Jump to content



Miele: Κοροϊδία και περιφρόνηση.


ΓιαγκΤ

Recommended Posts

Πάντα είχα την πεποίθηση ότι είναι προτιμότερο να πληρώνεις περισσότερα χρήματα για ένα αξιόπιστο και ποιοτικό προϊόν, παρά λιγότερα αλλάζοντας το συνέχεια.

Με γνώμονα αυτό πριν 7 χρόνια αγόρασα ένα πλυντήριο Miele. Γνωρίζοντας από φίλο μου (μέλος του συμβουλίου προτύπων της Ευρώπης) ότι οι κατασκευαστές λευκών συσκευών έχουν συνεννοηθεί και διεξάγουν έρευνα ώστε οι συσκευές τους να έχουν πενταετή ορίζοντα, πίστευα ότι η Miele αποτελεί εξαίρεση.

Πριν ένα μήνα σταμάτησε να εργάζεται.

Παίρνω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία:

Τι μοντέλο είναι κύριε το πλυντήριο σας, και πόσο καιρό το έχετε;

Να μην σας πω τι παρουσιάζει;

Όχι κύριε δεν χρειάζεται.

Πράγματι δεν χρειαζόταν . Ήρθε ένας τυπάκος με ένα αμορτισερακι μισή πιθαμή και μια πλακέτα σαν και αυτές που προσθέτουν USB στις μητρικές, τα έβαλε πάνω και δούλεψε.

500€ θα στοιχίσει η επισκευή είπε ο τυπάκος. Του έριξα 50€ την επίσκεψη και τον χαιρέτισα.

Μέχρι εδώ βίωσα την κοροϊδία.

Αποφάσισα να γυρίσω τα μαγαζιά γιατί το Miele το αγόρασα δια τηλεφώνου.

Τότε διαπίστωσα ότι όλες οι μάρκες έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο εκτός από την Miele που περιφρονητικά και με τριπλάσια τιμή από τα άλλα αφήνει το γερμανικό.

Αγόρασα με 267€ ένα LG από τον Tsampa 2 κιλά μεγαλύτερο αθόρυβο οικονομικότερο και με καλύτερο πλύσιμο.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply

Νομίζω πως με όλους πλέον έτσι γίνεται και συμφέρει να πάρεις καινούριο από το να επισκευάσεις το παλιό. Και η μάνα μου που είχε ένα Siemens κάπου 12 χρόνια και της χάλασε προτίμησε να πάρει ένα νέο Pitsos από το να το επισκευάσει.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε στο σπιτι ενα zanussi, δουλευει απο το 1991, οκ χρειαστηκε μερικες φορες επισκευες αλλα κανενα προβλημα..

το κορυφαιο ειναι, οτι για πολλα χρονια το πλυντιριο, οταν το εβαζες να στιψει, ετρεμε ολοκληρο και νομιζες να φυγει απο την θεση του. 2 μαστορες δεν εβρησκαν τι ειναι. τελικα ενας βρηκε οτι κατι μεταλλικο, οταν ζεστενοταν το πλυντηριο ακουμπουσε στον καδο, και εκανε αυτον το θορυβο και τρεμουλο.

αυτο μαλλον το ειχαν ξεχασει μεσα, γτ κανονικα δεν επρεπε να ειναι εκει, ετσι ειπε πει τουλαχιστον.

το αφαιρεσε,και απο τοτε συνεχειζει κανονικα να δουλευει..

Link to comment
Share on other sites

εγω δουλευω ενα PITSOS το ειχε αγορασει η μανα μου 84 και ειναι σκυλί.

Μια φορα φοναξα μαστορα γιατι ειχε μπει ρουχο στον καδο απο πισω και δεν μπορουσε να γυρισει ευκολα.

Δεν τα φτιαχνουν δυστυχως οπως παλια.

Την φρικη θα την φαμε με τις τηλεορασεις lcd και led που οι περισσοτερες θα τα τιναζουν στα 4 5 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

Πάντα είχα την πεποίθηση ότι είναι προτιμότερο να πληρώνεις περισσότερα χρήματα για ένα αξιόπιστο και ποιοτικό προϊόν, παρά λιγότερα αλλάζοντας το συνέχεια.

Με γνώμονα αυτό πριν 7 χρόνια αγόρασα ένα πλυντήριο Miele. Γνωρίζοντας από φίλο μου (μέλος του συμβουλίου προτύπων της Ευρώπης) ότι οι κατασκευαστές λευκών συσκευών έχουν συνεννοηθεί και διεξάγουν έρευνα ώστε οι συσκευές τους να έχουν πενταετή ορίζοντα, πίστευα ότι η Miele αποτελεί εξαίρεση.

Πριν ένα μήνα σταμάτησε να εργάζεται.

Παίρνω τηλέφωνο την αντιπροσωπεία:

Τι μοντέλο είναι κύριε το πλυντήριο σας, και πόσο καιρό το έχετε;

Να μην σας πω τι παρουσιάζει;

Όχι κύριε δεν χρειάζεται.

Πράγματι δεν χρειαζόταν . Ήρθε ένας τυπάκος με ένα αμορτισερακι μισή πιθαμή και μια πλακέτα σαν και αυτές που προσθέτουν USB στις μητρικές, τα έβαλε πάνω και δούλεψε.

500€ θα στοιχίσει η επισκευή είπε ο τυπάκος. Του έριξα 50€ την επίσκεψη και τον χαιρέτισα.

Μέχρι εδώ βίωσα την κοροϊδία.

Αποφάσισα να γυρίσω τα μαγαζιά γιατί το Miele το αγόρασα δια τηλεφώνου.

Τότε διαπίστωσα ότι όλες οι μάρκες έχουν Ελληνικό πληκτρολόγιο εκτός από την Miele που περιφρονητικά και με τριπλάσια τιμή από τα άλλα αφήνει το γερμανικό.

Αγόρασα με 267€ ένα LG από τον Tsampa 2 κιλά μεγαλύτερο αθόρυβο οικονομικότερο και με καλύτερο πλύσιμο.

Δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου, αλλα απο τη στιγμη που ειναι εκτος εγγυησης λογικο ειναι η επισκευη απο την αντιπροσωπια να κανει τα κερατα της. Πχ αν σου χαλασει η οθονη του laptop και ειναι εκτος εγγυησης, το >300αρι δεν το γλυτωνεις, ενω μπορεις να κανεις την επισκευη στο 1/3 της τιμης απο αλλου.

Οσο για το LG, ειναι 7 χρονια νεωτερο, λογικο ειναι να ειναι και καλυτερο και σε καλυτερη τιμη. (ΥΓ: Για δωσε και ενα λινκακι γιατι ψαχνομαστε αυτο το καιρο).

Τωρα για τη γλωσσα, meh...

Link to comment
Share on other sites

Χάλασε ο Miele φούρνος μικροκυμάτων, αν δεν ήταν στην εγγύηση θα ήθελαν 270ευρώ :o 5 φούρνους παίρνεις με αυτά τα λεφτά. Καλή χρυσή η Miele, μέσα στην εγγύηση όμως. Μετά καλύτερα να πάρεις κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πλεον τραγικο οτι αγοραζουμε εχει ημερομηνια ληξης λιγο μετα το τελος της εγγυησης.Εχουμε ενα πλυντηριο Izola του 1978 που πηγαμε πριν 5 χρονια στο χωριο και δουλευει αψογα,ο καινουριος αντικαστατης ενα Siemens τα εφτυσε σε 4.5 χρονια μολις.Ο μονος λογος που αλλαχτηκε το παλιο ηταν το παραμυθι της οικονομιας ρευματος/νερου που θα μας εκανε το καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην τα φτιαχνουν πλεον οπως παλια...αλλα τα προτυπα εχουν αλλαξει.για παραδειγμα ποσο % ηταν ανακυκλωσιμο ενα ψυγειο του 80?και ποσο τις % ειναι ανακυκλωσιμο ενα ψυγειο του 2011?αν το ψαξετε θα δειτε γιατι δεν τα φτιαχνουνε οπως παλια...

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην τα φτιαχνουν πλεον οπως παλια...αλλα τα προτυπα εχουν αλλαξει.για παραδειγμα ποσο % ηταν ανακυκλωσιμο ενα ψυγειο του 80?και ποσο τις % ειναι ανακυκλωσιμο ενα ψυγειο του 2011?αν το ψαξετε θα δειτε γιατι δεν τα φτιαχνουνε οπως παλια...

ναι απλά του 80 θα κράταγε μια χαρά μέχρι το 2010 ενώ του 2011 άντε μέχρι το 2016.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οτι καθε σπιτι εχει και μια τετοια ιστορια.

Και μεις με πλυντηριο και ψυγειο την πατησαμε (γνησια siemens 1,5εκ τοτε- πριν 12 χρονια).

Πραγματικα με το που χαλασει κατι δε φωναζω πλεον μαστορα.

Φωναζω ενα γυφτο που μου το αγοραζει για σιδερο με το κιλο , και παω και παιρνω καινουριο χωρις δευτερη σκεψη.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μην τα φτιαχνουν πλεον οπως παλια...αλλα τα προτυπα εχουν αλλαξει.για παραδειγμα ποσο % ηταν ανακυκλωσιμο ενα ψυγειο του 80?και ποσο τις % ειναι ανακυκλωσιμο ενα ψυγειο του 2011?αν το ψαξετε θα δειτε γιατι δεν τα φτιαχνουνε οπως παλια...

ενα παλιο ψυγειο ηταν φουλ σιδερο, δεν ειναι ανακυκλωσιμο?:hmm:

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να κανω τον δικηγορο του διαβολου, αλλα απο τη στιγμη που ειναι εκτος εγγυησης λογικο ειναι η επισκευη απο την αντιπροσωπια να κανει τα κερατα της. Πχ αν σου χαλασει η οθονη του laptop και ειναι εκτος εγγυησης, το >300αρι δεν το γλυτωνεις, ενω μπορεις να κανεις την επισκευη στο 1/3 της τιμης απο αλλου.

Οσο για το LG, ειναι 7 χρονια νεωτερο, λογικο ειναι να ειναι και καλυτερο και σε καλυτερη τιμη. (ΥΓ: Για δωσε και ενα λινκακι γιατι ψαχνομαστε αυτο το καιρο).

Τωρα για τη γλωσσα, meh...

Δεν είναι λογικό ένα αμορτισερακι των 20€ και μια πλακέτα 3 δάχτυλα πλάτος να κοστίζουν 500€

Η επισκευή των συσκευών Miele είναι αποκλειστική υπόθεση της αντιπροσωπείας αφού η εταιρία δεν πουλάει ανταλλακτικά, καθιστώντας την επισκευή μονοπώλιο.

Όταν αγοράζεις ένα ακριβό αυτοκίνητο μετά από 7 χρόνια δεν έχει ξεπεραστεί από τα καινούρια φτηνά.

Όταν λοιπόν μια συσκευή που κοστίζει τέσσερις φορές από τις άλλες χαλάει σαν τις άλλες ,αλλά ξεπερνιέται και στην τεχνολογία, γιατί να την αγοράσεις;

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το πλυντήριο ~10ετίας miele που έχω χάλασαν μια φορά τα αμορτισέρ και αλλάχτηκαν με κατι σαν 100-120€ αν θυμάμαι καλά.

το πραγματικό πρόβλημα είναι ο αντιπρόσωπος ο οποίος στο κυνήγι του γρήγορου και εύκολου κέρδους ("τόσα μου λείπουν") εκτελεί το προϊόν που αντιπροσωπεύει...

Εχω το ίδιο παράπονο με την KARCHER ελλάδος που πραγματικά βάζουν οτι τιμές τους καπνίσουν, με αποτέλεσμα να είναι πιο συμφέρον να αγοράσεις απο γερμανία και να στο φέρουν με κούριερ, και το αρχικό προϊόν αλλά και τα αναλώσιμα του.

Link to comment
Share on other sites

Ποτέ δεν συμπαθούσα τα Miele.

Προσωπικά προτείνω Pitsos για ψυγείο/κουζίνα και Brandt πλυντήριο.

Σκυλιά μαύρα.. φτου να μην τα ματιάσω, 6 χρόνια τώρα που τα έχουμε δεν έχουν κάνει κιχ.

Και γενικά ακούς καλά λόγια για Pitsos και Brandt (εξαιρέσεις φυσικά υπάρχουν!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Να σας πω κι'εγώ την πρόσφατη εμπειρία που είχα με Miele πλυντήριο.

Κάπου το 2000 πήραμε το W844 με 350χιλιάδες (σε σημερινές τιμές σίγουρα πάνω από 1200-1300euro). Μετά από ~6 χρόνια άρχισε ν'αναβοσβύνει ένα κόκκινο λαμπάκι για την αποχετευση του νερού και να σταματάει να λειτουργεί. Ηρθε τεχνικός και μας είπε ότι ήταν ο "εγκέφαλος", ο οποίος εγκέφαλος κόστισε τότε 300euro!!! Επειδή κάτι ξέρω απο ηλεκτρονικά, ο... "εγκέφαλος" είναι μια πλακέτα μακρόστενη (σαν τις παλιές κάρτες γραφικών local bus :) ) που το μόνο που έχει πάνω είναι ένα μάτσο ρελέ,2-3 μετασχηματιστές και κάποια τρανζίστορ! Δεν υπάρχει ούτε ΕΝΑ ολοκληρωμένο το οποίο (λόγω πατενταρίσματος) θα διακαιολογούσε ίσως αυτή την ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΗ ΤΙΜΗ!

Γι'αυτή τη πλακέτα λοιπόν τότε (~2006) δώσαμε άλλα 300euro!!

Ερχόμαστε λοιπόν στο σήμερα, κατά σύμπτωση ΠΑΛΙ 6-7 χρόνια μετά και... ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ! Εδώ και μια βδομάδα κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα!

Προφανώς σήμερα η αλλαγή "εγκεφάλου" μπορεί να κοστίζει και 500euro!

Δηλαδή σε 12-13 χρόνια το "αξιοπιστο" Miele πλυντήριο θέλει "ταϊσμα" ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2000EURO!!!!!

Απ'οτι φαίνεται κάτι συμβαίνει στα 6-7 χρόνια και πρέπει ή να τα ΞΑΝΑ ακουμπήσεις χοντρά ή να πάρεις καινούριο πλυντήριο!

Υστερα απ'ολα αυτά λοιπόν, ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΣΚΑΣΜΟ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ "ΑΞΙΟΠΙΣΤΟ" ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ;

Εφόσον πλέον ΤΙΠΟΤΑ ποια δεν φτιάχνεται για "αντοχή στο χρόνο" (ξεχνάμε δηλαδή το "τα ακουμπάω χοντρά για να πάρω κάτι καλό και αξιοπιστο" ,τέτοιο πράγμα πλέον ΔΕΝ υπάρχει!), τουλάχιστον το πλυντήριο που θα πάρω και θα ξέρω ότι το πολύ σε 5-6 χρόνια θα τα "παίξει" (όπως και το... "αξιοπιστο" και πανάκριβο miele), να το πληρώσω σε μία λογική τιμή και όχι σε τιμές γερμανό-τοκογλύφων τύπου Μiele!

Τελικά υπάρχει κανένας κατασκευαστής που να ΜΗΝ είναι ΚΛΕΦΤΗΣ ΚΑΙ ΑΛΗΤΗΣ ,αλλά στοιχειωδώς έντιμος με αυτά που φτιάχνει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει να κάνει με τον κατασκευαστή δυστυχώς, αλλά οι περισσότεροι "αντιπρόσωποι" έχουν βρει το κόλπο με την πλακέτα και χρεώνουν 100άρικα.

Δεν ακούς τίποτα άλλο, μόνο πλακέτα στη βλάβη.

Κατ' εμέ ψάξε μήπως βρεις κάποιον κοντά σου που να κάνει επισκευές σε τέτοια είδη, έχω 3 υπόψιν μου αν είσαι Αθήνα κέντρο, Ηλιούπολη ή Ν. Ηράκλειο, το παληκάρι στο Ηράκλειο το γνωρίζω και προσωπικά.

Τουλάχιστον να ξέρεις αδερφέ, αν είναι όντως πλακέτα ή κάτι άλλο και επίσης, να μην την πληρώσεις "στο κέρατο".

Link to comment
Share on other sites

astrolabos, εγώ δεν είπα να "φτιάχναν πράγματα που να διαρκούσαν μια ζωή".

Αλλά όπως όλοι παραδέχομαστε, τα παλιότερα χρόνια οι συσκευές "βαριάς χρήσης" , όπως πλυντήρια, κουζίνες κτλ κρατούσαν ΠΟΛΥ περισσοτερο!

Το πρόβλημα για μένα είναι η ΚΑΘΟΛΙΚΗ νοοτροπία που έχουν επιβάλει οι μαλακο-εταιρίες κατασκευάζοντας ΟΛΕΣ τις συσκευές με όλο και μικρότερο "life expectancy"!

Αυτό ίσως μπορώ να το δεχτώ για συσκευές τύπου "smart phones for stupid people" και γενικώς gadzetάκια για να σκοτώνουμε την ώρα μας!

ΔΕΝ μπορώ όμως να το δεχτώ για συσκευές που καλύπτουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ και ΒΑΣΙΚΕΣ καθημερινές ανάγκες ,οι οποίες είναι απαραίτητες ώστε να μπορεί κάποιος να έχει ένα στοιχειώδες επίπεδο άνεσης στη ζωή του (σκεψου π.χ. ότι χωρίς πλυντήριο πρέπει να πλένεις ρούχα στο χέρι...) !

Πλυντήριο ,κουζίνα κτλ, ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να έχουν αντοχή στο χρόνο! Δεν είναι συσκευές "της μόδας" ώστε να τις αλλάζουμε κάθε 3 και 2! Και το πρόβλημα είναι και πρακτικό, ένα πλυντήριο π.χ. είναι ογκώδες ζυγίζει κοντά στα 100κιλά, το να το "αλλάξεις" είναι ΠΟΛΥ μεγάλη φασαρία, πολύ μεγαλύτερη απ'το να αλλάξεις το κινητο σου ή το laptop σου!

Το πρόβλημα λοιπόν βρίσκεται στο ότι στην πράξη, ακόμα και αν πληρώσεις πολλά, ΠΑΛΙ ΔΕΝ εξασφαλίζεις αξιοπιστια και αντοχή στο χρόνο, αφού συνήθως τα παραπάνω χρήματα πάνε σε επιπλέον λειτουργίες και δυνατότητες και ΟΧΙ στην αξιοπιστία!

ΔΕΝ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΝ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΙΑ ΟΙ ΑΛΗΤΟ-ΕΤΑΙΡΙΕΣ, ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΟΥ "ΤΗ ΔΙΝΕΙ"! :mad:

jpavly, επειδή τα "πήρα" με την μαλακο Miele, προχθές παιδευτικα και άνοιξα μόνος μου το πλυντήριο, έβγαλα την πλακέτα και την πήγα σ'εναν ηλεκτρονικό που έχουμε εδώ στη γειτονιά, (τον ξέρω χρόνια είναι πολύ καλος) να τσκεάρει την πλακέτα. Μου είπε λοιπόν ότι προφανή βλάβη (δηλ. κυρίως σε ρελέ) ΔΕΝ έχει, όλα φαίνεται να λειτουργούν εντάξει. Ουτως η άλλως ο περιβοητος "εγκέφαλος" δεν είναι τίποτ'αλλο από ένα μάτσο ρελέ που ελέγχονται από κάποια χρονικά και αισθητήρες. Ολο το πρόγρΑμμα πλυσιματος το μόνον που στην ουσία κάνει είναι ν'ανοιγοκλείνει με ρελέ διακόπτες που ελέγχουν ,αντλίες, μοτέρ κτλ σε καθορισμένες στιγμές που ελεγχονται είτε από αισθητήρες (π.χ. στάθμη νερού στον κάδο) είτε από απλά χρονικά!

Το θέμα είναι ότι υπάρχει και μία πλακέτα η οποία στάθηκε αδύνατον να την βγάλω, είναι ακριβώς πίσω από την πρόσοψη και πάνω της πατάνε τα κουμπιά τα λαμπάκια κτλ. Δεν ξέρω αν αυτή η πλακέτα έχει κάποιο τσιπάκι το οποίο ελέγχει τα διάφορα προγράμματα και το οποίο ισως τα'χει παίξει. Πάντως και την προηγούμεν φορά μόνον την πλακέτα με τα ρελέ είχαν αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι εταιρίες πλέον έχουν γίνει... οικολογικές. Ασχέτως του τι κατασκευάζουν. Αγοράζεις σπίτι, σπάει ένα παράθυρο, όλο το σπίτι στα σκουπίδια.

Κατά τα άλλα ecology model, green model, we love nature model, good for the planet model και άλλες τέτοιες @@ μετά συγχωρήσεως.

Μα άμα φτιάχναν πράγματα που να διαρκούσαν μια ζωή θα το κλείνανε το μαγαζί. Κάπως πρέπει να βρουν ένα τρόπο να στα παίρνουν ανα τακτά χρονικά διαστήματα.

Πλυντήριο Siemens του 74 χάλασε φέτος. Όχι μόνο δεν έκλεισε η Siemens αυτά τα 38 χρόνια, αλλά τις περισσέψανε και μερικά μάρκα για μίζες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.