware, σχετικό με δίσκους.

εντάξει παίζαν ένα χρόνο ακουμπησμένοι στο κουτί απάνω, τώρα ξύνισαν που τους έβαλα στο κουτί?

ευχαριστώ για τις συμβουλές θα προσπαθήσω να τις εξαντλήσω όλες από την συντηρητικότερη στην πιο.... μάτσο.

έχω δει τόσους εξωτερικούς να σκάνε χωρίς καμία προειδοποίηση που μονός δίσκος δεν είναι backup για μένα....

να στήσω raid σε άλλο μηχάνημα που να μην ανοίγει θα το σκεφτώ πλεόν σοβαρά.

Link to comment
Share on other sites

αν απλά σπάσω το Raid 1 αφαιρέσω τους δίσκους από το ctrl+I controller από το volume/array με το πρόβλημα αποκτώ πρόσβαση στο υλικό του υγιούς δίσκου?

μπορώ να στήσω νέο raid 1 όπως είναι τώρα? χωρίς να ρυθμίσω παραμέτρους αλλά με αρχή τον υπάρχοντα υγιή? σε επόμενη φάση,αφού προσωρινά το αφαιρέσω τον χαρακτηρίσω ως single?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

τα περίεργα συνεχίζονται, βαριεστημένος από τη ζέστη άρχισα να ψάχνω τα θεωρητικά πάλι

και τα αρχεία του Λάμπη,

θύματα με σπαστό raid δύο, ο NTGs και εγώ(καλό?)

τα πράγματα είχαν κυλήσει ομαλότερα κατα το παρελθόν η διαδικασία ήταν ψιλοαυτόματη, αν έλεγα αλήθεια:)

η σημερινή κατάσταση έχει αρχίσει να με εξαντλεί,

δεν έχω τις επιλογές που έπρεπε να έχω (Rebuild array in another disk) ούτε έτρεξε τίποτα αυτόματα

όταν κούμπωσα φρέσκο δίσκο στο σύστημα.

εξακολουθώ να αρνούμαι να κάνω οποιοδήποτε write επί του τόμου/συστοιχίας

προσπαθώντας να καταλάβω τι διάλο έχει παίξει.

έκανα mark as normal και στηην καινούρια έκδοση του intel rapid storage

είχα την έκδοση 8.8 αρχικά matrix storage

πέρασα σε 8.9 matrix storage

έκανα αυτόματη ανίχνευση και ενημέρωση drivers με το toolακι της intel (από τη σελίδα της)

φως ή κάποια μεταβολή στην κατάσταση του Raid δεν είδα.

έχω αρχίσει να σκέφτομαι λύσεις όπως recuva/file scavenger/get back data

μιας και τα δεδομένα είναι πεπεισμένος οτι υπάρχουν άθικτα σε τουλάχιστον έναν από τους δύο δίσκους

και απορώ γιατί δεν έχω πρόσβαση σε αυτά.

κατεβάζω ένα ubuntu και έχω και τα διαγνωστικά τις WD σε CD

θα τρέξω το διαγνωστικό

και μετά θα προσπαθήσω δω μέσα στους δίσκους με το ubuntu.

αν δεν, λέω να χαρακτηρίσω το Raid 1 as normal

και μετά να δω αν θα έχω επιλογή για Rebuild σε άλλο δίσκο (τον φρέσκο)

ή και άμεση πρόσβαση στα δεδομένα.

μετά απο αυτό το σκηνικό πραγματικά νοιώθω πολύ noob και ξεβράκωτος

αν δεν καταφέρω να πάρω τα δεδομένα απο Raid 1

τι να πω , έπεσε μεγάλη μούντζΑ, θεϊκή παρέμβαση, μιας και εγώ προσωπικά δεν φταίω ποτέ ;)

post-130-1416075405,3644_thumb.jpg

post-130-1416075405,6646_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

μαρτυρίου συνέχεια....

μπήκε καινούριος δίσκος στο σύστημα, το radi αρνείται να αναπληρώσει το κενό

δεν ξέρω τι του βρωμάει δεν έβγαλα άκρη,

φόρεσα τον κακό δίσκο τον μάρκαρα ως normal Και άρχισε το rebuild αυτόματα

απέκτησα πρόσβαση σστα δεδομένα και άρχισα να τα αντιγράφω με 2ΜΒ/sec

ναι ήμουνα απελπισμένος....

κόλλησε στο 50+% και ενώ είχα πάει 400-500GB

μετά το restart ο δίσκος και το volume μαρκαρισμένα ως normal/safe

σα να μη συμβαίνει τιποτα....

φόρτωσα όλα τα δεδομένα από Raid 1 και το Raid 0

στον φρέσκο δίσκο και!

έσπασα το RAID επιστρέφοντας ως single από το ctrl+I τους δίσκους,

καλά ο χαλασμένος(?) αλλά ο άλλος δεν έπρεπε να έχει όλα τα δεδομένα?

κάτι δεν έχω καταλάβει με τον τρόπο που δουλεύει το Raid 1

πάλι καλά που τα είχα φορτώσει δλδ με τον έναν ή τον άλλο τρόπο.

τα recovery tools get back data raid reconstructor recuva και κάνα δυο που κατέβασα απο το google search χύμα δεν έβλεπαν τον δίσκο(φυσικό δίσκο) και από το volume

δεν μπορούσαν να ανασύρουν τίποτα.

μούφα η φάση....

δεν μπορώ να φανταστώ τι διάλο έκατσε, όχι τίποτα άλλο.. να μη το ξαναπάθουμε...

τρέχω τα διαγνωστικά της WD τώρα να δούμε αν έφταιγε η μητρική/ελεγκτής/οδηγός/πρόγραμμασυστοιχίας ή ο δίσκος...

πολλά κουφά μαζεμένα!

Link to comment
Share on other sites

έσπασα το RAID επιστρέφοντας ως single από το ctrl+I τους δίσκους,

καλά ο χαλασμένος(?) αλλά ο άλλος δεν έπρεπε να έχει όλα τα δεδομένα?

Δεν τα έχει σε partition που να τα αναγνωρίζουν τα Windows. Κάποια linux το κάνουν.

Εκτός αυτού, γράφουν πάνω στο δίσκο ότι μετέχει σε συστοιχία, κι αν προσπαθήσεις να τον βάλεις σε κάποια άσχετη μητρική που έχει ενεργοποιημένο το Raid, θα σου βγάλει κατευθείαν ότι είναι Failed/Degraded γιατί δε θα βρίσκει τους υπόλοιπους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.