Jump to content



WinXP VS Win2003 @ SuperPi(not 56K friendly)


jax7480

Recommended Posts

Φυσικά και μπορεί να επηρεαστεί. Το λειτουργικό είναι αυτό που κάνει τα optimizations και στην ουσία (και πολύ χοντρικά) είναι ο «μεταφραστής» από γλώσσα μηχανής σε user environment. Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αν τρέξουμε Super-Pi σε κάποιο Linux distribution θα δούμε 2-3 seconds κάτω σε ίδια συχνότητα σε σχέση με τα Windows.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Πολύ καλή δοκιμή jax.....Εγώ πάλι παρατήρησα ότι : .. Στο Super-Pi και ΜΟΝΟ υπάρχει μία διαφορά γύρω στους 15-20 MHz μεταξύ των XP και των 2003 server....Δηλαδή όταν είσαι "τελείως οριακός" με τα XP γιά να πάρεις αυτό το δευτερόλεπτο,τότε με τα win2003 server θα το πάρεις....Όταν όμως είσαι στην αρχή του,τότε θα πάρεις .... τίποτα......

Το ξαναλέω ότι αυτό ισχύει ΜΟΝΟ γιά το Super-Pi......Δοκίμασα και Pi-fast που είναι πολύ πιό αναλυτικό και winrar συμπίεση του XPSP1_el και διάφορα άλλα και ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια.....

Δυστυχώς 3D δεν με άφησαν τα 2003 server να δοκιμάσω.....Δέν μπόρεσα να τρέξω τίποτα μέχρι πού τα έβγαλα και ηρέμησα.....Το άλλο πάλι είναι ότι ΔΕΝ δεχόντουσαν τα directX 9b γιά εγκατάσταση με ΤΙΠΟΤΑ.... :):D

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το Linux που λες DJD είναι κάπως σχετικό (αν και δεν έχω κάνει την δοκιμή με το SuperPI ποτέ).

Σχετικό γιατί για να παίξει στο Linux κάποιο πρόγραμμα και να θεωρήσεις ότι είναι optimized θα πρέπει να το κάνεις compile επί τόπου και μάλιστα να καθορίσεις (εσύ ή το configure) στο Makefile flags για τον compiler ώστε να κάνει optimize το bytecode στα μέτρα του επεξεργαστή σου. Φυσικά εδώ υπάρχει το εξής pitfall:πολλές φορές ο προγραμματιστής που γράφει τον κώδικα, κακώς, χρησιμοποιεί συγκεκριμένα flags ώστε ο compiler να φορτώσει βιβλιοθήκες για συγκεκριμένο επεξεργαστή επειδή ο programmer χρησιμοποιεί αυτές τις βιβλιοθήκες για δικό του προσωπικό λόγο.

Από το προηγούμενο λοιπόν είναι προφανές ότι μπορεί να πέσεις πάνω σε software το οποίο είτε να μην παίζει καθόλου αν πειράξεις το Makefile με το χέρι, ή να σου πετάει coredumps χωρίς κανέναν προφανή λόγο, ή το performance είναι σαφώς χειρότερο.

Αν και τέτοια ατοπήματα έχουν αρχίσει να γίνονται σπάνια στις μέρες μας, καθώς εφαρμόζονται από τους περισσότερους abrstraction layers στον κώδικα ώστε να είναι τελείως portable, καλό θα είναι πριν αρχίσουμε να παίζουμε με τον compiler να ρίχνουμε μια ματιά στο Makefile αλλά και στα README που συνοδεύουν τον κώδικα ώστε να είμαστε σίγουροι για το τι κάνουμε.

Οσο αφορά τα 2003 τώρα, οφείλω να σας πω ότι το memory/ cpu management που διαθέτουν βασίζεται εν πολύς στο ίδιο framework που έχουν και τα XP, με την μόνη διαφορά ότι (από ότι έχω καταλάβει τουλάχιστον), το garbage collection πρέπει να δουλεύει με διαφορετικές παραμέτρους και γενικά ο kernel πρέπει να δουλεύει με κάποιες (όχι πολλές) διαφορετικές παραμέτρους.

Αν ξέρω λοιπόν καλά την Microsoft, υποθέτω ότι αν κάποιος το κουράσει αρκετά θα μπορούσε να ξεθάψει μέσα από το Registry τις τιμές που αφορούν αυτά τα σημεία και να παίξει με αυτές.

Επίσης αν κάποιος ασχοληθεί με το WMI (Windows Management Instrumentation ) θα δει πως η Microsoft στα πλαίσια του .net framework παρέχει την δυνατότητα να βρεις πολλές και ενδιαφέρουσες παραμέτρους για το λειτουργικό και φυσικά μπορείς να τις παραμετροποιήσεις. Φυσικά το WMI δεν είναι και πολύ καλά Documented (για προφανής λόγους).

Τελικά δεν πιστεύω ότι έχει να κάνει με τα 2003 σαν λειτουργικό, αλλά με τις παραμέτρους που ξέρουν τα 2003 για να λειτουργούν.

Αν κάποιος θέλει πιο πολλές πληροφορίες μπορεί να κοιτάξει

εδώ

ή εδώ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5

Το άλλο πάλι είναι ότι ΔΕΝ δεχόντουσαν τα directX 9b γιά εγκατάσταση με ΤΙΠΟΤΑ.... :):D

Περιεργο... Με WinXP με SP1 slipstreamed, και την εξης σειρα εγκαταστασης:

WinXP SP1, DirectX 9B, nVidia unified, ATI Catalyst

ολα μου πηγαν μια χαρα. Υποψιαζομαι τo CD 2003 που διαθετεις ως τον πιο πιθανο υπαιτιο :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 11:03]

Περιεργο... Με WinXP με SP1 slipstreamed, και την εξης σειρα εγκαταστασης:

WinXP SP1, DirectX 9B, nVidia unified, ATI Catalyst

ολα μου πηγαν μια χαρα. Υποψιαζομαι τo CD 2003 που διαθετεις ως τον πιο πιθανο υπαιτιο :)

ΛΕΣ???.....’τιμε(ξέρεις εσύ) μήπως τα 2003 που μου έδωσες ήταν "μούφα"???....Παρακαλώ τον Admin να μου δώσει καλά 2003 server γιά να δοκιμάσω ....Αυτά πού είναι γιά ένα μήνα δοκιμών......

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hipro5 [Σήμερα, στις 12:21]

Δυστυχώς 3D δεν με άφησαν τα 2003 server να δοκιμάσω.....Δέν μπόρεσα να τρέξω τίποτα μέχρι πού τα έβγαλα και ηρέμησα.....Το άλλο πάλι είναι ότι ΔΕΝ δεχόντουσαν τα directX 9b γιά εγκατάσταση με ΤΙΠΟΤΑ.... :):D

Πρέπει να ενεργοποιήσεις αυτά τα 2 πραγματάκια:)

post-39-1416070987,0876_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από packo

Αυτό με το Linux που λες DJD είναι κάπως σχετικό (αν και δεν έχω κάνει την δοκιμή με το SuperPI ποτέ).

Έχωσα ένα φιλαράκι με P4 2.8C, 2x512MB DDR 400 με RedHat 9.0 να τρέξει μια αντίστοιχη έκδοση super-pi για linux. Απολαύστε τα αποτελέσματα:

------ Started super_pi run : Tue Jun 8 19:01:10 GMT+2 2004

------ Ended super_pi run : Tue Jun 8 19:01:43 GMT+2 2004

Version 2.0 of the super_pi for Linux OS

Fortran source program was translated into C program with version 19981204 of

f2c, then generated C source program was optimized manually.

pgcc 3.2-3 with compile option of "-fast -tp px -Mbuiltin -Minline=size:1000 -Mnoframe -Mnobounds -Mcache_align -Mdalign -Mnoreentrant" was used for the

compilation.

Start of PI calculation up to 1048576 decimal digits

End of initialization. Time= 0.210 Sec.

I= 1 L= 0 Time= 1.040 Sec.

I= 2 L= 0 Time= 1.380 Sec.

I= 3 L= 1 Time= 1.410 Sec.

I= 4 L= 2 Time= 1.460 Sec.

I= 5 L= 5 Time= 1.450 Sec.

I= 6 L= 10 Time= 1.460 Sec.

I= 7 L= 21 Time= 1.550 Sec.

I= 8 L= 43 Time= 1.610 Sec.

I= 9 L= 87 Time= 1.630 Sec.

I=10 L= 174 Time= 1.630 Sec.

I=11 L= 349 Time= 1.630 Sec.

I=12 L= 698 Time= 1.630 Sec.

I=13 L= 1396 Time= 1.640 Sec.

I=14 L= 2794 Time= 1.610 Sec.

I=15 L= 5588 Time= 1.620 Sec.

I=16 L= 11176 Time= 1.620 Sec.

I=17 L= 22353 Time= 1.600 Sec.

I=18 L= 44707 Time= 1.540 Sec.

I=19 L= 89415 Time= 1.450 Sec.

End of main loop

End of calculation. Time= 29.170 Sec.

End of data output. Time= 0.190 Sec.

Total calculation(I/O) time= 29.360( 1.420) Sec.

29Pi το 2.8 στα default!!! Τουλάχιστον εντυπωσιακό :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από DJD

29Pi το 2.8 στα default!!! Τουλάχιστον εντυπωσιακό :)

Τελικα οντως δεν παιζει ρολο το λειτουργικο. λοοοοοοοοολ.

Γιωργη τελικα red hat χρειαζεσαι για να σπασεις το φραγμα των 15 sec.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.